صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
حرف های قابل تامل وزیر کشور در مازندران

آقای وزیر، آبی که روی دستمان ریختی خیلی سرد بود/ حکایت کمک های هزار تومانی مردم و بی تکلیفی دولت

اگر قرار است دولت با تدبیر، امید بر دل مردم بنشاند آنهم با اعتبار و پول تو جیبی مردم دیگر نیاز نیست تحریم ها را دور بزنیم همین مردم به اندازه یک چرخ و فلک دور می خورند بس است.

کد خبر : 2909

تاریخ انتشار : 26/06/1392 - 17:27


آقای وزیر، آبی که روی دستمان ریختی خیلی سرد بود/ حکایت کمک های هزار تومانی مردم و بی تکلیفی دولت

به گزارش خط امید بهشهر _ مراسم تودیع و معارفه استاندار مازندرن در حالی انجام شد که بنا به درخواست نماینده ولی فقیه وزیر کشور راسا خود در این مراسم حضور یافت. طبق برنامه ریزی طاهایی، آیت الله طبرسی، احمدی لاشکی و رحمانی فضلی و ربیع فلاح جلودار از سخنرانان اصلی این مراسم بود.

همه مسئولان استانی گفتنی ها را گفتند تا جایی رسید که از درد و رنج مردم مازندران در بخش های مختلف سخن به میان آمد. مهمترین و دردناک ترین مشکل  استان اشتغال تحصیل کرده های مازندرانی بود که به نقل از دبیر مجمع نمایندگان استان 20 نفر از لیسانس های مازندرانی که درآموزش و پرورش  در بخش خدماتی مشغول به کار بودند در یکی، دو روز اخیر اخراج شدند. این دردهای پیدا و آشکاری بود که  مازندران را لای کفن سبز پیچاند و در خود گره زد.

وزیر کشور که از مهمانان رسمی و اصلی مراسم تودیع و معارفه کلید دار دولت یازدهم در مازندران بود نیز به سخنرانی پرداخت و بحث تحریم های سختگیرانه دشمن را اولویت سخنرانی خود قرار داد و گفت: فشارها در اوج است و بحث تحریم در بالاترین شرایط قرار دارد، راه مقاومت در برابر تحریم در کشور مشخص شده و ما تحریم را پشت سر می‌گذاریم.

وی افزود:  سالانه 1800 میلیارد تومان یارانه از سوی دولت به مردم مازندران پرداخت می‌شود که کل بودجه عمرانی این استان در یک سال 300 میلیارد تومان است. اگر یارانه‌های دریافتی مردم در قالب صندوق حمایت از سرمایه‌گذاری مدیریت شود می‌توان در حوزه تولید و اشتغال مازندران برنامه‌ریزی کرد.

وزیر کشور میزان نقدینگی کشور را 600 هزار میلیارد ریال اعلام کرد و گفت: هم اکنون سه برابر میزان دارایی کشور، نقدینگی نزد مردم وجود دارد که با اصلاح سیستم بانکی می‌توانیم از آن برای تولید در کشور استفاده کنیم و با بهره‌گیری از سرمایه‌های مردمی در توسعه اقتصادی کشور و با توجه به ارقام یارانه‌ای که به حساب مردم واریز می‌شود، همه سرمایه‌های مردم می‌تواند در صندوقی وارد شود و تا زمانی که سرمایه‌ها در این صندوق است سالی 20 درصد تا 30 درصد به مردم سود دهیم و مطمئن باشیم ضرر نمی‌کنیم.

وی افزود: می‌توانیم بخشی از این ارقام را به مردم تسهیلات و بخشی دیگر را سود بدهیم.

وزیر کشور با اشاره به اینکه رابطه دولت با همه مردم بر اساس رفتار سیاسی است و تلاش می‌کنیم رفتار سیاسی را قاعده‌مند کنیم، افزود: هر کسی کار سیاسی در کشور می‌کند باید پاسخگو باشد.

 رحمانی فضلی به ظرفیت های مازندران  پرداخت و گفت: ظرفیت این استان را به خوبی می‌شناسیم و این استان باید جزو چند استان ضریب کشور باشد و نباید بگوییم که مازندران استانی فقیر است  این استان از نظر موقعیت مناسب، امکانات و مدیریت و منابع نیروی انسانی توانمند است، بسیاری از این ظرفیت‌ها فعال نشده است که باید فعال شود.

وی با اشاره به اینکه این استان برابر بسیاری از کشورها امکانات و فرصت‌ دارد، گفت: اینکه گفته می‌شود چرا طرح کارخانه زباله سوز ناتمام مانده است به دلیل عدم بهره‌مندی از مشارکت‌های اقشار مختلف است اگر در همین مقوله از هر فردی در ساری هزار تومان در ماه برای زباله پول دریافت کنیم در ساری 500میلیون تومان درآمد ماهانه برای راه‌اندازی زباله سوز خواهید داشت و اگر این پشتوانه را داشته باشید همه بانک‌ها نقدینگی شما را قبول می کنند.

این گزیده ای از سخنان رحمانی فضلی بود که در متن آمد،  سخنرانی وزیر کشور به نوعی  پاسخ به انتظارات مسئولان استانی بود. اینکه مردم مازندران این بار با سرشکنی و قلک بازی کارخانه زباله سوز راه بی اندازند و یک کار خیر به مشارکت های مردمی در سیستم آموزش و پرورش، بهداشت و درمان، بهزیستی، امور خیریه، اوقاف، کمک به هم نوعان و حس نوعدوستی و ...  اضافه شود و با هزار تومان ها بتوانند به دولت تدبیر و امید کمک کنند تا اشتغال پایدار در مازندران فراهم شود  اگر اینطور باشد پس تعریف دولت و حقوق مردمی چه وقت معنای اصلی خود را پیدا می کند.

اینطور به نظر می رسد که  مفهوم اصل 44 قانون اساسی و خصوصی سازی از یاد دولتمردان رفته است و این اصل را با سرشکنی 1000 تومانی کمک های مردم اشتباه گرفته اند. در این جلسه بحث پرداخت یارانه ها مطرح شد و جناب وزیر روی این موضوع مانور خوبی دادند اینکه به نوعی به حذف پرداخت نقدی یارانه ها همت کنند بحثی بود که در جمع رسانه ها نیز در لفافله مطرح شد.

اگر قرار است دولت با تدبیر، امید بر دل مردم بنشاند آنهم با اعتبار و پول تو جیبی مردم دیگر نیاز نیست تحریم ها را دور بزنیم همین مردم به اندازه یک چرخ و فلک دور می خورند بس است.

خداحافظی با پول نفت موضوع مهمی است اما  در این اوضاع و احوال اقتصادی که اندک  یارانه  نقدی تامین کننده بخشی از معیشت مردم است با تدبیر دولتمردان و امید بخشی در دل مردم شریف کشور رنگش در حال خاکستری شدن است و زمزمه هدایت این اعتبار به صندوق حمایت از سرمایه گذاری به گوش رسید برای مردم رنج آور است اگر قرار است هزینه های دولتی از جیب مردم برود پس بودجه کشور در چه راهی صرف و هزینه می شود؟!

اینکه  گفته می شود قانون هدفمندی به درستی اجرا نشد، در تحریم قرار داریم، مشکل تعطیلی واحدهای تولیدی عدم واردات است و  ... تاوانش را مردمی که برای انقلاب از جان هزینه کردند باید پرداخت کنند در حالی که هزینه های میلیاردی از سوی دولت به هدر می رود و کسی جلودارش نیست.

ضرورت داشت آقای وزیر کشور برای نخستین بار بعد از شکل گیری کابینه دکتر روحانی  در سفر به مازندران با ارائه برنامه های کاری خود  به تقویت و حمایت از این استان می پرداخت و در قبال انتظارات مسئولان استانی از یک وزیر کشور راهکاری نشان می داد که  دل امیدوار مردم از دولت یازدهم  به ناامیدی نمی گرایید.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : آقای وزیر، آبی که روی دستمان ریختی خیلی سرد بود/ حکایت کمک های هزار تومانی مردم و بی تکلیفی دولت

آقای وزیر، آبی که روی دستمان ریختی خیلی سرد بود/ حکایت کمک های هزار تومانی مردم و بی تکلیفی دولت

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر