صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

وقتی اوباما دچار الزایمر تاریخی میشود/ سند

ريس‌جمهور آمريکا ديروز از يک تريبون بين‌المللي به کشتار هزاران ايراني در اثر کاربرد سلاح شيميايي اشاره کرد ولي نگفت که چه کساني مقدمات استفاده از اين سلاح‌هاي مرگبار را فراهم کردند.

کد خبر : 3186

تاریخ انتشار : 04/07/1392 - 13:10


وقتی اوباما دچار الزایمر تاریخی میشود/ سند

به گزارش خط امید بهشهر _ "ما معتقدیم جامعه بین‌الملل به عنوان نقطه شروع باید استفاده از تسلیحات شیمیایی را ممنوع کند. ممنوعیت استفاده از تسلیحات شیمیایی حتی در جنگ‌ها، مورد قبول 98 درصد بشریت است. خاطرات وحشتناک نظامیانی که در خندقهای جنگی خفه می‌شدند، سبب تقویت این نگرش شده است و همچنان خاطره یهودیانی که در اتاقهای گاز کشتار شدند و دهها هزار ایرانی که هدف این تسلیحات قرار گرفتند". اين‌ها بخشي از سخنان رييس‌جمهور آمريکا در مجمع عمومي سازمان ملل درباره منع استفاده از سلاح‌هاي شيميايي بود.

رئيس‌جمهور آمريکا در حالي از منع گسترش سلاح‌هاي شيميايي و کشتار ده‌ها هزار ايراني در حملات شيميايي صدام سخن به ميان آورد که نگفت بر اساس اسنادي که سازمان‌هاي امنيتي آمريکايي اخيرا منتشر کرده‌اند، اين کشور کمک شاياني به رژيم صدام در حملات شيميايي عليه ده‌ها هزار شهروند ايراني کرده و هيچ مسئوليتي را نمي‌پذيرد.

اسناد و مدارکي که به تازگي سازمان سيا CIA، منتشر کرده است پرده از نقش بي‌بديل آمريکا در کمک به صدام براي حمله شيميايي عليه مردم ايران برداشته است.

اما با اين وجود، اوباما باز هم مسئوليت و دخالت آمريکا در حمله شيميايي عليه ايران را ناديده مي‌گيرد.

آمريکا همدست صدام در کشتار ده‌ها هزار ايراني بي گناه

به گزارش BBC به نقل از فارن‌پاليسي؛ ایالات متحده در جریان جنگ ایران و عراق با اطلاع از این که رژيم عراق از سلاح‌های شیمیایی استفاده خواهد کرد، کمک‌های اطلاعاتی در اختیار عراق گذاشته بود.

فارین پالیسی می‌گوید این گزارش خود را با استفاده اسناد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، سیا، که به تازگی از طبقه‌بندی محرمانه خارج شده‌اند، تنظیم کرده است.

بنابر گزارش فارن‌پالیسی آمریکا از روی تصاویر ماهواره‌ای متوجه شد که ایران در آستانه به دست آوردن پیروزی‌هایی استراتژیک است و به دنبال آن موقعیت نیروهای ایرانی را به عراق اطلاع داد.

فارین پالیسی می‌گوید ایالات‌متحده کاملا از این موضوع که صدام احتمالا از تسلیحات شیمیایی علیه ایرانی‌ها استفاده خواهد کرد آگاه بوده است.

خودمان می‌دانستیم'

آمریکا در جریان جنگ ایران و عراق کمک‌های نظامی و اطلاعاتی در اختیار صدام گذاشته بود، اما مقام‌های آمریکایی می‌گویند نمی‌دانستند که ارتش عراق ممکن است از سلاح‌های شیمیایی استفاده کند.

سرهنگ ریک فرانکونا، وابسته نظامی آمریکا در بغداد در مقطع حملات شیمیایی، به فاری‌ن‌پالیسی می‌گوید: "عراقی‌ها به ما هرگز نگفتند قصد دارند از گاز اعصاب استفاده کنند. لازم نبود که بگویند، ما خودمان می‌دانستیم."

صدام در جریان تهاجم هشت ساله‌اش به ایران چند بار از سلاح‌های شیمیایی علیه نظامیان و غیرنظامیان استفاده کرد که تنها در هریک از حملات به سردشت و حلبچه، هزاران نفر کشته شدند.

فارین‌پالیسی می‌گوید کمک‌های اطلاعاتی به عراق، که در حملات شیمیایی استفاده شده، برای این بوده که ایران عقب رانده شده، ناچار به مذاکره بازگردد و سیاست دولت ریگان برای تضمین پیروزی عراق تحقق یابد.

ايران شواهد قانع‌کننده‌اي نخواهد يافت، پس مي‌توانيم به آن‌ها حمله شيميايي کنيم

در اسنادی که فارین‌پالیسی به آنها استناد می‌کند گفته شده ارزیابی سیا این بوده که ایران شواهد قانع‌کننده‌ای درباره کاربرد سلاح‌های شیمیایی نخواهد یافت و همچنین اشاره شده بوده که استفاده شوروی سابق از تسلیحات شیمیایی در افغانستان عکس‌العمل خاصی در پی نداشته و به همین دلیل می‌توان از این سلاح‌ها علیه ایران استفاده کرد.

فروش عامل سياه‌ زخم به رژيم صدام

به گزارش نيويورک‌تايمز، شرکت آمريکايي ""American Type Culture يکي از بزرگ‌ترين تامين‌کننده‌هاي مواد شيميايي صدام در هشت سال دفاع مقدس بود. اين شرکت يک بار در سال 1986، مجموعه‌ای از عوامل بیماری‌زا شامل سه‌گونه سیاه‌زخم، ۵ نوع سم بوتولینیوم و سه‌گونه بروسلا به دانشگاه بغداد فروخت.

درخواست عراق برای این عوامل بیماری‌زا بار دیگر در ۱۹۸۸ به دلیل خصومت دو طرف با ایران پذیرفته شد و این‌بار 11 گونه از این عوامل از جمله 4 نوع سیاه‌زخم به این کشور ارسال شد. نهایتاً در ۱۹۸۹ آمریکا فروش سیاه‌زخم و عوامل بیماری‌زای دیگر را به چند کشور ممنوع کرد.

حال اين سوال پيش مي‌آيد چطور کشوري که مواد شمييايي بسيار مهلکي مانند عمال سياه‌زخم مستقيما به دشمن ايران فروخته چرا از پذيرفتن مسئوليت شانه خالي مي‌کند؟ 


منبع : باشگاه خبرنگاران

 

  

دیدگاه شما در مورد : وقتی اوباما دچار الزایمر تاریخی میشود/ سند

وقتی اوباما دچار الزایمر تاریخی میشود/ سند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر