صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

واردات بی رویه برنج خارجی بلای جان کشاورزان شمال

برنجکاری در شمال کشور اکنون تبدیل به یک مشقت و مرارت شده به گونه ای که واردات بی رویه این محصول در هنگام برداشت، ضربه بر پیکره تولیدکننده این محصول استراتژیک وارد آورده است.

کد خبر : 31220

تاریخ انتشار : 31/06/1394 - 11:30


واردات بی رویه برنج خارجی بلای جان کشاورزان شمال

به گزارش خط امید بهشهر، مازندران با داشتن 480 هزار هکتار سطح زیرکشت محصولات زراعی و 5 میلیون و 575 هزار و 431 تن تولید رتبه اول سطح زیرکشت کشور را دارد که سالانه تولید برنج 25 میلیون ایرانی را تامین می‌کند.

این محصول با زحمات بی‌شمار کشاورزان شمالی به ویژه این استان با وجود کمبود آب‌رسانی زراعی و نگرانی‌هایی بر عرضه و فروش آن در بازار تولید می‌شود.
تولیدی که با واردات بی‌رویه به کشور از سوی دستگاه‌های دولتی این دلواپسی‌ها را بیشتر می‌کند به‌گونه‌ای که بر اقتصاد کشور نیز تاثیر می‌گذارند.
این نگرانی‌ها از سوی کشاورزان و بی‌توجهی بر تولید برنج موجب آن شد تا روستائیان مازندرانی به فروش اراضی کشاورزی خود بپردازند و سهم فروش خود را در جاهای دیگر سرمایه‌گذاری کنند و خود را از دغدغه‌های کشت، داشت و برداشت این محصول دور کند.
اگرچه طی این دو سال اخیر در دولت تدبیر و امید کارهای چندجانبه‌ای چون جلوگیری از تبدیل اراضی، تغییر کاربری و ساخت وسازهای غیرمجاز در زمین‌های کشاورزی صورت گرفته اما ظاهرا این اقدامات دردی از رنج‌های کشاورزان را با واردات بی‌رویه برنج در زمان برداشت برنج کاهش نداده است.
شهرستان آمل نیز با 39 هزار سسطح زیر کشت سالانه 175 هزار تن برنج سفید تولید می‌کند که در این استان رتبه دوم را به خود اختصاص می‌دهد.این شهرستان با تولید برنج دابو نه تنها در مازندران بلکه در کشور معرف مصرف‌کنندگان است.
مسئولان شهرستان آمل در یک سال‌جاری بدنبال برگزاری جشنواره برنج به منظور معرفی ارقام و آگاهی‌بخشی رنج‌ها و خواسته‌های کشاورزان هستند که با برگزاری هفتمین جلسه این جشنواره را به عنوان پایلوت در مازندران معرفی کردند.

برگزاری جشنواره برنج پایلوت ملی در مازندران
امام جمعه دابو و دشت‌سر در این نشست با بیان اینکه در یک سال‌ونیم با تلاش‌های مستمر, دستگاه‌های اجرایی این شهرستان بدنبال دغدغه‌های کشاورزان آملی هستند، یادآور شد: با تلاش مستمر در استانداری مازندران و نمایندگان مجلس در خانه ملت، برنج در سبد غذایی کشور و به عنوان بسته حمایتی کشاورزان جای گرفت.
حجت‌الاسلام مهدی تقی‌زاده با بیان اینکه معمولا پایلوت برگزاری همایش‌ها و جشنواره‌های اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی است، افزود: این جشنواره نیز با نظارت این نهاد می‌تواند پایلوت ملی در مازندران به اجرا درآید.
وی با تاکید براینکه راه‌اندازی مرکز بین‌المللی تجارت برنج در این شهرستان یکی از امتیازات مهم محسوب می‌شود، گفت: در این جشنواره می‌توان از این مرکز و تحقیقات برنج کمک گرفت و به نقل و انتقال گفته‌های کشاورزان بپردازند.
مهدی‌زاده ادامه داد: باید مسئولان استانی سعی داشته باشند وزیر جهاد کشاورزی را به این جشنواره دعوت کنند و صفر تا صد گزارشی از برگزاری این مراسم را به صورت زنده با همکاری شبکه استانی ارائه شود.
جشنواره برنج تاثیر بسزایی در فرهنگ‌سازی تولید محصول
رئیس مرکز تحقیقات برنج آمل نیز با بیان اینکه از زمان اعلام برگزاری جشنواره برنج هفت جلسه با توجه به مهمترین اهداف تبیین جایگاه برنج انجام شد، تصریح کرد: با توجه به اینکه برنج در اشتغال و رویدادهای درآمدی نقش مهمی دارد و بخش اعظم کشاورزان در این امر است برگزاری این جشنواره تاثیر بسزایی در فرهنگ‌سازی تولید برنج دارد.
عبدالرحمان عرفانی با اعلام اینکه با کوبیدن میخ جشنواره می‌تواند هرساله دائمی به اجرا درآید، بیان کرد: برگزاری این جشنواره عاملی بر اجرای همایش‌های تخصصی در سال‌های آینده در داخل جشنواره شود.
وی با تاکید براینکه جشنواره برنج با محوریت معرفی برندهای جدید می‌تواند موجب شناساندن و آگاهی‌بخشی کشاورزان در تولید جدید شود، اظهار داشت: این حرکت عاملی بر توجه و آشنایی مسئولان کشوری مشکلات کاشت، داشت و برداشت کشاورزان مازندرانی شود.
عرفانی, مهم‌ترین اهداف برگزاری این جشنواره  معرفی ارقام کیفی، ارائه و گسترش برندهای برنج منطقه، شناسایی ظرفیت برنج، بازاریابی برنج و شناسایی و مشکلات تولید برنج بیان کرد و گفت: با توجه به میزان تولید برنج در این شهرستان از سوی مرکز تحقیقات طرح تاسیس احداث موزه ملی برنج به استان ارایه شد که این موزه تاثیر مهمی در نحوه تولید برنج پر محصول و کم محصول می‌شود.
مدیرعامل مرکز بین‌المللی تجارت برنج مازندران با اشاره به تاکیدات منویات مقام معظم رهبری بر امر اقتصاد مقاومتی و امنیت غذایی اکنون برنج ایرانی در سبد حمایتی قرار گرفته است، یادآور شد: راه‌اندازی مرکز بین‌المللی تجارت برنج در این استان خانه امیدی برای کشاورزان و مصرف‌کنندگان می‌شود.
سیداسماعیل یزدان‌پناه با بیان اینکه در راستای خوداتکایی برنج باید همه دستگاه‌های اجرایی دست به دست هم دهند، افزود: با توجه به تعامل انجمن برنج ایران، جهاد کشاورزی مازندران، مرکز تحقیقات برنج مازندران در ساخت این مرکز باید برای برگزاری این جشنواره از نظرات آنها مساعدت گرفت.
وی تاکید بر بهره‌گیری از کارشناسان و متخصصان علمی در برگزاری جشنواره برنج داشت و گفت: باید با اجرای این جشنواره در سال‌جاری آن را به سطح ملی برسانیم تا مشکلات برنج و کشاورزان به گوش مسئولان کشوری برسد.
برگزاری جشنواره عاملی بر جذب توریست
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی آمل نیز با اعلام اینکه جشنواره برنج به صورت فرهنگی و هنری برگزار شود و از آئین‌های سنتی به مانند جشن خرمن استفاده شود، بیان کرد: آمل می‌تواند به عنوان پایلوت این جشنواره به طور هرساله شناخته و رسمی شود با توجه به اینکه تاکنون این جشنواره در کشور ما اصفهان برگزار شد و این جای تعجب دارد.
محمد محمدی با تاکید بر اینکه برگزاری جشنواره برنج موجب جذب توریست در این شهرستان می‌شود، ابراز داشت: زمان برگزاری آن با نزدیک شدن روز روستا در 15 مهرماه به اجرا درآید.
وی ادامه داد: این جشنواره در قالب سه نمایشگاه برپایی مجسمه‌های هنری، معرفی برندها و ارقام محصول برنج و طبخ زنده انواع غذا با استفاده برنج برگزار شود و از بانوان مازندرانی در پخت این جشنواره بهره گرفت.
محمدی افزود: در کنار اجرای این جشنواره از کارشناسان مذهبی در مورد اثرات برنج در زندگی مردم و متخصصان برنج برای برداشت علمی استفاده برد و کلاس‌های آموزشی را برای آگاهی‌سازی کشاورزان با مشارکت جهاد کشاورزی و دهیاران در روستاها به اجرا درآورند.
تولید 170 هزار تن برنج سفید در آمل
مدیر جهاد کشاورزی آمل در این نشست تعداد سطح کشت این شهرستان را 39 هزار هکتار عنوان کرد و گفت: با وجود تعداد هکتار آمل بعد از بابل مقام دوم در استان را دارد که نسبت به کشت دوم این شهرستان در جایگاه نخست است.
سیدمرتضی امینی‌نیاکی با بیان اینکه با توجه به 36 کیلو سرانه مصرف کشور، 16 درصد برنج سطح استان برای آمل است که این تولید نسبت به مازندران 18 درصد است، افزود: امسال تقریبا وضعیت تولید برنج این شهرستان 10 درصد افزایش داشته و حدود 4 میلیون نفر از آمل تامین برنج می‌شود.
وی با اشاره به راه‌اندازی مرکز بین‌المللی تجارت برنج در این استان بیان داشت: این مرکز نسبت به خرید و تنظیم بازار برنج حائز اهمیت است بنابراین باید نسبت به تخصیص تسهیلات بانکی به این مرکز توجه داشت.
امینی‌نیاکی ادامه داد: با تلاش مسئولان در سال گذشته خرید تضمینی برنج در دستور کار قرار گرفت که از سوی شرکت تعاونی با 19 میلیارد تومان حدود 3 هزار و 400 تن خریداری شد و این امر موجب شد تا بازار امسال توافقی انجام شود.
وی با بیان اینکه در این شهرستان 170 هزار تن برنج سفید تولید می‌شود و با کشت دوم و رتون سطح کشت 52 هزار هکتار اراضی می‌رسد، بیان کرد: مازندران تاکنون شاهد برگزاری جشنواره عسل، توت‌فرنگی و انجیر را داشته و به برگزاری جشن پایان نشاء پرداخته و اجرای جشنواره برنج نیز می‌تواند به طور یک روزه از برنامه‌های متنوع و مفید استفاده شود.
سرپرست فرماندار ویژه آمل یکی از مهم‌ترین تولیدات و نیازهای اسامی کشور را تولید برنج عنوان کرد و گفت: زحمت‌کش‌ترین قشر جامعه کشاورزان هستند و اساس و بنیان این استان را کشاورزان می‌بینند بنابراین با این پتانسیل برگزاری این جشنواره در مازندران جایز است.
احمد منفرد با بیان اینکه برگزاری این جشنواره به مانند جشن خرمن می‌تواند احیای آئین‌های سنتی استان ما شود، بیان داشت: برنج آمل مهمترین رکن اقتصاد و یکی از محورهای اصلی اقتصاد است.
وی با اشاره به اینکه برنج به جهت میزان مصرف آب وابسته به امر خشکسالی بوده و این امر بر روند اقتصاد جامعه و میزان تولید تاثیر گذاشته است، تصریح کرد: اما طی این 30 سال اخیر نحوه تولید این محصول متحول شده و مدیریت آب زراعی کنترل و حالت کاشت، داشت و برداشت سنتی خارج شده و با عنوان صنعت برنج نام برده می‌شود.
منفرد با تاکید براینکه با توجه به برگزاری جشنواره برنج باید مسئولان اجرایی در تلاش ادغام این جشنواره با جشن خرمن باشند، گفت: برگزاری جشنواره موجبی بر آماده‌سازی برداشت داخلی و خارجی از تجارت برنج در کشور و استفاده و پاس‌داشت آن باشد.
استفاده از مشاوره کارشناسان ملی و بین‌المللی در جشنواره برنج
سرپرست فرماندار ویژه آمل با بیان اینکه در اقتصاد امروز هیچ چیزی به راحتی بدست نمی‌آید، یادآور شد: اکنون با سعی و تلاش محصول برنج مازندران در سبد اقتصادی حمایتی گذاشته شد و حاصل دسترنج برنج در گذشته به دست کشاورزان نمی‌رسید اکنون به گونه دیگری حمایت می‌شوند.
وی با اعلام اینکه بکارگیری از کارشناسان ملی یا بین‌المللی در این جشنواره قطعا حایز اهمیت قرار می‌گیرد تا در آینده این جشنواره بتواند از مراکز بین‌المللی برخوردار شوند، ازعان داشت: برپایی نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی‌های شهرستان و صنایع دستی تاثیری بر آگاهی‌بخشی برندهای تولید این محصول خواهد داشت.
منفرد افزود: یک قسمت از نمایشگاه اختصاص به برنج ارگانیک و محصول سالم داده شود تا در کنار سودآوری به موضوع مهم سلامت غذایی افراد پرداخته شود.
وی خاطرنشان کرد: با توجه به واردات بی‌رویه برنج در زمان برداشت و فروش این محصول در کشور با برگزاری جشنواره برنج با تعامل و وحدت مسئولان استانی و کشوری می‌توان با معرفی برنج ایرانی به کشورهای همسایه از واردات آن به کشور جلوگیری کرد.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : واردات بی رویه برنج خارجی بلای جان کشاورزان شمال

واردات بی رویه برنج خارجی بلای جان کشاورزان شمال

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر