صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
معاون وزیر امور خارجه در مازندران:

دیپلماسی فعال وزارت خارجه موجب بازگشت حجاج جانباخته به کشور شد

معاون پارلمانی وزیر امور خارجه ایران گفت: دیپلماسی فعال وزارت خارجه موجب بازگشت حجاج جانباخته به کشور شد.

کد خبر : 32230

تاریخ انتشار : 16/07/1394 - 19:02


دیپلماسی فعال وزارت خارجه موجب بازگشت حجاج جانباخته به کشور شد

به گزارش خط امید بهشهر، حسن قشقاوی در مراسم سومین روز خاکسپاری حجاج شهرستان بابلسر در روستای اوجاکسر، اظهار کرد: منا نمایش قربانی منیت انسانی است و این یک آزمون بزرگ الهی بود که به جای گوسفند انسان قربانی شد.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته از سوی دولت پس از این حادثه تصریح کرد: مسئولان عربستانی در دیدار با هیئت ایرانی این حادثه را تقدیر خداوند نامیدند که جای تعجب داشت.

معاون پارلمانی وزیر امور خارجه با اشاره به ضعف در مدیریت آل‌سعود در برگزاری مناسک حج امسال را بی‌تدبیری دانست و خاطرنشان کرد: در حالی که گرمای هوا حدود 50 درجه و با رطوبت زیاد بودبرخی از خیابان‌های فرعی را بستند و این فاجعه اتفاق افتاد.

قشقاوی با بیان اینکه برخی‌ها که جنبه ایمانی آنها بسیار ضعیف است شعار تعطیلی حج را می‌دهند اما باید بدانند که شعائر الهی تعطیل‌بردار نیست، اظهار کرد: باید بر روی برخی از مناسک حج بررسی کنند که آیا می‌توان آن را تغییر داد یا خیرو در این زمینه باید علما فتوا دهند.

وی یادآور شد: باید برخی از فتواها با توجه به واقعیت موجود تغییر کند و با مسائل به صورت واقع‌بینانه برخورد شود.

معاون پارلمانی وزیر امور خارجه با اشاره به اینکه باید بحث حج از مسائل سیاسی خارج شود، ادامه داد: با عربستان رقابت‌ منطقه‌ای و جنگ قدرت داریم و نمی‌توانیم این مسائل را به زور حل کنیم.

قشقاوی اضافه کرد: در دورانی که تعامل‌پذیری و مدارا در جهان حاکم است و به لحاظ تفکری نیز با آل‌سعود مشکل داریم چرا باید آنها فتواهای خود را تحمیل کنند.

وی افزود: در این رابطه باید جهان اسلام در کنگره حج، فضای رسانه‌ای و مجازی باید به این موضوع بپردازند که شعار ما از شهادت و جهاد با وهابی‌ها متفاوت است.

معاون پارلمانی وزیر امور خارجه در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعال بودن دیپلماسی دکتر ظریف در تحویل جانباختگان حجاج ایرانی، خاطرنشان کرد: اگر 6 ساعت مذاکره در عربستان صورت نمی‌گرفت و دیپلماسی ظریف فعال نبود جنازه‌ها به کشور بازنمی‌گشت.

قشقاوی در پایان گفت: برخی‌ها در داخل می‌گویند که دیپلماسی ظریف فعال نبود، آنها به جز انتشار بیانیه چه کاری کردند، چرا عده‌ای فکر می‌کنند که وزارت‌خارجه باید تنها این موضوع را پیگیری کنند، همه باید در این ماجرا مشارکت داشته باشیم و با همکاری مفقودان پیدا و جانباختگان به کشور بازگردند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : دیپلماسی فعال وزارت خارجه موجب بازگشت حجاج جانباخته به کشور شد

دیپلماسی فعال وزارت خارجه موجب بازگشت حجاج جانباخته به کشور شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر