صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
دست هاشمی در آستین وزارت خارجه!

شاه کلید روحانی در مذاکره با آمریکا رونمایی شد

دیدار مقامات خارجی با هاشمی از سوی وزارت امورخارجه در این برهه از زمان که محوری ترین موضوعات مطروحه بین دو طرف درباره تهدیدات آمریکا بر علیه سوریه است، به چه دلیل باید صورت بگیرد؟

کد خبر : 2970

تاریخ انتشار : 27/06/1392 - 13:30


شاه کلید روحانی در مذاکره با آمریکا رونمایی شد

به گزارش خط امید بهشهر _ نقش مهم و کلیدی ایران نه تنها در منطقه بلکه در دنیا غیر قابل کتمان است طوریکه تحلیلگران اروپایی معتقدند به زودی شاهد قدرت نمایی ایران در سراسر خاورمیانه خواهیم بود.

با تحولاتی که در منطقه شاهد هستیم و اتفاقاتی که در کشورهای عربی رخ داده است و سیاست شفاف ایران در قبال این تحولات با توجه به حرکت بیداری اسلامی سبب شده که حمایت از فلسطین در دنیا شکل تازه ای به خود بگیرد و نگاه دنیا در ایجاد یک کریدور کمک به مقاومت تغییر کند ،معادلات دشمن را برهم زده و ایران در منطقه حرف اول و آخر را بزند.

این را هم باید اضافه کرد که سیاست خارجی ایران تحت تاثیر نوعی گفتمان و تکیه بر دیپلماسی ارتباط با توده‌ها از یک سو و تاثیرپذیری از مولفه تحولات منطقه‌ای و فضای سیاسی حاکم بر نظام بین‌الملل بعد از بیداری اسلامی از سوی دیگر، به سمتی رفته است که استراتژی دشمن درقبال سیاست غیر قابل تغییر منطقه ایران بر اصرار در مذاکره باشد.

از همین رو به تعبیر رهبر معظم انقلاب وزارت امور خارجه تنها وزارت خانه‏ ای است که بیشتر از سایرین می‏تواند پیام انقلاب اسلامی را با توجه به اهداف جمهوری اسلامی ایران به دنیا برساند چرا که هر گونه مواضع در این وزارت خانه می تواند نقش بسزایی در تحولات منطقه ای و دنیا رقم بزند.

حال با این وجود اقدام تامل برانگیز وزارت خارجه دولت اعتدال که تصمیم گرفته است در سفری که مقامات خارجی به ایران دارند علاوه بر دیدارهای رسمی، با هاشمی رفسنجانی نیز دیدار کنند،جای سوال  دارد که نقش هاشمی بعنوان رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در این دیدارها چه تاثیری بر این روابط خواهد داشت؟!

با توجه به اینکه مواضع  هاشمی متناقض با جهت سیاست خارجی ایران در منطقه شامات (سوریه، لبنان، و فلسطین) که مبتنی بر استراتژی‌های سیاسی و امنیتی است ،دیدار با مقامات خارجی که در این برهه از زمان محوری ترین موضوعات مطروحه بین دو طرف درباره تحولات سوریه و تهدیدات آمریکا بر علیه سوریه است به چه دلیل باید صورت بگیرد؟

همچنین اظهارات مرعوبانه هاشمی درباره رابطه با آمریکا و اصرار او برای مذاکره بدون اینکه فزونی خصومت آمریکا و متحدانش را ببیند و از آنجائیکه  حضرت امام (ره) ، مقام معظم رهبری و مسئولان عالی رتبه کشوری موکدا گفته اند که رابطه با آمریکا هیچ نفعی برای ایران ندارد ،نشان دهنده این است اولا هاشمی از تحلیل مسائل داخلی و تحولات بین المللی عاجز شده و دوم اینکه هاشمی با تفکر وادادگی و پشیمانی در حال تغییر سیاست خارجی با این توجیه که دنیا در حال تغییر است و ما هم باید تغییر کنیم ؛ است.

شاید گمان هاشمی رفسنجانی این است که دولت روحانی دریچه ای به روی مذاکره با آمریکا است و او می تواند بعنوان شاه کلید، طلسم مقاومت و ایستادگی که میراث حضرت امام (ره) در مقابل اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران است را بشکند.

با این تفاسیر باید گفت؛دولت روحانی که اولویت سیاست خارجی خود را تقویت روابط منطقه‌ای عنوان کرده‌ است در فضای کنونی که تهدید ها و تحریم های آمریکا رنگ و بویی جدید و خصمانه تر به خود گرفته،چگونه میتواند با مواضع افراطی هاشمی در قبال این اقدامات و همچنین تحولات جهان که ایران بعنوان کلید منطقه بحساب می آید موفق گردد؟


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : شاه کلید روحانی در مذاکره با آمریکا رونمایی شد

شاه کلید روحانی در مذاکره با آمریکا رونمایی شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر