صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نرمش حکیمانه برای پیروزی مقتدرانه

کد خبر : 3292

تاریخ انتشار : 08/07/1392 - 19:42


 نرمش حکیمانه برای پیروزی مقتدرانه

به گزارش خط امید بهشهر _ سخنان مقام معظم رهبری در جمع فرماندهان سپاه پاسداران و بکار بردن اصطلاح «نرمش قهرمانانه» در بیانات ایشان که مرتبط با حوزه سیاست خارجی است، بازتاب‌های زیادی را در رسانه‌های داخل و خارج از کشور به دنبال داشت.

هرچند مقام معظم رهبری با مثال تاکتیک نرمش در کشتی برای پیروزی نهایی این عبارت را روشن فرمودند اما برخی رسانه های بیگانه و همراهان داخلی آنها سعی کرده اند این فرمایش را نشانه تمایل رهبری به عقب نشینی در مسئله هسته ای نشان دهند

ایشان در این دیدار که می فرمایند: «نمایندگان سیاسى جمهورى اسلامى ایران در جهان باید تیزتر از شمشیر، نرم‌تر از حریر و سخت‌تر از سنگ و پولاد باشند. عرصه سیاست خارجى میدان نرمشهاى قهرمانانه است، اما نرمشى که در برابر دشمن تیز باشد. بنا بر این دیپلمات هاى ما باید در مواضع اصولى خود مستحکم بایستند و استقامت و پایمردى حضرت امام خمینى (ره) را الگوى خود قرار دهند.»

نرمش قهرمانانه دوکلمه به ظاهر متضاد هستند،نرمش در اصطلاح به معنای انعطاف و منصرف شدن و «قهرمانی» به معنای غلبه بر حریف، دشمن، رقیب و طرف مقابل است . ولی برخلاف ظاهر اینگونه نیست .

نرمش قهرمانانه یعنی در عین حالی که انعطاف نشان می دهیم در مقابل حریف با قدرت بتوانی بر او غلبه نمایی البته هر کسی نمی‌تواند نرمش قهرمانانه داشته باشد این روش که زیرکی و هوشمندی خاص خود را دارد و نیازمند مهارت قابل توجهی است.

در نرمش قهرمانانه، حریف تیز بین و هوشمند کمتر سعی دارد از موضع قدرت حریف خود را خاک نماید بلکه با نرمش های حکیمانه و به تعبیری با هزینه ای کمتر شرایط را به گونه ای هدایت می کند که با کمترین آسیب بر حریف غلبه کند.

به تعبیری ساده‌تر نرمش قهرمانانه مانند کمک فنر اتومبیل است از شتاب اتومبیل نمی‌کاهد اما در نا همواری های جاده ضربه را دفع کرده و اجازه عبور راحت‌تر را از موانع را فراهم می‌کند، اصول سیاست خارجی ما نیز همانند اتومبیل ثابت و مشخص است، در دست اندازهای دیپلماسی نرمش قهرمانانه به ما کمک می‌کند که از موانع راحتتر عبور کنیم و ضربه‌ای به بدنه وارد نشود.

واقعیت این است که این بار هم رهبر معظم انقلاب همچون موارد متعدد دیگر با تیزبینی و رصد دقیق فعل و انفعالات داخلی و خارجی، به بهترین شکل ممکن از آرمان‌های انقلاب امام خمینی (ره) محافظت کردند.

استفاده دشمن از رهنمودهای رهبری انقلاب امریست که بارهای بار در تاریخ انقلاب اسلامی تکرار شده است و در آخرین مورد می توان به زیرکی غربی ها در بهره مندی از تاکتیک نرمش قهرمانانه در مواجهه با دستگاه دیپلماسی کشورمان اشاره نمود.

دیپلماسی ایران در بحران چند ساله اخیر منطقه خاورمیانه بیش از پیش بر سیاست های خصمانه ایالات متحده فائق آمد و این موضوع در مذاکرات هسته ای ایران، ادامه فعالیت های مبتنی بر دانش بومی و پافشاری بر حقوق اساسی خود نمود بیشتری کرد.

پس از این اتفاقات شاید حمایت قدرتمندانه ایران از سوریه به عنوان محور مقاومت منطقه در کنار دیپلماسی فعال و تاثیرگذارش عملا مقامات کاخ سفید را متوجه توانمندی های بیش از پیش ایرانی ها کرده است. مضاف بر اینکه این افتخارات ایران در سایه تحریم های کمرشکن ایالات متحده و مقاومت اسطوره ای ایرانی ها به دست آمده است.

تغییر تاکتیک احتمالی و محتمل ایرانی ها در برابر سلطه آمریکایی ها که طبق معمول سال های پس از انقلاب، ایرانی ها قطعا بر اساس اصول و معیار های خودشان ، از حقوق مسلم خود هرگز کوتاه نمی آیند و نفس مذاکرات ایران و ایالات متحده موازنه قدرت در منطقه بحران خیز و ثروتمند خاورمیانه را بر هم می‌زند که این امر به هیچ وجه نفع روابط ایالات متحده با متحدینش نیست و قطعا کاهش تنش بین ایران و آمریکا منجر به تقویت موضع برتر ایران شده و به ضرر آنها تمام می شود.

بنابراین رویکرد در ذیل اصول تغییرناپذیر و گفتمان کلی سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران قابل تبیین است. لذا این رویکرد نباید در مغایرت با اصل خدشه‌ ناپذیر استکبارستیزی و تقابل با نظام سلطه تفسیر گردد.

عقب نشینی تاکتیکی رئیس جمهور آمریکا در شصت و هشتمین مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص به رسمیت شناختن حق هسته ای ایران و اشاره وی به فتوای رهبر انقلاب را می توان بهترین نمونه از نرمش قهرمانانه آمریکا در مواجهه با ایران دانست.

نرمشی که با درخواست هیئت آمریکایی برای دیدار با رئیس جمهور ایران بیشتر جلوه نمود و از آن طرف فارغ از سخنان مثبت حجت الاسلام حسن روحانی در صحن عمومی سازمان ملل، بازگشت دستگاه دیپلماسی کشورمان به بازی غرب با ایران در خصوص لزوم رعایت تعهدات بین المللی، حاکی از نرمش منفعلانه دستگاه دیپلماسی کشورمان در برابر غرب داشت.

رهبر معظم انقلاب فرمودند «هر دولتی، هر شخصی، هر شخصیتی، روش‌هایی دارند، ابتکاراتی دارند، این ابتکارات راانجام خواهند داد و کار پیش خواهد رفت.» با توجه به این مسئله، می‌توان گفت تاکتیک «نرمش قهرمانانه» نه در سطح سیاست خارجی نظام، بلکه در سطح ابتکارات دیپلماسی تعریف می‌گردد و روشن است که مغایرت آن با اصول سیاست خارجی بی‌معنا خواهد بود.

«عزت، حکمت و مصلحت» چارچوب تعیین روش‌ها و ابتکارات سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است. مقام معظم رهبری در این باب می‌فرمایند: «عزت و حکمت و مصلحت، یک مثلث الزامی برای چارچوب ارتباطات بین‌المللی ماست. عزت: الاسلامیعلو و لا یعلی علیه، لن یجعل الله للکافرین علی المؤمنین سبیلا… عزت یعنی تحمیل هیچ‌ کس را قبول نکردن… ملت ما باید در روابط بین‌المللی خواری نبیند و اهانت نشود. هیچ‌ کس حق ندارد اهانت به ملت ایران را در کمترین برخورد با دیگران قبول کند.

نتیجه دادن سیاست نرمش قهرمانانه در تعامل با جهان و به صورت مشخص در ساماندهی به وضعیت روابط ایران و کشور‌های تشکیل دهنده بلوک سلطه، رابطه مستقیمی با فهم درست از این سیاست توسط دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی، طرف‌های مقابل و رسانه‌ها دارد. طبیعی‌است که سوء برداشت دستگاه دیپلماسی در هر یک از دو سوی ماجرا و تفسیر و تأویل آن به سیاستی منفعلانه، حتی ممکن است نتیجه معکوسی به‌بار آورده و به دورتر شدن دو طرف از دستیابی به مفاهمه می‌انجامد.

حال با توجه به اتفاقات اخیر در دستگاه دیپلماسی کشورمان از دو موضوع موجب آرامش و اطمینان قلوب مردم انقلابی کشورمان از ادامه مسیر انقلاب اسلامی می شود که نخست پاسداری رهبر انقلاب از اصول و مبانی انقلاب اسلامی و مقابله با هرگونه عدول و انحراف از آرمان های امام(ره) و دوم آنکه ایستادگی و کوتاه نیامدن آمریکا و جبهه استکباری از موضع باطلش در مواجهه با انقلاب اسلامی که می تواند مهمترین پیام سفر نیویورک برای دولت معتدل ایران باشد.

نویسنده : خیرالله مهدی زاده
منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نرمش حکیمانه برای پیروزی مقتدرانه

 نرمش حکیمانه برای پیروزی مقتدرانه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر