صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نصرالله: حوادث پی‌در‌پی در مراسم حج دلیلی بر وجود خلل در دولت سعودی است

دبیر کل حزب الله لبنان با تسلیت فاجعه منا تاکید کرد که وقوع حوادث پی‌در‌پی در مراسم حج دلیل وجود خلل در دولت سعودی است.

کد خبر : 31433

تاریخ انتشار : 04/07/1394 - 09:41


نصرالله: حوادث پی‌در‌پی در مراسم حج دلیلی بر وجود خلل در دولت سعودی است

به گزارش خط امید بهشهر، ‫سید حسن نصرالله دبیرکل حزب الله لبنان در آغاز مصاحبه خود گفت اولا می‌خواستم عید را تبریک بگویم اما متاسفانه حوادث سال‌های جاری به ویژه آنچه در مشعر منا رخ داد و فاجعه‌ای که برای حجاج بیت الله الحرام روی داد واقعا رویدادی غم انگیز بود.‬
دبیر کل حزب الله لبنان گفت: در عین حال هم عید را تبریک می‌گویم و هم غم و اندوه خود را برای بازماندگان حادثه منا اعلام می‌کنم‬‎ و برای درگذشتگان این حادثه رحمت الهی و برای بازماندگان صبر و اجر الهی مسئلت می‌کنم.
حادثه منا برای مسلمانان و غیر مسلمانان یک فاجعه بود
نصرالله افزود: من معتقدم حادثه منا‬‎ چه برای مسلمانان و چه برای غیرمسلمانان یک فاجعه بود‬‎ و همه آنها در حال انجام مناسک دینی حج الهی بودند‬‎ و این حادثه یک حادثه دردناک است‬.

دبیر کل حزب الله لبنان با اشاره به وسعت حادثه منا افزود: این یک رویدادی است که می‌تواند همواره رخ دهد من نمی‌خواهم این حادثه را محدود و کوچک جلوه دهم البته این مسئله می‌تواند به دلیل رویدادهای منطقه و مسائل و بحران‌های سیاسی روی دهد البته در این میان این مسئله می تواند باعث ضایع شدن حقوق کشته‌ها، مجروحان و دولت‌های آنها شود‬‎. امروز می‌خواهم مسئله را به گونه ای دیگر مطرح کنم نظام سعودی در یمن، سوریه و دیگر مناطق جنگ افروزی می‌کند‬‎. زمانی که عربستان سعودی خود وظیفه خدمت رسانی به حجاج را برعهده دارد و تا زمانی که اجازه نمی‌‌دهد کسی به آنها کمک کند تا این وظیفه را به درستی انجام دهند بنابراین وظیفه به عهده عربستان است.‬
جدای از مسائل سیاسی، عربستان در حادثه منا مسئول است
نصرالله با اشاره به عمق حادثه منا در حج تاکید کرد: وقوع این حادثه، تاثیر بسیار بزرگی بر هر انسان می‌گذارد و تاثیر آن بر مسلمانان بسیار بیشتر است؛ چرا که ارتباط دینی وجود دارد‬‎. آنها در سرزمین مقدس در حال انجام فرایض اسلامی مهمی بودند از این رو شمار قربانیان، افراد ناپدیده شده و مجروحان بسیار زیاد است این حادثه بسیار عظیم و فاجعه بار است‬. جدای از مسائل سیاسی و تحولات منطقه‌ای، دولت عربستان سعودی در این حادثه مسئول است چرا که وظیفه ساماندهی و برگزاری مراسم حج را برعهده دارد‬.
باید تحقیقاتی در مورد حادثه منا با حضور کشورهای قربانی انجام شود
وی با اشاره به اینکه انداختن بار مسئولیت بر دوش حجاج در واقع برای ساده انگاری مسائل است‬‎ گفت: باید تحقیقاتی در این زمینه انجام شود و ما خواستار مشارکت نمایندگان کشورها در این تحقیقات هستیم به ویژه کشورهایی باید در این تحقیقات حضور پررنگ تری داشته باشند که بیشترین قربانیان و مجروحان از آنها بوده و باید در این کمیته تحقیقات مشارکت داشته باشند‬ تا بر واقع گرایانه بودن تحقیقات تاکید شود‬‎.

وقوع حوادث پی‌در‌پی در مراسم حج دلیل وجود خلل در حکومت عربستان است
وی افزود من گمان می‌کنم این مسئله در سطح سازمان همکاری اسلامی مطرح خواهد شد و دو پیشنهاد یا طرح وجود دارد : اداره مراسم حج و دوم، تشکیل هیئت نظارتی که نمایندگان کشورهایی که شمار بیشتری از حجاج را دارند حضور یابند‬. پافشاری دولت سعودی در ممانعت از حضور کشورهای اسلامی و مشارکت آنها در امور حج غیر منطقی است‬‎ وقوع رخدادهای پی در پی در مراسم حج دلیل بر وجود خللی در دولت سعودی است.
حزب الله در رخدادهای منطقه تاثیرگذار است
سید حسن نصرالله با اشاره به نقش و جایگاه حزب الله در تحولات منطقه گفت: حزب الله لبنان در رخدادهای منطقه‌ای تاثیرگذار است و کسانی که می‌خواهند ما را بیش از این توصیف کنند، این مسئله به خودشان ارتباط دارد ما به دلیل روابطمان و همپیمانانی که داریم از یک نوع تاثیرگذاری منطقه‌ای برخوردار شده‌ایم‬‎.
وی تاکید کرد: پنج سال از جنگ جهانی بر ضد سوریه می‌گذرد که هدف از آن سرنگونی نظام سوریه و سلطه بر آن است،‌ اما شاهد هستیم که سوریه پایدار و مقاوم است و همپیمانان سوریه هم در کنار این کشور پایدار هستند و هرگز از سوریه چشم پوشی نکرده‌اند با وجود تمام فشارهایی که اعمال شده است و این نتایج اصلی‌ای است که ما تا امروز به آن دست یافته‌ایم‬.
امروز شاهد شکست ائتلاف ضد داعش و راهبردهای آمریکا هستیم
نصرالله با تاکید بر شکست طرح های آمریکا در منطقه گفت: ما امروز شاهد شکست راهبرد‌های آمریکا و نیز شکست ائتلاف بین المللی ضد داعش هم هستیم‬‎. امروز اروپایی‌ها در برابر یک چالشی قرار گرفته‌اند و آن مسئله پذیرش پناهجویان است به ویژه اینکه اروپایی‌ها مدعیان دفاع از حقوق بشر هستند‬‎.
پایان دادن به جنگ علیه سوریه، راه حل بحران آوارگان است
برای حل این مشکل یا باید علت این مشکل را درمان کنند و آن پایان دادن به جنگ بر ضد سوریه است و یا اینکه این پناهجویان را در کشورهای خود بپذیرند‬‎. یکی از عوامل مهمی که باعث این شکست شده است، توافق هسته‌ای ایران و گروه پنج به علاوه یک است؛ چرا که آمریکایی‌ها گمان می‌کردند در جریان مذاکرات، ایران حاضر است در قبال سوریه، سازش کند‬.این مسئله هم پایان یافت و آمریکا اذعان کرد که تمام مذاکرات هسته‌ای، تنها درباره موضوع هسته ای بوده است‬‎.
البته یک سری از عوامل در این شکست سهیم بوده است، امروزه یکی از عوامل مهم آن، دخالت روسیه است همین مسئله باعث شده است تا همگان و از جمله آمریکا و ترکیه، یقین داشته باشند که روسیه در این مسئله جدی است‬‎. موضع کلی روسیه این است که این کشور از همان آغاز رویدادهای سوریه در کنار دمشق ایستاد و از طریق رسانه‌ای و ارسال سلاح از سوریه حمایت کرده است‬. اما در بخش مربوط به مسئله نظامی، این حمایت‌ها هرگز فراتر نرفته بود که بخواهد به سطح ارسال جنگنده به همراه خلبان روس منجر شود.‬
منافع بزرگ روسیه ایجاب می‌کند که دمشق را تنها همپیمان خود بداند
سید حسن نصرالله با اشاره به منافع مسکو در سوریه تاکید کرد: اکنون روسیه به این نتیجه رسیده است که منافع بزرگ این کشور اقتضا می‌کند که سوریه را تنها همپیمان خود بداند‬‎. و منافع سیاسی و موقعیت بین‌المللی و تاثیرگذاری بر اوضاع منطقه را مد نظر دارد‬‎. اما با تمام این اوصاف، آمریکا و برخی کشورهای عربی همچنان امید دارند که بتوانند مسکو را متقاعد کنند از دمشق فاصله بگیرد‬. از این رو پیشنهادهای وسوسه کننده‌ای به روسیه دادند تا این کشور را به خروج از ائتلاف با سوریه متقاعد کنند اما این تلاش‌ها به نتیجه نرسید حتی کار به جایی رسید که برخی گمان می‌کردند که روس‌ها در موضوع حمایت خود از سوریه جدی نیستد‬‎.
نصرالله با اشاره به حوادث اوکراین و اهمیت آن برای روسیه گفت: بخش دومی که در آن رویدادهای مهمی حاصل شده مربوط به اوکراین و شیوه تعامل روسیه با آن و نیز مسئله توافق هسته ای با ایران است‬. روس‌ها از آمریکایی‌ها خواستند تا سپر موشکی خود را بعد از توافق با ایران برچینند؛ چرا که تنها بهانه آمریکایی‌ها برای استقرار این سپرموشکی، ایران بود ولی با این وجود (توافق هسته‌ای) آمریکایی‌ها حاضر به برچیدن این سپرموشکی نشدند این مسئله برای روسیه اهمیت بسزایی داشت همچنین باید بگوییم که شمار زیادی از داعشی‌ها از چچن و مناطق اطراف آن بوده‌اند‬‎. و در صورتی که به فدراسیون روسیه برمی‌گشتند این مسئله تهدیدی برای امنیت ملی این کشور به شمار می‌آمد‬.
نصرالله در این‌باره افزود: از ماه‌ها قبل موضوع دخالت روسیه در مسئله سوریه مطرح بود و روسیه همواره خواستار برپایی ائتلاف منطقه‌ای جدید با مشارکت ایران، عراق، ترکیه در کنار ائتلاف موجود به رهبری آمریکا برای مقابله با داعش بود‬‎. دیدارهایی میان فرماندهان عالی‌رتبه ای از این کشورها انجام شد و مذاکرات جدی‌ای برای تشکیل نیروی واقعی برای مبارزه با تروریسم صورت گرفت‬.
نصرالله با اشاره به جدیت مواضع ایران و روسیه در قبال بحران سوریه گفت: از این رو ما معتقدیم دخالت روسیه در موضوع سوریه، علل مستقیم داشته است و هر آنچه امروز شاهد آن هستیم ترجمه هر آنچیزی بود که ما سال‌های قبل بیان می‌کردیم؛ یعنی می‌گفتند که سوریه قرار است سرنگون شود و ما اعلام می‌کردیم همپیمانان سوریه آن را اجازه نخواهند داد‬.
مواضع ایران و روسیه در قبال بشار اسد بسیار جدی است
موضع روسیه درباره بشار اسد رئیس جمهور سوریه جای شکی ندارد و حتی این مسئله درباره ایران هم صدق می‌کند؛ چرا که از طریق تلاش‌هایی می‌خواستند ایرانی‌ها را متقاعد کنند به دنبال جایگزینی برای اسد باشند مواضع ایران و روسیه بسیار جدی است آنها حامیان بشار اسد رئیس جمهوری سوریه هستند‬‎. ما همواره با هر گونه مشارکت،‌دخالت و حمایت نیروها از این جبهه حمایت می‌کنیم؛ چرا که با همین مشارکت‌هاست که می‌توانند در دور کردن خطرات بزرگی که سوریه و منطقه را تهدید می‌کند، سهیم باشند.‬
ورود مستقیم روسیه یک مسئله مثبت است و نتایج مثبتی دارد
نصرالله تاکید کرد: با توجه به برداشت ما و درک ما از خطراتی که منطقه را تهدید می‌کند، معتقدیم ورود عامل روسیه یک مسئله مثبت است و به خواست خداوند‌، نتایج مثبتی را هم بر جای خواهد گذاشت.روسیه لااقل با چهار کشوری که نام بردیم، هماهنگ شده عمل می‌کند.
آنچه ایران از سوریه می‌خواهد این است که در محور مقاومت باقی بماند و ایران در هیچ مسئله داخلی سوریه دخالتی ندارد و هر آنچه بر خلاف آن گفته می‌شود واقعیت ندارد.‬‎ تصمیماتی که در سوریه گرفته می‌شود، صددرصد سوری است و آنچه برای ایران در این باره مهم است این است که سوریه از طریق تروریسم سرنگون نشود.‬
موشک‌ها و جنگنده‌های دقیق روسیه در سوریه مستقر شده است
دخالت روسیه هنوز به اندازه‌ای که لازم باشد، کامل نشده است اما شمار قابل قبولی از جنگنده‌ها، موشک‌ها و توپخانه‌هایی که هدف‌گیری دقیقی دارد، به همراه امکانات بسیار بزرگ و کادر مجرب حضور دارند‬‎. این حجم از حضور روسیه در مسیر نبرد آینده تاثیرگذار خواهد بود‬‎. آنها اعلام کرده‌اند که اگر دمشق از آنها بخواهد نیرو به سوریه اعزام کنند آمادگی آن را دارند. اما امروز سوریه چنین درخواستی نداشته است ولی ممکن است چنین درخواستی را ارائه کند آمریکایی‌ها از مسئله خاصی نگران هستند اما با این نگرانی زندگی می‌کنند‬‎. و سعی دارند به صورت همزمان دستاوردهایی کسب کنند‬.
نصرالله درباره برخی اخبار از توافق آمریکا و روسیه بر سر مسئله سوریه گفت: آنچه درباره توافق روسی آمریکایی درباره سوریه گفته شده است سخنی غیردقیق است. چرا که اگر کشورهای منطقه در مبارزه با تروریسم دخالت کنند این مسئله بسیار مثبت خواهد بود و ترکیه به عنوان مثال فقط کافی است مرزهای خود را به روی تروریست‌ها ببندد و اموالی که برای آنها ارسال شده و سلاحی که در اختیار تروریست‌ها قرار می گرفته، دیگر ارسال نشود و فقط کافی است نفتی را که به نفع داعش، اموالی را عاید می‌کرده، دیگر نفروشد این امر می تواند خدمت بسیار بزرگ به موضوع مبارزه با تروریسم باشد و مثلا کافی است که برخی کشورها به حمایت رسانه ای خود از تروریسم پایان دهند‬‎.
آمریکا  سردمدار تروریسم است و صلاحیت مبارزه با آن را ندارد
نصرالله با تاکید بر عدم جدیت آمریکا در مبارزه با تروریسم گفت: دولت آمریکا، سردمدار تروریسم است‬‎ از این رو آمریکا برای مبارزه با تروریسم صلاحیت ندارد‬. زیرا معتقدیم آمریکا در مبارزه با تروریسم جدی نیست بلکه حتی بر این باوریم که آنها(آمریکایی‌ها) از تروریسم برای تحقق منافعشان استفاده می‌کنند‬‎.
وی با اشاره به حضور نیروهای حزب الله در سوریه و اهداف آن گفت: از همان آغاز فعالیت‌مان در سوریه اعلام کردیم این فعالیت، اهداف لبنانی و سوری را دنبال می‌کند‬‎. این فعالیت از القصیر تا قلمون و تا تپه‌های عرسال ادامه یافت‬‎. ما مصمم هستیم تا تروریسم را از تمام مرزهای لبنان و سوریه که به هم پیوسته هستند دور کنیم و تروریست‌ها را از مرزها دور کنیم‬.
مبارزه حزب الله سقف زمانی و مکانی ندارد
نصرالله در ادامه گفت: بعد از موفقیت در القصیر، نوبت به قلمون رسید؛ چرا که قلمون مرکز خودروهای بمب‌گذاری شده بود سپس به تپه‌های قلمون و عرسال رسیدیم از این رو در آن زمان اعلام کردیم که مبارزه ما، سقف مکانی و زمانی ندارد و نمی‌دانیم به کجا منتهی خواهد شد‬‎. هدف عملیات ما این بوده است که هر آنچه را به دست آوریم و آزاد کنیم به کنترل خود درآوریم به ویژه کوه‌ها و تپه‌ها تا از این طریق بتوانیم خطرات تروریست‌ها را به کمترین حد ممکن برسانیم‬‎. اکنون آنچه باقی مانده است در الزبدانی و نزدیکی آن بوده است و این مناطق به عنوان محل تجمع گروه‌های مسلح فراری به شمار می‌رود و برای مرزهای ما مشکل ساز هستند و تهدیدی برای مسیر المصنع به سمت دمشق به شمار می‌روند.‬‎ از این رو نبرد الزبدانی با اهداف لبنانی و سوری پیگیری شد‬.این نبرد به نبرد القصیر نزدیک بود و توافقی بر این اساس میان ارتش سوریه و نیروهای دفاع مردمی و نیروهایی از مقاومت به دست آمد و نبرد آغاز شد‬‎.
دلایل تاخیر در عملیات آزادی شهر الزبدانی
سید حسن نصرالله با اشاره به نبرد در الزبدانی و دلایل تاخیر در آزادی این منطقه، گفت: نبرد الزبدانی در اول جولای آغاز شد و بعد از کمتر از دو هفته اوضاع گروه‌های مسلح بسیار ناگوار شد و ما موفق شدیم بر تمام تپه‌های مجاور شهر مسلط شویم و بخش‌های وسیعی از این مناطق به کنترل ما درآمد از این رو گروه‌های مسلح فریاد کمک سر دادند گروه‌های مسلحی که در این منطقه حضور دارند از جبهه النصره و جنبش احرارالشام هستند و این دو گروه در استان ادلب هم حضور دارند‬‎. و الفوعه و کفریا همچنان (در برابر تروریست‌ها) مقاومت می‌کنند تا سقوط نکنند‬‎. تروریست‌ها معادله الفوعه، کفریا الزبدانی را مطرح کردند؛ چرا که فرماندهان تروریست‌ها معتقد بودند با فشار بر مسئله الفوعه و کفریا می توانند این دو منطقه را در برابر الزبدانی معامله کنند‬.
سید حسن نصرالله تاکید کرد که الزبدانی می‌توانست در زمان بسیار کوتاهی سقوط کند، اما زمانی که این معادله مطرح شد ما آن را به مثابه فرصت تلقی کردیم و تصمیم گرفتیم از الزبدانی استفاده کنیم تا مشکل الفوعه و کفریا حل شود‬‎. الفوعه و کفریا از هفت ماه قبل در محاصره(تروریست‌ها) هستند که محاصره کامل است و همواره در معرض حملات قرار دارند نظام سوریه مسئول بود تا راه حلی برای مشکل الفوعه و کفریا بیابد، راه حل این بود که شیوه‌ای برای ساده کردن خروج مردم الفوعه و کفریا بیابند از این رو زمانی که مسئله الزبدانی را با این دو منطقه مرتبط کردند، ما این مسئله را به عنوان یک فرصت تلقی کردیم‬‎.
از این رو از الفوعه و کفریا حمایت کردیم و مسئله الزبدانی را مطرح کردیم و بر فشارهای خود افزودیم تا الزبدانی سقوط نکند؛ چرا که ما به دنبال رسیدن به راه حلی برای مشکل الفوعه و کفریا بودیم‬.
ایران در مسئله آتش‌بس الزبدانی نقش میانجی را ایفا کرد
نصرالله با اشاره به مذاکرات برای آتش‌بس در الزبدانی و جزئیات آن افزود: در آغاز گفت‌وگوها، دی‌مستورا در سفری در تهران به سر می‌برد و اعلام کرد طرف‌های به خصوصی در مخالفان مسلح از ما خواسته‌اند تا با شما صحبت کنیم تا درباره کفریا و الزبدانی میانجی‌گری شود طرح بسیار ساده بود یعنی آتش بس در اینجا و توقف گلوله باران در آنجا‬. نقش طرف ایرانی تنها میانجی‌گری است و هیچ تصمیم‌گیری و یا تحمیلی بر اراده همپیمان سوریه‌ای وجود ندارد تا تصمیمی را بگیرد از این رو ایرانی‌ها تماس گرفتند و این طرح را منتقل کردند و ما هم تنها یک طرف در مشورت و رایزنی هستیم‬‎. بعد از بررسی این خواسته، ما خواهان ساخته و پرداخته شدن و تکمیل این ایده شدیم و خواستار آن شدیم تا الزبدانی مقدمه ای برای حل مشکل الفوعه و کفریا باشد ایرانی‌ها با سازمان ملل متحد به عنوان میانجی‌گر وارد مذاکره شدند‬.
ترکیه در مذاکرات آتش‌بس الزبدانی نقش منفی داشت
وی اشاره به اینکه ترکیه در مذاکرات آتش بس الزبدانی نقشی نداشته است، گفت: دیداری در ترکیه میان میانجی‌گر ایرانی و نماینده سازمان ملل متحد و نمایندگانی از گروه‌های مسلح انجام شد و در جریان این مذاکرات هر نتیجه ای و مرحله ای که حاصل می‌شد طرف ایرانی این موضوع را با نظام سوریه مطرح می‌کرد و سازمان ملل هم با گروه‌های مسلح، موضوع را مطرح می‌کرد. در چند روز اخیر، ترکیه در این مذاکرات نقشی نداشته است مگر اینکه بخواهند نقش منفی ایفا کنند آن هم از پس پرده، چرا که با حضور ترکیه، برخی از امور مطرح می‌شد ولی به توافق نمی‌رسید و با شکست روبرو می‌شد. از این رو، ایران با ترکیه تماس گرفت و تمایل خود را برای ایفای نقش مثبت از سوی ترکیه برای دستیابی به توافق بیان کرد‬.
سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود افزود: توافق مشکلات را میان دو طرف حل می‌کند اگر نبرد الزبدانی نبود، معارضه راه حل الفوعه و کفریا را نمی‌پذیرفت و آنچه امروز حاصل شد حاصل نمی‌شد، پیامی برای الفوعه و کفریا اعلام می‌کنم که هرگز در هیچ لحظه‌ای تصمیمی برای چشم پوشی از این دو شهرک مطرح نبوده است. همان گونه که هیچ گونه چشم پوشی در قبال هیچ روستایی مطرح نخواهد شد روستایی که در معرض محاصره گسترده قرار بگیرد. نبرد الزبدانی، باب مذاکرات را گشود؛ چرا که طرف مقابل، شمار بسیار زیادی از افراد مسلح خود را در معرض خطر مرگ یا اسارت دید و گزینه سومی در برابر آنها نبود و راه حلی برای خروجشان وجود نداشت‬.
توافق الفوعه و کفریا ـ الزبدانی شامل دو بخش است
نصرالله با اشاره به توافق صورت گرفته در الفوعه و کفریا گفت: در راستای مذاکرات این عملکرد میدانی در الزبدانی بود که فرصت مذاکره را به وجود آورد و دولت سوریه به منظور موفقیت این مذاکرات، تمام امکانات لازم را برای موفقیت آن فراهم کرد‬‎. توافق الفوعه، کفریا- الزبدانی بر دو بخش استوار است بخش اول، خروج مجروحان و افراد مسلح و کسانی است که می‌خواهند به اتفاق خانواده‌هایشان از الزبدانی به ادلب خارج شوند‬.
وی در ادامه گفت: بعد از آتش بس، در مرحله اول توافق الفوعه، کفریا-الزبدانی نوبت به آتش بس شش ماهه می‌رسد در مرحله نخست نباید هیچ فرد مسلحی در الزبدانی باقی بماند‬. اگر برخی ساکنان الزبدانی اگر حضور داشته باشند باید از آن خارج شوند و اگر بخواهند برخی از ساکنان الزبدانی و اطراف آن به اتفاق افراد مسلح به ادلب بروند می توانند خارج شوند و این مسئله به خواست شهروندان مربوط است.
اما از طرف دیگر‬‎ 10 هزار نفر از ساکنان کفریا و الفوعه که سنشان 18 سال تا 50 سال است به هر کجا که می‌خواهند بروند می توانند بروند و آتش بس هم برقرار می‌شود و بعد از اجرای مرحله نخست، 6 ماه آتش بس خواهیم داشت که شامل بقین و مضایا خواهد شد‬. اما درباره موضوع مربوط به ادلب باید بگوییم روستاهای اطراف الفوعه و کفریا تحت ضمانت سازمان ملل متحد خواهند بود‬.
نبرد بسیار بزرگ و جدی است؛ برای دفاع و حمله حاضر هستیم
سید حسن نصرالله با اشاره به مبالغه برخی ها در تعداد شهدای حزب الله گفت: آمار و ارقامی که درباره شهدا گفته می شود دروغ است مثلا دو روز قبل المستقبل اعلام کرد که 17 نفر از رزمندگان حزب الله کشته شده اند‬‎. اما این در حالی است که آتش بس آغاز شده بود از این رو جنگی وجود نداشت که کسی کشته شود‬. شمار شهدا طبیعی است و نبرد ما بسیار بزرگ بود و شمار گروه‌های مسلح هم زیاد بود‬‎. ما هر کجا که لازم باشد برای دفاع و حمله حاضر خواهیم بود و این اصلی است که هرگز از آن چشم پوشی نخواهیم کرد‬.
کسانی که در دو هفته نخست در الزبدانی جنگیدند برای آزادی الزبدانی مبارزه کردند و کسانی که برای امنیت مرزها جنگیدند برای دفاع از آن نبرد کردند اما بعد از دو هفته و بعد از تصمیم ما برای حل مشکل الفوعه و کفریا، کسانی که شهید می‌شوند از رزمندگان مقاومت و ارتش، آنها شهدای تحقق اهداف نخست هستند برای آزادی الفوعه و کفریا، از این رو در اینجا لازم می‌دانم به مردم الفوعه و کفریا به خاطر پایداری درود بفرستم و آنچه باعث موفقیت مذاکرات دور سوم بود شکست دو حمله بسیار بزرگی است که هفته گذشته بر ضد الفوعه و کفریا صورت گرفت‬.
زمانی که با اسرائیل می‌جنگیم شاد و خوشحال هستیم
وی با اشاره به اینکه دشمن اول و آخر حزب الله اسرائیل است گفت: ما در سوریه با اندوه می‌جنگیم و آرزو می‌کردیم که با این رزمندگان خود برای آزادی مسجدالاقصی می‌جنگیدیم ما در جنگی شرکت کردیم که ناگزیز به آن بودیم و از آن اندوهناکیم ولی زمانی که با اسرائیلی‌ها می جنگیم شاد و خوشحالیم‬. و اگر زمان به گذشته باز می‌گشت حزب الله در ورود به سوریه شتاب می‌کرد و هرگز این تاخیر را قبول نمی‌کردیم و هر آنچه در جهان در روزهای نخست رخ داد همه به خاطر همان تصمیم دخالت ما در سوریه رخ داد و امروز مناطقی که بازپس گرفته می‌شود، و کشورها از آن سخن می‌گویند به دلیل همان مشارکت است.‬
سید حسن نصرالله با اشاره به اینکه اسرائیل اولین استفاده کننده از آنچیزی است که در سوریه رخ می‌دهد گفت: تاکنون نیز چنین است اما این مسائل تغییر خواهد کرد و من از همان روزهای نخست، اسرائیل را زیر نظر داشتم. درست است که در ابتدای امر، اسرائیلی‌ها دچار سردرگمی شده بودند، اما بعد از آن به دو نتیجه و دو گزینه رسیدند : گزینه نخست، بقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه بود و این امر به مثابه پیروزی محور مقاومت بود و گزینه دوم، پیروزی گروه‌های مسلح بود‬.
اسرائیل خواهان تجزیه سوریه و ورود  این کشور به جنگی بی‌پایان است
اسرائیل به این نتیجه رسیده بود که اگر گروه‌های مسلح به پیروزی برسند، سوریه هرگز نمی‌تواند بار دیگر روی پای خود بایستد؛ از این رو سوریه هرگز نمی‌توانست برای اسرائیل خطری به شمار آید‬‎. وکسانی که در سوریه به پیروزی می‌رسیدند همپیمان حزب الله نمی‌بودند و اسرائیل موافق سقوط بشار اسد و خواستار تکه تکه شدن سوریه است و همچنین اسرائیل خواهان ورود سوریه به جنگ بی‌هدف از طریق مبارزه با گروه‌های مسلح بود‬.
تحول جدیدی که هم اکنون در موضع بین المللی حاصل شده است به این معناست که نظام بشار اسد در قدرت باقی بماند و این مسئله هرگز باعث رضایت اسرائیل نیست؛ چرا که بقای نظام سوریه به مثابه پیروزی محور مقاومت است که همواره تهدیدی برای اسرائیل است‬.
اسرائیل هیچگاه متعقد به وجود جامعه عربی نیست
وی با اشاره به سفر نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مسکو و  اهداف آن گفت: نتانیاهو(نخست وزیر رژیم صهیونیستی) به روسیه سفر کرد تا از دیدگاه‌های پوتین درباره سوریه مطلع شود و می‌خواست از نزدیک از مسائل اطلاع پیدا کند و حتی در این مذاکرات به موضوع طرف اسرائیلی اشاره شد که وی خواست تضمینی از روسیه به دست آورد با این مضون که سلاح روسیه در سوریه به دست حزب الله نیفتد همچنین درباره حضور روسیه در آسمان سوریه و میزان تاثیرگذاری آن بر فعالیت اسرائیلی‌ها گفت‌‌وگو شد این فعالیت‌ها به گونه‌ای که در گذشته بود نخواهد بود‬‎. اما مسائل تا این ساعت واضح نیست. اسرائیل از یکپارچه نبودن جهان عرب سود می‌برد. از هر آنچه مربوط به فلسطین است سود می‌برد و هرگز معتقد به وجود جامعه عربی نیست‬.
خطر انهدام مسجد الاقصی خطری است که ما آن را پیشبینی می‌کنیم
سید حسن نصرالله با اشاره به حوادث چند روز اخیر در مسجد الاقصی تاکید کرد که: اسرائیلی‌ها درباره مسجدالاقصی به آزمایش‌هایی برای محقق کردن پروژه خود دست می‌زنند و خطری که ما درباره مسجدالاقصی پیش بینی می‌کنیم خطر منهدم کردن آن به منظور برپایی آن چیزی است که آنها بنای هیکل می‌نامند، اما آنها امروز می‌دانند که موضع گیری در این باره سخت است از این رو به آرامی دراین مسیر گام بر می‌دارند آنها سعی می‌کنند که هیبت و حرمت مسجدالاقصی را بشکنند و رفته رفته خود را به مرحله تقسیم زمانی و مکانی آن برسانند تهدید جدی مسجدالاقصی باعث بروز تحولاتی در فلسطین و اطراف آن خواهد شد که اسرائیلی‌ها آن را تحمل نخواهند کرد‬.
در مقابله با اسرائیل مرحله‌ای با عنوان «کافی است» وجود ندارد
سید حسن نصرالله تاکید کرد که ممکن است اعراب از آمریکایی ها و اروپایی‌ها بخواهند که از اسرائیل خواسته شود به مسجدالاقصی تعرض نکند. این مسئله به ما مربوط خواهد بود و هر تحرک واقعی‌ای که در این باره بخواهد صورت گیرد ما بخشی از آن خواهیم بود و ما در معادله حمایت از مسجدالاقصی حضور خواهیم داشت‬‎. هیچ کس نمی‌تواند درباره حتمی بودن جنگ با اسرائیل سخن بگوید بلکه ممکن است در هر زمانی و در هر شرایطی صورت گیرد؛ چرا که ماهیت دشمنانه اسرائیل برای همه شناخته شده است هر جنگی می‌تواند در هر لحظه ای آغاز شود از این رو ما وظیفه داریم که آمادگی حمایت از کشور و ملت خود را داشته باشیم؛ چرا که این وظیفه ما در مقاومت است‬‎. در مقابله با اسرائیل مرحله‌ای به نام "کافی است" وجود ندارد و هرگونه سلاح و امکانی برای پیشبرد که بتوانیم آن را محقق کنیم، محقق خواهیم کرد.‬
ارتش سعودی تنها در آسمان یمن حضور دارد
سید حسن نصرالله در ادامه سخنان خود با اشاره به تحولات یمن گفت: در یمن گروه‌هایی با تابعیت‌های مختلف می‌جنگند و در مأرب هم کسانی هستند که می‌گویند این نبرد می‌تواند راه را در یمن مشخص کند‬‎. و تا به امروز حملات دشمنان با شکست روبرو شده است‬.
اگر جنگ(عربستان) در یمن، به سرانجام نرسد، چشم انداز راه حل سیاسی را می‌گشاید میدان مبارزه در یمن پیچیده است. آنچه در عدن روی داد یک دستاورد است اما سرنوشت جنگ را تعیین نکرد در مقابل، ارتش یمن در داخل خاک عربستان سعودی حضور دارد و این نشان می‌دهد که ارتش سعودی تنها در آسمان حضور دارد ( در زمینه نظامی بسیار شکننده است) افق دستیابی به راه حل سیاسی در یمن بزرگتر می‌شود اما این مسئله هم مرهون نتایج نبرد کنونی در میدان جنگ است.‬‎
جنگ علیه یمن به دلیل مخالفت آنها با اسرائیل و مواضع ضد آمریکایی است
یمن از همان ابتدا با ظلمی می‌زیسته است آنها هرگز نگفته‌اند که نمی‌خواهند با همسایگانشان رابطه داشته باشند آنها خواهان مشارکت بودند و جنگی که بر آنها تحمیل شده است به دلیل رویکرد سیاسی‌شان بوده است که مخالف اسرائیل است و به دلیل مواضع آنها بر ضد آمریکاست‬.یمنی‌ها از مقاومت حمایت می‌کنند. وی در ادامه گفت: ‬‎ ما معتقدیم نبرد در یمن با نبرد در لیبی متفاوت است‬‎. در لیبی، نبرد به اسرائیل ارتباطی ندارد اما این مسئله در یمن، متفاوت است.‬‎
عربستان با راه حل سیاسی در یمن مخالفت است
کسی که راه حل سیاسی را در یمن معطل کرده و مانع آن شده است، عربستان است و تنها همین عربستان سعودی است که با حل سیاسی مخالفت می‌کند؛ چرا که می‌خواهد شرایط بهتری برای مذاکرات داشته باشد. شکست حمله عربستان سعودی به مارب می‌تواند فتح بابی برای راه حل سیاسی باشد.‬‎
ملت بحرین به مسیر خود ادامه خواهد داد
سید حسن نصرالله با اشاره مسئله بحرین و مظلومیت مردم این کشور گفت: از مظلومیت بحرین و مردم این کشور این است که انقلاب و جنبش آنها با رویدادهای بزرگ منطقه همراه و توام شده بود. نظام بحرین گمان می‌کرد که ملت بحرین خسته می‌شود و با بازداشت رهبرانش و کشتار انقلابیون و اعمال فشار باعث تسلیم آنها خواهد شد.
اکنون راه حلی که در بحرین مطرح شده این است که مردم به خانه‌هایشان بازگردند و هر آنچه تاکنون به دست آمده، به همان وضع خود باقی بماند. ملت بحرین به مسیر خود ادامه خواهد داد و من از صبر آنها آگاهم و از سفارش رهبران آنها و فرماندهانشان به ملت مطلع هستم.‬ روزی فرا خواهد رسید که نظام بحرین خود را در برابر بن بست بزرگی خواهد یافت و در آن شرایط خود را ناگزیر به گفت‌وگوی ملی خواهد دید‬.
پیروزی سوریه در نبرد با تروریست‌ها تهدیدی راهبردی برای اسرائیل است
وی با اشاره به خطر نظام سوریه برای اسرائیل تاکید کرد: خروج پیروزمندانه سوریه از نبرد به مثابه تهدید راهبردی برای اسرائیل خواهد بود‬‎. در هر حال می توانیم بگوییم که فرصت راه حل سیاسی در سوریه در حال افزایش است و ناامیدی از تحقق پیروزی نظامی نزد طرف دیگر افزایش یافته است‬‎. گمان می‌رود اوضاع نظامی در داخل سوریه به نفع نظام بهبود یابد‬‎. این امر می‌تواند میزان دستیابی به موفقیت در راه حل سیاسی را افزایش دهد‬‎.
سوریه در آستانه یک راه حل بزرگ سیاسی است
راه حل سیاسی‌ای که طرف‌های خارجی در برابر آن ایستاده‌‌اند و نه گروه‌های داخلی سوریه‬؛ چرا که سوری‌ها به دنبال راه حل هستند و برای این راه حل سیاسی گفت‌وگوی داخلی آمادگی‌هایی وجود دارد تا یک راه حل سیاسی بسیار بزرگ محقق شود‬‎. مرکل (صدراعظم آلمان) گفته است برای حل مشکل سوریه، کافی نیست که با آمریکایی‌ها و یا بلکه با روسیه صحبت کنیم، بلکه باید با کشورهای منطقه‌ای همچون ایران و عربستان سعودی گفت‌وگو شود.‬‎ دیگر آمریکا نمی‌تواند بازی و برنامه ریزی کند و منطقه را هر گونه که خود می‌خواهد تجزیه کند و ما از نظام تک قطبی خارج و وارد نظام چند قطبی شده‌ایم‬.
فرصتی برای موفقیت گفت‌وگوهای ملی لبنان وجود دارد
سید حسن نصرالله در بخش دیگری از سخنان خود با  اشاره به تحولات داخلی لبنان گفت: فرصتی برای موفقیت گفت‌وگوهای ملی در لبنان وجود دارد و این موفقیت می‌تواند مربوط به برخی از پرونده‌ها باشد آن هم در صورتی که تصمیم جدی در این باره وجود داشته باشد.
نبیه بری رئیس پارلمان زمینه ساز برگزاری گفت‌وگوهاست واین گفت‌وگوها بر اساس نظر وی بوده و با ما مشورت کرد همانگونه که با دیگران هم مشورت کرد، او در این تصمیم خود جدی است و ما هم این جدیت او را تشویق کرده‌ایم اما اینکه انتظار داشته باشیم به نتایج بزرگی دست یافته باشیم این کمی توقع مبالغه‌‌آمیزی است‬‎.
دلایل مشکلات ریاست جمهوری لبنان شناخته شده است
ایران در هیچ مسئله‌ای که مربوط به لبنان باشد، دخالت نمی‌کند‬. فرانسوی‌ها این مسئله را شنیدند زمانی که به ایران سفر کردند. ما همپیمان ایران هستیم و برای لبنان هر چه بخواهیم تصمیم می‌گیریم و هیچ مخالفتی از سوی ایران برای موفقیت گفت‌وگوها در لبنان وجود ندارد‬‎.
دلایل مشکل ریاست جمهوری مشخص و شناخته شده است و حتی سعدالحریری هم قصدش بر این بود تا درباره میشل عون به عنوان رئیس جمهور همکاری کند و اگر بگوید که چنین قصدی نداشته است، معنایش این است که وی مشکلی دارد.
این گفته که می‌گویند ما هر کسی را برای رئیس جمهور می پذیریم اهانتی برای سمت ریاست جمهوری است و آیا نمایندگانی که از سوی ملت انتخاب شده‌اند باید درباره ریاست جمهوری چنین نظری داشته باشند؟ این گفته آنها مبنی بر اینکه رئیس جمهوری که هرگونه بخواهد باشد با آن موافقت می‌کنیم به این معناست که این رئیس جمهور قابل خرید و فروش است‬‎.
ما خواهان رئیس جمهوری قوی هستیم که قابل خرید و فروش نباشد
سید حسن نصرالله با اشاره به ویژگی‌های ریاست جمهوری لبنان گفت: ما برای رئیس جمهور، ویژگی‌هایی را مدنظر داریم و خواهان رئیس جمهوری قدرتمند و حاضری هستیم که قابل خرید و فروش نباشد به ویژه در این برهه از زمان، برهه‌ای حساس از زمان که لبنان و منطقه با آن روبرو است ما اکنون دریافته‌ایم که چنین ویژگی‌هایی بر میشل عون مطابقت دارد‬. اگر به عنوان مثال، عون هم از نامزدی خود چشم پوشی کند و شخص دیگری را نامزد این سمت کند، ما نیز به نوبه خود میزان انطباق خصوصیات مدنظرمان را با آن فرد مورد بررسی قرار خواهیم داد میشل عون با هیچ کشور و سفارتخانه و طرفی در ارتباط نیست وی شجاعت تصمیم گیری و گام نهادن در مسیر را دارد و متاسفانه آنها (14 مارس) این مسئله را باور ندارند‬.
فرصت برای ریاست جمهوری میشل عون در حال افزایش است
نصرالله با اشاره به نامزدی میشل عون و شایستگی وی برای تصدی ریاست جمهوری لبنان تاکید کرد: زمانی که دیدارهایی میان سعدالحریری و میشل عون شکل گرفت، در داخل جریان المستقبل بحثی درگرفت و در آن گفته می شد که آنها با عون به عنوان رئیس جمهور در صورتی که حریری نخست وزیر شود، موافق هستند و آنها از این طریق تلاش می‌کردند که به این باور برسند که می‌توان میان حزب الله و عون اختلاف ایجاد کنند واین بدان معناست که وی مستقل است و از این طریق تلاش می‌کردند تا میان وی و حزب الله اختلاف ایجاد کنند‬‎.
فرصت همچنان وجود دارد و این فرصت برای انتخاب ژنرال میشل عون به عنوان رئیس جمهور در حال افزایش است؛ چرا که او در مسئله نمایندگی و حضور قوی‌تر است‬. مردی با چنین ویژگی‌هایی می‌تواند تضمینی حتی برای من باشد (اطمینان بخش باشد) و اگر امکان بروز اختلافی در مواضع وجود داشته باشد این امر طبیعی است چرا که ما از یک حزب نیستیم. برای حمایت از میشل عون محدودیت زمانی قائل نیستیم و مسئله برای وی یک امر ملی است تا زمانی که عون نامزد است ما با او هستیم و اگر او بگوید می‌خواهد کسی دیگر نامزد باشد، این مسئله را بررسی خواهیم کرد‬.
مسیحیان بخشی اساسی از لبنان هستند
نصرالله با اشاره به جایگاه طوایف مختلف در لبنان تاکید کرد: هیچ کس در لبنان بدون در نظر گرفتن طایفه‌ای از طایفه‌های موجود و حذف آنها نمی‌اندیشد و اگر یکی از طایفه‌ها را خط بزنی، لبنانی نمی‌ماند و مسیحیان بخشی اساسی از لبنان را تشکیل می‌ دهند از این روست که ما بر دولت وحدت و توافق اصرار می ورزیم.
از این روست که ما با تصویب قانونی درباره مسیحیان موافقت کردیم طرحی که مسیحیان از طریق آن احساس می‌کنند که بخش اساسی از لبنان هستند و ما در کنار آنها هستیم اگر درباره پرونده ریاست جمهوری به نتیجه نرسیم می‌توانیم به پرونده‌های دیگر منتقل شویم‬. اگر کسی بیاید و بگوید من به میز مذاکره آمده‌ایم برای یک بند به خصوص، باید بگوییم این مسئله نادرست است و حتی نبیه بری در این باره موضعش بسیار واضح بود‬‎.
باید پرونده‌های دیگر را بررسی کنیم آن هم در صورتی که درباره یک پرونده مشخص به نتیجه نرسیم. مثلا به دنبال سازوکاری برای فعالیت دولت باشیم و امروز درباره موضوع استخدام‌های امنیتی به دنبال راه حل هستیم و در این زمینه هرگاه میشل عون به راه حلی می‌رسد می بینیم که طرف مقابل با آن مخالفت می‌کند ولی در مقابل می‌بینیم که آنها(14 مارس) عون را به معطل کردن امور کشور متهم می‌کنند.‬ ما اینجا می بینیم که به حضور مردان دولتی اهمیتی نمی‌دهند بلکه تلاش می‌کنند شخصیت مردان سیاسی را درهم بشکنند که ما هرگز با این مسئله موافقت نمی‌کنیم مشکل عون این است که او درباره مسائل همان گونه که هست، صحبت می‌کند ولی وی هرگز باعث معطل ماندن امور نشده و مشکل استخدام‌های امنیتی واضح است و عون با راه حل‌های بسیاری موافقت کرد ولی آنها بودند که بعد از موافقت عون با آن مخالفت می‌کردند.‬
تا جایی که امکان دارد برای نزدیکی دیدگاه‌ها تلاش می‌کنیم
ما در پیمان خود تنها نیستیم بلکه شخصیت‌ها و جریان‌ها و دیدگاه‌های مختلفی وجود دارند. ما به صورت راهبردی با یکدیگر اشتراک نظر داریم و با هم اختلاف نظر نداریم بلکه دیدگاه‌هایمان درباره پرونده‌های داخلی مختلف است از این روست که ما برای نزدیک کردن دیدگاه‌ها تا جایی که امکان دارد تلاش می‌کنیم، ولی متاسفانه همواره به نتیجه نمی‌رسیم‬.
هیچ کس نمی تواند بر ما رئیس جمهوری را تحمیل کند
هیچ کس نمی‌تواند بر ما رئیس جمهوری را تحمیل کند. زمانی که روند سیاسی به بن بست می‌رسد حاکمان به مردم خود رجوع می‌کنند؛ چرا که آنها هستند که باید گزینه‌های خود را مشخص کنند مشکل ما در لبنان این است که قانون اساسی درباره همه پرسی سخنی نگفته است و این بر عکس آن چیزی است که اکثر کشورها درباره آن تصمیم گرفته اند کشورهایی که قانون اساسی و قانون انتخابات دارند.‬
سیستم بازگشت به ملت(رجوع به رای ملت) برای همه پرسی وجود ندارد و تنها بازگشت به مردمی که صورت می‌گیرد در مرحله انتخابات پارلمانی است. برگزاری انتخابات پارلمانی بر اساس هر قانونی که می‌خواهد باشد نمی‌تواند مشکلات را حل کند چرا که نتایج انتخابات همان چیزی خواهد بود که امروز شاهد آن هستیم‬‎. از این رو تنها راهکاری که می‌تواند فرصتی به ملت بدهد که بتوانند پارلمانی از نمایندگان انتخاب کند تا زندگی سیاسی و نوین‌تری برای آنها فراهم کند قانون انتخابات بر اساس نسبیت است چنین قانونی می تواند فرصتی را برای نمایندگی همه به وجود آورد‬.
هر کس نسبیت را رد کند دیکتاترو است
نصرالله با اشاره به قانون نسبیت در لبنان گفت: جریان‌های اساسی می‌توانند سطح خود را به صورت تقریبی حفظ کنند اما نسبیت می‌تواند این فرصت را برای اقشاری از جامعه به وجود آورد که نمایندگی خود را به دست گیرند چرا که تا پیش از این چنین حقی نداشتند‬. از این روست که اگر مشکل سیاسی در لبنان به وجود آید این اقشاری که تا دیروز نماینده‌ای در پارلمان نداشتند خواهند توانستند نقش تعیین کننده داشته باشند هر کس نسبیت را رد کند دیکتاتور است‬. چرا که چنین شخصی،دیگرانی را که در طایفه او به عنوان شریک هستند رد می‌کند، و نمایندگی خود را بر طایفه اش تحمیل می‌کند اما نسبیت این فرصت را می‌دهد تا وی شریکی داشته باشد‬‎.
ما افتخار می کنیم که مشارکت شیعی داریم
نصرالله در ادامه تاکید کرد: ما افتخار می‌کنیم که مشارکت شیعی داریم و هستند کسانی که همچنان مشارکت را نمی‌پذیرند. مسئله دیگر این است کسانی که با نسبیت مخالف هستند آنها از نشان دادن اندازه واقعی خود بیمناک هستند‬‎. کسانی هستند که اگر یک میلیون نفر به خیابان بریزند و یک میلیون نفر اعتصاب غذا کنند حتی به لرزه هم نمی آیند و ما این مسئله را در گذشته امتحان کردیم زمانی که به خیابان‌ها آمدیم.‬
در سال 2005، فواد سنیوره و تیمش در سایه وجود سلاح به اکثریت رسیدند و در سال 2009 نیز در سایه مبارزات انتخاباتی با ما چنین شد و این بدان معناست که سلاح در مبارزات نقشی ندارد بلکه پول‌هایی که عربستان در آن روز پرداخته بود سرنوشت ساز بود. ما در مناطق نفوذمان که در آن حضور داریم و از طریق ائتلاف ما با جنبش امل، قانون نسبیت می تواند این فرصت را به وجود آورد تا به اتفاق ما در پارلمان حضور داشته باشیم واین مسئله ای است که با آن موافقت کرده ایم و هرگز با آن مشکلی نداشته‌ایم؛ چرا که حساب‌های ملی در مقابل یک یا تعدادی از نمایندگان به عنوان مانع نمی‌ایستد‬‎. اگر جریان‌های سیاسی با قانون انتخاباتی بر اساس نسبیت موافقت کنند این امر می تواند نزد ما مورد بررسی قرار گیرد و می توانیم انتخابات پارلمانی را هر زمان برگزار کنیم.‬
موضع ما در برابر تظاهرات خیابانی نه تایید بود و نه رد
نصرالله با اشاره به تظاهرات مردمی در بیروت تاکید کرد: زمانی که تحرکات خیابانی شروع شد، متوجه شدیم آنچه که مطرح می شود و عناوینی که از آن استفاده می‌کنند عناوینی به حق است ولی ما چون نمی دانستیم رهبرانش و پروژه و اهدافشان چیست نقش بی طرفانه را ایفا کردیم‬‎. این اقدامات در ابتدای امر، از سوی گروهی از جوانان مطرح شد و حامل برخی عناوین بود از این رو بود که ما نه مخالفت کردیم و نه آن را تایید کردیم شعارها به حق بود اما واضح نبود. بعد از مدتی، برخی از ما خواستند که به خیابان بیاییم و از این جنبش آنها حمایت کنیم و درباره موضع ما سئوال کردند اینجا بود که برادرانمان از این مسئله انتقاد کردند‬.
نصرالله ادامه داد: اعلام کردند که شما از ما می‌خواهید به جریانی ملحق شوید که شناخته شده نیست نمی دانیم که رهبرانشان چه کسانی هستند ما هرگز تابع کسانی نمی شویم چرا که ما تابع کسی نیستیم و اینجا بود که از ما انتقاد شد‬‎. هر گروه مردمی در لبنان که خواسته‌هایی به حقی داشته باشند و برای تحقق خدمتی،‌خواسته های خود را مطرح کنند، امری پسندیده است و در برابر آن نمی‌ایستیم. اما درباره موضع تایید یا تشویق، ما موضع خود را مورد مطالعه قرار می‌دهیم آن هم زمانی تصمیم می‌گیریم که مسائل برای ما واضح شده باشد‬‎. در جنبش‌هایی که خواسته‌هایی در آن وجود دارد، ما معتقدیم به صلاح آن جنبش نیست که خودمان و هوادارانمان را در آن دخالت دهیم چرا که حمایت مردمی‌ای که می‌تواند برای اهداف چنین جنبشی در بر داشته باشد، خدشه دار شود.‬‎ چرا که گفتند جنبش هفت می با خواسته‌های ما موافق است پس چگونه است اگر ما شرکت کنیم.‬
حزب الله اولین مقاومت در تاریخ هستیم که به بخش اجتماعی توجه کرد
توجه حزب الله به بخش اجتماعی مسئله تازه‌ای نیست و ما اولین مقاومت در تاریخ هستیم که به مردان و جوانان و مجروحانش توجه کرد و برای بازسازی منازل ویران شده و بازسازی آن همت گماشت و خدمات اجتماعی خود را به دور از توجه به دولت ارائه داد.‬ جنبش امل و جنبش حزب الله در حومه جنوب بیروت اقدام به حل موقت زباله‌های انباشته شده کردند و کسی که بگوید ما به مشکلات اجتماعی بی توجهیم سخت در اشتباه است‬.
وی در ادامه افزود که در بخش روابط ما با دولت، ما پیش از سال 2005 در دولت مشارکت نداشتیم، و بعد از سال 2005 اوضاع مالی دولت دشوار شد و روند سیاسی با اختلال روبرو شد.‬‎ نصرالله در ادامه به تلاش‌های صورت گرفته از سوی حزب الله برای حل مشکل کمبود برق در لبنان اشاره کرد‬‎. تمام کشورها با ایران روابط دارند ولی اگر ایران بیاید در لبنان و بخواهد درباره برق، سدسازی و سلاح برای ارتش، کمک خود را مطرح کند، این مسئله(از سوی برخی طرف‌ها) ممنوع اعلام می شود ما در لبنان با هدف برقراری آرامش وثبات سیاسی وارد دولت شدیم و آرامش امنیتی در درجه نخست اولویت‌های ما بود و اولویت دوم ما، فعالیت برای مردم و مقابله با فساد بود‬.
در جنگ 33 روزه اگر در دولت نبودیم فاجعه سیاسی روی می‌داد
سید حسن نصرالله در پایان گفت: در جنگ 33 روزه 2006، اگر در دولت نبودیم، و جنبش امل با ما نبود، یک فاجعه بزرگ سیاسی روی می‌داد و در پنجم می 2008، ما در دولت حضور نداشتیم که منجر به حوادث هفتم می بود. از این روست که ما در دولت حضور داریم تا در برقراری آرامش سیاسی و ثبات امنیتی سهیم باشیم‬‎. ما بنا به ملاحظات سیاسی در دولت حضور داریم، اصلاح امور از دولت شروع نمی شود بلکه از پارلمانی که بر اساس قانون نسبیت تشکیل شود، شروع می شود و هر آنچه غیر از آن باشد، سودی ندارد.‬ ما کمیته‌ای درباره عملکرد دولت داریم که تمام تصمیمات دولتی در آن بررسی می‌شود و در آن زمینه تصمیم گیری می شود و در این باره از کمیته مشورتی کمک می‌گیریم از این روست که ما در این دولت در مسائل بدون درایت تصمیم گیری نمی‌کنیم. ما حزبی هستیم که توانایی‌های محدودی دارد.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : نصرالله: حوادث پی‌در‌پی در مراسم حج دلیلی بر وجود خلل در دولت سعودی است

نصرالله: حوادث پی‌در‌پی در مراسم حج دلیلی بر وجود خلل در دولت سعودی است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر