صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کلزا، کلید توسعه کشاورزی مازندران

شرایط آب‌ و هوایی مازندران امکان کشت و پرورش بسیاری از محصولات را داراست که کشت کلزا، لوبیا سبز و شبدر برسیم از جمله کشت‌های دوم به شمار می‌روند.

کد خبر : 30560

تاریخ انتشار : 21/06/1394 - 12:00


کلزا، کلید توسعه کشاورزی مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، اجرای نظام کشت دوم بعد از برداشت برنج فوایدی چون افزایش تولید، تامین قسمتی از نیاز غذایی جامعه، زمینه‌ساز اشتغالزایی و ایجاد تحول اقتصادی را به دنبال دارد که با انجام این طرح، حفظ محیط‌زیست از طریق کاهش مصرف سموم و نهاده‌های شیمیایی و تولید محصولات سالم و عاری از هر نوع آلودگی شیمیایی گامی موثر در مسیر حفظ و احیای محیط زیست منطقه زراعی خواهد بود.

شرایط آب‌ و هوایی مازندران امکان کشت و پرورش بسیاری از محصولات را داراست که کشت کلزا، لوبیا سبز و شبدر برسیم از جمله کشت‌های دوم به شمار می‌روند.

کلزا گیاهی یک‌ساله است که در فصل‌های پاییز و بهار با توجه به شرایط آب و هوایی کشت می‌شود، این محصول از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 40 تا 45 درصد روغن و 25 تا 35 درصد پروتئین است و نسبت به سرما و خشکی، شوری خاک، رطوبت بالا و آفت و بیماری‌ها مقاومت بالایی دارد و حاصل تولید این محصول عملکرد پنج تن در هکتار است.

کشت کلزا تقریبا در تمام مناطق کشور به صورت پاییزه انجام می‌شود و تحقیقات داخلی و خارجی و تجربه‌های کشاورزان نشان داده است که کشت کلزا در تناوب با گندم و جو علاوه بر مزایایی مانند کاهش جمعیت علف‌های هرز و کاهش آفات و بیماری‌های گندم باعث افزایش و پایداری عملکرد دانه گندم می‌شود.

آزمایش خاک نشان داده که تناوب در کشت این دو محصول علاوه بر تمامی مزیت‌های اقتصادی و غیراقتصادی سبب حاصلخیزی و پایداری خاک می‌شود و هر نوع محصولی که پس از آن کشت شود افزایش تولید را به همراه دارد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره سیاست‌های حمایتی و تشویقی دولت از کشت کلزا گفت: با توجه به اینکه روغن یکی از نیازهای کشور است و حجم وسیعی از روغن از خارج وارد می‌شود، سیاست مهم دولت بر این است از کشت کلزا و سایر دانه‌های روغنی در کشور حمایت کند.

دلاور حیدرپور ادامه داد: تامین بذر اصلاح شده، تامین نهاده‌های کشاورزی و تامین سرمایه در گردش از سیاست‌های اتخاذ شده دولت در این بخش است.

وی افزود: تعیین قیمت تضمینی مناسب از دیگر سیاست‌های حمایتی دولت از کشت کلزا است که سعی می‌شود با این سیاست اتخاذ شده به رونقی که در سال گذشته وجود داشته برسیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اظهار کرد: کشت کلزا به دلیل عدم نیاز به منابع آبی و کشت آن در فصل پاییز سبب می‌شود هزینه تولید کاهش یابد.

حیدرپور در پاسخ به این سوال که با توجه به اهمیت کشت کلزا از سوی وزارت جهاد کشاورزی مجری طرح دانه‌های روغنی انتخاب شده است برنامه مازندران برای کشت دانه روغنی چیست؟ گفت: تولید روغن از جمله طرح‌هایی است که در راستای اقتصاد مقاومتی در کشور تهیه شده و از سال گذشته اجرا شده است و استان‌های مازندران و گلستان می‌توانند از جمله استان‌های موفق در اجرای این طرح باشند چرا که می‌توانند شالیزارها را بعد از برداشت به عنوان کشت دوم به این محصول اختصاص دهند.

وی در پاسخ به سوال ایسنا مبنی بر اینکه یکی از عواملی که کشاورزان را ترغیب به کشت کلزا و افزایش سطح این محصول می‌کند خرید تضمینی است و آیا امسال قبل از کشت این محصول قیمت‌ها اعلام می‌شود، گفت: سال‌های گذشته نارسایی‌هایی از جمله عدم افزایش قیمت تضمینی وجود داشته است اما از سال گذشته قیمت‌ها از 900 تومان به 2200 تومان افزایش یافته است و امسال هم قیمت جدید در حال بررسی است و تلاش می‌شود وضعیت خرید بهتر از گذشته باشد و با تامین نقدینگی این محصول به موقع خرید و بهای آن پرداخت شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران درباره آبگیر بودن زمین‌های کشاورزی به عنوان عامل محدودکننده برای کشت کلزا و دیگر محصولات و انجام زهکشی گفت: با اقداماتی که دو سال اخیر برای تجهیز و نوسازی و زهکشی زمین‌های کشاورزی شده است افزایش اعتبارات زیربنایی و سطح اجرایی نوسازی افزایش می‌یابد و با افزایش سطح طرح تجهیز و نوسازی فضا برای کشت دوم به ویژه کلزا فراهم می‌شود.

حیدرپور در پایان با بیان اینکه برای در اختیار قرار دادن بذر با کیفیت به کشاورزان، از سال گذشته اقدامات خوبی صورت گرفته است، گفت: هم بذر تولید داخل داریم و هم بذرهایی از کشو‌های فرانسه و آلمان که سازگار با محیط است با حجم بیشتری وارد شده تا در اختیار کشاورزان قرار گیرد.

به گزارش ایسنا؛ کاشت کلزا به لحاظ تامین و تولید روغن و نیاز به آبیاری از محصولات اساسی در کشاورزی است و همچنین یک محصول کاملا اقتصادی است که در صورت معرفی صحیح، می‌تواند جایگاه خوبی در بین کشاورزان به دست آورد.


منبع : ایسنا

 

  

دیدگاه شما در مورد : کلزا، کلید توسعه کشاورزی مازندران

کلزا، کلید توسعه کشاورزی مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر