صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

ساماندهی تجهیزات تفریحی در دریا و رعایت نکات ایمنی

در اوج تابستان و زمانی که مسافران در بی‌تابی گرما و شرجی هوا بی‌درنگ تنی به آب می‌زنند ساماندهی تجهیزات تفریحی در دریا و رعایت نکات ایمنی در استفاده از این وسایل نیاز مبرم این روزهای این شناگران است.

کد خبر : 28449

تاریخ انتشار : 14/05/1394 - 10:38


ساماندهی تجهیزات تفریحی در دریا و رعایت نکات ایمنی

به گزارش خط امید بهشهر، حال آنکه تمام تلاش مسئولان مازندران به منظور کاهش تعداد مغروقین به عنوان اصلی ترین دغدغه ایام تعطیلات در سواحل استان به شمار می رود حوادث برخورد جت اسکی با شناگران نیز که برخی مواقع ممکن است در همه جا اتفاق افتاد رعایت هر چه بیشتر نکات ایمنی را گوشزد می کند.

استان مازندران 338 کیلومتر از سواحل دریای خزر را در اختیار دارد و وزارت کشور در یک اقدام بی سابقه امسال اعتبارات خوبی برای ساماندهی طرح های دریا در 16 شهرستان ساحلی این استان اختصاص داده است و 92 نقطه از سواحل استان برای اجرای طرح سالمسازی در نظر گرفته شده است.

قایق موتوری و پدالو سال ها وسیله حمل و تفریح مسافران و گردشگران بر روی دریا همواره بوده و چندی است که با فعال شدن باشگاه های جت اسکی، استفاده از این تفریح هیجان انگیز در سواحل دریای مازندران اوج گرفته است.

جت اسکی قایق های موتوری تندرو کوچک است و یکی از هیجان انگیزترین و مفرح ترین شناورهای آبی است و به خوبی در میان مردم جا باز کرده است اما استفاده از این وسیله تفریحی در نزدیکی خط ساحل و در اوج حضور مردم همیشه حوادث متعددی را رقم زده است.

برخورد جت اسکی با شناگران دریا این روزها به یکی از حوادث روزمره برای گردشگران و مسافران مازندران مبدل شده است و از جمله موارد تماس با اورژانس 115 برای انجام کارهای درمانی اولیه و اعزام مصدومان به بیمارستان ها شده است.

به طوری که براساس اخبار ارائه شده از سوی اورژانس 115 مازندران که به عنوان دستگاه خدمات رسان درمانی در زمان وقوع حوادث به شمار می رود، امسال چندین مورد برخورد جت اسکی با شناگران در سواحل دریا رخ داده است که باعث جراحت شدید و اعزام مصدومان به بیمارستان ها شده است.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران از برخورد جت اسکی در خط آبی محمودآباد با سر زن 25 ساله اصفهانی در 14 خرداد ماه به عنوان نخستین ماموریت اورژانس 115 برای کمک به سانحه دیدگان برخورد جت اسکی در سال جاری نام برد.

فرهاد مصدری گفت: پس از انجام اقدامات اولیه درمانی توسط ماموران اورژانس 115 مازندران، مصدوم به بیمارستان منتقل شد.

وی همچنین از مصدومیت زن 53 ساله درساحل دریای محمود آباد به عنوان یکی دیگر از حادثه دیدگان برخود جت اسکی در چهارم مردادماه امسال نام برد و ادامه داد: این زن که اهل تهران بود در منطقه سیاهرودسر، دریای سوم محمودآباد در اثر برخورد جت اسکی با وی از ناحیه کتف سمت راست دچار آسیب شد.

رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی مازندران گفت: این فرد به کمک همکاران اورژانس 115 معلم کلا محمودآباد بعد از اقدامات درمانی اولیه به بیمارستان شهدا محموآباد منتقل شد.

وی همچنین به سانحه برخورد جت اسکی با مرد 31 ساله، نهم مرداد ماه امسال در شهرک نفت ایزدشهر محمودآباد به عنوان دیگر مورد بروز حادثه این وسیله با مسافران نام برد و ادامه داد: آسیب شدید قفسه سینه و پارگی ابرو منتج به اعزام این مصدوم بیمارستان شد.

مصدری همچنین به برخورد دو جت اسکی در منطقه تله کابین رامسر هیجدهم تیرماه امسال اشاره کرد و افزود: دو راننده این وسیله ها از ناحیه زانو و سر دچار آسیب شدید شدند و پس از انجام اقدامات درمانی اولیه به بیمارستان انتقال یافتند.

رئیس انجمن جت اسکی مازندران به فعالیت حدود 48 باشگاه دارای مجوز جت اسکی در استان اشاره کرد و گفت که این باشگاه ها مجوز فعالیت در سواحل دریا برای رانندگی و جابه‌جایی افراد را دارند.

براساس کمیسیون ماده پنج وزارت ورزش و جوانان، داشتن چهار دستگاه جت اسکی به عنوان یکی از فاکتورهای فعالیت هریک از باشگاه های دارای مجوز است و گذراندن دوره آموزش رانندگی جت اسکی زیر نظر انجمن جت اسکی کشور و اخذ گواهینامه یکی از قوانین وزارت ورزش و جوانان برای رانندگان این وسیله است.

حجت الله قدمی به اختلاف نظر سال های قبل مبنی بر دریافت گواهینامه رانندگی از اداره کل ورزش و جوانان و هم از اداره کل بنادر و کشتیرانی استان برای رانندگان جت اسکی باشگاه ها اشاره کرد و افزود: رانندگان جت اسکی مازندران غالبا دارای گواهینامه هر دو نهاد مذکور و از تبحر خوبی در رانندگی برخوردار هستند.

وی به ملزم بودن تمامی باشگاه های جت اسکی به اعمال قوانین مبنی بر بیمه نامه شخص ثالث جت اسکی و بیمه مسئولیت مدنی سرنشینان و رانندگان جت اسکی از سوی این باشگاه ها، ادامه داد: خوشبختانه باشگاه های جت اسکی مازندران این قوانین را به منظور ایمنی رانندگان و سرنشینان رعایت می کنند.

قدمی به حوادث برخورد شناگران با جت اسکی در سواحل مازندران به عنوان معضل رانندگان و صاحبان باشگاه های جت اسکی استان نام برد و افزود: محل فعالیت جت اسکی ها مشخص است و غالبا جت اسکی، قایق های موتوری و پدالو در مناطق ممنوعه و خارج از طرح دریا فعالیت می کنند و برخورد شناگران با جت اسکی غالبا در همین مناطق صورت می گیردو این در صورتی است که شناگران نباید در این محدوده ها شنا کنند.

وی گفت: جت اسکی وسیله تند رویی است که در حین حرکت در صورت وجود مانع کنترل آن از دست راننده نیز خارج می شود و قادربه این کار نخواهد بود.

رئیس انجمن جت اسکی مازندران درخواست کرد تا شناگران با لحاظ کردن مسائل ایمنی و شنا در مناطق طرح دریا نسبت به حفظ جان خود و نیز فعالیت رانندگان جت اسکی همت بکنند.

وی یکی دیگر از معضلات پیش روی فعالیت باشگاه های جت اسکی را تردد جت اسکی صاحبان ویلاهای حاشیه دریا برشمرد و ادامه داد: صاحبان شخصی جت اسکی با دریافت حق تردد از سوی دریابانی، به عنوان ارگان مسئول در اعطای مجوز تردد دریا، بدون گذراندن دوره های آموزشی اقدام به رانندگی جت اسکی می کنند.

وی خاطرنشان کرد: متاسفانه آمار دقیقی از تعداد جت اسکی های شخصی موجود در آب های دریای مازندران وجود ندارد تا نسبت به راهنمایی آنان برای آموزش رانندگی اقدام شود.

رئیس انجمن جت اسکی مازندران نظارت بیشتر بر روند شنای افراد در داخل طرح دریا را خواستار شد و ادامه داد: همچنین نظارت بیشتر بر فعالیت جت اسکی های شخصی می تواند در کنترل حوادث اینچنینی تاثیرگذار باشد.

به گفته کارشناسان در یک جمع بندی به نظر می رسد ساماندهی تجهیزات تفریحی و نیز مشخص کردن حوزه فعالیت قایق ها و جت اسکی ها در سواحل در بیرون از محدوده شنا مردم می تواند بخش عمده ای از این حوادث ناخواسته را کاهش دهد تا مردم یک روز تعطیلات را با خاطره خوش سپری کنند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : ساماندهی تجهیزات تفریحی در دریا و رعایت نکات ایمنی

ساماندهی تجهیزات تفریحی در دریا و رعایت نکات ایمنی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر