صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نظرات رهبر معظم انقلاب پیرامون فرهنگ دفاع مقدس

هشت سال دفاع مقدس مجموعه ای از صفات برگزیده، ممتاز و با عقیده و معارف است

دفاع مقدس مظهر حماسه، معنویت، دینداری، آرمانخواهی، ایثار، از خودگذشتی، ایستادگی، پایداری، مقاومت، تدبیر و حکمت است، چقدر جوان‌های کم سال به جبهه رفتند و توانستند کارهای بزرگ از خودشان نشان بدهند. بعضی شهید شدند و برخی هم جزء سرمایه های انقلاب بودند و بعدها کشور از آنها استفاده کرد.

کد خبر : 3125

تاریخ انتشار : 30/06/1392 - 13:02


هشت سال دفاع مقدس مجموعه ای از صفات برگزیده، ممتاز و با عقیده و معارف است

به گزارش خط امید بهشهر _ تحليل نظرات مقام معظم رهبري هم از نظر جایگاه سیاسی ایشان به عنوان رهبر انقلاب و نظام جمهوری اسلامی که از سال 68 و در شرایط حساس سازندگی بعد از جنگ و دفاع از دستاوردها و پیشرفت های کشور و تحریم های کنونی رهبری نظام را به عهده داشته اند و هم به عنوان یک شاهد و مسوول نظام جمهوری اسلامی و فرمانده نظامی در سال های دفاع مقدس،‌ از اهمیت ویژه ای برخوردار است و آگاهی از نظرات آیت اله خامنه ای، برای نسل امروز وجوانانی که آن موقع یا کم سن بودند و یا به دنیا نیامده بودند و در آینده با موضوع استقلال کشور و دفاع از دستاوردهای انقلاب مواجه خواهند بود، یک ضرورت است.
 


آیت اله خامنه ای چه در جریان شکل گیری و مبارزات انقلاب و همراهی با رهبر کبیر انقلاب امام خمینی ره و چه در جریان جنگ و مقاومت ملت ایران در برابر دشمن، از نزدیک با تهدیدها و شگردهای دشمن و فداکاری و ایثار مسوولان و ملت ایران و رزمندگان دفاع مقدس مواجه بوده و بارها از نزدیک در جبهه های جنگ و پشت جبهه با مسائل دفاع مقدس برخورد داشته اند و نکات تحلیلی و سخنان راهگشا و عمیقی نسبت به فرهنگ دفاع مقدس مطرح کرده اند که می تواند در پرورش نیروهای جوان کشور ما و پیشبرد دستاوردهای ملت ایران موثر و مفید باشد. زیرا جنگ و دفاع مقدس، تجربه و ارزش ها و دستاوردهای بسیاری برای مسوولان سیاسی و نظامی کشور به همراه داشته و کسانی مانند آیت اله خامنه ای که با این پدیده به شکل های مختلف آشنا بوده اند، حرف ها و نظرات مهم و راهگشایی دارند که می تواند برای نسل های آینده در دفاع از کشور مفید باشد...

از این رو، تحليل نظرات رهبري در عرصه‌هاي مختلف ضروري است و تجزيه و تحليل نظرات مقام معظم رهبري در زمينه‌هاي مختلف سياسي، فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي و به ويژه نظرات ايشان در خصوص جنگ تحميلي اهمیت زیادی دارد و با توجه به سخنان و رهنمودهای ایشان می توان با اهداف دشمن متجاوز از حمله به ايران، خاطرات و خطرات جنگ تحميلي، چهره‌شناسي صدام، دستاوردهاي دفاع مقدس، دوستان و دشمنان ملت و بايسته‌هاي بعد از جنگ آشنا شد

مجموعه سخنراني‌ها، بيانيه‌ها‌ و مصاحبه‌هاي رهبر معظم انقلاب و اسنادي كه درباره هشت سال جنگ تحميلي موجود بوده، باید مورد بررسي قرار گیرد که البته در این زمینه كتاب دفاع‌مقدس به روايت رهبر معظم انقلاب اسلامي  برای آشنايي نسل جوان با ديدگاه‌ها و خاطرات معظم‌له پيرامون دوران جنگ تحميلي منتشر شده اما لازم است که هر فصل و موضوع مرتبط با نظرات و خاطرات ایشان، به شکل های مختلف برای نسل جوان وجنگ ندیده کشور مطرح شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در آن زمان رئيس جمهور ايران و در جايگاه مقام دوم مملكت پس از حضرت امام قرار داشتند، خاطرات و نظرات ايشان در باره هشت سال دفاع‌مقدس به عنوان يكي از منابع دسته اول و معتبر براي محققان و پژوهشگران تاريخ معاصر محسوب مي‌شود و در عین حال پختگی این نظرات می تواند برای جوانان بسیار مفید باشد.

فرازهایی از سخنان مقام معظم رهبری پیرامون شهادت و شهید

مقام معظم رهبری در مورد جایگاه شهید و شهادت گفته اند: همه انسانها می میرند ولی شهیدان این سرنوشت همگانی را به بهترین وجه سپری كردند، وقتی قرار است این جان برای انسان نماند چه بهتر در راه خدا این رفتن انجام بگیرد.
مهمترین امتیاز شهدای ما نسبت به كسانی كه در سایر كشورها در راه آرمانهای خود فداكاری می كنند انتخاب آگاهانه و به دور از احساس است.
مظهر قدرت ایران شهدا هستند.

از خدا می خواهم مبادا بعد از یك عمر زحمت مرگ ما در بستر بیماری باشد و در میدان شهادت نباشد، شهادت. مرگ در راه ارزش هاست

شهادت ها انقلاب ما را پابرجا و تضمین كرده است و به همین دلیل ملت ما را آسیب ناپذیر ساخت. هر شهید پرچمی برای استقلال و شرف این ملت است.

شهیدان مظهر هدف و تلاش و تداوم هستند.

ما در حقیقت، انقلاب، اسلام، قرآن، استقلال، آبرو و حیثیت را از بركت خون پاك شهدای عزیزمان داریم.

خون شهیدان تضمین كننده استقلال ملت و سربلندی اسلام است. نظام جمهوری اسلامی امروز امانت شهیدان است و همه باید بدانند كه مبارزه با جمهوری اسلام تمام نشده است.

خون شهدای انقلاب اسلامی به هدر نرفته است و آنها بودند كه به قیمت خون خود، آبروی اسلام، قرآن پیامبر و استقلال مملكت را حفظ كردند و حركتی كه آنها در این انقلاب از خود نشان دادند در طول تاریخ بی نظیر بوده است.

چراغ راه آینده ما شعار آزادگی و فداكاری شهدای ماست.
 


تكریم شهیدان

وظیفه قدردانی از ایثارگران بویژه شهیدان، فریضه ای عینی و تعینی و همیشگی است.

بزرگداشت شهید یعنی اصالت بخشیدن به آن هدفها و تشویق به آن عمل و تقدیس آن ایثار.

تكریم شهیدان به آن است كه این ملت هرگز در برابر سلطه گران مستكبر سرخم نكنند. یاد شهیدان باید همیشه در فضای جامعه زنده باشد.

زنده نگهداشتن یاد شهدای انقلاب باعث تداوم حركت انقلاب است.

جایگاه خانواده شهدا

خانواده شهید در اجتماع یك واژه افتخاز انگیز است.
خانواده های شهدا به ملت ایران آبرو و حیثیت دادند.
امروز شما خانواده شهدا با دل سرشار از ایمان و خوشنودی از شهادت فرزندانتان ثابت كرده اید كه درجامعه ما شهادت، خسارت نیست
شما جوانان عزیز شاهد و فرزندان شهدا یك امتیازی به همه دارید و آن امتیاز این است كه یك پیوند خونین با اسلام، با قرآن، با انقلاب بین شما بوجود آمده است.
 


بنیاد شهید

فرض بنیاد شهید فرض حیات انقلاب است و با همین ایده هم باید به بنیاد شهید نگاه كنند.
بنیاد شهید یكی از بركات و نشانه های حقانیت انقلاب و امام رضوان الله تعالی علیه است.
حقا" باید گفت كه بنیاد شهید جزو حسنات جاریه و صدقات جاریه امام بزرگوار است.
دستگاه بنیاد شهید باید دستگاه عصمت و طهارت شناخته شود.
تلاش شما به عنوان بنیاد شهید، تلاشی است كه هرگز كهنه نخواهد شد.باید همه وسایل و عواملی كه شهادت را در چشمها شیرین می سازد بكار گرفته شود و بنیاد شهید بنیادی برای حفظ شهادت طلبی باشد.
وظیفه بنیاد شهید یك حركت معنوی است حركتی كه به وسیله آن از خون شهیدان پاسداری گردد.
 

رشد ادبیات و هنر دفاع مقدس

مقام معظم رهبری با اشاره به رشد ادبیات و هنر دفاع مقدس در سا لهای بعد از جنگ معتقدند: قبول ندارم ریزش داشته‌ایم. تا به حال، هم در زمینه ادبیات و هم در هنر دفاع مقدس پیشرفت داشته ایم. اینکه بگوییم عقب رفت داشته ایم و ریزش مان بیشتر از رویش بوده را قبول ندارم. ما پیشرفت و تکامل داشتیم. ممکن است آنچه که بوده از انتظار ما کمتر بوده است.  اینکه ما انتظار بیشتری از آنچه اتفاق افتاده داشته باشیم و به واقعیت ها قانع نباشیم، خوب است. لکن تصور اینکه اینهمه تلاش شده در این سال‌ها، پا زدیم و جلو نرفتیم، درست نیست. نخیر! پیش رفتیم . درست جلو رفتیم. در بخش های مختلف هم کار انجام شده.
کار در زمینه دفاع مقدس، برترین کارهای هنری است. کسانی که در این رشته کار کردند و در این صراط حضور داشتند، این رشته را مغتنم بشمرند و آن را پیش ببرند. هشت سال دفاع مقدس مان صرفا یک برهه زمانی نیست، یک گنجینه عظیمی است که ملت ما تا مدت‌های طولانی می تواند از آن استخراج، سرمایه گذاری و مصرف کند.

هشت سال دفاع مقدس مجموعه ای از صفات والا، فرهنگ های پسندیده، برگزیده، ممتاز و با عقاید و معارف بالایی است که ملت ما در طول تاریخ به ارث برده یا استعداد آن را در خود حفظ کرده  که با انقلاب اسلامی این استعدادها بروز کردند.

ایشان روایت کنندگان هنری دفاع مقدس را آیینه ای دانستند که مقابل مظهر جمال و کمال بوده و آن را منعکس می‌کند و افزودند: آنچه در آن هشت  سال اتفاق افتاد از بروز خصلت های والا و پسندیده انسانی، شجاعت، ایثار، اخلاص ، صدق و صفا و تدبیرهایی که از یک جوان انتظار نمی رفت، برجستگی ها و اتفاقات خوبی بود که با هزینه های زیادی همراه بود . چقدر جان فدا شد. چقدر ثروت مال و ثروت وقت مصرف شد. شما امروز با کار هنری خود آن را بازآفرینی می کنید. همان تاثیراتی را که آن حادثه می توانست در یک نسل و یک جامعه باقی بگذارد، شما با این نوشته ها و فیلم ها و کار هنری خودتان که باز آفرینی آن حادثه است، در مخاطب خود ایجاد می کنید.

فعالیت هنری در عرصه دفاع مقدس نوعی جهاد است

ایشان فعالیت هنری در عرصه دفاع مقدس را نوعی جهاد خواندند و گفتند: شما آیینه ای برای آن تابلو ی پر شکوه و پر از ریزه کاری و ظرافت می شوید. خود این کار فرهنگی و هنری شما، روایت آن جهاد مقدس، هم جهاد است. زیرا سعی بر این بوده که آن مفاهیم والا به دست فراموشی سپرده شود. آن عزت، اعتماد به نفس و احساس اقتداری  که از ناحیه رزمندگان و جامعه اسلامی ما احساس شد و توانست آن حادثه عجیب و شگفت انگیز را، یعنی پیروزی در دفاع مقدس و شکست نخوردن در مقابل تهاجم آنهمه دشمن، رقم بزند باید نگه داریم و در مقابله با تلاش برای به فراموشی سپردن آن، مقاومت کنیم. کار شما روایت دفاع مقدس، همین مجاهدت بزرگ است.
 


بخش های کشف نشده را کشف کنید

رهبر انقلاب  با تاکید بر لزوم توجه به بخش های کشف نشده در روایت دفاع مقدس گفتند: یک نکته ای که در باب روایت دفاع مقدس و کار هنری باید مورد توجه باشد این است که این یک میدان بسیار وسیع بوده و بسیاری از بخش های آن هنوز کشف نشده است. نه اینکه ذهن ها نتوانسته آن را بدست بیاورد یا بشناسد، منعکس نشده. نباید تصور کرد که مضامین دفاع مقدس، مضامین تکراری است. خیلی از مفاهیم و مضامین در مجموعه این تلاش 8 ساله وجود داشته که هنوز درباره آنها کار نشده و فهرستی طولانی می شود. در این بخش ها جستجو و فکر کردن هنرمند را به مضامین گویا و بکری می رساند که می تواند اثر هنری تولید کند. بالاخره آنچه که در جمع بندی دفاع مقدس می توان گفت این است که این 8 سال مظهری از برترین صفاتی است که یک جامعه می تواند به آنها ببالد و از جوانان خودش انتظار داشته باشد.

ایشان  با ابراز اینکه دفاع مقدس مظهر حماسه، معنویت، دینداری، آرمانخواهی، ایثار، از خودگذشتی، ایستادگی، پایداری، مقاومت، تدبیر و حکمت است، افزودند: جنگ کار پیچیده و مدیریت و فرمانده ای جنگ کار بسیار سنگین و پیچیده ای است. این کار را جوانان نورس ما در بسیاری از بخش ها انجام می دادند. این تدبیر و حکمت چیز بسیار شگفت آوری است. مظهر شکوفایی استعدادها و ظرفیت ها است. چقدر جوان‌های کم سال به جبهه رفتند و توانستند کارهای بزرگ از خودشان نشان بدهند. بعضی شهید شدند و برخی هم جزء سرمایه های انقلاب بودند و بعدها کشور از آنها استفاده کرد. حقیقت اینجور بود که در طول این 30 سال  سپاه پاسداران یکی از مراکز صدور نیرو به تمام کشور شده. به خاطر اینکه جنگ توانست از یک مجموعه جوان، مجموعه ای عناصر کارآمد و با استعداد تحویل بدهد. چون استعدادها در اینها شکوفا شد. جنگ مظهر این ارزش ها است . اینها چیزهای نیست که ملتی خود را از این ارزش‌ها بی نیاز بداند. بنابراین راوی جنگ، روایت چنین ارزش‌هایی را می کند. حکایت ارزش‌های پسندیده.

رهبر انقلاب با توصیه به مسوولان برای استفاده از نقطه نظرات هنرمندان، عنوان کردند: کارهای زیادی در این زمینه شده و من اولا توصیه می کنم که مسوولین بخش های هنری و ادبیات به این نظراتی که دوستان در اینجا دادند و نظراتی که در این زمینه داده می شود، توجه کنند. البته برخی کارها هم شده که دوستانی که اظهار نظر می کنند، ممکن است، اطلاعاتی از آنها نداشته باشند.

حضرت آیت الله خامنه ای تصور مخاطب نداشتن آثار هنری و ادبی دفاع مقدس را خطای بزرگی دانستند و افزودند: این که تصور شود کارهای دفاع مقدس در جامعه طالب ندارد، خطای بزرگی است. اگر کسی این را خیال کند از اشتباهات فاحش است. تحقیقا پر مشتری ترین آثار هنری بعد از انقلاب در زمینه های مختلف آثار هنری مربوط به دفاع مقدس بوده است. چه در زمینه فیلم و سینما و چه در زمینه کتاب، خاطره، داستان و غیره. همین چند تا کتابی که درواقع تیراژهایشان در کشورما بی سابقه است که در ظرف دو سال 100 چاپ شد. کتابی درباره دفاع مقدس؛ کتاب "خاک های نرم کوش" یا همین کتاب "دا" که شنیدم در کمتر از 2 سال بیش از 70 بار به چاپ رسیده.

در زمینه فیلم هم، همینجور است. پر فروش و پر جاذبه ترین  فیلم ها، مربوط به دفاع مقدس است. از فیلم آژانس شیشه ای و لیلی با من است  تا همین فیلم اخراجی های آقای ده‌نمکی. برخی کارها هم که مشتری پیدا نمی کند، اشکال در مضمون نیست. اشکال در ساخت و کیفیت و مایه های کم هنری است که به خرج داده می شود و طبعا طالب پیدا نمی کند.

رهبر فرزانه انقلاب مسوولیت شناسی را یکی از ملزومات کار و فعالیت فرهنگی در زمینه دفاع مقدس دانستند و گفتند: در این زمینه هرچه بتوان کار، سرمایه گذاری مالی، مدیریتی و وقتی کرد، جا دارد. سفارش ما این است که دوستان هنرمند با شوق و امید این کار را دنبال کنند. البته این کار، افراد پا به رکاب و مسوولیت شناس لازم دارد. کسانی که حقیقتا احساس مسوولیت کنند و حالت تنبلی و خواب آلودگی نباشد. یک چنین عناصری می‌توانند خوب در این میدان نقش ایفا کنند.

ایشان با انتقاد از انعکاس ضعیف بین المللی آثار فرهنگی دفاع مقدس گفتند: البته یکی از نقص‌ها هم این است که آثارمان کمتر امکان انعکاس بین المللی پیدا کرده است. البته دلایلی دارد. جشنواره های بین المللی کارهایی را که حقیقتا راوی خوب و درستی  از دفاع مقدس، انقلاب و یا ارزش‌های جمهوری اسلامی باشد،  مطلقا به خود راه نمی دهند و دوست ندارند. مگر یک وقتی مجبور باشند چیزی را در مجموعه کار خود راه دهند.  سیاست جشواره های بین المللی برخلاف و بر عکس این است. اما بالاخره مستمع به این جشنواره ها اختصاص ندارد و می توان مستمع و طالبانی برای این کتاب ها و بینندگانی برای فیلم های دفاع مقدس پیدا کرد. در صورتی که ترجمه خوبی برای کار صورت گیرد  که به نظر من یکی از عرصه های کار، این است.
 


منبع : بولتن

 

  

دیدگاه شما در مورد : هشت سال دفاع مقدس مجموعه ای از صفات برگزیده، ممتاز و با عقیده و معارف است

هشت سال دفاع مقدس مجموعه ای از صفات برگزیده، ممتاز و با عقیده و معارف است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر