صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
آیت‌الله توکل:

خبرگان یعنی بلاگردان رهبری/انقلاب مرز روستایی و شهری ندارد

آیت‌الله توکل گفت: خبرگان یعنی بلاگردان رهبری، امثال من چهار تا فحش بخوریم، هیچ جا خراب نمی‌شود، او نباید فحش بخورد، چون فحش به او، فحش به اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) است؛ این عمده کار خبرگان باید باشد، بلاگردان باید باشد، نه این که 4 سالی در حد 4 تا جلسه بنشینند صحبت کنند، صبح تا غروب یک روزی و بعدش خداحافظی بکنند و بروند برای 4 ماه بعد این وظیفه خطیر خبرگان نیست.

کد خبر : 28711

تاریخ انتشار : 19/05/1394 - 12:34


خبرگان یعنی بلاگردان رهبری/انقلاب مرز روستایی و شهری ندارد

به گزارش خط امید بهشهر، حضرت آیت‌الله سیدرحیم توکل، استاد اخلاق حوزه علمیه قم که آوازه‌ و شهرت خاصی در میان طلاب دارد، اهل مازندران و شهرستان بابل است که با دعوت پایگاه خبری بلاغ مازندران، به بهانه حضور در مراسم استقبال از شهدای غواص، در روز خبرنگار مهمان ما بود؛ در ادامه مشروح گفت‌وگو با این فاضل اندیشمند از نظرتان می‌گذرد.

بلاغ: ارتباط حوادثی که در منطقه اتفاق می‌افتد را با علائم آخرالزمانی شرح دهید.

حوادثی که در منطقه در حال رخ دادن است، نشانه‌های آن از قبل در روایات بیان شده و به فضل الهی هرچه زمان به جلو می‌رود در ما این باور قوی‌تر می‌شود که ما از افراد زمان ظهور هستیم، همانطوری که از حضرت صاحب‌الزمان (عج) به یکی از علمای عصر حاضر نقل شد: «پیرمردها هم منتظر ظهور باشند.»

جنایاتی که آل سعود در یمن، النصره در سوریه و داعش در عراق انجام می‌دهد تا به حال دنیا از این قبیل جنایات را به خود ندیده و این جنایات و ریختن خون مظلوم غضب خداوند را متلاطم می‌کند و با توجه به روایت معصوم؛ وقتی بلا به حد اعلا رسید، علامت آن هست که بلا در حال تمام شدن است و از این جنایات هولناک برمی‌آید دشمن به خط آخر رسیده و انشاالله مقدمات قیام حضرت ولی عصر (عج) باشد.

بلاغ: نظرتان در مورد اظهارات اخیر هاشمی‌رفسنجانی درباره روستایی خطاب کردن عده‌ای و مرزبندی افراد به روستایی و غیرروستایی، چیست؟

این از چند بعد قابل بررسی است؛ نکته اول اینکه کسی که تا به‌حال خراب بود، باید خراب بماند؟ نباید درست بشود؟ حالا می‌گوییم که در روستا کاری را انجام داد، حالا اگر خواست برگردد، نباید برگردد چون روستایی هست و این کار را انجام داده نباید برگردد و اسلام برای او بن‌بست ایجاد کرده که نباید برگردی؟

نکته دوم؛ مگر اسلام مرز دارد، روستایی و شهری دارد هر که دم از شهادتین بزند مسلمان است و در هر جایی که باشد مسلمان است، کار بدی کند با او باید برخورد کرد، کار مثبتی انجام دهد باید به او پاداش داد، چه شهری باشد چه روستایی باشد، در ایران باشد یا خارج باشد، زن باشد یا مرد باشد، پیر باشد یا جوان، فرقی نمی‌کند و تعبیر به روستایی بودن فرد یک تعبیر ناصحیحی است، چون اسلام مرز ندارد که بخواهد افراد را به روستایی یا شهری جدا کند، یک مشکلی را که یک نانجیب سابقاً این مشکل را انداخته و این مشکل هنوز هم دامن خیلی‌ها را گرفته، بحث بابلی با ساروی هست اصل این قضیه ضداسلام هست ساروی یعنی چه؟ بابلی یعنی چه؟ مگر ما مرز داریم؟ بابل و ساری دو برادر در کنار یکدیگر هستند، جدا کردن این نشانه آن است که طرف از اسلام بویی نبرده است.

هر کسی در هر کجا، در هر لباسی در هر پست و مقامی، در هر شأنیت، کار مثبت کرد، عزیز خداست، کار منفی کرد در نزد خدا ذلیل است، این تعبیر روستایی این کار را کرد، تعبیر ناصحیحی است و این عنوان دادن عنوان غلطی است.

مضافا به این که طرف در روستا یا شهر این خطا را انجام داده، راه بر او بسته شد، این نباید دیگر برگردد؟ بد بود کافر بود شده مسلمان، ضدانقلاب بوده انقلابی شده و خیلی عالی پای آن ایستاده‌اند، برای من این تعبیر نامفهوم است.

بلاغ: به نظر شما رسالت تاریخی نخبگان و علما در این مقطع از انقلاب چیست؟

یک جمله‌ای را در فاطمیه اول پارسال که خدمت مقام معظم رهبری رفته بودیم، خدمت آفا بیان کردیم، بحثی با آقا داشتیم که تقریباً از افراد خصوصی بیت آقا و فرزندان آقا حضور داشتند، آنجا یک موضوعی را مطرح کردم و هدفم این بود خواستم به آقا بگویم بعضی از کارها را شما ورود نکنید، به‌دست ما بسپارید، اول حرف را ما مطرح کنیم، اگر ترکشی هست به ما اثابت کند، به شما اثابت نکند؛ حضرت امیرالمومنین (ع) خیلی از حرف‌ها را به عمار می‌گفتند و عمار بلندگوی حضرت بود و فحش طرف عمار می‌آمد، امام در یک امنیتی قرار داشتند؛ نخبگان فقط برای این نیستند که فتوا برای چند جلسه بگیرند، باهم صحبت و بحثی را مطرح کنند؛ نخبگانی که در حیطه رهبری دارند کار می‌کنند باید یک کارهایی انجام بدهند که ترکش به این‌ها بگیرد و رهبر این‌ها را امین خودش بداند، مرزها را با این‌ها مطرح بکند، اینها بشوند بلندگو، این‌ور و آن‌ور بروند و حرف‌ها را مطرح بکنند، اگر چیزی هست این‌ها به خود نخبگان اثابت بکند؛ نخبگان فقط تخبه علمی نیستند بلکه در حفظ رهبری باید نخبه باشند که رهبری در امنیت قرار بگیرد، باید نخبه باشند چه حرفی را مطرح بکنند، چه وقت مطرح نکنند، تا کجا باید بروند جلو، این‌ها باید در همه موارد نخبه باشند.

بلاغ: عده‌ای معتقد هستند، توافق هسته‌ای سر آغاز تعامل انقلاب اسلامی با غرب است، ارزیابی شما در این زمینه چیست؟

یک موقع ما می‌گوییم غرب، مراد ما مردم غرب هستند و موقعی می‌گوییم غرب، مراد حکومت‌ها هستند، اگر مراد مردم هستند که با مردم مشکلی نداشتیم، مردم هم با ما مشکل نداشتند، وقتی صدام و حزب بعث از بین رفت، مردم عراق با ما شدند برادر، با مردم مشکلی نداشتیم، اگر مراد غرب، مردم باشد که ما اصلاً با آنها مشکلی نداشتیم که بخواهیم رفع مشکل بکنیم ولی اگر مراد از غرب دولت‌ها هستند، آنها یقیناً با ما کنار نخواهند آمد و هدف آنها ذلیل کردن ما هست و علت کار هم همین هست که رؤسای آمریکا به‌جای دیگری دارند فرمان می‌دهند، همان آمریکا تحت نفوذ 9 لابی یهودی هستند و کار دست آنها و آنها مهره و بازیچه‌ای بیش نیستند و آنها یقیناً با ما کنار نخواهند آمد، چون مبنای آنها این است که صیهونیست نژاد برتر و همه از دم ذلیل و خادم ما و ما در رأس هستیم و اصلاً فکر آنها این است، قرآن می‌فرماید این‌ها از شما راضی نمی‌شوند تا نوکر محض‌شان بشوی، اوباما و همه بازیچه هستند، کاره‌ای نیستند و الا هرکس رئیس جمهور بشود، همان اول کار در سخنرانی‌های‌شان می‌گویند که برنامه اول ما حفاظت از اسرائیل است، این را می‌گویند تا رأی بیاورند؛ اگر غربی‌ها این‌ها هستند یقیناً با ما کنار نمی‌آیند و تا زمانی که حسین (ع) را داریم، با آنها کنار نخواهیم آمد و اگر این غربی‌ها مراد ملت هستند که با آنها مشکلی نداشتیم، اگر حکومت هست، مشکل داریم تا ابد.

بلاغ: با حفظ و جهانی‌سازی اهداف انقلاب اسلامی، آیا می‌شود با آمریکا تعامل سازنده در مسائل منطقه و جهان دست پیدا کرد؟

اگر یک گرگی از درندگی درآمد و کنار میش ایستاد، بله.

بلاغ: رسالت اعضای خبرگان رهبری در مسائل رخ‌داده اخیر در به یاری آمدن انقلاب و رهبری چگونه باید باشد؟

یکی از کارهایی که رهبری دارد انجام می‌دهد نمونه آن را نگاه کنید، هلال ماه رمضان و هلال ماه شوال و این یک امری هست که حالا به فرض حد بالای آن این هست که یک روز روزه خراب شود و مثلاً ماه رمضان نباشد، مردم روزه بگیرند عید فطر باشد و ماه رمضان باشد و مردم روزه نگیرند یک روز روزه فرد در خطر می‌افتد؛ برای همین کار رهبری 150 گروه مستقل مأمور می‌کند تا بررسی کنند، حالا یک چیزی بالاتر از این مسئله بود، مسلماً رهبری یک‌سری افراد بالاتری دارد که کار بالاتر را آنها رصد کنند، یک‌بار به یک بنده‌خدایی به رهبری گفته بود که آن اخباری که برای شما می‌آورند، شاید اخبار مستندی نباشد، آقا فرمودند من 18 کانال دارم که همه مستقل عمل می‌کنند، خوب وقتی رهبری همچنین دیدی در اوضاع دارند، وظیفه ما چیست، خط را باید از رهبری بگیریم و آن باید دنبال بکنیم، چون خطی را که رهبری گرفته، خطی بسیار محکمی است، از رهبری خط را آدم بگیرد و این وظیفه ما هست که ما برویم میدان، من در جایی بودم که شما بدانید بد نیست که بچه هایش با انقلاب خیلی موافق نبوده‌اند، گاهی به رهبری توهین هم می‌کردند، رفتم آنجا، گفتند شما می‌توانید به رهبری اعتراض بکنید، گفتم کسی رفت خدمتشیخ مفید و پرسید آقا من زنم حامله است و بچه در رحم دارد، زنم فوت کرده، شما بفرمایید ما چه کنیم؟ شیخ مفید فرمود بچه را با مادر دفن کنید، چند سالی گذشت مرد با بچه نزد شیخ مفید آمد و گفت: یادتان می‌آید چند وقت پیش نزد شما آمده بودم و پرسیده بودم زنم حامله است و فوت کرده بچه‌ای را که در شکم او هست چه کار کنم، شما فرمودید: با بچه دفن کنید و بعداً یکی را فرستادید و گفته بودید طرف چپ مادر را پاره کنید و بچه را در بیاورید و نجات بدهید، این همان بچه هست، شیخ مفید به فکر فرو رفت که حرف هر دو را دفن بکنید حرف خودش بود ولی دومی حرف خودش نبود، به درون خانه رفت و در را بست، با خود گفت اگر فتوای من بخواهد با جان افراد بازی کند، دیگر فتوا نمی‌دهم.

امام عصر برای ایشان پیغام فرستادند و گفتند آن پیغام را ما فرستادیم که طرف چپ مادر را پاره کنید، تو فتوای خود را بده، اگر جایی اشتباه بود، ما درست می‌کنیم، این جریان در تاریخ آمده، عرض من این هست بی رو دربایستی رهبر ما در یک مکانی ایستاده که بحث یک نفر و 10 نفر و 100 میلیون نفر نیست، حفظ اصل اسلام و کیان دین و قرآن و اهل بیت (ع) است، اینجا اگر رهبری بلغزد صدها میلیون نفر نابود می‌شوند، امام عصر که برای یک نفر پیغام می‌فرستد، وقتی رهبری فرمود: امام عصر نظاره‌گر است، نگاه می‌کند و یا کمک می‌کند، قطعاً یک دستی بالای دست رهبری هست.

باید وسط میدان بایستیم تا همه اتهامات به سمت رهبری روانه نشود و ایشان زیر سوال نرود، باید یک آرامشی به رهبری بدهیم و بگوییم این کارها مال ما هست، شما نگران این کارها نباشید، شما کار خودتان را انجام بدهید، این‌ها را ما برای شما انحام می‌دهیم، برخی از کارها را برای حضرت امیر، عمار انجام می‌داد و یک کارهایی را مالک اشتر.

توی میدان جنگ مالک اشتر بود، توی میدان اعتقادی عمار می‌آمد، جلو این‌ها افرادی بودند که بلاگردان حضرت امیر بوده‌اند، خبرگان یعنی بلاگردان رهبری، امثال من چهار تا فحش بخوریم، هیچ جا خراب نمی‌شود، او نباید فحش بخورد، چون فحش به او، فحش به اسلام و قرآن و اهل بیت (ع) است.

این عمده کار خبرگان باید باشد، بلاگردان باید باشد، نه این که 4 سالی در حد 4 تا جلسه بنشینند صحبت کنند، صبح تا غروب یک روزی و بعدش خداحافظی بکنند و بروند برای 4 ماه بعد این وظیفه خطیر خبرگان نیست.

باید ببینند الان هجمه کجاست و آن هجمه را برگردانند که رهبری فارغ‌بال‌تر بتواند به کار اسلام برسد، به حضرت امیر نگاه کنید، 25 سال تمام خون به دلش کردند، 5 سال روی کار آمد، 3 تا جنگ به ایشان تحمیل کردند، جنگ صفین، نهروان و جمل، آقا به این جنگ‌ها سرش بند بود، حالا کسی بود که این‌ها را اداره می‌کرد، امام کار بالاتر را انجام می‌داد، چرا می‌گویند خبره، یعنی خبره هستند که چه کار بکنند، نه این که فقط خبره در فقه و اصول باشند، اگر آن کار انجام بشود، خیلی کارها درست می‌شود.

بلاغ: توصیه شما به اهل رسانه چیست؟

قرآن به شما فرموده، به تکلیف‌تان به اندازه توان‌تان مکلف هستید، ممکن است من جایی منبر بروم، ممکن است مخاطب من 100 نفر باشند و مخاطب شما چندهزار نفر؛ روز خبرنگار هم مربوط می‌شود به شهید صارمی که ایشان در راه خدمتی که برعهده داشت، شهید شد و این خیلی برای خبرنگارها عزت است که در میدان و در تیررس دشمن هم از وظیفه کم نمی‌آورند.

یک عده باید بروند خون‌شان برای اسلام حیات باشد و یک عده‌ای باید بمانند که وجودشان و بیان‌شان برای اسلام حیات هست، مانند حضرت زینب (س) که بیان ایشان، کار خون امام حسین (ع) را کرد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : خبرگان یعنی بلاگردان رهبری/انقلاب مرز روستایی و شهری ندارد

خبرگان یعنی بلاگردان رهبری/انقلاب مرز روستایی و شهری ندارد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر