صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مازندران/فعالیت تنها 20 درصد از هنرمندان تئاتر در استان به‌دلیل کمبود اعتبار

جشنواره تئاتر مازندران از تاریخ 11 الی 13 مهر ماه امسال در شهرستان بابلسر برگزار می‌شود.

کد خبر : 31931

تاریخ انتشار : 09/07/1394 - 18:16


برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مازندران/فعالیت تنها 20 درصد از هنرمندان تئاتر در استان به‌دلیل کمبود اعتبار

به گزارش خط امید بهشهر، قدرت‌الله یوسفی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه افتتاحیه جشنواره تئاتر مازندران ساعت 11صبح روز شنبه 11 مهرماه در شهرستان بابلسر برگزار می‌شود، اظهار کرد: شرکت‌کنندگان جشنواره تئاتر به‌منظور آگاهی‌بخشی عمومی آغاز جشنواره از میدان بسیج به‌سمت اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی بابلسر پیاده‌روی می‌کنند.

وی با اشاره به احتمال هم‌زمان بودن مراسم تشییع شهدای منا با مراسم افتتاحیه جشنواره، افزود: در صورت هم‌زمانی این دو مراسم، شرکت‌کنندگان به‌منظور هم‌دردی با خانواده‌های داغدار با چتر و روبان مشکی مسیر راهپیمایی را طی می‌کنند.

* شرکت برگزیدگان جشنواره تئاتر استانی در جشنواره بین‌المللی فجر

قائم‌مقام دبیر بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مازندران با بیان اینکه برگزاری جشنواره تئاتر، زمینه‌ای برای شناخت استعدادها و توانایی‌های هنرمندان تئاتر استان است، اضافه کرد: گروه‌های منتخب جشنواره استانی در جشنواره بین‌المللی فجر شرکت می‌کنند.

یوسفی با اشاره به اینکه فراخوان جشنواره در تیرماه سال جاری داده شد، تصریح کرد: 19 فعالیت هنری تئاتر به جشنواره آمد که 7 فعالیت از سوی داوران انتخاب شد.

وی بیان کرد: تئاترهای انتخاب شده از شهرهای نوشهر، محمودآباد، تنکابن، بابلسر، آمل، بابل و قائم‌شهر هستند و استاد مهدی هاشمی، فردوس حاجیان و نادر برهانی‌مرند داوران بخش نهایی بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان هستند.

* تئاتر، دارویی برای درمان بیماری روحی جامعه

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر مازندران نیز با بیان اینکه برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر به‌عنوان ویترینی برای نمایش هنر مازندران محسوب می‌شود، خاطرنشان کرد: نیاز به تلاش بیشتری برای ارتباط با مخاطب داریم.

عباس ابوالحسنی با اشاره به اینکه تئاتر باید به‌عنوان نیازی برای خانواده‌ها درآید، ادامه داد: در کشورهای مختلف دنیا تئاتر به‌عنوان یک برنامه عمومی و اجتماعی است و هر خانواده حداقل یک روز در هفته را به تماشای تئاتر می‌رود.

وی با بیان شرایط روحی و افسردگی موجود در جامعه امروز، یادآور شد: دیدن تئاتر به‌عنوان یک دارو برای درمان بیماری‌های روحی و روانی از سوی پزشکان توصیه شده است.

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر مازندران با اشاره به اینکه شعار بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مازندران «تئاتر برای شهروندان و تئاتر برای همه» است، اظهار کرد: هیچ جریان سیاسی در برگزاری جشنواره مشارکت ندارد.

ابوالحسنی خاطرنشان کرد: تمام سخنران‌ها از مراسم افتتاحیه و اختتامیه حذف شده‌اند و جوایز نیز از سوی هنرمندان به برگزیدگان اهدا می‌شود.

وی با بیان اینکه بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان در دو بخش اصلی و نسل نو برگزار می‌شود، گفت: اسکان و پذیرایی برای 7 گروه شرکت‌کننده درنظر گرفته شده است و برای ارتباط با مخاطبان و خبرنگاران، نشریه روزانه جشنواره با مشارکت اصحاب رسانه چاپ می‌شود.

* وجود 500 نفر تحصیل‌کرده تئاتر در استان

ابوالحسنی با انتقاد از بی‌توجهی به تئاتر در استان مازندران، گفت: در حال حاضر شهروندان استان محروم از تئاتر هستند و شهری که تئاتر نداشته باشد یا تئاتری که بی‌مخاطب باشد، یک ضایعه فرهنگی برای آن محل محسوب می‌شود.

وی با اشاره به اینکه بیش از 500 نفر تحصیل‌کرده رشته تئاتر در استان داریم، گفت: بودجه‌ای که مرکز هنرهای نمایشی به تئاتر اختصاص می‌دهد، کافی نیست.

* فعالیت تنها 20 درصد از هنرمندان تئاتر در مازندران به‌دلیل کمبود اعتبار

دبیر اجرایی جشنواره تئاتر مازندران بیان کرد: با توجه به کمبود منابع مالی، تنها 20 درصد از هنرمندان تئاتر در استان فعال هستند.

ابوالحسنی با بیان اینکه برای نخستین‌بار در سال جاری جشنواره منطقه‌ای تئاتر برگزار نمی‌شود، گفت: 2 گروه برگزیده جشنواره تئاتر استان به‌صورت مستقیم به جشنواره بین‌المللی فجر راه می‌یابند.

عنوان نمایش‌های شرکت‌کننده در بیست و هفتمین جشنواره تئاتر استان به این ترتیب است: نمایش من، شیرین و آقای آلن با نویسندگی حسن میرزایی و کارگردانی علیرضا هنروری از تنکابن، نمایش شب هزار و یکم با نویسندگی بهرام بیضایی و کارگردانی میثم زندی از نوشهر، نمایش مالیخولیا با نویسندگی و کارگردانی مسعود حق‌پناه، نمایش تئاتر با نویسندگی و کارگردانی حسن میرزایی از بابل، نمایش بی‌خواب در قفس با نویسندگی مجید دین‌دار و کارگردانی فرشته و فروغ پیاده‌رویی از بابل، نمایش سلول پیاده با نویسندگی و کارگردانی حامد کریمی از قائم‌شهر، نمایش نگین با کارگردانی علیرضا دورافکن از محمودآباد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مازندران/فعالیت تنها 20 درصد از هنرمندان تئاتر در استان به‌دلیل کمبود اعتبار

برگزاری بیست و هفتمین جشنواره تئاتر مازندران/فعالیت تنها 20 درصد از هنرمندان تئاتر در استان به‌دلیل کمبود اعتبار

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر