صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
اولین بار پس از پیروزی انقلاب اسلامی؛

نکات جالب گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما

باراک اوباما رئیس جمهوری ایالات متحده امریکا، در تماس تلفنی با حسن روحانی رییس جمهوری اسلامی ایران، با وی گفت وگو کرد.

کد خبر : 3242

تاریخ انتشار : 07/07/1392 - 09:59


نکات جالب گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما

به گزارش خط امید بهشهر _ در حالی که رییس جمهوری اسلامی ایران در حال حرکت از محل اقامت خود به سمت فرودگاه برای خروج از نیویورک بود، این تماس برقرار شد و طرفین پیرامون مسایل مختلف با یکدیگر گفت وگو کردند.
 
در این گفت وگوی تلفنی، دو طرف بر اراده سیاسی برای حل سریع مساله هسته ای تاکید کرده و زمینه را برای حل موضوعات دیگر و همکاری در مسائل منطقه ای مورد توجه قرار دادند.
 
در این گفت وگوی تلفنی روسای جمهوری ایران و آمریکا، همچنین وزرای امور خارجه خود را مامور کردند تا زمینه همکاری های لازم را هر چه زودتر فراهم آورند.

باراک اوباما رییس‌جمهور آمریکا در بخشی از کنفرانس مطبوعاتی خود در واشنگتن، تائید کرد که با حسن روحانی رییس‌جمهور ایران گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

 اوباما در این رابطه گفت: در این تماس تلفنی درباره برنامه هسته ای ایران و "مسایل مختلف" گفت‌وگو کردیم

و افزود: به روحانی گفتم که دو طرف می‌توانند در زمینه هسته ای با هم به توافق برسند. هر دو تصمیم گرفتیم که به تیم‌هایمان در کشورهای خود دستور دهیم که به گفت‌وگوها با یکدیگر ادامه دهند.

 صفحه توئیتر کاخ سفید نیز در این‌باره نوشت که این تماس از طرف اوباما بوده و درباره اینکه راه و زمینه برای حل مسایل هسته‌یی و "خارج از آن" فراهم است، صحبت شده است.

توئیتر کاخ سفید همچنین نوشت: روحانی در پایان این گفت‌وگوی کوتاه به زبان انگلیسی به اوباما گفته است: have a nice day و اوباما نیز به زبان فارسی پاسخ داده است: "خداحافظ".


به گزارش جهان، این برای اولین بار است که روسای جمهور ایران و آمریکا پس از پیروزی انقلاب اسلامی بطور مستقیم با یکدیگر گفتگو می کنند. اگر چه پیش از این و در سالیان و دهه های گذشته بارها از سوی مقامات مختلف آمریکا درخواست ملاقات با ایران داده می شد، اما جمهوری اسلامی ایران به علت سیاست های خصمانه ایالات متحده و توطئه های این کشور علیه کشورمان، موضع قلدرمآبانه این کشور، رفتار غلط واشنگتن علیه سیاست ها و مواضع ایران، کودتای 28 مرداد و حمایت از شاه، حمایت از دشمنان قسم خورده جمهوری اسلامی و پناه دادن به گروه های تروریستی و ضدانقلاب، تحریک و کمک به صدام حسین در جنگ تحمیلی، حمله موشکی به هواپیمای مسافربری ایرانی در خلیج فارس، تهدید و تحریم جمهوری اسلامی ایران و تهدید کشورها و شرکت های طرف قرارداد ایران، قتل عام مسلمانان در سراسر جهان، حمایت از رژیم صهیونیستی و مقابله با حماس و حزب الله و ده ها دلیل دیگر حاضر به گفتگو با آمریکا نشده بود. البته در موضوع عراق ایران و امریکا در سطح سفرا با یکدیگر گفتگوهایی دوجانبه برگزار کرده بودند.

یادآور می شود که شب گذشته نیز ظریف و کری وزاری امور خارجه ایران و آمریکا در حاشیه نشست ایران و گروه 5+1 گفتگوی کوتاهی کرده بودند.

با شکل گیری اولین مذاکره رسمی روسای جمهوری ایران و آمریکا باید برای نتایج این گفتگو منتظر ماند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نکات جالب گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما

نکات جالب گفتگوی تلفنی روحانی با اوباما

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر