صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نماینده مردم شرق مازندران در مجلس خبر داد

آب‌گیری سد گلورد با تخصیص کامل اعتبارات تا پایان سال جاری

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی گفت: سد گلورد با تخصیص کامل اعتبارات تا پایان سال آب‌گیری می‌شود و بخش مهم و اعظمی از مشکلات آب شرب و کشاورزی منطقه حل و فصل خواهد شد.

کد خبر : 29199

تاریخ انتشار : 28/05/1394 - 13:05


آب‌گیری سد گلورد با تخصیص کامل اعتبارات تا پایان سال جاری

به گزارش خط امید بهشهر، احمدعلی مقیمی اظهار کرد: شرق مازندران با توجه به کاهش بارندگی‌ها در سال جاری از کمبود منابع آبی رنج می‌برد که رفع این مشکل در سال‌های آتی با آب‌گیری کامل سد گلورد نکا حل می‌شود.

وی با اعلام اینکه با آب‌گیری سد گلورد که براساس تأمین آب کشاورزی منطقه در نظر گرفته شده بود با برنامه‌ریزی مناسب تأمین آب شرب مردم منطقه نیز در دستور کار قرار گرفت و سد گلورد تأمین‌کننده 36 میلیون مترمکعب آب شرب منطقه شرق مازندران است.

نماینده مردم شرق مازندران در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: با توجه به پیشرفت بیش از 90 درصدی در سد گلورد، تخصیص اعتبارات کامل برای این سد می‌تواند زمان آب‌گیری را تسریع کند که در حال رایزنی در این راستا هستیم تا با آب‌گیری سد گلورد، شاهد پیشرفت و توسعه بیشتر در شرق مازندران باشیم.

مقیمی گفت: علاوه بر تأمین آب شرب و کشاورزی که یکی از مهم‌ترین هدف از آب‌گیری سد گلورد است، در زمینه کشاورزی و افزایش ارزش افزوده در اراضی کشاورزی منطقه نیز تغییرات قابل لمس و مشهودی را شاهد خواهیم بود که ارزش افزوده برای زمین‌های کشاورزی و محصولات در شهرستان‌های مختلف شرق مازندران با افزایش قابل رشدی همراه خواهد بود.

وی با اشاره به لغو سفر معاون اول رئیس‌جمهور به سد گلورد در روز گذشته به‌دلیل شرایط نامساعد جوی افزود: اطلاعات کامل سد و درصد پیشرفت و مراحل اجرایی آن به معاون اول رئیس‌جمهور و وزیر نیرو و هیئت همراه گزارش داده شد که امیدواریم با تخصیص اعتبارات کامل در این بخش بتوانیم شاهد رشد قابل توجهی در این رابطه باشیم.

مقیمی افزود: با آب‌گیری سد گلورد، بیش از 800 میلیارد تومان ارزش افزوده در زمین‌های کشاورزی و محصولات ایجاد می‌شود که این ارزش افزوده شامل آب‌گیری آزمایشی و اولیه و آب‌گیری کامل سد است.

به گزارش فارس، علاوه بر تأمین آب کشاورزی و شرب مردم منطقه، مهار سیلاب‌های رودخانه نکا، ایجاد گردشگری و تولید برق از اهداف مهم ساخت و آب‌گیری سد گلورد است که با تأمین اعتبار مناسب برای این سد، در سال جاری شاهد آب‌گیری این سد در شرق مازندران خواهیم بود.

براساس اعلام مراجع رسمی، تاکنون 140 میلیارد تومان هزینه در بدنه و 192 میلیارد تومان هزینه در شبکه با لحاظ کردن 32 میلیون یورو تسهیلات بانک جهانی لحاظ شده که با آب‌گیری این سد بزرگ، می‌توانیم شاهد تحول عظیم در بخش‌های مختلف کشاورزی، گردشگری و غیره در منطقه باشیم.

سد گلورد نکا در ارتفاع 640 متری از سطح آب‌های آزاد، بر روی رودخانه نکا در نزدیکی روستای گلورد و در 45 کیلومتری جنوب‌شرقی نکا در شرق استان مازندران قرار گرفته است که از نوع سنگ‌ریزه‌ای با رویه بتنی است و ارتفاع آن از پی 113 متر، رقوم تاج سد 739 متر، عرض کل سد در پی 370 متر و طول تاج سد 270 متر است.

مساحت حوزه آبریز این سد به وسعت یک‌هزار و 480 کیلومتر است که حدود 25 هزار هکتار اراضی کشاورزی دشت نکا و بهشهر از آب آن مشروب می‌شود و همچنین تامین 36 میلیون مترمکعب از آب شرب شهرهای پایین‌دست نکا، بهشهر و گلوگاه هم از دیگر اهداف مورد نظر این سد است.


منبع : فارس

 

  

دیدگاه شما در مورد : آب‌گیری سد گلورد با تخصیص کامل اعتبارات تا پایان سال جاری

آب‌گیری سد گلورد با تخصیص کامل اعتبارات تا پایان سال جاری

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر