صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
معاون سازمان صنعت مازندران مطرح کرد

نقدینگی؛ بزرگ‌ترین علت رکود واحدهای صنعتی/آمل و بابل صنعتی‌ترین شهرهای مازندران/تعطیلی 31 درصدی واحدهای صنعتی مازندران

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان صنعت مازندران گفت: مازندران دارای 3570 واحد صنعتی است که آمل با 575 واحد صنعتی و بابل با 510 واحد صنعتی حائز رتبه های برتر استانی هستند.

کد خبر : 31543

تاریخ انتشار : 05/07/1394 - 13:00


نقدینگی؛ بزرگ‌ترین علت رکود واحدهای صنعتی/آمل و بابل صنعتی‌ترین شهرهای مازندران/تعطیلی 31 درصدی واحدهای صنعتی مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، جهانگیر بائی لاشکی در گفت و گو با مازنداصناف درباره وضعیت فعالیت کارخانجات و واحدهای صنعتی مازندران اظهار کرد: در بررسی و بازدید میدانی از یک هزار و 900 واحد صنعتی بالای 10 نفر شاغل مشاهده کردیم که چیزی نزدیک به 31 درصد کارخانجات تعطیل شده‌اند.

وی افزود: البته 69 درصد باقیمانده اگرچه ممکن است با تمام ظرفیت فعال نباشند اما در حال فعالیت هستند.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری سازمان صنعتت مازندران با بیان اینکه ما در سال جاری محوریت برنامه‌هایمان را بر سه اصل استوار کردیم، خاطرنشان کرد: در اصل اول بر آن شدیم تا واحدهای تعطیل شده را به چرخه تولید برگردانیم که در این راستا الویت با واحدهای بزرگ است و در این راستا اگر موضوعات در داخل استان قابل حل و پیگیری باشد در کارگروه تسهیل و رفع موانع بررسی خواهد شد.

بائی لاشکی اضافه کرد: در اصل دوم به‌دنبال حل مشکلات واحدهای نیمه فعال در استان هستیم که این واحدها غالبا دارای مشکل نقدینگی‌اند و ما برای حل این واحدها در درجه اول با بانک‌ها وارد مذاکره شدیم تا تسهیلاتی را در اختیارشان بگذارند و در درجه دوم از طریق منابع غیربانکی نظیر مشارکت شرکت‌های سرمایه‌گذاری، بورس و فرابورس و ... را دنبال کردیم تا بتوانیم مشکلاتشان را مرتفع سازیم.

وی افزود: در سال 93 توانستیم از طرح برکت مبلغ 109 میلیارد تومان و از تسهیلات بانکی 134 میلیارد تومان بهره برداری کنیم که این امر نقطه عطفی در حل بخشی از مشکلات مالی واحدها بشمار می‌رود.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مازندران در ادامه به اصل سوم اشاره و اظهار کرد: در دو سال اخیر به‌علت تحریم‌ها هیچ گونه سرمایه‌گذاری خارجی نداشتیم که در سال جاری برای این مهم هدف گذاری کردیم، ما فرصت‌های سرمایه‌گذاری استان را شناسایی و آن را به سرمایه‌گذاران خارجی پیشنهاد کردیم.

بائی لاشکی در پاسخ به این سوال که صنعتی‌ترین شهر مازندران کدام شهر است، عنوان کرد: مازندران دارای 3 هزار و 570 واحد صنعتی است که آمل با 575 واحد صنعتی و بابل با 510 واحد صنعتی حائز رتبه‌های برتر استانی هستند و البته در بحث اشتغال‌زایی نیز آمل در کنار ساری حائز رتبه برتر استان است.

معاون سازمان صنعت مازندران با بیان اینکه استان مازندران ظرفیت اینکه در برخی صنایع جزو پیشروان صنعتی کشور باشد را دارد، متذکر شد: برای رسیدن به این مهم نیاز به حمایت و توجه مسئولان کشوری را داریم که یکی از مهم‌ترین مشکلات پیش‌رو، نداشتن زمین‌های صنعتی در استان است، به‌نحوی‌‌که سرانه زمین‌های صنعتی مازندران نسبت به سایر استان‌های کشور در سطح بسیار پایینی قرار دارد.

معاون برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مازندران با بیان اینکه از لحاظ تعداد واحدهای صنعتی ما در رتبه هشتم کشور قرار داریم، یادآور شد: ما در قطعه‌سازی و صنایع سلولزی جزو رتبه‌های تک رقمی کشور هستیم و در صنعت های MDF  نزدیک به 70 درصد و در صنعت کاغذ نزدیک به 30 درصد تولید کشور را مازندران تامین می‌کند.

بائی لاشکی در پایان درباره وضعیت واحدهای صنعتی که به‌علت بدهی در تملک بانک‌ها هستند، پاسخ داد: در این باره نیز با بانک‌ها وارد مذاکره شدیم و قرار شد تا در الویت اول این واحدها در صورت احراز فاکتورهای لازم به مالکان آنها و در غیر این صورت به سرمایه‌‌گذاران جدید واگذار شوند تا به چرخه تولید استان بازگردند.

گفتنی است واحد صنعتی به واحدهایی تلقی می‌شوند که از لحاظ سرمایه‌گذاری، اشتغال، ظرفیت و تنوع ماشین آلات بالاتر از سقف واحدهای صنفی فعالیت کند.

یک منبع آگاه در این باره گفت: بیش از نیمی از واحدهای صنعتی مازندران در رکود و تعطیلی به سر می‌برند که این امر همت استانی مسئولان را برای حمایت از بخش خصوصی و تولید ملی را می‌طلبد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نقدینگی؛ بزرگ‌ترین علت رکود واحدهای صنعتی/آمل و بابل صنعتی‌ترین شهرهای مازندران/تعطیلی 31 درصدی واحدهای صنعتی مازندران

نقدینگی؛ بزرگ‌ترین علت رکود واحدهای صنعتی/آمل و بابل صنعتی‌ترین شهرهای مازندران/تعطیلی 31 درصدی واحدهای صنعتی مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر