صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نادیده گرفتن جهانگردی بنا، ضعفی بزرگ در گردشگری مازندران

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی مازندران گفت: مازندران در برجسته کردن بناها در حوزه توریسم ابنیه با ضعف بزرگی مواجه است.

کد خبر : 30561

تاریخ انتشار : 21/06/1394 - 12:04


نادیده گرفتن جهانگردی بنا، ضعفی بزرگ در گردشگری مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، سودابه مهری مازندران در گفت‌وگو با خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه مازندران، بیان کرد: ایران با توجه به فرهنگ غنی آن دارای بافت‌های معماری بی‌نظیری است که شاید نمونه آن را در هیچ کجای دنیا نتوان یافت؛ اگر به سابقه معماری قبل از اسلام و همچنین دوران شکوفایی معماری اسلامی نگاهی بیندازیم قطعا نمونه‌های برجسته و شاهکارهای بی‌شماری را می‌توان یافت که از طریق آن می‌توان سیل گردشگران را به این مناطق روانه کرد.

وی افزود: البته چیزی که در این مورد قابل تامل و جای بحث است ضعف ما در برجسته کردن این بناها است، اگر ما بتوانیم بناهای ارزشی را شناسایی و به ثبت جهانی برسانیم و اگر بیشتر در این زمینه کار شود حتی می‌توان برای حفظ این بناها از مجامع بین‌المللی چون یونسکو کمک گرفت.

مهری ابراز کرد: با شناساندن معماری بی‌نظیر کشورمان که بسته به اقلیم، آب و هوا و زیست‌بوم و فرهنگ دارای تنوع بی‌شماری است به کل دنیا می‌توان به جد شاهد رونق و پویایی صنعت گردشگری در کل کشور بود.

وی تصریح کرد: در طول سالیان اخیر که گردشگری به عنوان یک صنعت مطرح شد، معماری بناها همواره یکی از ارکان مهم این صنعت محسوب می‌شده است، در واقع این دو صنعت باهم رابطه تنگاتنگی دارند برهم تاثیر می‌گذارند و از هم اثر می‌پذیرند.

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی استان مازندران خاطرنشان کرد: یکی از شاخه‌های توریسم از گذشته‌های دور بازدید از شاهکارهای معماری بوده است، در بسیاری از کشورهای دنیا ما شاهد این هستیم که بناها یکی از علل توریسم‌پذیری آن منطقه محسوب می‌شود که در ایران نیز بسته به شرایط جغرافیایی و تاریخی بناها در جذب مسافر بسیار تاثیرگذار است.

وی اظهارکرد: معماری هر منطقه در آثار و بناها و نحوه شهرسازی آن منطقه متبلور شده است، بافت‌های سنتی همواره از ارزشمندترین بافت‌های معماری هر منطقه محسوب می‌شود، حال در استان مازندران از این نوع بافت‌های معمارگونه بسیار یافت می‌شود که می‌توان با نگاه خاص و ویژه‌ای از این بناها و بافت‌ها در شکل دادن به میراث سنتی معماری و ارائه صنعت گردشگری استفاده کرد.

مهری در ادامه یادآور شد: معماری بومی با معماری تاریخی بسیار متفاوت است،‌ معماری بومی دارای ریشه‌های سنتی و فلکلور است به این صورت که مردم منطقه بسته به نوع آب و هوا، اقلیم و فرهنگ خودگونه و سبکی را برای ساخت‌و‌سازهای خود در نظر می‌گرفتند اما بناهای تاریخی دارای یک اصالت تاریخی‌اند و با حوادث و رویدادهای مهم پیوند خورده‌اند از این رو معماری فارق از مقوله تاریخی است.

وی تصریح کرد: اگر بخواهیم با مثال این امر را ملموس‌تر کنیم، معماری ماسوله را می‌توان یک معماری بومی دانست در صورتی که تخت جمشید دارای ارزش‌گذاری تاریخی است و هرکدام به نوبه خود در جذب گردشگر تاثیر بسزایی دارند اما امروزه ارزش‌گذاری میراث معماری سنتی و بومی برای مقاصد گردشگری یکی از راه‌های موثری است که می‌توان این میراث را از گزند آسیب و از بین رفتن‌ها حفظ کرد.

استاد دانشکده معماری دانشگاه سوادکوه ابراز کرد: مناطق شهری و روستایی مازندران پتانسیل جذب گردشگر را دارا است اما متاسفانه با رشد ساخت‌وسازهای بی‌رویه در دهه‌های اخیر چیزی به نام بناهای بومی که جز هویت هر منطقه‌ای محسوب می‌شود را در مازندران کمتر می‌بینیم.

وی با تاکید بر اینکه باید مسئولان بیشتر به حفظ بناهای بومی توجه نشان دهند و از آن به عنوان یکی از مهمترین ارکان جذب گردشگر البته با توجه به نیازهای روز استفاده کنند، یادآور شد: در بدو امر گردشگران به وسیله جاذبه‌های گردشگری به یک منطقه جذب می‌شوند اما پس از آن این زیربناها و امکانات رفاهی گردشگری است که باید متناسب با نیازهای مسافرین باشند تا باعث جذب و اقامت بیشتر گردشگران در منطقه توریستی شود.

این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه آثار و ابنیه تاریخی می‌تواند یکی از جاذبه‌های مهم گردشگری در مازندران باشد اما متاسفانه توریست‌پذیری این استان بیشتر به خاطر آب و هوا و وجود دریا و جنگل است، افزود: بی‌توجهی به امر گردشگری بناها این استان را از گردشگری بناها و ابنیه تاریخی محروم کرده است. توریسم و گردشگری بنا در این استان در هاله‌ای از بی‌توجهی و گمنامی فرورفته است.

مهری یکی از مشکلات استان مازندران در حوزه پیوند معماری و گردشگری، بحث محدود بودن زمین در این استان دانست و بیان کرد: بیشتر زمین‌ها در استان اراضی جنگلی و کشاورزی هستند و یکی از اصول معماری که متاسفانه این روزها نادیده گرفته می‌شود این است که ساخت‌وسازها نباید باعث نابودی اراضی جنگلی و کشاورزی شود.

وی افزود: اگر بخواهیم هم منابع طبیعی حفظ شود و هم امکانات رفاهی برای گردشگران مهیا شود تنها راه حل آن پیش رفتن به سمت بلندمرتبه‌سازی‌های تفکیک شده است؛ در سال‌های اخیر ویلاسازی‌های بی‌رویه و گاها بدون مجوز باعث رشد حریم شهرها و روستاهای مازندران شده است که این خود علاوه بر از بین رفتن منابع طبیعی باعث درهم ریختگی و نابودی سیمای شهرها و روستاهای ما می‌شود.

عضو هیئت رئیسه سازمان نظام مهندسی استان مازندران در پایان تصریح کرد: باید الگوهای جدیدی را برای ساخت‌وساز در مازندران ایجاد کنیم تا علاوه بر رونق اقتصادی و جذب توریسم بیشتر منابع و سرمایه‌های تجدیدناپذیر طبیعی نیز حفظ شود.


منبع : ایسنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : نادیده گرفتن جهانگردی بنا، ضعفی بزرگ در گردشگری مازندران

نادیده گرفتن جهانگردی بنا، ضعفی بزرگ در گردشگری مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر