صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو:

مردم هنوز آگاهی چندانی از اهمیت زیستگاه‌ها ندارند

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو با بیان اینکه مهم‌ترین چالش امروز محیط‌زیست، نحوه برخورد انسان با ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره است،‌گفت: مردم هنوز آگاهی چندانی از اهمیت زیستگاه‌ها ندارند.

کد خبر : 32116

تاریخ انتشار : 12/07/1394 - 17:56


مردم هنوز آگاهی چندانی از اهمیت زیستگاه‌ها ندارند

به گزارش خط امید بهشهر، سعدالله نصیری‌قیداری بعد از ظهر امروز در حاشیه نشست مشورتی ذی‌نفعان با موضوع وضعیت موجود و چالش‌های پیش‌رو در مدیریت ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره ایران اظهار کرد: این برنامه به مدت دو روز به میزبانی استان مازندران در قالب نشست‌های تخصصی درباره مدیریت ذخیره‌گاه‌های زیستی به همراه برنامه بازدید و کارگروه‌های اختصاصی برگزار می‌شود.

وی بیان کرد: در این نشست از دانسته‌های کشورهای دارای تجربه خوب مانند آلمان استفاده می‌شود، کشورهایی مانند افغانستان و پاکستان از تجربه سایر کشورها در مدیریت زیستگاه‌ها استفاده می‌کنند و کارشناسان و مدیران زیستگاه‌ها نیز به همراه برخی از نمایندگان فعال جوامع محلی از مطالب نشست بهره می‌برند.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو گفت: بیان چالش‌های مدیریتی زیستگاه‌ها در کارگروه‌های تخصصی و موازی با یکدیگر بیان و همه این مطالب جمع‌بندی می‌شوند تا نقشه راهی را برای زیستگاه‌های کشور تهیه کنند و این نتایج فقط در حوزه داخلی نیست بلکه ایران به عنوان کشوری که زیستگاه‌های مهمی دارد، انتقال‌دهنده تجربیات به سایر کشورها است.

این مسئول درباره برنامه‌ بازدید مهمانان عضو نشست مذکور، اظهار کرد: برنامه بازدیدی را در نقاطی از جمله برای پناهگاه حیات‌وحش میانکاله و عباس‌آباد بهشهر در نظر گرفته‌ایم تا کارشناسان از نزدیک ظرفیت‌ها و نحوه مدیریت این زیستگاه‌ها را مورد ارزیابی قرار دهند و تجربیاتی را کسب کنند.

نصیری‌قیداری مهم‌ترین چالش امروز در بخش محیط‌زیست را نحوه برخورد انسان با زیستگاه‌ها عنوان و خاطرنشان کرد: مناطق حفاظت‌شده مانند قدیم نیست که بشر استفاده‌‌های دل‌خواهی را از آن داشته باشد، بلکه اکنون درب این مناطق باز است اما نحوه برخورد مردم و ذی‌نفعان در بخش‌های زیستی، هسته‎ای، خدماتی و بیرونی زیستگاه‌ها برای آموزش و بهره‌برداری برنامه‌ریزی شده و طبق دستورالعمل‌ها و برنامه‌های سازمان محیط‌زیست یا براساس اصول و قواعد بین‌المللی است.

وی با تأکید بر اینکه هنوز مردم ما آگاهی چندانی از اهمیت زیستگاه‌ها ندارند، افزود: برنامه‌های خوبی در این زمینه انجام و یا در حال انجام و برنامه‌ریزی است تا مهم‌ترین چالش در زمینه مدیریت ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره با همکاری جوامع محلی حل شود.

دبیرکل کمیسیون ملی یونسکو در پایان گفت: برای حفظ ذخیره‌گاه‌های زیست‌کره آگاهی جوامع محلی و حضور سازمان‌های مردم‌نهاد به عنوان بازوان محیط‌زیست نقش موثری در آشتی انسان با طبیعت دارد.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : مردم هنوز آگاهی چندانی از اهمیت زیستگاه‌ها ندارند

مردم هنوز آگاهی چندانی از اهمیت زیستگاه‌ها ندارند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر