صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نرمش قهرمانانه، یک استراتژی راهبردی یا یک تاکتیک هنرمندانه

این هوشیاری باید در بدنه سیاست خارجه دولت یازدهم باشد که هیچگاه آمریکایی ها تغییری در سیاست اصلی خود نمی دهند بلکه روش های برخورد با ایران بر اساس مقتضیات زمانی تغییر پیدا خواهد کرد.

کد خبر : 2971

تاریخ انتشار : 27/06/1392 - 13:39


نرمش قهرمانانه، یک استراتژی راهبردی یا یک تاکتیک هنرمندانه

به گزارش خط امید بهشهر _ در سال های اخیر سیاست خارجی ایران به سمتی پیش رفته است که استراتژی دشمن درقبال سیاست غیر قابل تغییر منطقه ای ایران بر اصرار در مذاکره باشد، به تعبیر رهبر معظم انقلاب نقش وزارت امور خارجه و سیاست های اتخاذی آن در برخورد با مسائل منطقه ای و بین المللی می تواند نقش تعیین کننده ای در تحولات منطقه ای و حتی جهانی داشته باشد.

اصل انعطاف عالمانه در سیاست های داخلی و خارجی اصلی پذیرفته و منطقی است، انعطاف در سیاست های خارجی باعث حضورفعال تر ایران در تعیین سرنوشت منطقه می شود و هم اینکه می توان نقش مهم ایران اسلامی را در تنظیم سیاست های جهانی حتی سیاست های دشمنان خودمان به اثبات برسانیم، بدین جهت در گذشته این حرکت یعنی نرمش قهرمانانه انجام می پذیرفته و آن هم قطعا با نظر موافق رهبری بوده است.

این اشاره رهبر معظم انقلاب به این که « معتقدم به آنچه سال ها پیش نرمش قهرمانانه نامگذاری شد» یادآور عنوان جانبی کتاب صلح امام حسن(ع) است که خود رهبر معظم انقلاب آن را ترجمه کردند, این موضوع مربوط به امروز و دیروز نیست،مخصوص یک دوره خاصی که بخواهیم بگوییم سیاست های فلان دولت اینگونه هست پس این مطلب تاییدی است در جهت سیاست های اعتدالی دکتر روحانی نیست، این قضیه مسبوق به یک پیشینه ای است.

پیشتر نیز رهبر انقلاب در دیدار با اعضای مجلس خبرگان رهبری با اشاره به همین عنوان نرمش قهرمانانه و در تبیین آن نکاتی را بیان داشتند، از جمله اینکه: " نرمش و انعطاف و مانور هنرمندانه و قهرمانانه در همه‌ى عرصه‌هاى سیاسى، یک کار مطلوب و مورد قبولى است، لکن این مانور هنرمندانه نبایستى به معناى عبور از خطوط قرمز، یا برگشتن از راهبردهاى اساسى، یا عدم توجّه به آرمانها باشد؛ اینها را باید رعایت کرد."

اما یک نکته را نباید فراموش کرد و آن استفاده از قید" فراموش نکردن دشمنی دشمنان" است که رهبر انقلاب در دیدار با فرماندهان سپاه به همراه صفت " نرمش قهرمانانه" از آن یاد کردند.

 دعوت دشمن از ایران برای حضور فعال تر در صحنه های بین المللی به این معنی نیست که دشمن نگاهش را نسبت به جمهوری اسلامی تغییر داده و دست از دشمنی با ایران اسلامی کشیده است بلکه حتی گاهی ممکن است شیطنت آمیز باشد.

حضور انکار ناپذیر ایران در جهت از بین بردن زمینه های تنش و خون ریزی چه در میان مسلمانان و چه غیر مسلمانان ستودنی است از این رو است که دشمن،حضور ایران را در صحنه های مختلف، فوق العاده مفید می داند و به ناچار گاها حضور فعال ایران را در مناسبت های بین المللی برای تنظیم سیاست های خود پذیرا است.

انعطاف قهرمانانه و یا عقب نشینی مصلحت انگیز نوعی از روش کاری است که خود نظام سلطه هم در عین حالی که خودش را مقتدر میداند به تاسی از آن می پردازد.

نکته ای دیگر که نباید آن را فراموش کرد این است که انعطاف در این زمینه که از آن به عنوان"انعطاف قهرمانانه" یاد شد،یک استراتژی راهبردی برای جمهوری اسلامی نیست بلکه یک تاکتیک محسوب می شود،همچنان که رهبر معظم انقلاب فرمودند: "یک کُشتی گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان میدهد اما فراموش نمیکند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست؟!"

باید به اقتضای شرایط و برای حفظ مصالح که عمده ترین هدفی که در مصلحت ها وجود دارد تامین حقوق انسانی انسان ها مخصوصا استیفای جایگاه امت اسلامی در مناسبت های جهانی است و در هر مقطعی آنچه که مبنا و ملاک قرار می گیرد تامین منافع مسلمانان و مستضعفان است،تاکتیک نرمش قهرمانانه را مد نظر قرار داد.

 بدین جهت گاهی حتی یک قهرمان وقتی که شرایط را می بیند ممکن است از برخی مواضع خود عدول کند و عقب نشینی نماید و این عقب نشینی از سر استیصال نیست بلکه از سر مصلحت اندیشی هایی که عالمانه و عاقلانه تحصیل نموده و بدست آورده، می باشد.

اوباما در مصاحبه با شبکه abc با اشاره به اینکه گزینه اصلی آمریکا برای ایران،حمله نظامی است نشان داد که همچنان که تغییر روسای جمهور و جایگزین شدن یک حزب به جای حزبی دیگر که معمولا به نظر می رسد سیاست های حزبی شان باید در نقطه مقابل هم باشد، هیچگاه سیاست اصلی آمریکا که همانا دشمنی با نظام جمهوری اسلامی ایران است تغییری پیدا نمی کند.

بلکه آنچه که تغییر پیدا می کند تاکتیک هایی است که به مقتضای زمانی اتخاذ می کنند.

موضع گیری اخیر اوباما نشانگر یک حقیقت محض است و آن این است که هیچگاه سیاست های اصلی آمریکا چه در زمان جمهوری خواهان و چه دموکرات ها در ارتباط با ایران تغییر نمی کند، زمانی که دموکرات ها در راس قدرت آمریکا بودند سخت ترین نرمش ها را بر حسب ظاهر نشان دادیم اما آنچه که دیدیم مواضع تند نظان سلطه علیه ایران بود از آن طرف زمانی که جمهوری خواهان که از آن ها به عنوان بازها در سیاست های داخلی و خارجی یاد می کنند در راس قدرت بودند، ایران با اتخاذ مواضع قاطع توانست آنها را به انعطاف وادار نماید، چرا که سیاست های آمریکا یک سیاست انبساطی و به مقتضای شرایط می باشد.

در نهایت این هوشیاری باید در بدنه سیاست خارجه دولت یازدهم باشد که هیچگاه آمریکایی ها چه در زمان جمهوری خواه ها و چه در زمان دموکرات ها چه سیاست خارجه ایران قاطع و چه انعطاف پذیر و محافظه کار باشد تغییری در سیاست اصلی خود در قبال ایران نمی دهند بلکه تاکتیک ها و روش های برخورد با ایران بر اساس شرایط و مقتضیات زمانی تغییر پیدا خواهد کرد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نرمش قهرمانانه، یک استراتژی راهبردی یا یک تاکتیک هنرمندانه

نرمش قهرمانانه، یک استراتژی راهبردی یا یک تاکتیک هنرمندانه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر