صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کمبود تجهیزات پیش‌بیمارستانی مشکل اساسی مداوای مصدومان حادثه‌دیده دریای مازندران

کمبود امکانات و تجهیزات امدادی پیش‌بیمارستانی برای ارائه خدمات به مصدومان حادثه دیده دریای خزر در استان های شمالی به‌وی‍ژه مازندران از مشکلات اساسی است که سال ها متولیان امر بهداشت و درمان در این منطقه با آن مواجه هستند.

کد خبر : 30314

تاریخ انتشار : 17/06/1394 - 18:59


کمبود تجهیزات پیش‌بیمارستانی مشکل اساسی مداوای مصدومان حادثه‌دیده دریای مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، آمارهای موجود نشان می‌دهد حدود 90 درصد از مسافران و گردشگران برای دیدن و استفاده از دریای خزر، مازندران را به‌عنوان مقصد سفرهای خود برمی‌گزینند که متاسفانه در این میان هرساله با آغاز فصل شنا به‌طور میانگین 200 نفر از مسافران به‌علت آشنا نبودن به فنون شنا در این دریا جان‌شان را از دست می دهند که بروز این اتفاقات تلخ و ناگوار بسیار نگران کننده است.

حوادثی دیگری نیز از جمله سیل، زلزله، ریزش، رانش کوه و نیز سوانح متعدد رانندگی در راه‌های سخت‌گذر و حادثه‌خیز استان گردشگرپذیر این استان رخ می‌دهد و عده‌ای از افراد هم براثراین گونه حوادث می‌میرند.

با توجه به وقوع این حوادث و افزایش آمار مرگ و میر در استان، لازم است مسئولان سطوح کلان کشور با اعمال مدیریت منسجم، معیارسنجی درست و هدفمند در توزیع عادلانه اعتبارات، امکانات، تجهیزات بهداشتی و درمانی توجه وی‍ژه‌ای به این استان گردشگرپذیر و مسافرخیز داشته باشند.

شماری از مسئولان و دست‌اندکاران امر در ستاد ساماندهی سواحل با اشاره به وقوع حوادث متعدد طبیعی و غیرطبیعی به‌ویژه پدیده غرق شدگی در دریای مازندران از کمبود امکانات و تجهیزات پیش‌بیمارستانی در این استان به‌ویژه غرب مازندران انتقاد کردند.

تعدادی از مسافران و گردشگران ساحلی هم گفتند که در کنار ساحل تنها ناجیان غریق حضور دارند ولی از امکانات امدادی نظیر آمبولانس ها و چادرهای امدادی خبری نیست.

آنان معتقدند با حضور چادرهای امدادی می‌توان به غرق‌شدگان در دریا کمک زیادی کرد تا آنان پس از نجات از دریا بتوانند از مرگ حتمی نجات یابند.

به گفته آنان، مسئولان استانی و شهرستانی می‌توانند حداقل در مکان‌هایی که طرح سالم‌سازی دریا اجرا می‌شود چادرهای امدادی و آمبولانس مستقر کنند تا شاهد فوت گردشگران در کنار دریاها نباشند.

رئیس هیات نجات غریق غرب مازندران در این‌باره گفت: انتقال فرد مصدوم و بیهوشی که در حین شنا در دریا دچار خفگی شده از دریا به خشکی و انجام اقدامات اولیه چون تنفس دهان به دهان و نیز ماساژ قلبی برعهده ناجیان غریق است، منتهی در این فرآیند اگر مصدوم وضعیت تنفسی و ضربان قلبی ندارد، باید در حدود کمتر از 5 دقیقه از طریق اورژانس 115 به مراکز پیش‌بیمارستانی برای احیا اعزام شود.

حجت‌الله کیمیایی‌راد افزود: متاسفانه گاهی اوقات شاهد تاخیر در رسیدن به‌موقع اورژانس 115 برای اعزام این دسته از مصدومان برای احیا قلبی و ریوی به بخش‌های سی پی آر مراکز درمانی هستیم که بسیار نگران‌کننده است.

وی ادامه داد: هرچند از ابتدای فصل شنا تاکنون بیش از 500 نفر با همکاری ناجیان غریق و دیگر اعضای کمیته‌های نُه‌گانه ستاد ساماندهی سواحل از مرگ حتمی در حین شنا در دریا نجات یافتند اما باید برای کاهش غرق‌شدگی در منطقه یک اقدام اساسی صورت گیرد.

کیمیایی‌راد شمار غرق‌شدگان در شهرهای ساحلی غرب مازندران را در فصل شنای سال جاری دست‌کم 34 نفر اعلام کرد و گفت: از این تعداد 12 نفر در ساحل نور، 6 نفر نوشهر، 2 نفر چالوس، 8 نفر عباس‌آباد، چهار نفر رامسر و یک نفر نیز در تنکابن به‌علت آشنا نبودن به فنون شنا قربانی دریای مازندران شده‌اند.

رئیس اداره ورزش و جوانان نوشهر هم گفت: ادامه درمان فرد مصدوم دچار خفگی شده در دریا یعنی اعزام به‌موقع به مراکز درمانی موضوع بسیار مهمی است که متاسفانه تاکنون کمتر به آن توجه شده است.

شهرام کیاکجوری افزود: گاهی اوقات در یک مقطع زمانی چند نفر در حین شنا دچار خفگی می‌شوند که پس از انتقال از دریا به خشکی توسط ناجیان غریق و نیروهای امداد و نجات، باید به مراکز درمانی اعزام شوند و در چنین زمانی با کمبود آمبولانس مواجه می‌شویم.

وی ادامه داد: هرچند خودروهای هلال‌احمر نیز در این حوزه همکاری لازم را دارند اما با توجه به شرایط اضطراری باید این دسته از افراد مصدوم با خودروهای آمبولانس 115 مجهز به امکانات و پزشک به مراکز درمانی برای مداوا اعزام شوند.

رئیس اداره ورزش و جوانان نوشهر با اشاره به برخورداری نوشهر از سه طرح سالم‌سازی دریا و استقبال چشم‌گیر مسافران و گردشگران برای استفاده از دریا، گفت: طرح ساحلی، تفریحی و اقامتی ستیرا که در کشور نیز به‌عنوان طرح نمونه گردشگری انتخاب شده یکی از مقصدهای مهم گردشگری دریایی برای مسافران محسوب می‌شود که لازم است مسئولان ذی‌ربط نسبت به استقرار یک پایگاه اورژانس 115 اختصاصی در این منطقه اقدام کنند.

وی فراهم نبودن امکانات و تجهیزات مخابراتی با هدف برقراری ارتباط میان ناجیان غریق با اعضای ستاد ساماندهی سواحل را از دیگر مشکلات موجود در ین بخش برشمرد و بیان کرد: ناجیان غریق به‌هنگام نجات و انتقال فرد مصدوم آسیب‌دیده در دریا متاسفانه امکان برقراری ارتباط مخابراتی ندارند و این مشکل اساسی است که باید برای رفع آن برنامه‌ریزی شود.

مدیر شبکه بهداشت و درمان نوشهر هم گفت که امکانات و تجهیزات بهداشتی و درمانی موجود پاسخگوی نیاز بیماران به‌ویژه مصدومان آسیب دیده ناشی از حوادث طبیعی از جمله غرق‌شدگی در سواحل شهرستان نیست.

سیدرحیم سیدپور افزود: مدیران سطوح کلان کشور در توزیع اعتبارات و تجهیزات بهداشتی و درمانی جمعیت بومی را به‌عنوان یک شاخص مبنای سیاست‌گذاری خود قرار می‌دهند ولی جمعیت شناوری را که در تمامی فصول به‌ویژه نیمه‌نخست سال وارد منطقه می‌شوند در این زمینه به حساب نمی‌آورند.

وی ادامه داد: اکنون شرایط به‌گونه‌ای‌ است اگر هم‌زمان حادثه غرق‌شدگی در محل اجرای طرح سالم‌سازی دریا در سی‌سنگان در فاصله 25 کیلومتری نوشهر و مجموعه سیترا رخ دهد، ناگزیریم به نخستین فرد تماس‌گیرنده با پایگاه اورژانس 115 خدمات ارائه دهیم و به دیگری نمی‌توانیم خدمات اورژانسی ارائه دهیم.‍

سیدپور گفت: ممکن است برخی از افراد آسیب‌دیده در این حوادث به‌علت عدم انتقال به‌موقع به مراکز پیش بیمارستانی جان‌شان را هم از دست بدهند.

مدیرشبکه بهداشت و درمان نوشهر اظهار کرد: هم‌اکنون دو پایگاه اورژانس 115، یک تخت سی‌پی‌آر برای احیای مصدومان دچار ایست قلبی، یک پزشک و دو نفر نیز به‌عنوان دستیار آماده ارائه خدمات در این شهرستان هستند که با توجه به جمعیت بومی و شناور منطقه این امر جوابگوی نیاز مصدومان نیست.

وی افزود: با این که از ابتدای فصل شنا تاکنون دست‌کم 30 نفر از مصدومان ناشی از خفگی در حین شنا در دریا به مراکز پیش‌بیمارستانی انتقال داده شدند و پس از مدت کوتاهی بستری و انجام عملیات احیا از مرگ حتمی نجات یافتند اما باید مسئولان ذی‌ربط نسبت به افزایش تعداد پایگاه اورژانس 115 در این شهرستان گردشگرپذیر و در حین حال حادثه خیز تدابیر وی‍ژه‌ای بیندیشند.

فصل شنا هر سال از ماه خرداد آغاز می‌شود و تا پایان شهریور ماه ادامه می‌یابد.

مازندران 338 کیلومتر از ساحل دریای خزر را در اختیار دارد که 140 کیلومتر آن در غرب استان واقع است.

هم‌اکنون در سواحل غربی دریای مازندران 315 ناجی غریق فعالیت دارند که حوزه استقرار 194 تن از آنان نقاط کور و شنا ممنوع است.

نور، نوشهر، چالوس، سلمانشهر، عباس‌آباد، نشتارود، کلارآباد، تنکابن و رامسر از شهرهای ساحلی غرب مازندران هستند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : کمبود تجهیزات پیش‌بیمارستانی مشکل اساسی مداوای مصدومان حادثه‌دیده دریای مازندران

کمبود تجهیزات پیش‌بیمارستانی مشکل اساسی مداوای مصدومان حادثه‌دیده دریای مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر