صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

همراهی حقیقی با رهبری از ادعا تا واقعیت!

بررسی تاکیدات رهبری در دوران روسای جمهور سابق نشان می دهد که نسبت کارهای صورت گرفته در این راستا چقدر است و مسئولان مربوطه چه اندازی در توجه به سخنان ولی فقیه گام برداشته اند.

کد خبر : 2854

تاریخ انتشار : 25/06/1392 - 12:06


همراهی حقیقی با رهبری از ادعا تا واقعیت!

به گزارش خط امید بهشهر _ یکی از مواردی که در سخنان مسولین همواره بگوش می رسد نقل قول از رهبری است،اما کمتر یافت شده است که مسئول و یا مقامی بیاید و نوان کند که تا کنون چقدر توانسته منویات رهبری را پیاده سازی و در جامعه نهادینه کرده است.

جای بسی تاسف است که سخنان رهبری تنها برای کسب مشروعیت توسط برخی مسئولین بی معرفت نسبت به ولایت صورت می گیرد و آنجا که پای عمل می رسد یک جای کار می لنگد.

از طرف دیگر بندرت یافت شده است که رهبر معظم انقلاب فرموده باشند که نظرشان به نظر دیگری نزدیک است،اما این اتفاق در سال 88 رخ داد و در آن ایام رهبری صراحتا عنوان کردند که نظرشان به رئیس جمهور وقت نزدیک تر از آقای هاشمی است.

در آخرین مطالب منتشر شده از سوی طیف رسانه ای هاشمی رفسنجانی، بازخوانی سخنان وی با محور"کلام رهبری را چماق نکنید!" در قالب سخنان منتشر نشده ی رئیس کهن سال مجمع تشخیص در کنار بریده هایی از کتب خاطرات وی دیده می شود.

هاشمی در کتاب" بی پرده با هاشمی"" چنین عنوان می کند: این را آقای راشد یزدی گفتند.برای مراسم شهدا به یزد رفته بودیم و آقای راشد مسئول بنیاد شهید آنجا بود.ایشان در خوش آمدش گفت که من با گوش خودم از آیت‌الله خامنه‌ای شنیدم که گفتند: از خدا خواستم که اگر بنا است برای فلانی (هاشمی) اتفاقی بیفتد، سراغ من بیاید.این حرف را از ایشان نقل کردم. من هم واقعاً درمورد ایشان این گونه هستم. با شهیدباهنر و آیت‌الله خامنه‌ای اینگونه بودم. البته با ایشان یک مقدار بیشتر.چون در مبارزه به ایشان نزدیکتر بودم. هردو، به خاطر پرونده‌ای در قم فراری بودیم و به تهران آمدیم و خانه‌ای را در خیابان ایران اجاره کردیم و با زن و بچه‌هایمان، ایشان در طبقه بالا و من در طبقه پایین بودیم.به هر حال روابط ما روابطی صمیمی و براساس اعتماد و آن هم برای خداست و هیچ وقت مسأله دنیایی بین ما مطرح نبوده و هنوز هم نیست.برای خدا با هم رفیق بودیم. دوستی ما مصداق «اخوت فی الله» است.در دولتم هم معمولاً کاری بدون موافقت ایشان نمی‌کردم. بنابراین طبیعی بود ایشان چنین اظهاری بکنند. من این حرف را حرف دل ایشان می‌دانم و در آن هیچ مبالغه‌ای نمی‌بینم و من هم نسبت به ایشان این حالت را دارم.

 
 هاشمی به نزدیکی نگاه اش به نگاه رهبری تاکید دارد و نشان می دهد که دیگرانی که در خصوص سخنان رهبری مواردی را مطرح میکنند خیلی راه دارند که به وی برسند.

شرح بخش دیگری  از سخنان هاشمی اینگونه است:

برخی ها علاقه مندند از تعابیر رهبری نتایج مطلوب خود را بگیرند و نظر خودشان را با نظر ایشان یکی بدانند. معلوم است که اینگونه نیست. با شناختی که من در این سالهای دیرین همراهی از رهبری دارم خوب می دانم که اگر ایشان موضوعی را می گویند یا هشداری می دهند صفر و صدی نمی گویند. اگر ایشان درباره جایزه گرقتن فیلم های ایرانی از جشنواره های خارجی تذکری می دهند قطعا آن را به تمام سینماگران وتمام فیلم ها تسری نمی دهند. چون اصولا مشی ایشان جذب حداکثری است ولی متاسفانه برخی افراطی ها و تندروها از کلام ایشان چماقی می سازند برای طرد تمام هنرمندانی که نظری غیر از اینها دارند.

من از سالهای دور با رهبری جلساتی داشتیم و برخی فیلم ها را نقد می کردیم. خیلی ها بر نگاه هنری رهبری وقوف کامل ندارند و متاسفانه افراطی ها با استفاده ابزاری از سخنان ایشان همیشه سعی می کنند تصویری بسته از آن را ارائه کنند. هرگز اینطور نیست. شاید بزرگترین جفا به ایشان در همین مسائل هنری و سینمایی صورت گرفته باشد که تندروها همواره سعی می کنند از آن چماقی برای طرد بسازند. نگاه هنری رهبری بسیار معتدل و فرآگیر است .

باید هوشیارانه عمل کنیم. نباید با سخت‌گیری‌های خود سینماگران موفق را به سوی آن سوی آبها هل بدهیم. اینها سرمایه های هنری انقلاب و نظامند. اگر ما با معیار معتدلی پیش برویم و حتی برخی هزینه های مربوطش را نیز بپذیریم، این ما هستیم که درنهایت برنده خواهیم بود وگرنه اگر در سینما یا هر هنر دیگری به برخوردهای حذفی و افراطی دلخوش کنیم آنگاه باید منتظر حضور گسترده ابتذال باشیم چرا که در هر عرصه ای از جمله سینما اگر از اعتدال دور شویم به ورطه ابتذال کشیده می شویم.

شاید فیلمی از ایران در خارج جایزه گرفته بود و من هم با افتخار از آن یاد کردم و شاید رهبری به خاطر یک فیلم دیگر چنین حرفی زده باشند. معلوم است وقتی من و آیت‌ا... خامنه‌ای حرفی می‌زنیم، هیچ‌وقت نمی‌خواهیم ضدهم حرف بزنیم. برای من روشن است که ایشان هیچ‌وقت برداشت نمی‌کنند که من می‌خواهم ضد حرفهای ایشان حرف بزنم. در فضایی که فیلم خوبی بوده و من هم داشتم از فیلم و فیلمساز تعریف می‌کردم و فیلمش هم موفق بود و به خارج هم رفت، گفتم این افتخار است. قاعدتاً باید این باشد. این مساله برای من روشن است. من معتقدم که نگاهم در اصل سیاست تشویق هنرمندان و دلگرم کردن آنها برای استفاده از هنرشان در رشد جامعه با نگاه رهبری به این حوزه تفاوتی ندارد.

جدای از بازخوانی عملکرد خانواده اقای هاشمی، (از دعوت به اغتشاش همسر ایشان تا نقش افرینی فائزه و مهدی هاشمی در ایام فتنه 88) ،تلاش هاشمی برای مشروعیت به جریان فتنه و سران آن، آب به آسیاب غربی ها ریختن در مسئله سوریه،عدم موقع شناسی در همراهی رهبری در طی سالیان اخیر و ... گذری کوتاه داریم به منویات رهبری در طی دوره های گذشته و بازخوردهایی که در جامعه به نمایش درآمده است.

یکی از کارهای خوب صورت گرفته در پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری جمع آوری سخنان ایشان در مورد کلید واژه هایی است که همواره در فضای عمومی کشور خودنمایی میکند و از سوی مردم همواره نیاز به بازخوانی آنها می باشد.

در نمودارهای زیر که مربوط به موارد تکرار سخنان رهبری در دولت های اخیر را نشان میدهد،نمونه هایی را گزینش کردیم که با توجه به اهمیت آنها نگاهی گذرا به وضعیت این امور در دوران هاشمی و تاکید رهبری بر تکرار آنها قابل توجه و تامل است.

تجمل گرایی در دوران هاشمی

تهاجم فرهنگی دوران هاشمی در صدر

شبیخون فرهنگی

انزوای سیاسی

.

دشمن درونی و بیرونی

رانت خواری

امر به معروف و نهی از منکر

 

در پایان آنچه که می توان مطرح کرد اینست که آیا اقای هاشمی که در این روزها تلاش میکند مشروعیت از دست رفته خود را با بازخوانی مطالب یک دهه اخیر بدست بیاورد نهایتا چه حاصلی را در کف جامعه بدست خواهد آورد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : همراهی حقیقی با رهبری از ادعا تا واقعیت!

همراهی حقیقی با رهبری از ادعا تا واقعیت!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر