صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

حفظ زمین‌های کشاورزی و منابع ملی در مازندران

یکی از افتخارات و عملکرد موفق دولت تدبیر و امید در مازندران حفظ بیت المال به ویژه متوقف کردن تغییر کاربری غیر قانونی اراضی کشاورزی استان مازندران است بطوریکه آمار و ارقام نشان می دهد امروز تغییر کاربری غیر قانونی متوقف شده است.

کد خبر : 29757

تاریخ انتشار : 07/06/1394 - 09:30


حفظ زمین‌های کشاورزی و منابع ملی در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، ربیع فلاح استاندار مازندران به عنوان بیست و یکمین استاندار مازندران با انتخاب معاونین برنامه ریزی، عمرانی و سیاسی و امنیتی با تهیه برنامه و چشم انداز جدید برای توسعه استان کارش را شروع کرد.

در حالی که شرایط کشاورزی و گردشگری اولویت توسعه و رشد اقتصادی مازندران یک امر طبیعی به نظر می رسد اما در یک دهه گذشته توسعه صنعتی به بهانه اشتغالزایی آنچنان دست اندرکاران را سرگرم کرده بود که از بین رفتن اراضی کشاورزی و تخریب منابع طبیعی و رکود در تولیدات کشاورزی و فراوری آن فراموش شد،و در این شرایط نماینده دولت یازدهم در استان در اولین اقدام همگام با دولت نسبت به شناسایی وضعیت موجود و تهیه برنامه ، بر لزوم حفظ اراضی کشاورزی و منابع طبیعی تاکید کرده است.

امروز پس از دو سال از عمر دولت یازدهم در مازندران شاهد پیگیری و اجرای برنامه های متعدد بر اساس چشم انداز توسعه ای استان هستیم ، بطوریکه سختگیری در تغییر کاربری اراضی ،توجه به فروش محصولات و صادرات کشاورزی ،جلوگیری از تخریب و تجاوز به عرصه های منابع طبیعی ،به راه انداختن پرونده های بزرگ و کوچک زمین خواری و تغییر کاربری و اجرای احکام در تخریب ویلاها و سازه ها و باز پس گیری اراضی ملی را شاهد هستیم.

اینکه 8 هزار هکتار از اراضی در معرض تغییرکاربری استان سال زراعی جاری به چرخه تولید بازگردانده شود و مانع تغییر کاربری بیش از 30 هزار هکتار از مجموع زمین های در معرض تغییر کاربری گرفته شود از جمله اقدامات مهم دولت تدبیر و امید در استان مازندران است.

کشاورزی، صیادی و شیلات ،جنگل های هیرکانی و منابع طبیعی ،طبیعت گردی در دشت ،جلگه و کوهستان ،استفاده گردشگری ازسواحل زیبای خزر از جمله توانایی ها و مشخصه های ملموس و قطعی استان مازندران است که در نگاه اول و صد البته کارشناسانه سنخیت چندانی با استقرار صنایع سنگین بخصوص از نوع آلاینده آن را نشان نمی دهد.

اینکه چه شده است که کشاورزی، صیادی، شیلات و گردشگری بعنوان مزیت های اقتصادی مازندران مشکل بیکاری ورونق اقتصادی مردم استان را جوابگو نباشد و مسئولان، کارشناسان و متخصصان درهشت سال دولت گذشته ایجاد واحد های صنعتی بزرگ و صنایع سنگین را علاج درد بیکاری و اشتغال و عدم توسعه اقتصادی فرض کرده اند، هنوز جای سوال است.

استان مازندران همچون دیگر استان های حاشیه خزر به لحاظ اقلیمی ازشرایط خاصی برخوردار است که بطور عمده می توان به شکنندگی طبیعت و محیط زیست آن اشاره شود، اما دولت یازدهم در یک اقدام درست و برنامه ریزی شده توسعه تمامی بخش ها را با رعایت مقولات زیستی محیطی دنبال می کند.

وقتی به کشاورزی مازندران نیز بیشتر توجه می کنیم متوجه می شویم که پس از 35 سال از پیروزی انقلاب اسلامی هنوز 150 هزار هکتار از اراضی زراعی پایین دست مازندران شش ماه از سال ،غرقاب است و کمتر از 30 درصد اراضی شالیزاری مازندران تسطیح و زهکشی شده است.

آیا به راستی قطب کشاورزی هستیم و در این شرایط کشاورزی باید به دنبال صنایع سنگین به جای کشاورزی و صنایع تبدیلی برویم؟

بالا رفتن قیمت زمین های کشاورزی و باغی در استان مازندران سبب شد تا فعالیت کشاورزی با اهمیت امنیت غذایی کشور کم رنگ شود.

هر چند در شرایط فعلی رونق اقتصاد مازندران بر اساس محصولات کشاورزی است اما حفظ اراضی زراعی و باغی بسیار سخت است.

همسو با این رویکرد دولت یازدهم ،رییس سازمان جهاد کشاورزی مازندران اعلام کرد که در دو دهه گذشته چهار هزار هکتار از اراضی کشاورزی این استان به صورت غیرمجاز تغییر کاربری داده اند و برای متخلفان تغییر کاربری زمین های کشاورزی استان حدود 25 هزار فقره پرونده تشکیل شده که رسیدگی به آنها با تاخیر مواجه شده است.

دلاور حیدر پور افزود: در صورتی که قانون حفظ کاربری زمین های کشاورزی مصوب سال 74 به نحو صحیح اجرا می شد، امروز شاهد تغییر کاربری گسترده اراضی کشاورزی در مازندران نبودیم.

رئیس سازمان جهادکشاورزی مازندران ادامه داد: تغییر کاربری هر هکتار شالیزار به این معنی است که امکان تولید برنج برای دستکم 80 نفر از دست می رود.

حیدرپور گفت: با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید و تاکید رهبر معظم انقلاب اسلامی بر پیشگیری و برخورد جدی با متخلفان تغییر کاربری زمین های کشاورزی، فضای مطلوبی در میان مسوولان ایجاد و روند تغییر کاربری زمین های کشاورزی در استان کند و امروز متوقف شده است.

وی افزود: ستادی در ماه های اخیر با هدف حفظ کاربری زمین های کشاورزی در استانداری مازندران تشکیل شده است که نهادهای ذیربط از جمله استاندار، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیر کل اطلاعات، فرمانده انتظامی و دستگاه قضایی در آن عضویت دارند.

به گفته رییس سازمان جهادکشاورزی مازندران، قانون به اعضای این ستاد اختیار داده تا با جدیت تمام با عوامل تغییر کاربری زمین های کشاورزی برخورد کنند.

حیدرپور هماهنگی دستگاه های مختلف را ضامن حفاظت جدی از تمامیت اراضی کشاورزی دانست و گفت: بر اساس قانون دستگاه های ذیربط نباید خدماتی مانند آب، برق، گاز و تلفن را در اختیار سازندگان بناهای غیرمجاز قرار دهند و این موضوعی است که در این ستاد به صورت جدی دنبال می شود.

وی افزود: همچنین در زمینه پیشگیری قبل از احداث بنا نیز ستادی در حوزه معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری تشکیل شده تا با هماهنگی این معاونت امکاناتی نظیر ماشین آلات برای تخریب به موقع بناهای غیرمجاز در حال ساخت در اختیار متولیان امر قرار گیرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی مازندران تصریح کرد: با درایت استاندار مازندران 10 گروه گشت انتظامی برای پیشگیری و مقابله با ساخت و سازهای غیرمجاز دراستان شکل گرفت.

حیدرپور گفت: ماموران نیروی انتظامی، نیروهای دستگاه قضایی و جهاد کشاورزی از اعضای این گروه ها هستند که در صورت مشاهده هرگونه ساخت و ساز غیرمجاز بدون فوت وقت آن را تخریب کرده، افراد متخلف را به مراجع قضایی معرفی می کنند.

* تغییر کاربری اراضی در مازندران متوقف شد

استاندار مازندران یکی از افتخارات و عملکرد موفق دولت تدبیر و امید در مازندران را حفظ بیت المال به ویژه متوقف کردن تغییر کاربری غیر قانونی اراضی کشاورزی استان عنوان کرد و گفت: امروز تغییر کاربری بر اساس قانون و هر گونه تغییر کاربری غیر قانونی متوقف شده است.

ربیع فلاح افزود: البته ما از تخریب و قلع و قمع سازه های مردم نگران هستیم اما وظیفه حکم می کند سازه هایی که با تغییر کاربری غیر قانونی ساخت شده است را بر اساس حکم دستگاه قضا از بین ببریم.

فلاح ادامه داد: از سال 85 تا سال 92 در هفت سال یک هزارو 100 مورد قلع قمع سازه هایی که به صورت غیر قانونی در اراضی استان ساخته شده است، تخریب شد، اما این آمار فقط در سال 93 به دو هزارو 720 مورد و در چهار ماهه امسال به 750 مورد قلع قمع رسیده است.

وی تاکید کرد: در حفظ بیت المال به خصوص حفظ اراضی ملی و کشاورزی با کسی تعارف نداریم.
وی با بیان اینکه در طول سالهای پس از انقلاب اسلامی همواره به این دو بخش مهم و اولویت اول توسعه استان مازندران که همیشه در شعارهای مسوولان بوده غافل شده افزود: مهمترین مساله غفلت شده درحوزه کشاورزی بی توجهی به مهار آب های سطحی که به هرز به دریا می ریزد.

استاندار مازندران به وجود بیش از 15هزار هکتار آببندان ها که به اندازه سدهای موجود استان ظرفیت ذخیره آب را دارند، اشاره کرد و گفت: از این ظرفیت به دلیل عدم لایروبی و ساماندهی استفاده نشده است.

وی با بیان اینکه کشاورزی مازندران با مشکل ترویج مواجه نیست و کشاورزان به اندازه کافی تجربه کشت و کار در تمامی محصولات کشاورزی دارند، اظهار کرد: باید زیرساخت های کشاورزی به صورت جدی توسعه بیابد.

استاندار مازندران به طرح زهکشی و تسطیح 100هزار هکتار اراضی شالیزاری در مازندران اشاره کرد و ادامه داد: ساخت سد هراز و تکمیل سد 10 ساله گلورد نکا از برنامه های جدی دولت است.

استاندار مازندران به تامین اعتبار 500میلیون دلار در قالب فاینانس برای پروژه های سد هراز و اجرای طرح زهکشی 100هزار هکتار اراضی شالیزاری اشاره کرد و گفت: با اجرای تسطیح و یکپارچه سازی زمین های شالیزاری و تامین آب ،مقدار تولیدات محصولات کشاورزی تا دو برابر افزایش می یابد.

مازندران سالانه بیش از شش میلیون تن انواع محصولات کشاورزی تولید و به بازار عرضه می کند.

* سرمایه گذاری 140 هزار میلیاردریالی بخش خصوصی و دولتی در مازندران

استاندار مازندران گفت: در دو سال اخیر با رویکرد توجه به بخش خصوصی و ساماندهی پروژه های نیمه تمام حدود 140هزار میلیارد ریال سرمایه گذاری در استان صورت گرفته و بخشی از طرح ها به بهره برداری رسیده است.

فلاح با بیان اینکه 70 هزار میلیارد ریال از سرمایه گذاری فوق توسط بخش خصوصی صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: کشاورزی، گردشگری، راه و شهر سازی و صنعت و معدن از محورهای مهم سرمایه گذاری در استان است.

وی حفظ آرامش، ثبات و امنیت را یکی از مهمترین دستاوردهای دولت تدبیر و امید در مازندران عنوان کرد و افزود: در حال حاضر همه مردم از هر جناح و گروه سیاسی و مسوولان دستگاههای اجرایی با هدف توسعه استان تلاش می کنند.

فلاح با بیان اینکه دولت اعتدال در مازندران با رویکرد تعامل با همه گروه ها در دو سال اخیر در مقابل تحریم ظالمانه و مشکلات اقتصادی به درستی تدبیر کرده است، اظهار کرد: اکنون رقابت برای تلاش توسعه ای استان در همه گروههای سیاسی و اجتماعی به وجود آمده است.

وی به افزایش ضریب بودجه ملی و استانی مازندران به نسبت جمعیت استان در دو سال دولت تدبیر اشاره کرد و ادامه داد: سهم بودجه ملی استان مازندران از 2.5درصد به 4.3درصد و بودجه استانی با بیش از 4درصد رشد یافته است.

فلاح با بیان اینکه هنوز برخی ها در محور توسعه ای استان مازندران خود را به ندانم کاری می زنند، تاکید کرد: توسعه کشاورزی و گردشگری محور لاینفک توسعه استان مازندران است.

* گردشگری موقعیت لاینفک توسعه مازندران

استاندار مازندران به بلااستفاده ماندن ظرفیت گردشگری دریایی دریای خزر اشاره کرد و گفت: در دو سال اخیربیش از 30هزار میلیارد ریال در این حوزه سرمایه گذاری منعقد شده است.

وی با بیان اینکه کشتی تفریحی خریداری شده است ولی به دلیل مشکلات تحریم هنوز تحویل نشد، بیان کرد: ساماندهی سواحل مازندران نیز با جدیت در حال انجام است.

فلاح با بیان اینکه امسال بیش از 60میلیارد ریال اعتبار برای ساماندهی سواحل مازندران اعتبار تخصیص یافته است، افزود: به مدیریت صحیح و تعامل با همه دستگاهها درصد مغروقین به مراتب کاهش یافته است.

* عملیات اجرایی بررسی و اکتشاف 25درصد از خاک مازندران آغاز شد

فلاح گفت: یک شرکت خصوصی تمامی سرمایه گذاری در بررسی و اکتشاف 25درصد خاک مازندران را متقبل شده است که این مورد از بزرگترین طرح های دولت تدبیر و امید در استان است.

* قرارداد حل مشکلات پسماند با یک شرکت خارجی نهایی شده است

استاندار مازندران با بیان اینکه تا دو سال آینده معضل پسماند مازندران برای همیشه حل و فصل می شود، اضافه کرد: بر اساس قراردادی که با یک شرکت خارجی منعقد شد ، از 18 تا 24ماه مشکل زباله استان حل می شود.

وی با بیان اینکه زمین مورد نظر برای حل معضل زباله استان تحویل این شرکت شده است، خاطر نشان کرد: البته در این مدت طرح های زباله سوز سازی و نوشهر و کمپوست بهشهر و دیگر شهر های استان درحال انجام است.

روزانه بیش از دو هزار و 500 تن زباله در مازندران تولید می شود.

* توسعه روابط مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر

استاندار مازندران یکی از سیاست های مهم دولت تدبیر و امید را توسعه صادرات غیر نفتی عنوان کرد و گفت: همسو با این رویکرد با انجام درست تیم هسته ای ،روند روابط خارجی مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر و CIS گسترش مطلوبی یافته است.

وی با بیان اینکه در دو سال اخیر چندین هیات اقتصادی اعزام و پذیرش با هدف شناخت از ظرفیت ها و بررسی مشکلات گمرگی حمل و نقلی بین استان مازندران و استانهای کشورهای مختلف حاشیه دریای خزر از جمله آستراخان روسیه ، اکتائو، منگستائو صورت گرفته است، گفت: وظیفه دولت ایجاد روابط بین کشورها است و بخش خصوصی باید از زمینه ایجاد شده در توسعه صادرات محصولات غیر نفتی استفاده کند.

استاندار مازندران مبارزه با فساد اداری و توسعه دولت الکترونیک را از دیگر برنامه های موفق دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: در حال حاضر چندین طرح مخابراتی با هدف توسعه زیر ساخت های ارتباطی در استان در حال اجرا است.

وی با بیان اینکه 880 واحد پیشخوان دولت با بیش از 150 نوع خدمت در نقاط مختلف مازندران به صورت الکترونیکی به مردم خدمت ارایه می کنند، گفت: مردم باید از فرصت الکترونیکی شدن خدمات دولت بهره مند شوند.

* بیکاری فارغ التحصیلان بیکار بزرگترین دغدغه مازندران

استاندار مازندران از بیکاری فارغ التحصیلان که درهر خانواده استان وجود دارد به عنوان بزرگترین ومهمترین دغدغه یاد کرد گفت: دولت باید پاسخگوی این جوانان باشد و این دولت نیز تمامی سعی و تلاش خود را برای این مقوله در دست اجرا دارد.

وی به وجود بیش از یک هزارو 270 مرکز آموزش فنی و حرفه ای با کارگاههای مجهز در رشته های مختلف در مازندران اشاره کرد و گفت: تمامی امکانات و تجهیزات استان برای ترویح فرهنگ مهارت آموزی در این کارگاههای فنی حرفه ای آماده است.

استاندار مازندران با بیان اینکه بیکاران فارغ التحصیل باید به مهارت آموزی در رشته های مورد علاقه خود اهتمام کنند، گفت: مراکز رشد و دانش بنیان استان مازندران نیز آماده همکاری برای تجاری سازی ایده های فارغ التحصیلان هستند.

* مشکلات واحد های تولیدی و صنعتی مازندران شناسایی شده است

استاندار مازندران به وجود بیش از دو هزارو 500واحد صنعتی و تولیدی مستقر در شهرک های صنعتی استان اشاره کرد و گفت: در یک اقدام سریع تمامی مشکلات واحد های صنعتی و تولیدی استان شناسایی و با تفویض اختیار به فرمانداران در کارگروه تسهیل با هدف رفع مشکلات واحد های اولویت دار در حال انجام است.

* رضایت کشاورزان از فروش محصولات کشاورزی

استاندار مازندران با بیان اینکه دولت تدبیر و امید همواره به اهمیت فروش و بازرگانی محصولات کشاورزی با حذف واسطه ها و دلالان توجه کرده است، گفت: برای نخستین بار خرید توافقی برنج محلی با هدف کمک به کشاورزان از سال قبل اغاز شده است.

وی با بیان اینکه تولید برنج در مازندران اهمیت و امنیت غذایی بالایی برای کشور دارد، گفت: امسال نیز در صورت نیاز، خرید توافقی صورت می گیرد.

فلاح با بیان اینکه برنامه صادرات مرکبات، کیوی، گل و گیاه و دیگر محصولات کشاورزی مازندران در سال جاری در دستور کار جدی تیم اقتصادی قرار دارد، گفت: بار دیگر تاکید می کنم محور توسعه استان کشاورزی است و به طور یقین بازرگانی محصولات مورد توجه است.

مازندران سالانه با بیش از یک میلیون تن برنج سفید 44درصد برنج کشور را تامین می کند.

* طرح جامع پیشگیری از سیلاب در مازندران

استاندار مازندران با بیان اینکه در شرایط نامناسب درآمدی و بودجه ای دولت تدبیر و امید یک هزارو 350 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح جامع سیلاب و عملیات آبخیزداری در مناطق شناسایی شده تخصیص یافته است، گفت: این اعتبار در مدت سه سال است که 500میلیارد ریال آن امسال پرداخت شد.

علی نبیان معاون عمرانی استاندار مازندران در گفت و گو با ایرنا اتمام پروژه های نیمه تمام را یکی از مهمترین دستوالعمل های دولت تدبیر و امید عنوان کرد و گفت: بیش از سه هزار پروژه نیمه تمام در استان وجود دارد.

وی با بیان اینکه بر اساس دستورالعمل دولت طرح و پروژه ای که منابع مالی آن به صورت کامل مشخص و تامین نشده باشد، نباید شروع شود، اظهار کرد: به همین دلیل در دو سال اخیر بررسی جامعی از وضعیت پروژه های نیمه تمام و اولویت دار مازندران صورت گرفت.

معاون عمرانی استاندار مازندران پیگیری حل معضل زباله و پسماند را از ماموریت های جدی دولت تدبیر و امید در مازندران دانست و بیان کرد: گام های قوی در این بخش برداشته شده است که به طوریکه با یک شرکت خارجی وارد مذاکره و منتج به عقد قرارداد و حتی تحویل زمین نیز صورت گرفته است.

نبیان با اشاره به اینکه بر اساس این قرار داد تا دو سال آینده معضل پسماند مازندران به کلی از بین خواهد رفت، گفت: البته در این مدت طرح های کمپوست بهشهر و تنکابن و زباله سوز ساری و نوشهر نیز در حال اجرا است.

معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار مازندران یکی دیگر از مهمترین عملکرد دولت تدبیر و امید در استان را توجه جدی و اجرای برنامه زمانبندی شده محورهای مواصلاتی هراز، سوادکوه و آزاد راه شمال عنوان کرد و گفت: در این مدت راههای مواصلاتی مازندران از طریق شخص معاون اول رییس جمهوری و وزارت راه و شهر سازی پیگیری جدی صورت گرفته است به طوریکه چندین بار به صورت میدانی از راه هراز ، سوادکوه و آزاد راه شمال بازدید صورت گرفته است.

نبیان با بیان اینکه در محور سوادکوه کارهای اجرایی خوبی صورت گرفته است، گفت: اکنون با احداث چند پل و تونل در محور سوادکوه در دست ساخت است که بر اساس برنامه تا پایان سال جاری این محور به چهار خطه کامل تبدیل می شود.

وی از محور هراز به عنوان مهمترین جاده مواصلاتی گردشگری یاد کرد و گفت: بر اساس برنامه تا پایان سال 95 تمامی این محور چهار خطه می شود.

وی ادامه داد: این زمانبندی بر اساس بازدید های میدانی و برگزاری جلسات کارگاهی و اداری و با شناسایی موانع ها مشکلات توسط وزارت راه و شهر سازی اعلام شده است.

نبیان با بیان اینکه آزاد راه شمال یکی از دغدغه های جدی مردم منطقه غرب مازندران است، گفت: قطعه چهارم این محور به رغم اینکه مورد افتتاح در دولت قبلی گرفت اما اشکالاتی داشته که با پیگیری و رفع اشکال به بهره برداری رسید.

وی با بیان اینکه قطعه یک این محور بر اساس برنامه زمانبندی شده تا پایان سال95به بهره برداری خواهد رسید، گفت: قطعه دوم و سوم نیز در حال مطالعه است.

معاون عمرانی استاندار مازندران کنار گذرهای شهرهای مازندران را از دغدغه های جدی مردم خواند و گفت: بر اساس برنامه کمربندی های ساری، بابل، محمودآباد، نور و تنکابن با تخصیص اعتبار روند خوبی خواهند داشت و امسال دو کنار گذر در شهرهای بابل و ساری به بهره برداری می رسد.

وی از مشارکت مردم در آسفالت راه روستایی مازندران خبر داد و گفت: در دو سال اخیر مشارکت 30درصدی مردم در تامین هزینه آسفالت و تخصیص 70 درصدی مابقی توسط دولت، شاهد اجرای چندین پروژه راه روستایی بوده ایم.

وی از مسکن مهر دولت قبلی به عنوان پروژه دردسر ساز و وقت گیر در استان مازندران یاد کرد و گفت: بر اساس دستور رییس دولت تدبیر و این طرح با برگزاری جلسات مختلف اشکالات آن رفع و درحال انجام است.

نبیان با بیان اینکه نیمه تمام ماندن مسکن مهر که با اشکلات جدی اجرایی و تخصیص منابع مواجه بوده است، سبب شد تا وقت زیادی از دولت را به خود اختصاص بدهد، گفت: طرح مسکن اجتماعی که در دولت تدبیر و امید مطرح است، هنوز در مازندران آغاز نشد.

وی پیگیری ساخت سد هراز و اتمام سد گلورد را از دیگر فعالیت مهم عمرانی در دو سال اخیر دولت یازدهم در مازندران عنوان کرد و گفت: در حال حاضر تامین اعتبار برای این سد در شورای اقتصاد موزد موافقت قرار گرفته قرار است تا در فاینانس کشور چین قرار بگیرد.

نبیان با بیان اینکه سد گلورد که رفع کننده آب کشاورزی و شرب شهرهای شرق مازندران است با 87درصد پیشرفت فیزیکی از 10 سال قبل تا کنون به اتمام نرسیده است، گفت: چندین بار بازدید میدانی از سوی وزیر نیرو معاون اول رییس جمهوری صورت گرفته است که مقرر شد امسال اعتبار خوبی تخصیص و آبگیری شود.

معاون عمرانی استاندار مازندران اجرای طرح های فاضلاب شهری را از دیگر عملکرد دولت عنوان کرد و گفت: از آنجاییکه سطح آب در استان مازندران بالا است ،میزان بهره برداری از فاضلاب 10 درصد است.

وی با بیان اینکه طرح جمع آوری و تصفیه فاضلاب در پنج شهرستان قائشمهر ،آمل ،نور، تنکابن و رامسر در حال اجرا است، گفت: تامین منابع این طرح از سوی بانک توسعه اسلامی صورت می گیرد.

* اعتمادسازی صحیحی بین دولت و بخش خصوصی انجام شده است

رئیس اتاق بازرگانی ،صنایع و معادن و کشاورزی مازندران گفت: تاکنون اعتماد سازی صحیحی بین دولت تدبیر و امید و بخش خصوصی انجام شده است.

عبدالله مهاجر افزود: از آنجایی که رویکرد دولت یازدهم اعتقاد و اعتماد به بخش خصوصی است، اتاق بازرگانی به عنوان مهم ترین پارلمان بخش خصوصی کشور به صاحبان سرمایه گذاران واقعی اهمیت ویژه ای می دهد.

وی با بیان اینکه خصوصی نماها در این دوره از فعالیت دولت تدبیر و امید و اتاق بازرگانی مازندران جایگاهی ندارند، گفت: دیگر دوره کسانی که لباس بخش خصوصی را بر تن می کردند و فقط به فکر منافع شخصی به زیان منافع ملی بودند، گذشته است.

مهاجر با تاکید بر این که دولت شرایط و زمینه توسعه فعالیت بخش خصوصی را فراهم کرده است، به توسعه روابط استان مازندران با کشورهای حاشیه دریای خزر در دو سال اخیر اشاره کرد و یادآور شد: در این مدت مازندران علاوه بر پذیرایی از 19 هیات اقتصادی خارجی، هفت هیات به کشورهای مختلف بویژه حاشیه دریای خزر اعزام کرده است.

رئیس اتاق بازرگانی مازندران با بیان اینکه در دولت قبلی مشکلات زیادی به بخش خصوصی وارد شد، افزود: امروز توافق هسته ای زمینه توسعه روابط را با کشورهای مختلف دنیا به وجود آورده است و باید از فرصت به دست آمده استفاده لارم را ببریم.

وی ادامه داد: چنین شرایطی که حجم زیادی از متقاضیان سرمایه گذاری به ایران بیایند در نیم قرن گذشته در کشور بی سابقه بوده است.

مهاجر با اشاره به اینکه ظرفیت برخی از کشورهای اروپایی به اندازه ظرفیت کشاورزی ، صنعت و معدن، گردشگری و خدمات فنی و مهندسی مازندران نیست ، گفت : امروز بخش خصوصی استان مازندران باید از این فرصت استفاده کند.

وی در عین حال از دولت تدبیر و امید خواست تا مشکلات ارتباطات اقتصادی بخش خصوصی را با کشورهای مختلف در حوزه گمرگات، حمل و نقل و بازگشت منابع مالی حل و فصل کند.

مهاجر با بیان اینکه اقتصاد کشورهای پیشرفته با ورود بخش خصوصی توسعه یافته است، خاطرنشان کرد: باور، حمایت، هدایت و نظارت بخش خصوصی در حوزه اقتصادی موجب رونق و شکوفایی اقتصادی می شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : حفظ زمین‌های کشاورزی و منابع ملی در مازندران

حفظ زمین‌های کشاورزی و منابع ملی در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر