صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

شهيد هاشمي نژاد اسوه جهاد و مقاومت

کد خبر : 3283

تاریخ انتشار : 07/07/1392 - 13:13


شهيد هاشمي نژاد اسوه جهاد و مقاومت

به گزارش خط امید بهشهر _ هفتم مهرماه سالگرد شهادت سيد و عالم بزرگوار حجت‏ الاسلام والمسلمين سيد عبدالكريم هاشمي نژاد است. چهره ممتاز و شخصيت برجسته و معلم دلسوخته‏اي كه تمامي هستي خود را در طبق اخلاص گذاشت و تقديم درخت نوپاي انقلاب كرد. استاد و معلمي كه لحظه‌ها را در جهت اعتلاي فرهنگ اسلام غنيمت شمرد و پايان عمر او و لحظه شهادت او بازگشت از كلاس درس بود. شهيد هاشمي نژاد براي مردم ايران و بخصوص مردم قدرشناس خراسان چهره‏اي آشنا است. شجاعت او در افشاي طاغوت و سخنرانيهاي پرشورش در طول مبارزات، عطوفت و روح بزرگش در جهت ياري به درماندگان ـ زي طلبگي او و پرهيز از زخارف دنيا، ساده‏زيستي او و علم و تقواي وي و افشاي چهره‏هاي نفاق و ارتجاع، بخشي از خصايص او بود كه ديو سياه نفاق را برانگيخت و آن چهره برجسته انقلاب را از ما گرفت. يكي از عوامل نفاق گفته بود در صورت شهادت او كمر نظام در خراسان خواهد شكست و با چنين خيال باطلي دست به اين جنايت هولناك زدند.
شهيد هاشمي نژاد در سال 1311 در خانواده‏اي متوسط و مستضعف متولد شد. به دليل علاقه خاص مذهبي ايشان را در سن 14 سالگي به مرحوم آيت‏ الله كوهستاني جهت تحصيل علم سپردند. شهيد تا دوره سطح را خدمت ايشان مي‏گذرانند و از محضر پر فيض ايشان بهره مي جويند. پس از آن بنابر توصيه آيت‏ الله كوهستاني بود. در شهر قم ايشان از درسهاي مرحوم آيت‏ الله بروجردي و حضرت امام(ره) بهره‏ هاي زيادي بردند و جز شاگردان بزرگ و ممتاز حضرت امام بودند. بعد از طي دوران تحصيلي و آغاز مبارزات امام در سال 41 و 42 ايشان به مشهد هجرت كردند. شهيد هاشمي نژاد مشهد را به عنوان پايگاه عظيم انقلاب در آورد و از ابتداي نهضت بصورت گسترده و جدي و تمام وقت وارد مبارزات شد. او با خصوصيات ويژه خود به خصوص شجاعت و مهارت در سخنراني نقش عظيمي را در تاريخ مبارزات ايفا كرد. سخنان ايشان در مسجد فيل كاپيتولاسيون را به نقد كشاند و آن را افشا كرد. و اين افشاگري باعث خشم رژيم طاغوت شد و عوامل رژيم به مسجد حمله كرده و عده‏اي را در آنجا به شهادت رساندند. يادآوري اين نكته ضروريست كه حادثه مسجد فيل شايد بعد از 15 خرداد در آن شرايط زماني از حوادث مهم و منحصر به فرد تاريخ انقلاب است. بدنبال سخنرانيها بازداشت و زندان ايشان ادامه داشت اما او از پاي ننشست و در ادامه مبارزات خود كانون بحث و انتقاد را تاسيس كرد و كانون نيز محفل جوانان و دانشجويان و پايگاهي بزرگ براي پاسخ سئوالات مذهبي و سياسي آنان گرديد. در نهايت مزدوران رژيم كانون را هم تعطيل كردند. در ادامه مبارزات ايشان توجه خاصي به نوشتن كتب مذهبي و عقيدتي داشتند و آثار زيادي در اين زمينه از خود بجا گذارده‏اند اولين كتاب بسيار نفيس و ارزنده كه در سن سي سالگي از ايشان منتشر شد مناظره دكتر و پير نام داشت كه شهرت ويژه خود را دارد و بسياري از مردم با اين كتاب آشنا هستند و اين كتاب در همان دوران غوغاي عجيبي بپا كرد. در كتاب مذكور به مسايل اسلامي جوانان پاسخ گفته شده و بسيار جالب است.
همان موقع به خاطر توجه جوانان و علاقه آنها اين كتاب بارها منتشر شد و مورد استقبال قرار گرفت ولي با توجه به جو خفقان توقيف گرديد و تا سرنگوني رژيم ممنوع‏الانتشار بود و بطور مخفي توزيع مي‏شد. كتاب "درسي كه حسين(ع) به انسانها آموخت"، مسائل عصر ما، اصول پنجگانه اعتقادي، رهبران راستين، راه سوم بين كمونيزم و سرمايه‏داري، مقام شهيد، مشكلات مذهبي، قرآن و كتابهاي ديگر آسماني، غروب آفتاب در اندلس، از آثار قلمي آن شهيد بشمار مي‏روند. به هر حال ايشان در كنار مبارزات و هدايت تفكرات اسلامي نوشتن را فراموش نكردند شايد راجع به مبارزات ايشان لازم نيست صحبت شود چرا كه مردم ايران با شخصيت ايشان آشنايند و سخنان پرشور ايشانرا بارها شنيده‏اند. خطوط انحرافي را به خوبي مي شناخت و نقش فراواني در افشاي جريانهاي منحرف التقاطي و منافقي و تفكرات ارتجاعي و ليبراليزم داشت.
شهيد هاشمي نژاد بعد از آنكه در سالهاي 49 يا 48 پس از سخنراني مسجد سيد اصفهان ممنوع‏ المنبر شد به تشكل و راهنمائي دانشجويان پرداخت و كلاسهاي زيادي در دانشگاهها برگزار كردند در سال 52 و 53 بود كه در منزل در دهه فاطميه منبر رفتند و در سخنرانيهاي خود مبارزات ائمه معصومين(ع) را مطرح كرده و حكومت وقت را افشا نمودند. پس از يك هفته سخنراني رژيم ايشان را بمدت 2 سال زنداني كرد. در زندان نيز منافقين را شناخت و با آنها به بحث پرداخت و آنها در نهايت حاضر به بحث نشدند. بعد از پيروزي و به بار نشستن انقلاب ايشان بطور جدي به نسل جوان توجه كرد و عليرغم توصيه هاي مقامات و شخصيتها، هيچ كار اجرائي را نپذيرفت. دلشان مي خواست در اختيار فرهنگ كشور باشند. ايشان از آغاز ورود به شهر مقدس مشهد علاوه بر مسايل فرهنگي و مبارزاتي در حوزه نيز به بحث و درس ادامه دادند و شاگران فاضلي را تحويل جامعه دادند. درس ايشان از درسهاي وزين و سطح بالاي مشهد بود و ايشان از اركان مهم و بزرگ حوزه بودند. بسياري از مشكلات حوزه توسط ايشان حل مي شد و هيچگاه از درس و بحث غافل نبودند حتي بعد از انقلاب در شرايطي كه مملكت ناآرام بود درس را تعطيل نكرد و تمام برنامه‌ها را ادامه داد.
علاقه زيادي به برگزاري درس و پرداختن به مباحث علمي داشت. فردي شجاع و نترس در مقابل حوادث و مسايل روز بود نه زندان و نه شكنجه و نه هيچ چيز ديگر نمي توانست مانع ايشان باشد. مسايل امنيتي هيچ تغييري در وضع زندگي ايشان نداد. حتي يك كلاس يا يك برنامه ايشان به اين دليل تعطيل نگرديد.
به هر حال شهيد هاشمي نژاد همانطور كه يك خطيب توانا و زبردست بود، نويسنده و دانشمندي آگاه به زمان نيز محسوب مي شد. همچنانكه نويسنده‏اي آگاه به زمان خود، روحاني مبارز و پيكارگري بزرگ نيز محسوب مي شد. او كسي بود كه با چهره‏ هاي مختلف كفر و نفاق در تمامي جبهه مبارزه مي‏نمود و بر دل دشمنان دين داغ مي‏نهاد. به همين جهت بود كه دشمنان كينه اين اسوه جهاد و شهادت را به دل گرفتند و سرانجام او را به شهادت رساندند. 

  

دیدگاه شما در مورد : شهيد هاشمي نژاد اسوه جهاد و مقاومت

شهيد هاشمي نژاد اسوه جهاد و مقاومت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر