صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی برای تقویت زیرساخت ها در مازندران

مازندران به دلیل برخورداری از مزیت ها و فرصت های سرمایه گذاری در بخش های مختلف و داشتن شرایط اقلیمی مناسب و موقعیت جغرافیایی راهبردی می تواند نسبت به جذب سرمایه گذاران خارجی برای توسعه زیرساخت های استان اقدام نماید اما تاکنون به دلایل مختلفی این امر تحقق نیافته است.

کد خبر : 32921

تاریخ انتشار : 25/07/1394 - 10:25


ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی برای تقویت زیرساخت ها در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، اغلب کشورهای در حال توسعه برای رونق بخشیدن به اوضاع اقتصادی، ایجاد اشتغال و دستیابی به رشد و توسعه اقتصادی پایدار با مشکل کمبود منابع سرمایه گذاری رو به رو هستند ، اما جبران عقب ماندگی و دستیابی به توسعه پایدار، نیازمند سرمایه گذاری برای بهره جویی از مزیت نسبی و توانایی های بالقوه اقتصادی است.
جلب سرمایه و سرمایه گذاری راهی برای تسریع حرکت اقتصاد به سوی توسعه و ایجاد اشتغال است و می تواند به عنوان اهرمی برای شتاب توسعه و رشد اقتصادی به کار گرفته شود . شتاب جریان ورود سرمایه گذاری خارجی منافع متقابلی را برای کشور های میزبان و سرمایه گذاران بین المللی فراهم می سازد.
مازندران به دلیل نداشتن زیرساخت های مناسب در بخش های مختلف از قبیل صنعت ، کشاورزی ، گردشگری ، محیط زیست ، راه و شهرسازی ، بهداشت و درمان و ... با مشکلات متعددی رو به رو است و کمبود اعتبارات بسیاری از پروژه ها را به تعطیلی کشانده و نارضایتی مردم استان را به همراه داشته است.
هر چند رهاورد سفر رئیس جمهوری به مازندران در بیست و سومین سفر کاروان تدبیر و امید تعریف 45 پروژه با پیش بینی 9 هزار و 991 میلیارد ریال اعتبار بود که تا حدودی کام مازندرانی ها را شیرین کرد ، اما باید توجه داشت که میزان عقب ماندگی ها در استان به حدی است که این میزان اعتبار کفایت نمی کند.
البته دولت تدبیر و امید نیز با مشکلات اقتصادی فراوانی رو به رو است و امیدوار است تا با رفع تحریم ها و ورود پول های بلوکه شده به کشور حرکت چرخه اقتصاد کشور را تند تر و جهش تولید و رشد و شکوفایی اقتصادی را فراهم کند ، اما باید مدیران استانی به این مسئله توجه داشته باشند که هرچقدر وابستگی خود را به منابع دولتی کاهش دهند و به سمت جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی و بویژه خارجی بروند خیلی سریع تر و مطمئن تر می توانند کمبود ها و کاستی های موجود در استان را جبران نمایند.
هرچند در سال های اخیر جذب سرمایه گذاری بخش خصوصی در مازندران افزایش یافته ، اما ورود سرمایه گذاران خارجی برای تقویت زیر ساخت ها می تواند رشد پیشرفت و توسعه استان را در بخش های مختلف خصوص صنعت گردشگری و کشاورزی و ... شتاب بخشد.
یک کارشناس مسائل اقتصادی در این باره گفت : در شرایطی که کشور از کمبود منابع مالی داخلی رنج می برد ، جذب سرمایه گذاری خارجی می تواند در بهبود وضع اقتصادی موثر باشد.
عارف نفاستی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : جذب سرمایه گذار خارجی و ورود سرمایه و تکنولوژی به کشور موجب رشد اقتصادی ، افزایش اشتغال و کاهش بیکاری خواهد شد.
وی جذب سرمایه گذاری خارجی در مازندران جهت تقویت زیرساخت های استان را ضروری دانست و اظهار داشت : در شرایطی که منابع مالی دولت کاهش یافته و سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز تمایلی به سرمایه گذاری در مازندران ندارند ، مدیران اجرایی در استان باید نسبت به جذب سرمایه گذار خارجی و ورود سرمایه به طرح های عمرانی و زیرساختی اقدام نمایند.
نفاستی با اشاره به هدف گذاری کمّی صورت گرفته در پایان برنامه پنج ساله چهارم مبنی بر دستیابی به رشد 8 درصدی تاکید کرد : در بهترین شرایط شاید حدود 55 تا 60 درصد سرمایه مورد نیاز برای دستیابی یه این هدف را بتوان از منابع داخلی تامین کرد ، بنابراین باید بخش قابل توجهی از سرمایه مورد نیاز را از خارج کشور تامین کنیم.
وی خاطر نشان کرد : متاسفانه برخی هنوز بر این باورند که حضور سرمایه گذار خارجی در کشور موجب وابستگی و ایجاد سلطه در کشور می شود و این در حالی است که مدیریت مناسب سرمایه های خارجی و برداشتنن برخی موانع می تواند به رشد و توسعه اقتصادی استان و کشور کمک کند.
کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل(آنکتاد) در جدیدترین گزارش خود از سرمایه گذاری خارجی جهان اعلام کرد که ایران در سال 2013 ، سه میلیارد و 50 میلیون دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی جذب کرد و از این لحاظ در میان 12 کشور خاورمیانه رتبه سوم را به خود اختصاص داده است .
در این منطقه امارات با جذب 10.48 میلیارد دلار سرمایه گذاری مستقیم خارجی رتبه نخست را به خود اختصاص داده و عربستان با جذب 9.29 میلیارد دلار در رتبه دوم قرار گرفته است.
استاندار مازندران نیز ضمن با اهمیت دانستن نقش سرمایه گذاری خارجی در توسعه زیرساخت های استان ، گفت : از سرمایه گذاری خارجی در مازندران حمایت و امنیت آن را نیز تضمین می نمائیم . 
ربیع فلاح در جمع سرمایه گذاران خارجی در مازندران تاکید کرد : امروز ایران به عنوان یکی از امن ترین کشورهای جهان می تواند پذیرای سرمایه گذاران خارجی باشد و هرگونه مانعی در راه سرمایه گذاری در چهارچوب قانون را در اسرع وقت بر طرف خواهد کرد . 
وی اظهار داشت : قوانین مربوط به حمایت از سرمایه گذاری خارجی در ایران توسط مجلس شورای اسلامی تصویب شده و بسیار شفاف و روشن است و سرمایه گذاران با اطمینان می توانند در حوزه های مختلف سرمایه گذاری کنند. 
فلاح توسعه روابط و همکاری میان کشورهای جهان و بویژه همسایه را از اولویت سیاست های مهم دولت تدبیر و امید برشمرد و تاکید کرد : باید هرچه سریعتر زمینه لازم برای جذب سرمایه گذاری خارجی در استان فراهم شود تا در آینده نزدیک شاهد توسعه زیرساخت ها و رونق اقتصادی در مازندران باشیم.
با توجه به اینکه در بسیاری از شهرهای مازندران با پروژه های نیمه تمام زیادی مواجه هستیم که از دولت گذشته به ارث رسیده و اعتبارات دولتی نیز قادر به تامین این هزینه ها نیست ، اهمیت جذب سرمایه گذاری خارجی در این دوره زمانی دو چندان شده است .
به عنوان نمونه تنها در شهرستان 150 هزار نفری تنکابن واقع در غرب مازندران 227 پروژه نیمه تمام وجود دارد که برای بهره برداری از آنها در خوش بینانه ترین حالت به 500 میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
شاید بخشی از این اعتبار در سفر دولت تدبیر و امید به استان مازندران تامین شده باشد اما آنچه مسلم است اینکه سرنوشت بسیاری دیگر از این پروژه ها همچنان در هاله ای از ابهام قرار دارد.
بر اساس آمارهای رسمی ، استان مازندران در مجموع دو هزار پروژه نیمه تمام ملی و استانی دارد که برای تکمیل آن به بیش از 20 هزار میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
رئیس انجمن سرمایه گذاری مشترک ایرانی و خارجی اتاق ایران نیز سرمایه گذاری در ایران را پر خطر اما سود آور توصیف کرد و اظهار داشت : کشور در شرایطی قرار دارد که تمام مواد اولیه مورد نیاز صنعت، نیروی کار جوان و تحصیلکرده و قوانین خوب برای حمایت از سرمایه گذار خارجی را دارد.
سیدحسن سلیمی با بیان اینکه ورود سرمایه گذاران خارجی از نظر قانونی هیچ مشکلی ندارد ، افزود : قوانین ایران به سرمایه گذاران خارجی اجازه می دهد هر میزانی که می خواهند در بنگاه های کشور سرمایه گذاری کنند بنابراین محدودیت و معذوریتی از نظر قوانین و مقررات نداریم ولی نکته مهم ایجاد شرایطی است که سرمایه گذاران خارجی متقاعد شوند در ایران حضور پیدا کنند.
وی ادامه داد : در قوانین سرمایه گذاری خارجی بندی وجود دارد که به صراحت در آن تاکید شده که به هیچ وجه املاک و دارایی هایی سرمایه گذاران خارجی مصادره و تملیک نخواهد شد و بنابراین سرمایه گذاران خارجی بدون دغدغه و نگرانی می توانند در ایران سرمایه گذاری کنند.
سلیمی بر ضرورت ثبات در بازار سرمایه تاکید کرد و بیان داشت : متأسفانه در سال های گذشته شاهد تغییرات و نوسانات فراوان و شدیدی در شرایط اقتصادی ، رویه ها و غیره بوده ایم و همین عدم ثبات و تغییر رویه های از نظرآیین نامه ها و سایر موارد ممکن است سرمایه گذاران را با تردیدها و مشکلاتی مواجه کند.
معاون وزیر اقتصاد نیز با اشاره به پیش بینی جذب 30 میلیارد دلاری سرمایه خارجی در جریان اجرای برنامه ششم توسعه و اجرای پنج برنامه جدید به منظور تسهیل و تسریع جذب سرمایه های خارجی در پسا تحریم ، گفت : سازمان سرمایه گذاری از حدود یک سال پیش برنامه ریزی های گسترده ای را به منظور کسب آمادگی برای پذیرش سرمایه گذاران خارجی و هدایت منابع مالی خارجی به زیرساخت های مورد نیاز توسعه ای کشور و بخش های اولویت دار دستگاه های اجرایی تخصصی آغاز کرده است.
محمد خزاعی در گفت و گو با خبرنگاران افزود : بازنگری فرآیند اجرایی ، بهبود و اصلاح قوانین و مقررات ، رفع موانع و گلوگاه های جذب سرمایه گذاری خارجی ، تشکیل کارگروه های تخصصی رفع موانع سرمایه گذاری و تشریک مساعی با سایر دستگاه های ذیربط در جهت بهبود فضای کسب و کار از مهمترین برنامه های جذب سرمایه خارجی است.
وی اظهار داشت : بر اساس برآورد صاحب نظران اقتصادی داخلی و خارجی و به اذعان نهادهای اقتصادی بین المللی و موسسات ذیربط آن ، ایران از پرجاذبه ترین مناطق برای جذب سرمایه گذاری خارجی در بخش های مختلف اقتصادی بوده و پیش بینی می شود در قالب اجرای برنامه ششم توسعه بیش از 30 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی به صورت مستقیم و غیرمستقیم جذب شود.
خزاعی چگونگی تضمین سرمایه گذاری های خارجی توسط دولت در دوران پساتحریم اشاره کرد و بیان داشت : براساس قوانین و مقررات جاری کشور، تضامین قانونی برای حضور سرمایه گذاران خارجی وجود داشته و در این خصوص نیز سازمان سرمایه گذاری آمادگی دارد مجوز قانونی مربوطه را برای تمامی سرمایه گذاران خارجی که مستندات و مدارک مورد نیاز را ارائه کند، صادر نماید.
اکنون که در دوران پسا تحریم قرار داریم ، فرصتی طلایی برای سرمایه گذاری خارجی در ایران فراهم شده و از آنجا که در آبان ماه سال جاری نمایشگاه معرفی فرصت های سرمایه گذاری در ایران به میزبانی منطقه آزاد کیش برگزار می شود ضروری است تا مدیران اجرایی در مازندران با دعوت از سرمایه گذاران خارجی و تهیه بروشورها و فیلم های تبلیغاتی در این زمینه در جهت شناساندن ظرفیت ها و امکانات شهرستان خود به سرمایه گذاران خارجی تلاش نمایند و تنها به اعتبارات دولتی دل نبندند.


منبع : ایرنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی برای تقویت زیرساخت ها در مازندران

ضرورت جذب سرمایه گذاران خارجی برای تقویت زیرساخت ها در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر