صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
"۴هزار قاضی در دستگاه قضا جذب می‌شوند"

آیت‌الله لاریجانی: زندان‌ها باید غربالگری و زندانیان دسته‌بندی شوند

رئیس قوه قضائیه گفت: زندان‌ها باید با نظارت دادگستری‌ها غربالگری و زندانیان دسته‌بندی شوند.

کد خبر : 29817

تاریخ انتشار : 08/06/1394 - 09:01


آیت‌الله لاریجانی: زندان‌ها باید غربالگری و زندانیان دسته‌بندی شوند

به گزارش خط امید بهشهر، آیت‌الله آملی لاریجانی در دیدار با رئیس کل و مسئولان قضایی دادگستری استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی و رؤسای سازمان‌های تابعه قوه قضائیه در مشهد، از جذب 4هزار قاضی به دستگاه قضایی مطابق برنامه پنجم توسعه تا پایان سال خبر داد و اظهار داشت: با این روند در آینده شاهد تحول در دستگاه قضایی خواهیم بود.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه جذب نیرو در دستگاه قضایی باید مستمر باشد، بر رعایت اخلاق حرفه‌ای از سوی قضات، کارکنان و مسئولان قضایی تأکید کرد و افزود: قضات، کارکنان و مسئولان باید در تمامی مراحل انجام وظایف قانونی، متخلق به آداب حرفه‌ای باشند تا جایی که حتی اگر نتوانیم خواسته مراجعان را برآورده کنیم برخورد توأم با کرامت سبب رضایتمندی مراجعان شود.
آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه خدمت به مردم عبادت است و در این زمینه روایات متعددی از طرف ائمه(ع) ذکر شده است، گفت: هر حرکتی که به‌قصد قربت و تلاش برای رفع حاجت مؤمنان باشد، عبادت است و البته خصوصیاتی دارد که از روشن‌ترین مصادیق آن تلاشی است که خدمتگزاران به مردم در دستگاه قضایی انجام می‌دهند.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر اینکه حجم انبوه مراجعه کننده به دستگاه قضایی از جهتی سبب تأسف است، اما از این جهت که نشان دهنده اعتماد مردم به قوه قضائیه است امیدوار کننده محسوب می‌شود، گفت: مردم به دستگاه قضایی به‌عنوان ملجأ و پناهگاه نگاه می‌کنند و از این زاویه کثرت مراجعه مردم به دستگاه قضایی امیدوارکننده و نشان دهنده اعتماد و اطمینان به دستگاه قضایی است.
آیت الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: ملجأ و پناهگاه بودن دارای آثاری است که خدمت به مردم برای رضای خدا از جمله این آثار است.
رئیس قوه قضائیه افزود: چنانچه یک فصل خصومت اتفاق بیفتد و یا حق مظلومی ستانده شود کار بزرگی روی داده و سبب رضایت خداوند متعال خواهد بود و خداوند متعال نیز به قلوب و نیت‌ها نگاه می‌کند و حرکت بر این اساس موجب رشد و تعالی انسان می‌شود.
آیت‌الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: دستگاه قضایی به‌ویژه در چند سال اخیر در مسیر رشد و تعالی قرار گرفته، از جمله در بخش جذب و پرورش نیروی انسانی کارآمد اقدامات گسترده‌ای انجام شده و این جذب پیوسته باید براساس ورودی و رشد پرونده‌ها و خروجی نیرو از دستگاه قضایی صورت پذیرد.
رئیس قوه قضائیه افزود: پس از بررسی‌های انجام شده شاهد کمبود شدید نیروی انسانی بودیم و کار بسیار سختی برای کاهش کمبودها و رفع مشکلات آغاز شد و این اقدامات جز با عنایات ویژه مقام معظم رهبری به ثمر نمی‌نشست که جا دارد صمیمانه از این حمایت‌ها تقدیر و تشکر کنیم.
آیت‌الله آملی لاریجانی افزود: برای رفع کمبودها و تنگناها در زمینه امکانات فیزیکی و ساختمان‌های دستگاه قضایی نیز تلاش بسیار زیادی صورت پذیرفت و اقدامات کم‌سابقه‌ای در این زمینه شکل گرفت.
رئیس دستگاه قضا با اشاره به کمبود بودجه دستگاه قضایی و لزوم جذب نیروی انسانی بیشتر به این دستگاه تصریح کرد: امیدواریم با همکاری دولت و مجلس کمبود قوه قضائیه در بخش بودجه و نیروی انسانی رفع شود.
رئیس قوه قضائیه افزود: در زمینه رفاهی نیز اقدامات بسیار خوبی انجام شده و امیدواریم با تشکیل بنیاد تعاون قوه قضائیه اقدامات رفاهی منسجم‌تر و بیشتری نیز صورت گیرد که همه این اقدامات در نهایت به‌منظور تسهیل خدمت به مردم بزرگوار و بهبود انجام امور از سوی قضات و کارکنان دستگاه قضایی خواهد بود.
آیت‌الله آملی لاریجانی خاطرنشان کرد: تحول در رسیدگی به پرونده‌ها باید به‌صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد و اتقان آرا و تسریع در رسیدگی‌ها مورد نظر مقام معظم رهبری بوده که باید با یک روحیه جهادی و همت بالا محقق شود.
رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه مسأله اجرای احکام باید به‌صورت جدی مورد توجه قرار گیرد، افزود: ماحصل اقدامات ارکان مختلف در دستگاه قضایی، در اجرای احکام قابل مشاهده است و توقع این است که احکام با قاطعیت و سرعت به مرحله اجرا درآید.
آیت‌الله آملی لاریجانی با تأکید بر اینکه مسئله سلامت اداری در دستگاه قضایی مسأله بسیار مهمی است که باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد، حفظ نظم و انضباط و رعایت نظامات اداری و سازمانی را از دیگر نکاتی دانست که کنار رعایت اخلاق و آداب اسلامی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی خاطرنشان کرد: تمام تلاش قضات، کارمندان و مسئولان در دستگاه قضایی باید انجام سریع و دقیق کار مردم باشد و تمامی اقدامات باید در این جهت ساماندهی شود.
رئیس قوه قضائیه برگزاری دیدارهای عمومی مسئولان قضایی استان‌ها را از اقدامات بسیار خوب دانست و افزود: این حرکت باید با حفظ سلامت و در چهارچوب قانون استمرار پیدا کند و باید باب دستگاه قضایی همواره به‌روی مردم باز باشد.
آیت‌الله آملی لاریجانی مباحث مربوط به زندان‌ها را از مسائلی دانست که مورد توجه ستاد قوه قضائیه بوده و این اقدامات در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در حال پیگیری است تا در آینده تحولاتی نیز در زمینه بهبود فضای زندان‌ها صورت گیرد.
رئیس قوه قضائیه افزود: زندان‌ها باید با نظارت دادگستری‌ها غربالگری و زندانیان دسته‌بندی شوند تا وضع زندان‌ها بهبود پیدا کند.
آیت‌الله آملی لاریجانی با تقدیر از اقدامات انجام شده در دادگستری استان‌های خراسان رضوی، شمالی و جنوبی افزود: دستگاه قضایی وجه توأمان صلابت و رأفت نظام اسلامی است و بر همین اساس برخوردهای بسیار خوبی توسط دادگستری استان‌ها صورت گرفته که باید تقویت شود و از جمله این اقدامات تلاش‌های بسیار خوب دادگستری و دادسرای عمومی و انقلاب مشهد است.
وی جایگاه سازمان‌های تابعه قوه قضائیه را مهم توصیف کرد و افزود: خدمات بسیار زیادی توسط این سازمان‌ها به مردم بزرگوار ارائه می‌شود و امنیت مردم در سایه همین اقدامات محقق می‌شود.
رئیس قوه قضائیه با تأکید بر برخورد جدی و قانونی با زمین‌خواری گفت: توقع این است که در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری از تغییر غیرقانونی کاربری اراضی جلوگیری و با زمین خواران قاطعانه و در چهارچوب قانون و تدبیر برخورد شود.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : آیت‌الله لاریجانی: زندان‌ها باید غربالگری و زندانیان دسته‌بندی شوند

آیت‌الله لاریجانی: زندان‌ها باید غربالگری و زندانیان دسته‌بندی شوند

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر