صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

رونمایی ظریف از سردیس‌اش و جایزه آمریکا به کری دریک روز

وزیران خارجه ایران و امریكا كه از نگاه اصلاح طلبان قرار بود مشتركاً جایزه نوبل صلح دریافت كنند و چنین نشد، در یك روز در تهران و واشنگتن مورد تقدیر قرار می گیرند.

کد خبر : 33387

تاریخ انتشار : 29/07/1394 - 09:42


رونمایی ظریف از سردیس‌اش و جایزه آمریکا به کری دریک روز

به گزارش خط امید بهشهر، وزیران خارجه ایران و امریكا كه از نگاه اصلاح طلبان قرار بود مشتركاً جایزه نوبل صلح دریافت كنند و چنین نشد، در یك روز در تهران و واشنگتن مورد تقدیر قرار می گیرند. البته اعطا نشدن جایزه سیاسی صلح نوبل به ظریف توفیقی برای او بود كه نامش در كنار قصابان مردم فلسطین مثل شیمون پرز و اسحاق رابین قرار نگرفت و خطری بود كه از سر او گذشت.

تقدیر از ظریف و كری، تقدیر دو مردی است كه هر كدام خود را پیروز یك نبرد دیپلماتیك می دانند و طرفدارانشان هم چنین می اندیشند. دیروز همزمان با این پرده برداری، بسیاری از ناظران، تعجیل دولت یازدهم در اسطوره سازی قبل از به سرانجام رسیدن كارها را مورد ملامت قرار دادند. همچنان كه برای رئیس جمهور هم در سال دوم ریاستش و قبل از سرانجام یافتن وعده ها در زادگاهش سرخه، مجسمه ساختند. سال ها پیش كه سانتریفیوژها به سرعت نصب می شد هم عده ای از طرفداران آن دولت، تصمیم به مجسمه سازی گرفتند كه برخی شعارهای دینی رئیس دولت، خود مانعی برای سردیس سازی شد اما حالا كه اكثر سانتریفیوژها در حال برچیده شدن است، ظاهراً مانع خاصی برای ساخت مجسمه هم وجود نداشت و این كار به سرعت و در بحبوحه كار(!) رتق و فتق شد تا تعداد مجسمه های دولت یازدهم به عدد ۲ برسد؛ آمیختن سنت دینی تقدیر با شكلی كه صبغه دینی ندارد. مجسمه دكتر ظریف اما برخلاف صورت همیشه خندان او، چهره ای جدی دارد. آیا سردیس ساز هنرمند به لبخندهای دیپلماتیك دكتر ظریف كم توجه بوده یا می خواسته است این سردیس سال های سال همچنان به مثابه یك متفكر در تاریخ باقی بماند؟!

رونمایی از سردیس ظریف روز گذشته در حاشیه همایش روز ملی صادرات با حضور اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور در سالن اجلاس سران كشورهای اسلامی انجام شد. علی درستكار مجری مراسم، این سردیس را نماد تقدیر از مجاهدت های وزیر امور خارجه و همكاران وی عنوان كرد.

ظریف در این مراسم طی سخنانی گفت: «ما امروز شرایط جدیدی را در برابر كشور داریم، شرایطی كه نقطه پایانی بر یك دوران تلخ سیاه نمایی از ایران گذاشته است. از همه دوستان چه موافق و چه مخالف برجام درخواست می كنم اجازه شكل گیری فضای این كار را در كشور بدهند.»

همزمان در واشنگتن، جان كری وزیر خارجه امریكا شب گذشته در چهارمین شام جایزه دیپلمات سال حاضر شد و جایزه دیپلمات سال ۲۰۱۵ امریكا را دریافت كرد. او در این مراسم كه در واشنگتن پارك هایات واشنگتن دی سی برگزار شد، سخنرانی كرد. این جایزه را مجله سیاست خارجی به جان كری اعطا خواهد كرد. اصلی ترین دلیل دریافت این جایزه از طرف كری، مذاكرات هسته ای با ایران بوده است. اما تفاوت سردیس ظریف با جایزه كری این بود كه جایزه كری را دولت امریكا نداد.


منبع : جهان

 

  

دیدگاه شما در مورد : رونمایی ظریف از سردیس‌اش و جایزه آمریکا به کری دریک روز

رونمایی ظریف از سردیس‌اش و جایزه آمریکا به کری دریک روز

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر