صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

جشن خرمن بهشهر به حرمت حادثه‌دیدگان منا برگزار نشد

مسئول برگزاری جشن خرمن شهرستان بهشهر گفت: نخستین جشن خرمن در شهرستان بهشهر که قرار بود صبح امروز پنج شنبه نهم مهرماه در روستای آسیابسر برگزار شود به حرمت کشته‌شدگان و حادثه‌دیدگان فاجعه منا برگزار نشد.

کد خبر : 31927

تاریخ انتشار : 09/07/1394 - 18:26


جشن خرمن بهشهر به حرمت حادثه‌دیدگان منا برگزار نشد

به گزارش خط امید بهشهر، حبیب‌اله خالقی اظهار کرد: جشن خرمن از رسومات قدیمی شمال کشور است که روستاییان هرساله پس از برداشت محصول برنج با اجرای برنامه‌های آئینی این سنت دیرینه را برگزار می‌کردند.

خالقی اظهار کرد: در راستای زنده نگه داشتن فرهنگ و آداب و سنن قدیم و انتقال آن به نسل جدید؛ روستای آسیابسر به عنوان پایلوت برای برگزاری هرساله جشن خرمن در شهرستان بهشهر انتخاب شد.

مسئول برگزاری جشن خرمن خاطرنشان کرد: از اهداف برگزاری این جشن معرفی مناطق گردشگری روستا و احیای توریسم روستایی، قوت بخشیدن به اقتصاد روستایی و ایجاد انگیزه میان روستاییان است.

وی با بیان این‌که با توجه به قرار گرفتن در روز روستا و هفته فرهنگی برنامه‌های گوناگونی برای این جشن تدارک دیده شده بود، افزود: در این جشن اجرای برنامه‌های آئینی شکرگزاری و نیایش، خرمن‌کوبی، سرنانوازی، رقص خرمن و برگزاری مسابقات بومی محلی مانند پا چوب‌بازی(لینگ‌چو بازی)، طناب‌کشی، موسیقی محلی، نمایشگاه صنایع‌دستی و عرضه محصولات از قبیل انواع برنج، ترشیجات و غذاهای محلی تدارک دیده شد.

خالقی افزود: از سنن قدیمی که در این روز اجرا می‌شد برگزاری جشن عروسی به صورت نمادین و تهیه برنج (خرمن پلا) به مقدار زیاد در یک مجمع بزرگ بوده است که همه با صمیمیت به گرد این مجمع، غذا می‌خوردند.

دهیار روستای آسیابسر گفت: این مراسم نخستین جشن خرمن در شهرستان بهشهر بود که مقرر بود صبح امروز در روستای آسیابسر برگزار شود اما به حرمت کشته‌شدگان و حادثه‌دیدگان فاجعه منا برگزار نشد.


منبع : ایسنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : جشن خرمن بهشهر به حرمت حادثه‌دیدگان منا برگزار نشد

جشن خرمن بهشهر به حرمت حادثه‌دیدگان منا برگزار نشد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر