صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

افخم: آمریکا به بازداشت ۱۹ ایرانی دربند پایان دهد

سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان کنفرانس خبری هفتگی خود گفت ملت ایران به جهانیان نشان داد تحریم در برابر مقاومت و اراده ملت ناکام است.

کد خبر : 29714

تاریخ انتشار : 04/06/1394 - 11:55


افخم: آمریکا به بازداشت ۱۹ ایرانی دربند پایان دهد

به گزارش خط امید بهشهر، مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان، در کنفرانس خبری هفتگی خود با اشاره به دومین سالگرد روی کارآمدن دولت یازدهم گفت: "تنش‌زدایی، ایجاد اعتماد متقابل و تعامل سازنده مقاصدی هستند که در سیاست خارجی دولت یازدهم تعریف شده تا در پرتو آن کشور بتواند در مسیر رشد، تعالی و توسعه همگام با حفظ ارزش‌های اسلامی و انقلابی حرکت کند. جمهوری اسلامی ایران در دو سال گذشته با رویکرد تعاملی نشان داده که نه تنها برای صلح و  ثبات منطقه‌ای و بین‌المللی اهمیت قائل است بلکه تقویت ثبات و همکاری در این منطقه پرآشوب را در اولویت می‌داند و برای این مهم آماده گفتگوهای تازه، صمیمانه و عمیق با تمام همسایگان و کشورهای مسلمان منطقه است."

ملت ایران نشان  داد تحریم در مقابل مقاومت و اراده ناکارآمد است
سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در ادامه افزود: "سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران در دو سال گذشته مکررا به دنیا اعلام کرده که افراطی‌گری، تروریسم و مداخله خارجی راهکارهای محکوم به شکست است و به کارگیری زور نقطه مقابل مردمسالاری و حق تعیین سرنوشت ملت‌ها است."
وی در ادامه گفت: "خوشبختانه با ورود دولت به سال سوم خدمت به مردم میزان اعتماد عمومی به سیاست خارجی ارتقاء یافته که مهمترین فراز آن پیشبرد مذاکرات هسته‌ای و حصول برجام بوده. امروز جامعه بین‌المللی با دقت و اشتیاق خواهان همکاری‌های بیشتر با ایران است."
افخم گفت:‌ "ملت ایران به جهانیان نشان داد که تحریم در مقابل مقاومت و اراده ملت‌ها ناکارآمد است و گزینه‌های تکریم، گفتگو، تعامل سازنده و تلاش برای ارتقاء امنیت و صلح ضرورت‌های امروز جامعه جهانی است."
امکان ارتقاء‌سفارت‌های ایران و انگلیس در زمان خودش بررسی می‌شود
افخم در ادامه در پاسخ به سؤالی درباره بازگشایی سفارت‌های ایران و انگلستان و آینده ارتقاء روابط بین دو کشور گفت: "طی هفته گذشته بعد از چهار سال سفارت‌های ایران در لندن و سفارت انگلیس در تهران به صورت رسمی و همزمان بازگشایی شدند و کارداران غیرمقیم مسئولیت را به عنوان کاردار مقیم بر عهده گرفتند. فعالیت‌های سفارت‌ها شروع شده. با تکمیل کادر و در یک روند تدریجی به سمت یک فعالیت کامل حرکت می‌کنند."
سخنگوی وزارت خارجه با بیان اینکه ارائه خدمات در این سفارت‌های به روال طبیعی انجام می‌گیرد گفت: "مصوبه مجلس مورد توجه است؛ البته در مصوبه منعی را در آن سطح نداریم و فکر می‌کنیم در هر حال و فعلا گام دیگری در روابط دو کشور شروع شده... اگر شرایط به سمتی پیش رود که امکان ارتقا باشد در زمان خودش بررسی خواهد شد."
کمیسیون مشترک برجام در سطح معاونان برگزار می‌شود
افخم درباره برگزاری کمیسیون مشترک برجام در ماه جاری گفت: "کمیسیون مشترک برجام برنامه‌ریزی شده که  در حاشیه نشست سال جاری سازمان ملل در سطح معاونان برگزار خواهد شد تا محتوا و مأموریت این کمیسیون بررسی شود و از آن جمله اینکه آیا امکان برگزاری نشست وزیران عضو کمیسیون وجود دارد یا نه."
وی با اشاره به اینکه این کمیسیون دارای دو کارگروه است اعلام داشت که " جزئیات کارشناسی در خصوص وظایف و اعضایی که می‌توانند در آن حضور یابند مورد بحث قرار خواهند گرفت."
سخنگوی دستگاه دیپلماسی که هنوز زمان دقیق این نشست مشخص نیست و متعاقبا اعلام خواهد شد.
سخنگوی وزارت خارجه کشورمان گفت: اقدام تروریستی در هدف قرار دادن خبرنگاران از جمله حمله به محمدحسن حسینی خبرنگار صداوسیما در لاذقیه را محکوم می‌کنیم. هماهنگی‌ها با سوریه برای انتقال از لاذقیه به دمشق را انجام داده ایم. آخرین خبری که داشتیم این است که حال آقای حسینی رو به بهبود است.
افخم درباره اوضاع سوریه نیز گفت: نگاه به راه حل برای بحران های منطقه برای ما بسیار مهم است. در سفرهای ظریف که دور بعدی آن به زودی انجام خواهد شد علاوه بر تشریح مذاکرات هسته ای درباره ضرورت گفتگوهای سیاسی درباره بحران های منطقه تاکید می‌شود.
وی با اشاره به بررسی برنامه جامع اقدام مشترک در کنگره آمریکا نیز گفت: نگرانی از بررسی برجام در کنگره نداریم. امروز تندروها و جنگ طلب ها به دنبال متوقف کردن این برنامه هستند. بدون برجام یا برجام کشور ما راه خود را ادامه خواهد داد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان افزود: تقویت دیپلماسی به یافتن راهکارها بر اساس واقعیت های جاری برای حل بحران های منطقه، کمک می‌کند.
افخم همچنین در پاسخ به سوالی گفت که زمان‌بندی سفر رئیس جمهور اتریش بعدا اعلام خواهد شد.
وی افزود: سفر ظریف به ترکیه نیز در دستور کار قرار دارد.
افخم تاکید کرد: اصول سیاست خارجی ما تغییر ناپذیر است طی مذاکرات هسته ای بنا به شرایط ویژه ای که داشت نیاز به هوشیاری بیشتر بود که خوشبختانه مدیران و کارگزاران خوب و مسئولانه عمل کردند.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: بر مبنای اصول و قواعدمان که خط اصلی اش احترام متقابل و هزم دخالت در امور داخلی مان است روابطمان را با کشورها تنظیم می‌کنیم. مقام معظم رهبری گفتند که راه نفوذ بسته شده نه اینکه بسته بشود.
افخم از دور جدید سفرهای رئیس دستگاه دیپلماسی خبر داد و گفت: کشورهای اسلامی و دوستان ما مقصد سفرهای بعدی ظریف هستند.
وی در پاسخ به سوالی درباره لبنان نیز گفت: همواره اعلام کرده‌ایم که مساله انتخاب رئیس جمهور جزو مسایل داخلی لبنان است. آنچه سهم ما بوده تشویق بر گفتگوها بوده است.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی ایران در پاسخ به سوالی درباره اوضاع یمن افزود: فکر می‌کنیم علاوه بر اینکه باید حملات پایان یابد گفتگوهای هم راستا با منافع مردم یمن آغاز شود. دخالت کشور همسایه قابل قبول نیست
وی تاکید کرد: مطمئن هستیم که با هوشیاری مردم عراق و درایت رهبران سیاسی و مراجع عظام مباحثی چون تجزیه این کشور راه به جایی نخواهد برد. به عنوان کشور همسایه از این مواضع روشن و صریح عراقی ها حمایت می‌کنیم.
افخم افزود: ظرفیت نشست مشترک بین ایران و شورای همکاری خلیج فارس فراهم است. اینکه کشورهای منطقه در کنار هم درباره موضوعات مختلف صحبت کنند و تکرار برخی مواضع که راه به جایی نمی‌برد و اصرار بر تئوری های توطئه کمک کننده نیست.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: ایران حمایت از تمام گروه‌های مقاومت را ادامه می‌دهد. خدشه ای به حمایت ما از کسانی که در مقابل اسرائیل ایستاده اند ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: نماینده ساف به ایران سفر داشت و پیام شفاهی رئیس ساف را به ما رساند. ایران حمایت از تمام گروه‌های مقاومت را ادامه می‌دهد.

افخم درباره مصاحبه اخیر فیلیپ هاموند وزیر خارجه انگلیس با خبرگزاری رویترز گفت: خبرسازی ها درباره اظهارات هاموند را رد کرده ایم. در خصوص اسرائیل صحبتی با هاموند نشد و تغییر موضع ایران در قبال رژیم صهیونیستی کاملا رد می‌شود.
این مقام وزارت خارجه افزود: بر اساس مصوبه مجلس مانعی برای ارتقا روابط ایران و انگلستان وجود ندارد. قطعا در این مسیر مشورتها با مجلس مد نظر ما خواهد بود.
وی با اشاره به اوضاع سوریه گفت: از ابتدای بحران سوریه راه کارهایی بر مبنای اراده و خواست مردم سوریه ارایه کردیم. در حال گفتگو با طرف های موثر برای کامل کردن طرح پیشنهادی هستیم. مهم این است که طرحی عملی ارایه کنیم. زمانی که تکمیل شود اطلاعات بیشتری از جزییات طرح اعلام خواهیم کرد.
افخم گفت: از همه ابعاد طرح میستورا مطلع نیستیم اما تا همین حد هم رگه هایی از واقعیتهای سوریه در آن مشاهده می‌شود. مشورتهای ما با وی ادامه دارد.
سخنگوی دستگاه دیپلماسی همچنین خواستار آزای ایرانیان زندانی در زندان‌های آمریکا شد و گفت: قریب به 19 ایرانی با ادعای نقض تحریم های آمریکایی در زندان به سر می‌برند. در حال پیگیری هستیم که به وضعیت این افراد رسیدگی کنیم. از دولت آمریکا میخواهیم بازداشت این افراد را پایان بخشد.

وی گفت: متاسف هستیم که سازمان های بین المللی و حقوق بشری هیچ اشاره ای به وضعیت این افراد ندارند.

افخم همچنین شایعات ورود رهبران پ ک ک به ایران را کاملا نادرست دانست.


منبع : تسنیم

 

  

دیدگاه شما در مورد : افخم: آمریکا به بازداشت ۱۹ ایرانی دربند پایان دهد

افخم: آمریکا به بازداشت ۱۹ ایرانی دربند پایان دهد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر