صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

کسب رتبه يک دكتری اقتصاد جنگل توسط جوان آملی/دوست ندارم به خارج از کشور بروم

آرش هندوكلایی گفت: امیدوارم مسئولان کشور با برنامه‌ریزی برای دانشجویان تک رقمی در مقاطع دکتری دیگر آنها دغدغه مالی نداشته باشند و با خیال راحت پژوهش انجام دهند.

کد خبر : 29804

تاریخ انتشار : 07/06/1394 - 12:40


کسب رتبه يک دكتری اقتصاد جنگل توسط جوان آملی/دوست ندارم به خارج از کشور بروم

به گزارش خط امید بهشهر، آرش هندوکلایی رتبه یک مقطع دکتری کشور را در رشته اقتصاد جنگل کسب کرد؛ این رشته که از زیر شاخه‌های منابع طبیعی است به تازگی در کشور ما ارائه شده و تنها دو نفر هم‌اکنون در مقطع دکتری این رشته پذیرفته شدند که یکی از این دو نفر، آرش هندوکلایی است.

به همین دلیل گفت‌وگویی با این جوان داشتیم که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

لطفا خودتان را معرفی کنید؟

آرش هندوکلایی هستم؛ متولد 1369 و در روستای هندوکلا به دنیا آمدم؛ در سال 1388 در مقطع کارشناسی رشته مهندسی منابع طبیعی شاخه علوم جنگل در دانشگاه تهران پذیرفته و سال 92 از این رشته فارغ التحصیل شدم.

همان سال در مقطع ارشد برای اولین بار در ایران، دانشگاه تهران رشته جدیدی به نام اقتصاد جنگل اضافه کرد؛ هشت نفر در این رشته پذیرفته شدند که من جزء این هشت نفر بودم و امسال هم در مقطع دکتری فقط دو نفر پذیرش شدند که من رتبه یک را آوردم.

درباره رشته خود بیشتر توضیح دهید؟

رشته اقتصاد منابع طبیعی یک رشته میان رشته‌ای است؛ به این صورت که طرح‌ها را از لحاظ اقتصادی بررسی می‌کنیم که آیا به صرفه هست یا نه و از لحاظ اقتصادی و اکولوژیکی چقدر به محیط زیست صدمه وارد می‌کند؛ به‌عنوان مثال برای احداث پارک شهری در یک نقطه آن را از لحاظ اکولوژیکی و اقتصادی مورد بررسی قرار می‌دهیم.

رشته علوم جنگل به‌نوعی در برگیرنده تمام رشته‌های منابع طبیعی (رشته‌های جنگل‌داری، شیلات و کشاورزی) است.

پایان‌نامه خود را در چه زمینه‌ای کار کردید؟

به پیشنهاد استاد راهنمای خودم، یک پایان‌نامه که حالت نوآورانه دارد با عنوان توان تولید چوب در رویشگاه‌های جنگلی در مکان خاص را به‌صورت تخصصی کار کردم، به این صورت که در رویشگاه‌های جنگلی در یک مکان خاص یک درخت تا چه ارتفاعی رشد و چه مقدار چوب تولید می‌کند و با توجه به مدل‌ها، قطر درخت و ارتفاع، این را پیش‌بینی می‌کنیم؛ برای مدل‌سازی از اساتید ریاضی هم کمک گرفتم و تحقیقاتم را در جنگل‌های فریدونکنار و نوشهر که جنگل‌های پژوهشی هستند انجام دادم.

مصاحبه دوره دکتری در روند قبولی چه میزان تاثیرگذار است؟

مصاحبه چیز سختی نیست، 70 درصد نمره قبولی از مصاحبه و 30 درصد، نمره آزمون است؛ سوابق پژوهشی دانشجو و پایان‌نامه را در مقطع ارشد می‌سنجند و به کیفیت مقالات نیز توجه می‌کنند همچنین دانشجو برای روز مصاحبه به زبان باید مسلط باشد.

آیا برای این رشته آینده شغلی خوب هم می‌توان متصور شد و اصولا آیا می‌توان این رشته را کاربردی کرد؟

هیئت علمی دانشگاه در اولویت انتخاب کاری من است، در اقتصاد منابع طبیعی و اقتصاد جنگل‌داری فقط دو استاد در سطح کشور داریم.

این را هم بگویم در کشورهای اروپایی بسیار به رشته‌های محیط زیستی اهمیت می‌دهند؛ چند تا از دوستانم از همان مقطع ارشد بورسیه خارج از کشور شدند و رفتند.

با توجه به اینکه این رشته در کشور ما رشته نوپایی است کار نوآورانه بسیاری در این زمینه می‌توان انجام داد.

طرح‌ها در سازمان جنگل‌داری، ادارات، منابع طبیعی، مراکز استانداری و به‌خصوص شهر آمل می‌تواند کاربردی شود.

در حال حاضر به چه فعالیتی مشغول هستید؟

در حال حاضر طرح‌های جنگلی برداشت را انجام می‌دهم و میزان برداشت چوب را مشخص می‌کنم؛ هر ناحیه‌ چوب مشخصی دارد، برای مثال در شهر بابل و نوشهر رویش ثابت برای همه تعریف شده و چوبی که در نوشهر وجود دارد در ارتفاع و مکان‌های مختلف با هم فرق می‌کند.

اکنون طرح‌های جنگل‌داری قدیمی در حال اصلاح است که توان و پتانسیل جنگل مورد ارزیابی قرار می‌گیرد تا بر اساس آن برنامه‌ریزی انجام شود؛ برداشت چوب یک رویشگاه با رویشگاه دیگر فرق می‌کند در نتیجه، درآمد و ارزش جنگل هم متمایز است.

در جنگل های شمال کشور کاهش سطح جنگل داشتیم و به‌دلیل برداشت‌ها و برنامه‌ریزی‌های بد رو به نابودی می‌رود و در طرح صیانت از جنگل تا 10 سال آینده به جنگل‌های شمال کشور استراحت داده می‌شود.

با توجه به اینکه دوستان‌تان به خارج از کشور رفتند شما چرا نرفتید؟

چون علاقه دارم در کشور خودم درس بخوانم و به کشورم خدمت کنم، در همین‌جا هم مشغول به‌کار می‌شوم.

سخن پایانی.

امیدوارم مسئولان کشور با برنامه‌ریزی برای دانشجویان تک رقمی در مقاطع دکتری دیگر آنها دغدغه مالی نداشته باشند و با خیال راحت پژوهش انجام دهند.

نکته دوم حائز اهمیت این است که در دانشگاه‌ها به‌جای افزایش کمی دانشجو باید به فکر افزایش کیفیت باشند به‌عنوان مثال دانشگاه آزاد در رشته علوم دامداری 60 نفر را در مقطع دکترا پذیرش می‌کند، در صورتی که نه بازار کار برای این رشته وجود دارد و نه سواد دانشجو سنجیده می‌شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : کسب رتبه يک دكتری اقتصاد جنگل توسط جوان آملی/دوست ندارم به خارج از کشور بروم

کسب رتبه يک دكتری اقتصاد جنگل توسط جوان آملی/دوست ندارم به خارج از کشور بروم

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر