صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

داوطلبان سلامت و ضرورت مشارکت عمومی در تحقق اهداف نظام سلامت

نظام سلامت برای تحقق برنامه‌های خود نیازمند برنامه‌ای به نام داوطلبان سلامت بود تا از این طریق سواد سلامت جامعه را بالا ببرد، حال این راهی که آغاز شده برای تحقق اهداف خود نیاز به مشارکت همگانی دارد.

کد خبر : 31802

تاریخ انتشار : 08/07/1394 - 09:45


داوطلبان سلامت و ضرورت مشارکت عمومی در تحقق اهداف نظام سلامت

به گزارش خط امید بهشهر، یکی از برنامه‌های خوب وزارت بهداشت که سعی دارد برای ارتقای سطح سواد سلامت جامعه از ظرفیت خانواده‌ها استفاده کند و سلامت را از خانه به جامعه تسری دهد، طرح داوطلب سلامت و به‌کارگیری آنها برای اهداف حوزه بهداشت و سلامت فردی و عمومی است.

در این طرح، از هر 50 خانوار یک نفر «معمولا خانم» به نام داوطلب سلامت انتخاب می‌شود و با مرکز بهداشتی درمانی محل زندگی خود در ارتباط است، او هر هفته به‌مدت دو ساعت با حضور در کلاس‌های آموزشی مرکز بهداشت پیام‌های بهداشتی، درمانی و خودمراقبتی را فرا می‌گیرد.

داوطلب سلامت علاوه بر اینها، از آموزش‌های هلال احمر، محیط زیست، آتش‌نشانی و شهرداری‌ها که با سلامت فردی و اجتماعی در ارتباط هستند نیز برخوردار می‌شود.

با این اوصاف، داوطلب سلامت در درجه اول تمامی آموزش‌های مربوط به حوزه سلامت اعم از بهداشت و درمان، محیط زندگی، پیشگیری، کاهش و دفع بلایا و حوادث را فرا گرفته و آن را به جمعیت زیرپوشش خود یعنی همان 50 خانوار آموزش می‌دهد.

انتخاب داوطلب سلامت از بین اهالی محل

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در شهرستان ساری، گفت: داوطلب سلامت، خانم خانه‌داری است که از بین ساکنان هر محله به صورت افتخاری و رایگان، با داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن، برخورداری از مقبولیت اجتماعی مناسب، برخورداری از وقت کافی و علاقه و انگیزه معرفی می‌شود.

محسن اعرابی اظهار کرد: داوطلب سلامت برای انجام فعالیت‌های اجتماعی در جریان سرشماری، از طریق افراد مراجعه کننده به مرکز بهداشتی درمانی، گروه‌های اجتماعی محلی، بسیج خواهران، انجمن اولیا و مربیان، جلسات قرآن، بهزیستی منطقه و نهضت سوادآموزی انتخاب و با مراکز بهداشتی درمانی همکاری می‌کند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به دستاوردهای برنامه داوطلبان سلامت در حوزه معاونت بهداشتی، خاطرنشان کرد: کسب آگاهی‌های بهداشتی با شرکت مداوم در کلاس‌های آموزش هفتگی، کسب مهارت‌های ارتباطی، انتقال پیام‌های بهداشتی به خانوارهای زیر پوشش و تشویق و ترغیب آنها برای دریافت مراقبت‌های بهداشتی مورد نیاز از جمله این دستاوردهاست.

وی بیان کرد: برقراری ارتباط بین واحدهای بهداشتی و مردم محله برای برآورده کردن نیازهای بهداشتی منطقه همچنین جمع‌آوری اطلاعات جمعیتی و آمارهای مربوط به مرگ، تولد و مهاجرت‌ها نیز از جمله دستاوردهایی است که با همکاری داوطلبان سلامت صورت می‌گیرد.

اعرابی با بیان اینکه جلب مشارکت برای حل مشکلات بهداشتی منطقه با همکاری خانوارها، واحدهای بهداشتی درمانی و ارتباط با سایر ارگان‌ها نیز با حضور داوطلبان سلامت شکل بهتری به خود می‌گیرد، افزود: فعال کردن خانوارهای زیر پوشش در زمینه بهبود وضعیت محیطی و ارتقای سلامتی محله و همکاری با مسئولان بهداشتی، مدیریت و برنامه‌ریزی صحیح در خانواده  از نظر تغذیه، پیشگیری از بیماری‌ها و به طور کلی مراقبت از سلامت خانواده، توانمندسازی در زمینه مهارت‌های زندگی و فرزندپروری از دیگر دستاوردهایی است که نظام سلامت با حضور داوطلبان سلامت به آن دست می‌یابد.

جلب مشارکت مردمی با فعالیت داوطلبان سلامت

وی بیان کرد: شناسایی بیماری‌های شایع منطقه مانند سل، فشار خون و دیابت همچنین آموزش و کنترل آنها، اطلاع‌رسانی و پیگیری بیماری‌های روانی عصبی و پیشگیری از سوءمصرف مواد، همکاری در اجرای طرح‌ها و برنامه‌های ملی و منطقه‎ای مانند واکسیناسیون همگانی و ارتقای سطح سلامت جامعه شهری به‌ویژه جمعیت حاشیه‌نشین و محروم با استفاده از جلب مشارکت مردمی با فعالیت‌های داوطلبان سلامت، منسجم‌تر می‌شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به اهمیت دوچندان ارائه فعال خدمات بهداشتی در مناطق شهری به‌ویژه حاشیه شهرهای بزرگ، افزود: داوطلبان سلامت در این زمینه کمک خوبی برای نظام سلامت هستند و به دلیل شناختی که از محلات دارند، ارائه خدمات نیز تسهیل می‌شود.

اجرای برنامه داوطلبان سلامت در 18 شهرستان مازندران

این عضو خانواده بزرگ بهداشت و درمان استان مازندران گفت: توانمندسازی و اصلاح شیوه زندگی جمعیت جوانان، میان‌سالان و سالمندان، همکاری دراجرای برنامه سرشماری و ورود اطلاعات خانوارها در سامانه شهاب، همکاری در اجرای برنامه پزشک خانواده شهری و سیستم ارجاع همچنین همکاری در انجام نیازسنجی منابع مورد نیاز و شناسایی و جذب خیران سلامت، با حضور داوطلبان سلامت ارتقا می‌یابد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران درباره وضعیت موجود برنامه جلب مشارکت در حوزه معاونت بهداشتی استان مازندران، اظهار کرد: در حال حاضر برنامه داوطلبان سلامت در 18 شهرستان حوزه دانشگاه علوم پزشکی مازندران، 119 مرکز بهداشتی و درمانی و پایگاه بهداشتی شهری و 255 خانه بهداشت اجرایی شده است.

انتخاب 3590 داوطلب سلامت در 18 شهرستان مازندران

وی ادامه داد: 3 هزار و 590 داوطلب سلامت شهری و روستایی انتخاب شدند که بیش از 223 هزار و 761 خانوار شهری و 68 هزار و 693 خانوار روستایی را  زیر پوشش خدمات تعریف‌شده نظام سلامت، قرار می‌دهند.

اعرابی با اشاره به نقش مهمی که خیران سلامت در جلب مشارکت‌های مردمی و به‌ویژه خیران دارند، افزود: حدود 450 خیر سلامت در بهار 94 و  یک‌هزار و 600 خیر در سال 93، منابع مورد نیاز در زمینه تجهیزات، احداث بنا، ساختمان و زمین را تقبل کردند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران در پایان گفت: مبالغ نقدی حاصل از کمک این تعداد افراد نیکوکار، به ترتیب به مبلغ 597 میلیون و 378 هزار تومان و 14 میلیارد و 275 میلیون تومان بوده که با هدف ساخت یا تجهیز خانه‌های بهداشت، مراکز بهداشتی درمانی شهری و روستایی و ستاد شهرستان‌های مازندران اهدا شده است.

ضرورت مشارکت عمومی برای تحقق اهداف نظام سلامت

با شروع هر برنامه‌ تازه‌ در حوزه سلامت، مشکلات یکی پس از دیگری نمایان می‌شود و هدف بزرگ برنامه‌ریزان نیز یافتن همین مشکلات و چاره‌جویی برای رفع آنهاست.

حوزه سلامت یکی از حوزه‌هایی است که تحقق اهداف آن نیازمند مشارکت همگانی است و این‌گونه نیست که برخی افراد جامعه خود را مستثنا دانسته و کنار روند.

برنامه داوطلبان سلامت و فعالیت افرادی که خود از دل مردم انتخاب شده‌اند؛ آغاز راهی است تا فرد منتخب ابتدا با کسب آگاهی‌ها و مهارت‌های لازم بتواند سواد سلامت خود را بالا برده و این دانسته‌ها را در جامعه زیر پوشش خود تسری دهد.

راهی که در پیش گرفته شده است، اگر با مشارکت مردمی و تاکید همه مسئولان همراه باشد به سرمنزل مقصود می‌رسد.

پذیرش این نکته نیز حائز اهمیت است که مشکلات فعلی در حوزه سلامت یک‌روزه ایجاد نشده و یک‌روزه نیز تمام نمی‌شود؛ همه‌چیز نیازمند استفاده مناسب از توانمند‌ی‌ها و تجربیات در گذر زمان است.

به امید روزی که سواد سلامت در جامعه ما به نقطه‌ای برسد که هر فرد ایرانی پزشک خود باشد.


منبع : فارس

 

  

مطالب مرتبط با : داوطلبان سلامت و ضرورت مشارکت عمومی در تحقق اهداف نظام سلامت
دیدگاه شما در مورد : داوطلبان سلامت و ضرورت مشارکت عمومی در تحقق اهداف نظام سلامت

داوطلبان سلامت و ضرورت مشارکت عمومی در تحقق اهداف نظام سلامت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر