صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر

اسلام بدون ولایت، اسلام سکولار است / پول‌هایی که در هیئت‌ها برای حذف نام شهدا و رهبری خرج می‌شود

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر با بیان اینکه اسلام بدون ولایت، اسلام سکولار است، گفت: در برخی از جاها شنیده‌ایم که به هیئت‌ها پول می‌دهند تا اسم شهدا و رهبری را در این مکان‌ها بر زبان نیاورند.

کد خبر : 32913

تاریخ انتشار : 25/07/1394 - 09:22


اسلام بدون ولایت، اسلام سکولار است / پول‌هایی که در هیئت‌ها برای حذف نام شهدا و رهبری خرج می‌شود

به گزارش خط امید بهشهر، حجت‌الاسلام سیدمحمد بابایی در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان بهشهر، ضمن تسلیت فرا رسیدن ایام شهادت و سوگواری امام حسین (ع)، برنامه‌های توجیهی و تبلیغی برای روحانیون، مداحان و هیئت‌های مذهبی بهشهر را از اهم برنامه‌های این نهاد اعلام و اظهار کرد: این گردهمایی‌ها همه ساله با محوریت چگونگی عزاداری مناسب و به دور از بدعت‌ها، شناخت آسیب‌ها، جلوگیری از برخی آفات و راهکارهای پیش‌رو، توجه به سبک زندگی و نقش زنده نگه داشتن فرهنگ عاشورا در همه امور جامعه انجام می‌شود.

* نظارت به عملکرد برنامه‌های فرهنگی مساجد و هیئت‌ها

وی ادامه داد: برگزاری گردهمایی مسئولان هیئت‌های مذهبی بهشهر و حضور مسئول قرارگاه فرهنگی خاتم‌الاوصیاء مازندران، همایش بصیرت عاشورایی روحانیون شرق مازندران، گردهمایی پرچم‌داران عرصه تبلیغ و همایش یاوران عاشورایی را از دیگر برنامه‌های فرهنگی این نهاد در پیش از ایام محرم بوده است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر علت شرکت روحانیون جوان و مسئولان هیئت‌های مذهبی در برنامه‌ها، همایش‌ها و گردهمایی یاد شده را خیزش عظیم جوانان عاشورایی در برپایی عزاداری سالار شهیدان عنوان و خاطرنشان کرد: بیش از 170 روحانی و 250 مسئول هیئت‌های مذهبی در راستای ترویج فرهنگ صحیح عزاداری و باشکوه ایام محرم دست به‌کار شده‌اند و از مدت‌ها قبل برنامه‌ریزی‌های خوبی برای برپایی خیام عزای حسینی تدارک دیده شده است.

این مسئول با بیان اینکه در هر جا که مراسم عزاداری وجود دارد روحانی و طلبه‌ای برای سخنرانی حضور دارد، تأکید کرد: حتی در سالن ورزشی تختی و استادیوم هلال‌احمر بهشهر از وجود یک روحانی برای سخنرانی استفاده شده است و در روستاهای اطراف نیز بدین صورت است و در خانه‌ها نیز اگر مراسمی باشد، حتماً روحانی برای سخنرانی حضور دارد تا شعور و شور حسینی (ع) در این ایام بیشتر ایجاد شود.

بابایی تصریح کرد: شور حسینی توأم با شعور حسینی است و سینه‌زنی‌ها و عزاداری‌ها باید در راستای سیره اهل‌بیت (ع) قرار داشته باشد تا بتوانیم پیام‌رسانی خوبی برای اهداف و آرمان‌های شهدای عزیز کربلای سیدالشهدا (ع) باشیم.

* تجمع روز تاسوعا و برگزاری نماز ظهر عاشورا

وی اضافه کرد: صبح روز تاسوعای حسینی تجمع بزرگ عزاداران را در خیابان مصلای جمعه بهشهر داریم و هم‌زمان در روستای سفیدچاه با شرکت هیئت‌های مذهبی روستاهای منطقه هزارجریب این تجمع برگزار می‌شود و بیشترین تأکید ما برای برگزاری نماز ظهر عاشورا است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر ادامه داد: سیاه‌پوش کردن همه شهر و ایجاد فضای مناسب برای عزاداری در همه شهرستان و مبادی ورودی شهر، روستا و بخش‌های این شهرستان است و از هم‌اکنون برای پیاده‌روی اربعین از گلزار شهدای غواص تا گلزار شهدای بهشت فاطمه (س) برنامه‌ریزی‌هایی در حال انجام است.

این مسئول هم‌افزایی دستگاه‌های دولتی به‌ویژه در بحث فرهنگی و استفاده از خردجمعی را باعث ایجاد بستر مناسب برای توسعه پایدار و ترویج فرهنگ اسلامی ایرانی دانست و یادآور شد: با همکاری نیروی انتظامی و اداره بهزیستی کارگاه‌های آموزشی در مساجد برای مبارزه با موادمخدر و آگاه‌سازی خانواده‌ها و جوانان از مشکلات پیش‌رو، برنامه‌هایی را تدارک دیده‌ایم و حتی در بحث تغذیه‌ای عزاداری نیز شبکه بهداشت برای نظارت بر امور بهداشتی آشپزی و اطعام‌دهی با ما همکاری دارد.

* هیئت؛ بهترین جایگاه ترویج سبک زندگی اسلامی 

بابایی نقش هیئت‌های مذهبی در ترویج سبک زندگی اسلامی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: بیشتر مخاطبان هیئت‌های مذهبی نوجوانان و جوانان هستند و با وجود نیروی جوانی اگر مسئولان هیئت‌ها خودشان در رفتار و کردار به‌طور عملی در خدمت خاندان نبوت قرار گیرند، سیره اهل‌بیت (ع) رواج بیشتری دارد.

وی با اشاره به عزاداری درست و به‌دور از بدعت و خرافات را در غنای فرهنگی شیعه مهم خواند و اظهار کرد: توجه به سیره نبوی و علوی زیربنای مجالس عزاداری است و هیئت‌ها باید از برخی مسائل پیش‌پاافتاده پرهیز کنند و بهترین جایگاه ترویج سبک زندگی اسلامی هیئت‌ها هستند.

‌رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر با توجه به برپایی درست مجالس روضه سیدالشهدا (ع) افزود: هیئت‌ها باید از خرافات دوری کنند و جلوی انحرافات را بگیرند و با مسائلی که موجب تخریب دستگاه اهل‌بیت (ع) می‌شود مبارزه کنند.

این مسئول بیان کرد: هیئت‌ها همه جوانب در برپایی مجالس روضه را درنظر می‌گیرند و ما در جایی سراغ نداریم که در هیئت سخنران وجود نداشته باشد.

* هیئت مروج سیره اهل‌بیت (ع) است

بابایی هیئت را یکی از مهم‌ترین جایگاه‌های سیره اهل‌بیت (ع) دانست و افزود: همه ائمه یک هدف مشترک داشتند و هر امام معصوم روش خاصی را برای پیاده کردن دستورات خدا پیاده کرده است، امام حسن (ع) صلح کرد، امام حسین (ع) جنگید و امام صادق (ع) در حوزه دانشگاه و دانشجوپروری به اسلام ناب محمدی (ص) پرداختند.

وی ادامه داد: هیئت باید همه این مسائل و سیره زندگی اسلامی را متناسب با اوضاع جامعه به افراد منتقل کند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر مسجد و منبر را رسانه‌های بسیار قدرتمند در جهان اسلام خواند و گفت: دشمنان دین خدا به‌دلیل رغبت بیش از پیش مردم جهان به اسلام تصمیم گرفتند از وجود رسانه‌های گوناگون و شبکه‌های اجتماعی چهره‌های متعددی از اسلام معرفی کنند که نمونه آن را در داعش و القاعده می‌بینیم.

* اسلام بدون ولایت، اسلام سکولار است

این مسئول بصیرت را از عوامل جلوگیری آفت در هر مجموعه‌ای دانست و یادآور شد: اسلام بی‌ولایت اسلام سکولار است و در برخی از جاها شنیده‌ایم که به هیئت‌ها پول می‌دهند تا اسم شهدا و رهبری را در هیئت بر زبان نیاورند.

بابایی با انتقاد شدید از جریان سیدصادق شیرازی وی را مروج اسلام سکولار دانست و اضافه کرد: داعش، تکفیری‌ها، سلفی‌ها و القاعده می‌خواهند چهره اسلام را خشن معرفی کنند.

وی خاطرنشان کرد: هیئتی می‌تواند موفق باشد که مروج اسلام ناب محمدی باشد و از آنجایی که انسان ممکن‌الخطا است، باید حواس‌مان را جمع کنیم تا دچار آسیب نشویم.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر بیان کرد: اسلام علوی، اسلام ظلم‌ستیز و عدالت‌محور است که با شعار هیهات من‌الذله در حرکت است و هیئت‌ها که نوکران دستگاه سیدالشهدا (ع) هستند، باید طبق دستورات ایشان عمل کنند و شعار هیهات من‌الذله فقط مربوط به یزید و معاویه نیست، هرجا که ظلمی هست، فریاد امام حسین (ع) زنده است و هیئتی که از آرمان امام انقلاب و مقام معظم رهبری جدا باشد، تلاش بیهوده می‌کند.

* کار فرهنگی نیاز به سرمایه‌گذاری دارد

این مسئول افزود: اگر در یک کشور اسلامی به مسئله فرهنگی توجه نمی‌شود ضرر می‌کنیم و دیگر کارهای عمرانی نیز فایده ندارد، هرچند پول همه چیز نیست اما بدون سرمایه نمی‌شود کار کرد و متأسفانه برخی‌ها چون از اهمیت کار فرهنگی بی‌اطلاع هستند فکر می‌کنند که این کارها بدون سرمایه مادی انجام می‌شود.

بابایی یادآور شد: اگر در هر پروژه‌ای پیوست فرهنگی داشته باشیم، معلوم می‌شود که باید سرمایه‌گذاری کنیم و این کارها برای آینده کشور مفید است و هیئت‌های ما با کم‌ترین امکانات بهترین کارها را انجام می‌دهند.

وی گفت: کرسی‌های آزاداندیشی و پاسخ‌گویی به شبهات در دانشگاه‌ها و گفتمان دینی در مدارس از برنامه‌های اداره ما در طول سال است و منوط به ایام خاصی نیست.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر اظهار کرد: نمی‌شود در کار فرهنگی جایگاه هیئت و دانشگاه را با هم مقایسه کرد، چون هر کدام ظرفیت‌های خودشان را دارند و معتقدم کار فرهنگی باید از زمان کودکی و در سطح مدارس ابتدایی انجام شود و جایگاه‌های علمی و مذهبی، جایگاه و ظرفیت خاص خودشان را دارند.

این مسئول اضافه کرد: جاهلیت مدرن، علم را موجب دین‌گریزی می‌داند و می‌گوید دین با علم سازگار نیست، در حالی که اسلام دیانت، سیاست و علم را نه‌تنها جدای از هم نمی‌بیند بلکه این‌ها برای رسیدن به سرمنزل مقصود آمیخته به‌هم هستند.

* مداحی ستایش‌گری اهل‌بیت (ع) است

بابایی تصریح کرد: بحث هنر در کار فرهنگی به‌صورت ارائه کارهای مناسب و درست است و ما هر کار ماندگاری را باید با هنر درست انجام دادن آن کار، ماندگار کنیم و مداحی یکی از تریبون‌های انتقال سیره اهل‌بیت (ع) است و حتماً آسیب‌هایی هم در این زمینه وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: مداحی ستایش‌گری اهل‌بیت (ع) است و صدای خوب بخشی از آن بوده، اما مهم‌ترین قسمت آن محتوای اشعار مناسب است.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی بهشهر ادامه داد: مداحی و سخنرانی مکمل یکدیگر هستند و همان شور و شعور و عقل و احساس را تداعی می‌کنند و ما می‌خواهیم پیام‌های اهل‌بیت (ع) را به‌صورت درست در اختیار مردم قرار دهیم؛ یک مداح باید حداقل به آیات قرآن آشنا بوده و روایات را بشناسد و اشعار با محتوا را انتخاب کند.

این مسئول یادآور شد: کسی که با مقتل آشنا باشد دچار خرافات نمی‌شود و انتخاب اشعار می‌تواند موجب افزایش بصیرت شده و پرداختن به چشم و ابروی اهل‌بیت (ع) جایگاهی در مداحی دستگاه سیدالشهدا (ع) ندارد و جزو آسیب‌هایی است که باید برطرف شود.

بابایی در پایان با تقدیر از همه کسانی که برنامه‌های محرم را ساماندهی می‌کنند، گفت: از اصحاب رسانه تقاضا دارم اگر ضعفی در برنامه‌های محرم یا انحرافی وجود دارد، به ما اطلاع دهند و از رسانه‌ای شدن برخی مسائل که باعث تضعیف جهان تشیع و دستگاه سیدالشهدا (ع) و اهل‌بیت (ع) می‌شود، جلوگیری کنند.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : اسلام بدون ولایت، اسلام سکولار است / پول‌هایی که در هیئت‌ها برای حذف نام شهدا و رهبری خرج می‌شود

اسلام بدون ولایت، اسلام سکولار است / پول‌هایی که در هیئت‌ها برای حذف نام شهدا و رهبری خرج می‌شود

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر