صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

روحانی: بعد از برجام با کشورهای منطقه همکاری‌ گسترده‌ای خواهیم داشت

رئیس جمهور کشورمان گفت: در شرایط فعلی منطقه‌ای و مخصوصاً بعد از برجام، ما با شرایطی مواجه هستیم که می‌توانیم با کشورهای جهان و به ویژه کشورهای منطقه همکاری‌های گسترده‌ای را از لحاظ اقتصادی داشته باشیم.

کد خبر : 30119

تاریخ انتشار : 14/06/1394 - 19:10


روحانی: بعد از برجام با کشورهای منطقه همکاری‌ گسترده‌ای خواهیم داشت

به گزارش خط امید بهشهر، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور کشورمان در نشست خبری با حضور رئیس جمهور قرقیزستان که صبح امروز (شنبه) 14 شهریورماه برگزار شد ضمن خوشامدگویی به وی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران اظهارداشت: در شرایط فعلی منطقه‌ای و مخصوصاً بعد از برجام، ما با شرایطی مواجه هستیم که می‌توانیم با کشورهای جهان و به ویژه کشورهای منطقه همکاری‌های گسترده‌ای را از لحاظ اقتصادی داشته باشیم.

وی ادامه داد: ظرفیت‌های مناسبی برای توسعه روابط اقتصادی میان دو کشور وجود دارد و شرایط اقلیمی کشور قرقیزستان به گونه‌ای است که تاسیسات برق‌آبی در کشور قرقیزستان نه تنها می‌تواند برق این کشور را تامین کند بلکه نیازمندی‌های کشورهای منطقه را تامین کند و جمهوری اسلامی ایران این توانمندی و توانایی را برای اجرای این برنامه‌ها دارد و از لحاظ خدمات فنی و مهندسی می‌تواند اقدامات لازم را در کشور قرقیزستان انجام دهد.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: همچنین در زمینه نیازمندی‌های این کشور در جاده‌های مواصلاتی هم جمهوری اسلامی ایران، آمادگی اجرای این پروژه‌ها را در کشور قرقیزستان دارد و همچنین این کشور برای تجارت خود و اقتصاد خودش نیازمند اتصال آب‌های آزاد جنوب است که بندرهای جنوب کشور ما از جمله چابهار و بندرعباس قادر هستند که کشورهای آسیای مرکزی از جمله قرقیزستان را به آب‌های آزاد بین‌المللی متصل کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود با تأکید بر اینکه ما آماده همکاری بیشتر با قرقیزستان در زمینه علمی و فناوری‌های نوین و زمینه‌های هنری هستیم، گفت: این‌ آمادگی را داریم تا تعامل و همکاری‌های علمی دانشگاه‌های دو کشور بیشتر شده و همچنین در عرصه‌های پزشکی و داروسازی فعالیت‌های مشترک داشته باشیم. 

روحانی افزود: امیدواریم ارتباط و روادید دو کشور نزدیک و تسهیل شود، همچنین راه‌های هوایی دو کشور گشوده شوند و ما شاهد افزایش صنعت گردشگری دو کشور ارتباط نزدیک علمی و فرهنگی ایران و قرقیزستان باشیم.

وی با بیان اینکه دو کشور از لحاظ بین‌المللی و منطقه‌ای همکاری خوبی دارند به رویکرد استقلال‌طلبانه دولت جدید در قرقیزستان و بسته شدن پایگاه مناس در برابر آمریکایی‌ها اشاره کرد و گفت: همچنین تهران و بیشکک در مسائل بین‌المللی و منطقه‌ای افکار نزدیک به هم دارند.

رئیس دولت یازدهم با تأکید بر اینکه همکاری‌های تهران و بیشکک می‌تواند افزایش یابد، ادامه داد: در دیدار خصوصی که با رئیس‌جمهور قرقیزستان داشتم وی گفت تلاش می‌کند ایران عضو دائم سازمان شانگهای شود و هم اکنون نیز تمام موانع برطرف شده و سایر اعضاء هم نسبت به انجام این موضوع تمایل دارند و مسلماً عضویت ایران در سازمان شانگهای با توجه به شرایط امنیتی که امروز در منطقه شاهد هستیم، می‌تواند به نفع دو طرف باشد.

روحانی تأکید کرد: همچنین دو طرف در این مذاکرات بر اینکه باید همکاری‌ نزدیک‌تری برای مقابله با افراط و خشونت و تروریسم داشته باشیم اتفاق نظر داشتند.

وی افزود: همچنین مسئولان دو کشور بر اینکه در مقابله با گروهک‌های تروریستی در منطقه از جمله القاعده، داعش که شاهد جنایت آنها و جذب آنان در آسیای مرکزی هستیم باید همکاری نزدیک‌تر اطلاعاتی، سیاسی وامنیتی داشته باشیم، تأکید کردند زیرا این امر باعث می‌شود در مبارزه با گروه‌های ترور و خشونت موفق‌تر عمل کنیم.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه دو طرف تصمیم گرفته‌اند برنامه‌ای 10 ساله برای ارتقای روابط تدوین شود، گفت: تدوین این برنامه برای استفاده از ظرفیت‌های دو کشور است و اجرای آن به نفع دو ملت خواهد بود.

در ادامه این نشست نیز الماس بیک آتامبایف رئیس‌جمهور قرقیزستان طی سخنانی ضمن تشکر از دعوت رسمی ایران برای سفر به تهران، گفت: بین ایران و قرقیزستان هیچ اختلاف و تضادی وجود ندارد و هر دو تأکید داشتیم روابط دو کشور باید از نظر کیفی به سطح جدیدی برسد. 

وی ضمن تبریک به مردم ایران برای تبریک در مذاکرات هسته‌ای افزود: به نتیجه رسیدن مذاکرات هسته‌ای مطمئناً بدون اراده سیاسی ایران حاصل شدنی نبود.

رئیس‌جمهور قرقیزستان تصریح کرد: همانطور که رئیس‌جمهور ایران به درستی گفت ما مذاکرات خوبی داشتیم و در تمام موارد به توافق رسیدیم و این نشان می‌دهد آینده خوبی پیش روی ماست.

وی با بیان اینکه هیچ اختلافی میان ایران و قرقیزستان وجود ندارد، خاطرنشان کرد: اجرای طرح راه‌ آهن از چین به آسیای میانه و ایران از جمله همکاری‌های مشترک ایران وقرقیزستان است.

رئیس‌جمهور قرقیزستان ادامه داد: از موافقت ایران برای ساخت نیروگاه برق‌آبی خوشحالیم.

رئیس‌جمهور قرقیزستان در پایان با اشاره به دعوت از روحانی به کشورش اظهارداشت: من از رئیس‌جمهور ایران دعوت کردم و خوشحالم که وی دعوت ما را برای سفر به قرقیزستان پذیرفت و از پذیرایی جمهوری اسلامی ایران تشکر می‌کنم و برای مردم ایران آرزوی موفقیت دارم.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : روحانی: بعد از برجام با کشورهای منطقه همکاری‌ گسترده‌ای خواهیم داشت

روحانی: بعد از برجام با کشورهای منطقه همکاری‌ گسترده‌ای خواهیم داشت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر