صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نوبخت: انتشار نامه 4 وزیر باعث تعجب همگان شد/بهتر بود نامه مُهر محرمانه می‌داشت

سخنگوی دولت گفت: انتشار نامه 4 وزیر در فضای رسانه‌ای باعث تعجب همه شد البته این نامه فراتر از یک گزارش نیست و اگر 4 وزیر از من نظر می‌خواستند توصیه می‌کردم یک مهر محرمانه به آن بزنند. قطعاً اگر چیزی خلاف مسیر خود رسانه‌ای شود باعث تعجب می‌شود.

کد خبر : 32169

تاریخ انتشار : 14/07/1394 - 20:11


نوبخت: انتشار نامه 4 وزیر باعث تعجب همگان شد/بهتر بود نامه مُهر محرمانه می‌داشت

به گزارش خط امید بهشهر، محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست هفتگی خود با خبرنگاران با اشاره به رأی اعتماد مجدد نمایندگان مجلس به آخوندی وزیر راه و شهرسازی، اظهار داشت: از سوی دولت از نمایندگان فهیم مردم در مجلس شورای اسلامی که با زمان‌شناسی و قدرشناسی از انسان‌های خدوم مجدداً به شایستگی‌های آقای آخوندی فرصت خدمت به مردم و دولت تدبیر و امید را فراهم کردند تقدیرمی‌کنم.

وی افزود: از همین الآن مشخص است که در روز یکشنبه هم شاهد یک تصمیم تاریخی از سوی نمایندگان فهیم و آگاه و دلسوز مردم در مجلس در خصوص برجام باشیم و تصمیم مناسبی در این زمینه اتخاذ خواهد شد.

سخنگوی دولت تصریح کرد: امیدواریم با این تصمیم تحریم‌های ظالمانه اقتصادی که باعث مشکلات فراوانی در کشور شده است، نیز همچنان که با عزم و اراده مسئولان سه قوا شاهد کم شدن آثار سوء تحریم‌ها هستیم، شاهد کم اثر شدن این تحریم‌ها باشیم و با تصمیم آگاهانه، هوشمندانه و فرصت شناسانه نمایندگان فهیم مردم در مجلس زمینه اجرای برجام به عنوان یک افتخار ملی برای کشور فراهم شود تا جمهوری اسلامی در یک قرارداد بین المللی بتواند تفاهم را به سمتی پیش ببرد که خواسته‌های ملت تأمین شود.

نوبخت با اشاره به نامه 4 وزیر دولت به رئیس‌جمهور در مورد مسائل اقتصادی کشور گفت: این نامه دارای متن و پیامی است و ظرف روزهای گذشته تحلیل‌های مختلفی درباره آن در فضای رسانه‌ای مطرح شد که برچند مسئله متمرکز بود.

وی با اشاره به برخی از این تحلیل‌ها خاطرنشان کرد: یک تحلیل این بود که اساساً 4 وزیر محترم دولت اعلام نگرانی از وضعیت کشور کردند و اینکه این وضعیت باعث تبدیل رکود اقتصادی به یک بحران می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: نکته دیگری که از این نامه جمع‌بندی شد این بود که اساساً اگر این نمایندگان دولت دسترسی به رئیس جمهور ندارند که مطالب خود را به او اعلام کنند و آن را به شکل مکتوب و به این شکل اعلام می‌کنند.

نوبخت با اشاره به اینکه هر اقدام هرچقدر هم مثبت باشد مخالفت‌هایی را با خود همراه خواهد داشت، گفت: بنده برای روشن شدن افکار عمومی و قضاوت وجدان عمومی این سخنان و گزارش را مطرح می‌کنم. این نامه به مسئله کلیت اقتصاد ایران معطوف نیست و به فضای بازار سرمایه و بورس اشاره می‌کند.

وی  تصریح کرد: همکارانی که از دولت این نامه را امضا کردند به نوعی با بازار سرمایه مرتبط می‌شوند. حضور سردار دهقان وزیر دفاع و پشتیبانی به دلیل شرکت سرمایه گذاری غدیر و بازنشستگی‌ نیروهای مسلح در بورس، آقای نعمت زاده و ربیعی نیز به دلیل شرکت‌های مختلفی که شستا در بورس دارد آن را امضا کردند. آقای طیب‌نیا نیز وزیر اقتصاد به عنوان کسی که رئیس شورای عالی بورس است این نامه را امضا کرده است  بنابراین نامه مذکور معطوف به کل اقتصاد ایران نیست.

سخنگوی دولت با بیان اینکه برخی پس از صدور این نامه اینگونه برداشت  کردند که پیام و وعده‌ای که رئیس جمهور از وضعیت اقتصادی کشور درباره خروج از رکود درست نبوده و این وضعیت برای کشور ایجاد نشده است، گفت: این نامه معطوف به بازار سرمایه است. فعالیت دولت در خصوص رکود و سیاست‌های دیگر برای رفع تورم مورد تأیید همه افکار عمومی و این وزرا است. مسئله‌ای که مقام معظم رهبری نیز در دیدار با اعضای کابینه از آن به عنوان نقطه مثبت دولت یاد کردند.

نوبخت با اشاره به اینکه سخنان واظهارات رئیس جمهور در زمینه خروج از رکود درست بوده و همه آمارها و حتی این وزرا به آن صحه می‌گذارند گفت: آمارها رشد مثبت اقتصادی کشور را تأیید می‌کنند البته از نظر ما نیز رشد آنطور که باید محرک باشد نیست و نیازمند رشد بالای 8 درصدی هستیم اما براینکه رشد اقتصادی کشور مثبت شده همه اذعان دارند اما از نظر ما نیز کافی نیست و آن را به عنوان رشد مطلوب قرار نداریم.

وی تأکید کرد: آنچه که رئیس جمهور در خصوص وضعیت خروج از رکود اقتصادی کشور اعلام کردند درست بوده و همه مراکز آماری داخلی و بین المللی آن را تأیید می‌کنند ولی برای رشد بالاتر باید اقداماتی صورت گیرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خاطرنشان کرد: گزارشات سازمان مدیریت و برنامه ریزی حاکی از رشد مثبت اقتصادی در سه ماهه اول است. لذا این نامه معطوف به بازار بورس است آنچه که رئیس جمهور درباره رکود اقتصادی گفته‌اند برگرفته از منابع اماری و داخلی است.

نوبخت با طرح این سوال که آیا براساس این نامه دسترسی به رئیس جمهور محترم وجود ندارد و یا اینکه آیا ایشان آنقدر مشغله برجام و مسائل آن را دارند که از مسائل داخلی و رکود اقتصادی مغفول مانده‌اند، گفت: رئیس جمهور هفته‌ای چند روز با تیم اقتصادی دولت جلسه دارد. یک شنبه و پنج شنبه از اول وقت تا ظهر ایشان با اعضای ستاد اقتصادی جلسه داشته و برنامه‌های ستاد اقتصادی را جویا و پیگیری می‌کنند.

وی با اشاره به نمونه‌ای از مطالبات رئیس جمهور از اعضای اقتصادی کابینه گفت: آقای رئیس جمهور از سازمان مدیریت و برنامه ریزی انتظار برنامه برای خروج از رکود وکاهش آثار تحریم  را انتظار داشتند و اینکه ما در این خصوص برنامه مناسبی را اعلام کنیم.

سخنگوی دولت گفت: اولین سوالی که رئیس جمهور پس از بازگشت از سازمان ملل در جلسه روز چهارشنبه از بنده داشت درباره آخرین گزارش‌ها از پرداخت‌های عمرانی بود. سوالی که همیشه در این جلسات از دکتر سیف مطرح می‌شود سیاست‌های خروج از رکود و مهار تورم و اینکه آیا آنها باعث بست پایه‌های پولی شده، بوده است.

نوبخت با اشاره به اینکه رئیس‌جمهور همیشه به تعریفات غیرمتعارف ارز حساس هستند و وزرای مربوطه همواره باید پاسخگوی رئیس جمهور در این زمینه باشند، گفت: آقای طیب نیا هم درباره برنامه اقتصادی همواره پاسخگوی رئیس جمهور هستند و اینکه باید درباره سرمایه و بورس مطالبات رئیس جمهور را پیگیری کنند.

وی با بیان اینکه رئیس‌جمهور همواره مدعی است که باید دارایی‌های مردم در بازار سرمایه حفظ شود گفت: رئیس جمهور همواره به عنوان یک فرد مطالبه گر برنامه های اقتصادی سه عضو اقتصادی دولت را پیگیری می‌کنند و هیچ یک از ما سه نفر نمی‌توانیم اظهار کنیم که رئیس جمهور برای اجرایی شدن سیاست یا برنامه اقتصادی وقت نگذاشته‌اند و برنامه‌های این بخش پیش نرفته است.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه رئیس جمهور همواره بر لزوم برنامه دربازار سرمایه تأکید دارند، گفت: هیچ یک از وزرا نمی‌توانند ادعا کنند که طرح و برنامه‌ای برای اجرای سیاست‌های مبتنی بر خروج رکود و تورم داشته اما رئیس جمهور به آن وزیر وقت برای بررسی این طرح را ندادند. در جلسات ستاد اقتصادی با رئیس جمهور طرح‌ها و برنامه‌های اقتصادی به ایشان منتقل و مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد. 

نوبخت با اشاره به گزارش‌های مختلف اعضای دولت که در جهت پاسخگویی به مطالبات رئیس جمهور ایجاد شده است، گفت: به عنوان مثال یکی از مطالبات رئیس جمهور از سازمان مدیریت و برنامه ریزی داشتن برنامه برای تمام شرایط تحریم و لغو تحریم است.

وی تصریح کرد: وقتی که شاهد افت قیمت بودیم رئیس جمهور از سازمان مدیریت درخواست کرد گزارشی در خصوص پیش بینی میزان تحقق درآمدها و وضعیت آینده و قیمت نفت در بودجه ارائه دهد که این سازمان نیز گزارشی را در این خصوص فراهم کرد.

سخنگوی دولت یادآور شد: سازمان مدیریت در گزارشی سناریوهای مختلف درباره نحوه اجرای طرح هدفمند کردن یارانه‌ها را پیگیری کرد و این سازمان گزارش‌هایی را از سال 93 تهیه و پیشنهادات خود را به رئیس جمهور تقدیم کرد.

نوبخت با بیان اینکه همه این موارد گویای دغدغه‌های رئیس جمهور در حوزه اقتصادی کشور است، گفت: رئیس جمهور در نامه‌ای در هشت تیرماه سال جاری به دکتر جهانگیری خواستار برنامه جامع برای اصلاح نظام بانکی و توسعه بازار سرمایه شدند. با چنین نامه‌ای همه اعضای ستاد اقتصادی موظف شدند برنامه‌های خود را برای استمرار سیاست مهار تورم و خروج از رکود به ایشان ارائه دهند.

وی تأکید کرد: رئیس جمهور برای بحث مهار تورم و خروج از رکود و همچنین بهبود وضعیت اقتصادی معاونین و وزرایی دارد که آنها باید برنامه‌ها و گزارشاتی را به ایشان ارائه کنند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی افزود: اگر قرار باشد بنده به عنوان رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی تنها از وضعیت موجود بودجه و کمبود منابع گلایه و انتقاد کنم مورد قبول واقع نمی‌شود لذا باید برنامه‌های خود را نیز در این بخش به رئیس جمهور ارائه دهم.

نوبخت افزود: رئیس جمهور نیز وظیفه هماهنگ کنندگی این برنامه‌ها را دارد و برهمین اساس از وزرا و بخصوص تیم اقتصادی گزارش و راهکار می‌خواهد.

وی با بیان اینکه تبدیل رشد منفی اقتصادی به رشد مثبت و نرخ بالای 40 درصد تورم به زیر 14 درصد محصول مطالبه گری شخص رئیس جمهور از تک تک اعضای هیئت دولت و تیم اقتصادی بود نه محصول تصادف و یا اتفاق، ادامه داد: رئیس جمهور از تیم اقتصادی درخواست کرده است برای شرایط اقتصادی کشور در دوران پسا تحریم نیز برنامه ارائه دهند. لذا برنامه‌های مناسبی برای اقدام و برنامه ریزی در شرایط پس از تحریم صورت گرفته و این از جمله کارهایی است که در جلسات ستاد اقتصادی با رئیس جمهور مطرح شده است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه تمامی اعضای کابینه به خصوص تیم اقتصادی وقت صحبت با رئیس جمهور و ارائه برنامه‌هایشان به ایشان را دارند گفت: رئیس جمهور به دقت به این برنامه‌ها گوش می‌دهد و اشکالات و ایرادات برنامه را عنوان کرده و آن را منعکس می‌کند.

نوبخت ادامه داد: اینکه رئیس جمهور وقت نمی‌گذارد و یا وزرا راه دیگری برای ارائه برنامه‌هایشان به رئیس جمهور ندارند درست نیست. البته ممکن است برخی بگویند که ناهماهنگی و یا تفاوت نظر در دولت وجود داشته است.

وی با ذکر نمونه یادآور شد: ممکن است در دولت تفاوت نظر وجود داشته باشد به طوری که در جلسه مربوط به کاهش نرخ سود بانکی سازمان مدیریت بانک مرکزی و وزارت اقتصاد هر کدام نرخ سود بانکی را مطرح می‌کردند که از همه بیشتر بانک مرکزی و از همه کمتر متعلق به سازمان مدیریت بود و در این خصوص تفاوت نظر وجود داشت اما در نهایت همه به نرخ تأیید شده تمکین کردند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی یادآور شد: باید باور کنیم به تعداد اقتصاددانان و وزرا تفکرات مختلف وجود دارد اما وقتی در مباحث به جمع بندی می‌رسیم همه آن را اجرایی کنیم به همین دلیل من فکر نمی‌کنم که این موضوع را بتوان به بحث اختلاف نظر تعبیر کرد.

نوبخت با بیان اینکه من تصور نمی‌کنم میزان هماهنگی و صمیمیتی که بین وزیر اقتصاد، سازمان مدیریت و بانک مرکزی در حال حاضر وجود دارد، در ادوار دیگر و دولت‌های گذشته نیز بوده است، گفت: در دوران اصلاحات وضعیت به شکلی شد که رئیس جمهور وقت مجبور به برکناری این افراد شد. ما علاوه بر شرکت در جلسات با رئیس جمهور با یکدیگر نیز جلسه داریم و با یکدیگر بسیار برادرانه و صمیمانه برخورد می‌کنیم.

وی با بیان اینکه تردید ندارم اقدام این 4 وزیر در نامه به رئیس جمهور از سر خیرخواهی بوده است گفت: حال اینکه چطور این نامه رسانه‌ای شده و آیا ضرورتی برای این بحث بوده است، مسئله دیگری است. من تأکیدم براین است که بازار و افکار عمومی را به خاطر برخی سناریوهای بدبینانه‌ای که ما در جلساتمان پیش بینی می‌کنیم مشوش کرد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: بهتر بود نامه 4 وزیر به رئیس جمهور در جلسات هیئت دولت و یا جلسات تیم اقتصادی مطرح می‌شد و شاید بهتر این بود که این مسئله در هیئت دولت مطرح می‌شد تا شاهد فرصت‌طلبی برای نوعی تخطئه به رئیس جمهور در مباحث اقتصادی به این شکل نبودیم و اینکه ایشان به مباحث اقتصادی و پیشنهادات همکاران خود توجهی نمی‌کنند البته این موضوعی که در برخی رسانه‌ها مطرح شد صادقانه نیست.

نوبخت با بیان اینکه این نامه در واقع گزارش بوده است، گفت: دولت برای همه شرایط موجود و بهبود شرایط اقتصادی برنامه دارد. کسانی که امروز از وزیر راه سوال پرسیدند که چرا فلان هواپیما نقص فنی دارد و چرا فلان کار انجام نمی‌شود همانهایی هستند که در برجام می‌گویند تحریم‌ها ادامه پیدا می‌کند.

وی گفت: آیا آنها باخبر نیستند که استمرار تحریم‌های اقتصادی حتی پس از تفاهم چه مشکلاتی را به وجود می‌آورد. اینها همان کسانی هستند که این سخنان را از وزیر مطالبه می‌کنند. البته اشکالی نیست و دولت به نظرات مخالفان نیز احترام می‌گذارد و وجدان عمومی در نهایت به درستی قضاوت خواهد کرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تأکید کرد: امروز مجلس به درستی به تأیید عملکرد آقای آخوندی وزیر راه و شهرسازی برای ادامه مسئولیت رأی مثبت داد و انشاءالله یکشنبه آینده نیز چنین تصمیم درستی را خواهد گرفت.

نوبخت با اشاره به برگزاری جلسه شورای پول و اعتبار به صورت فوق العاده طی امروز گفت: بنده قبل از این جلسه از دولت درخواست کرده بودم که جلسه فوق العاده‌ای برای تصویب احکام لایحه برنامه ششم داشته باشد تا آن را قبل از مهرماه به مجلس ارائه کنیم. هرچند بنده هم قبول دارم فاجعه منا به قدری مهم بود که امکان برگزاری این جلسه فوق العاده فراهم نشد.

وی گفت: برای ارائه بودجه در زمان قانونی و ارائه احکام برنامه ششم و ارقام و جداول برنامه داریم و به همین جهت است که رئیس جمهور به حرف‌های ما گوش می‌دهد.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوال دیگری که مربوط به نامه 4 وزیر بود گفت: این نامه در واقع گزارشی بود ارائه گزارش طبیعی است اما غیرطبیعی این است که چنین نامه اداری و رسمی به رسانه‌ها داده شد و بی جهت منتشر شد.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه برخی عنوان می‌کنند برآیند نامه نوعی اعتراض به عملکرد اقتصادی دولت است گفت: در کدام قسمت و متن نامه چنین چیزی آمده است طبیعتاً آقای دهقان نمی‌تواند درباره تبدیل رکود به بحران صاحب نظر باشد همانطور که بنده نمی‌توانم درباره مسائل دفاعی صاحب نظر باشم.

وی افزود: مردم مطمئن باشند که ستاد اقتصادی دولت با تمامی مسئولیت در حوزه اقتصادی و شرایط بین المللی کار می‌کند و به دنبال مهار تورم و رشد اقتصادی است. اطمینان داشته باشید رئیس جمهور به قولش به مردم وفادار خواهد بود و از آن عدول نمی‌کند اما نباید انتظار داشت یک باره تورم تک رقمی شود ای کاش می شد. این کار را با وردی انجام داد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: علت قبول مذاکرات در همین زمینه و در همین راستا و برای رفع تحریم‌ها بود. این نشان می‌دهد تحریم ها در اقتصاد ما آثار سوئی برجای گذاشته است.

نوبخت بیان داشت: اینکه یکی دستی به کسی می‌دهد و عده‌ای از این مسئله احساس نگرانی می‌کنند بدانند همین فرد ساعت‌ها و به طور شبانه روزی مذاکرات طولانی با نمایندگان همان کشورها داشته و برای رفع تحریم‌ها مذاکره کرده است. پس مشخص است نفع بزرگی در رفع تحریم‌ها وجود دارد و به همین دلیل دولت برای برجام فعال بود و فعال عمل کرد.

وی افزود: رئیس‌جمهور در تحقق وعده خود به مردم از هیچ تلاشی مضایقه نکرد و در کنار مدیریت برجام برای رفع مباحث اقتصادی و نان مردم نیز وقت گذاشت.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی مبنی براینکه آیا پیش از رسانه‌ای شدن نامه شما به عنوان سخنگوی دولت از آن مطلع بودید، گفت: بنده از آن اطلاعی نداشتم البته انتشار نامه آنها در فضای رسانه‌ای باعث تعجب همه شد البته این نامه فراتر از یک گزارش نیست و اگر 4 وزیر از من نظر می‌خواستند توصیه می‌کردم یک مهر محرمانه به آن بزنند. قطعاً اگر چیزی خلاف مسیر خود رسانه‌ای شود باعث تعجب می‌شود.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری درباره لایحه برجام و اینکه آیا دولت همچنان قصد ندارد در این خصوص لایحه‌ای به مجلس ارائه کند، گفت: دولت همچنان نیازی به ارائه لایحه در این مورد نمی‌بیند.

وی تصریح کرد: قانونی که مجلس در جهت صیانت از دستاوردهای هسته‌ای تصویب کرد شاخص‌هایی را بیان می‌کرد و قرار شد شورای عالی امنیت ملی مسئول رسیدگی به آن شود. شورای امنیت پیگیری‌های خود را انجام داده و نتیجه نهایی آن از سوی دبیر شورا یا سخنگوی آن اعلام می‌شود.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: دولت از طرح دو فوریتی که یک فوریت آن تصویب شد و کمیسیون امنیت کلیات و جزئیات آن را تصویب کرد تقدیر می‌کند و و امیدواریم در روز یکشنبه این طرح نهایی شود و از ابتدای هفته آینده بتوانیم شاهد تصمیم مجلس درباره برجام باشیم و آن را دنبال کنیم.

نوبخت در پاسخ به سوال دیگری مبنی براینکه آیا نامه 4 وزیر گویای اختلاف در کابینه نیست، گفت: همه مطمئن باشید هدف مشترک اعضای کابینه اصلاح نظام اقتصادی، بهبود اجتماعی و رفاه اجتماعی است. همان‌طور که  تا امروز همدلی برای آن پیش رفتیم در ادامه نیز در همین مسیر حرکت می‌کنیم و این را هم متوجه باشید که دولت در شرایط سخت تحریم تا این مرحله پیش رفته است و امیدواریم موفقیت‌های آن ادامه یابد.

وی در پاسخ به پیگیری‌های دولت درباره حادثه منا گفت: به همه اطمینان می‌دهیم دولت از همه ابزارهای رسمی و غیررسمی برای استیفای حقوق عزیزانی که در این فاجعه جان‌شان را از دست داده‌اند و متألم شدند استفاده می‌کند و کوتاه نخواهد آمد.

سخنگوی دولت در پایان خاطرنشان کرد: نظام ما به قدری نفوذ و اقتدار دارد که می‌تواند از حق خود به خوبی دفاع کند.


منبع : تسنیم

 

  

مطالب مرتبط با : نوبخت: انتشار نامه 4 وزیر باعث تعجب همگان شد/بهتر بود نامه مُهر محرمانه می‌داشت
دیدگاه شما در مورد : نوبخت: انتشار نامه 4 وزیر باعث تعجب همگان شد/بهتر بود نامه مُهر محرمانه می‌داشت

نوبخت: انتشار نامه 4 وزیر باعث تعجب همگان شد/بهتر بود نامه مُهر محرمانه می‌داشت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر