صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

تراژدی زیست‌محیطی در عروس‌ شهرهای شمال/سناریوی جمع آوری زباله‌های جواهرده رامسر/تصاویر

گویی سیستم نظافت جواهرده در تابستان برعهده چرخه طبیعت افتاده تا فصل زمستان از راه برسد و برف و باران بیاید و آلودگی‌های زباله‌ها را بشوید.

کد خبر : 28736

تاریخ انتشار : 21/05/1394 - 10:26


تراژدی زیست‌محیطی در عروس‌ شهرهای شمال/سناریوی جمع آوری زباله‌های جواهرده رامسر/تصاویر

به گزارش خط امید به نقل از نیمه پر، اگر از رانندگی در جاده‌های هموار و بهره‌مندی از آب شرب مطلوب بگذریم به‌نظر می‌رسد، قدم زدن در شهری پاکیزه از حداقل حقوق و انتظارات شهروندی است، به‌ویژه که وجود تجهیزات پیشرفته برای جمع‌آوری و دفع زباله‌ها در این عصر و اختصاص بی برو برگشت بودجه را نیز در این زمینه به هیچ روی نتوان انکار کرد.

حال اگر بر چهره گردشگری رامسر تأکید کنیم و این جمله ربیع فلاح، استاندار مازندران که رامسر زیباترین منطقه جهان است را بر این دو مورد بیفزائیم با مشاهده خلاف این انتظارات موضوع حقوق شهروندی بیخ پیدا می‌کند.

اما آنچه شاهد آن هستیم وضعیت اسفناک انباشته شدن زباله در فصل تابستان در روستای جواهرده رامسر و کوچه پس کوچه های آن است.

گویی سیستم نظافت جواهرده در تابستان برعهده چرخه طبیعت افتاده، تا فصل زمستان از راه برسد، برف و باران بیاید و آلودگی ها و زباله ها را بشوید.

 


عجب! این‌هم راهکار جالب و به نظر مناسبی است که اتفاقا هزینه بر هم نیست و اتفاقاً متناسب با معیارهای محیط زیست به‌طور طبیعی طبیعی اتفاق می‌افتد.

افزایش مقطعی و فصلی جمعیت سبب نامساعد شدن شرایط زندگی جاندران، بهم ریختن نظم زیست‌بوم‌شان و نیز کاهش امکان دسترسی آنان به غذا می‌شود.

این موضوع ممکن است تا جایی پیش برود که همانگونه در تصویر می‌بینیم، به تغذیه دام‌ها از زباله‌ها منجر شود و این به طبع خطری جدی برای دام و هم انسان محسوب می‌شود.

اینگونه دام‌ها از زباله‌ها تغذیه می‌کنند و اهالی هم از شیر و دیگر محصولات دامی و ما با روش جدیدتری برای دفع زباله‎ها به‌صورت چرخه‌ای توسط انسان و دام مواجه می‌شویم که اتفاقاً این یکی هم ظاهراً نیز هزینه‌بر نیست.
 


اما آنچه برای بومیان منطقه گران تمام می‌شود، این است که قسمت اعظم زباله‌ها توسط گردشگران تولید می‌شود اما تنها بومیان از محصولات دامی تغذیه می‌کنند و به‌عبارتی در دفع زباله‌ها نقش ایفا می‌کنند.

سید جاوید آل‌داوود، عضو هیأت علمی دانشکده دامپزشکی و رئیس انجمن حمایت از حیوانات درباره تغذیه نامناسب دام می‌گوید: دام‎هایی که از مواد آلوده تغذیه می‌کنند، شیرشان هم آلوده می‌شود، این آلودگی به‌راحتی وارد بدن انسان‌ها می‌شود اما کسی به آن توجه نمی‌کند؛ مردم با آلودگی‌های بسیاری مواجه هستند، آلودگی آب، هوا و … دیگر جایی برای توجه به آلودگی دام‎ها باقی نمی‎ماند.

رئیس انجمن حمایت از حیوانات درباره این که با مصرف گوشت آلوده این دام‌ها چه آلودگی‌هایی سلامتی مردم را تهدید می‌کند و آیا پختن آلودگی گوشت این دام‌ها را از بین می‌برد یا خیر، می‌افزاید: اگر ترکیبات پروتئینی باشد، با پختن تغییر شکل می‌یابد و حتی ممکن است بار آلودگی آن بدتر هم شود اما اگر گوشت این دام‌ها به فلزات سنگین آلوده شده باشد، از بین نمی‌رود، با پختن هم به همان شکل باقی می‌ماند و به بدن فرد مصرف‌کننده منتقل می‌شود.

آلودگی فلزات سنگین، با پختن از بین نمی رود و به بدن فرد مصرف‌کننده منتقل می‌شود، پیام محبی نایب رئیس بیمارستان دامپزشکی تهران و رئیس جامعه دامپزشکان ایران، در این باره می‌گوید: «یکی از اثرات باقی ماندن فلزات سنگین در خوراک و آب حیوانات، انتقال این فلزات به بدن فرد مصرف‌کننده گوشت و درنهایت ابتلا به سرطان است.»
 


عزیزی رئیس شواری جواهرده رامسر درباره وضعیت نامناسب انباشت زباله‌ها، خاطرنشان می‌کند: از مشکلات ما درباره این موضوع دور ریختن زباله در محل نامناسب توسط مردم و بهم ریختن زباله‌ها به‌وسیله احشام است.

وی افزود: زباله‌ها به طور روزانه از جواهرده و جاده آن جمع‌آوری و همراه با سایر زباله‌های جمع‌آوری‌شده شهرستان رامسر به منطقه کل اقمی برده می‌شوند.

فحوای کلام ایشان به‌درستی برای ما آشکار نشد! پس سطل‌های پرشده از زباله چه می‌گویند؟!

خوب معلوم است اگر زباله بیرون سطل باشد و دام برای دسترسی به غذا دچار مشکل شده باشد، نتیجه همین می‌شود.

حسین سروری فرماندار رامسر گفت: جواهرده رامسر به‌علت تراکم جمعیت بالا نیازمند یک تجدید نظر در مدیریت اجرایی و خدماتی است.
 


وی افزود: باید این امر مورد بررسی قرار گیرد که آیا تشکیل شورا و دهیاری روستایی برای منطقه جواهرده که در تابستان همانند یک شهر نیازمند مدیریت و خدمات بوده، مناسب است؟

سروری اظهار کرد: کوتاهی‌هایی برای مدیریت خروج زباله در جواهرده وجود دارد که باید رفع شود تا شاهد انتشار تصاویر زشت تجمیع زباله‌ها در شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی توسط مسافران و بومیان در اعتراض به این وضعیت نباشیم.

به‌راستی حق ما از زیبایی‌های رامسر چیست؟!!

راستی اگر به جواهرده می‌رویم حواس‌مان باشد که اتومبیل پلاک (ایران ۷۲ س) داشته باشد وگرنه ممکن است ما هم مشمول عوارضی شده و بعد لهجه گیلکی به خرج دهیم تا ثابت شود بومی منطقه‌ایم. 

  

دیدگاه شما در مورد : تراژدی زیست‌محیطی در عروس‌ شهرهای شمال/سناریوی جمع آوری زباله‌های جواهرده رامسر/تصاویر

تراژدی زیست‌محیطی در عروس‌ شهرهای شمال/سناریوی جمع آوری زباله‌های جواهرده رامسر/تصاویر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر