صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

توسعه شهرنشینی با ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها در مازندران!

توسعه شهرنشینی با ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها در مازندران!

کد خبر : 28078

تاریخ انتشار : 11/05/1394 - 11:03


توسعه شهرنشینی با ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها در مازندران!

به گزارش خط امید بهشهر، حدود 15 کیلومتر از مسیر رودخانه تلار از داخل شهر زیراب عبور می کند که ساختمان های تجاری و مسکونی زیادی در مسیر نوار باریک عبور این رودخانه دراین شهر طی سال های اخیر قدعلم کردند و ساخته شدند.

رودخانه ای که به اظهار نظر کارشناسان از آن با عنوان رودخانه وحشی نام برده می شود و ساختمان هایی که بدون درنظر گرفتن حریم قانونی 20 متری با جرات در این مسیر بنا شده اند.

در حالیکه پس از یک دوره خشکسالی بارش هفته گذشته، نوید رفع عطش طبیعت و پرآبی رودخانه تلار را می داد، اما غافل از اینکه جریان آب رودخانه در مسیرش با موانعی مواجه است که برای حرکت می بایست از این موانع عبور بکند تا به مقصد برسد و چاره ای بجز برداشتن مانع با خروشش نبود.

سیل اخیر و خروش آب رودخانه تلار بدون توجه به وجود مانع برای حرکت موج ها بر بدنه ساختمان های نزدیک رودخانه تلار ضربه وارد کرد و در مدت چند دقیقه ساختمان های چند طبقه مقابل دیدگان مردم به تلی از خاک تبدیل شد.

فرماندار سوادکوه گفت: در سیل اخیر 22 واحد تجاری و مسکونی شهر زیراب تخریب شد.

رجبعلی وهابی ادامه داد: در چند سال گذشته، افرادمتقاضی برای ساخت واحد تجاری و مسکونی در حاشیه رودخانه تلار در شهر زیراب با پرداخت جریمه ماده صد و یا اخذ حکم از دادگاه مبادرت به این کار کردند.

وی ادامه داد: این در حالیست آب منطقه ای به عنوان متولی حریم و بستر رودخانه می بایست نسبت به این ساخت و سازها با حساسیت برخورد می کرد.

فرماندار سوادکوه به سخنان اکنون امور آب مبنی بر موافق نبودن با ساخت و ساز در حریم رودخانه اشاره کرد و افزود: صرف موافق نبودن نمی تواند راه حل مقابله و برخورد با این روند ساخت و ساز باشد.

وهابی گفت: جدی نگرفتن این روند باعث شده تا ساخت و سازهای متعددی در نوار باریک مسیر عبور رودخانه تلار در شهر زیراب ایجاد شود.

وی که سابقه فعالیت به عنوان بخشدار شهرستان سوادکوه و فعالیت در وزارت کشور را دارد، ادامه داد: 25 سال قبل که به عنوان بخشدار در شهرستان سوادکوه فعالیت می کردم ساخت و ساز در حریم رودخانه تلار وجود نداشت.

وهابی گفت: اکنون بعد از گذشت چند سال فعالیت در تهران و بازگشت به سوادکوه با حجم زیاد ساخت و ساز در حاشیه این رودخانه مواجه شدیم که واقعا جای بسی تاسف و نگرانی است.

وی اظهار کرد: با توجه به تعداد زیاد ساخت و ساز در حاشیه رودخانه تلار و نبود امکان صدور حکم و تخریب بنا، مجبور به اعمال راهکار دیگر برای مقابله با این مساله هستیم.

فرماندار سوادکوه جدی نگرفتن ساخت دیواره حفاظتی در حاشیه رودخانه را یکی از علل افزایش خسارت سیل اخیر در این شهرستان دانست و گفت: باید پیش از وقوع این حادثه نسبت به ساخت دیواره حفاظتی اقدام می شد.

وی افزود: با وضعیت ایجادشده، وجود واحدهای مسکونی و تجاری در حاشیه رودخانه در این شهرستان گریزناپذیر است ولی لازم است دیواره حفاظتی برای رودخانه ساخته شود که در این باره تاکنون بارها مسوولان شهرستان به آب منطقه ای درخواست داده اند که نتیجه ای در پی نداشته است.

وهابی به اقدام شهرداری پل سفید برای ساخت دیواره حفاظتی در بخشی از مسیر رودخانه در آن شهر اشاره کرد و افزود: اثر ساخت دیواره حفاظتی در جلوگیری از سیلاب و خسارت های ناشی از آن به شهر پل سفید بسیار بالا بود.

وی گفت: در صورت نبود این دیواره حفاظتی که در نزدیکی فرمانداری سوادکوه نیز ساخته شد، خسارت به ساختمان های نزدیک و همچنین ساختمان فرمانداری براثر سیلاب اخیر دور از ذهن نبود.

وی هزینه ساخت دیواره حفاظتی حاشیه رودخانه در شهر زیراب را 180 میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: این درحالیست که تنها در سیل اخیر حدود 500 میلیارد ریال که بیشتر به خاطر نبود دیواره حفاظتی بود، به شهرستان سوادکوه خسارت وارد شد.

سوادکوه با جمعیت 50 هزار نفر دروازه ورود به استان مازندران از جاده فیروزکوه محسوب می شود و دارای سه شهر پل سفید، زیراب و آلاشت با 173 روستا است.

معاون فرماندار سوادکوه گفت: سال ها خشکسالی و کم آبی موجب بروز تعرض به حریم و بستر رودخانه تلار در این شهرستان شد.

عین الله طالبی اتویی ادامه داد: برخی افراد با سواستفاده از این خشکسالی مبادرت به تجاوز بستر رودخانه و گسترش زمین های کشاورزی خود تا داخل بستر رودخانه شدند که این مساله تا حدودی در تغییر مسیر رودخانه نیز تاثیر گذاشته است.

وی افزود: همچنین ساخت و سازهای نزدیک رودخانه تلار بدون لحاظ کردن حریم قانونی برای جلوگیری از بروز هرگونه خسارت های ناشی ازعبور آب در زمان طغیان از جمله مشکلات این رودخانه در شهرستان سوادکوه بالاخص شهر زیراب است.

به گفته معاون فرماندار سوادکوه همچنین عدم لایروبی بموقع باعث شده تا میزان گل و لای موجود در رودخانه تلار بر شدت سیلاب اخیر تاثیر بگذارد.

وی به تخریب برخی واحدهای مسکونی و تجاری شهروندان زیرابی براثر سیلاب اخیر و در معرض خطر بودن تعداد دیگری از واحدهای تجاری و مسکونی اشاره کرد و گفت: دو ساختمان پنج و دو طبقه در نزدیکی ساختمان های تخریب شده در سیل اخیر، از جمله ساختمان های درمعرض خطر هستند.

طالبی اتویی به درمعرض خطر بودن تعدادی از واحدهای مسکونی خیابان 17 شهریور و پشت ساختمان اداره سپاه به عنوان دیگر نقاط حادثه خیز و در معرض خطر در شهر زیراب نام برد.

وی ادامه داد: برای رفع خطرتخریب برخی از این ساختمان ها، سنگ چینی و بتن ریزی به عنوان اقدام ضربتی و کوتاه مدت انجام شد که نیاز به انجام اقدام بلند مدت و اثرگذار است.

طالبی اتویی گفت: با توجه به انجام ساخت و سازهای متعدد در حاشیه رودخانه تلار در شهر زیراب راهی به جز ایجاد دیواره حفاظتی در حریم رودخانه برای ایمن سازی وجود ندارد.

به گفته معاون فرماندار سوادکوه ساخت دیواره حفاظتی در بخش هایی از مسیر عبور رودخانه تلار در شهر پل سفید با وجود عرض بسیار باریک رودخانه، خوشبختانه خسارت به شهر ایجاد نکرده است.

وی ادامه داد: در حالیکه در شهر زیراب که رودخانه تلار عریض‌تر نیز است به‌دلیل نبود دیواره حفاظتی خسارت های زیادی وارد آمده است.

عضو شورای اسلامی شهر زیراب نبود دیواره حفاظتی حاشیه رودخانه تلار که از درون این شهر گذر می کند را اصلی ترین عامل بروز حوادث و خسارت سیل اخیر دانست و گفت: ساخت این دیواره برای جلوگیری از خسارت های بعدی می بایست در اولویت قرار بگیرد و نبود دیواره حفاظتی غالبا برای ساکنان حاشیه این رود تهدیدکننده است.

نرگس کمالی به پیگیری های مستمرشورای شهر زیراب برای ساخت دیواره حفاظتی حاشیه این رودخانه درسال های مختلف اشاره کرد و ادامه داد: متاسفانه تاکنون اقدامی از سوی آب منطقه ای مازندران برای ایجاد این دیواره صورت نگرفته است.

عضو شورای اسلامی شهرزیراب افزود: متاسفانه در سیل اخیر چندین واحد مسکونی وتجاری شهروندان زیرابی بدلیل شدت سیلات تخریب شد.

وی ادامه داد: هفت ساختمان دیگر حاشیه این رودخانه که براثر سیلاب قسمت پایینی آنها خالی شده است، در معرض تخریب و ریخته شدن قرار دارند.

کمالی به پیش بینی بحران جوی که طی روزهای آینده رخ می دهد، اشاره کرد و افزود: به دلیل نبود همین دیواره حفاظتی، خطر این ساختمان ها و دیگر ابنیه شهر زیراب را تهدید می کند.

وی ادامه داد: شهرداری زیراب با مشارکت مردمی در حد توان و با صرف اعتباری با ساخت دیواره حفاظتی توانست از خسارت به بخشی از ساختمان های این شهر جلوگیری بکند.

این عضو شورای اسلامی سوادکوه جدی گرفتن ساخت دیواره حفاظتی را راهکاری برای خروج از بحران و خسارت های آینده دانست و افزود: متاسفانه در زمان بروز حوادث طبیعی، مردم به دلیل کم توجهی به ایجاد برخی اقدامات پیشگیرانه بیشترین آسیب را متحمل می شوند.

بارش شدید باران و جاری شدن سیل هفته گذشته،بیش از 460 میلیارد ریال به زیر ساخت بخش های مختلف و همچنین واحدهای تجاری و مسکونی این شهرستان خسارت وارد کرد که فرو ریختن 22 واحد مسکونی در شهر زیراب در مقابل دیدگان مردم سوژه خبری بسیاری از رسانه های داخلی و خارجی قرار گرفت.

امروز نیز تلی از آوار ساختمان های فرو ریخته شده به آیینه عبرتی برای دیگران شد تا نسبت به رعایت حقوق رودخانه و حریم قانونی دقت نظر داشته باشند.

به گفته کارشناسان رعایت حریم رودخانه ها از سوی متولیان امر باید جدی و سخت گرفته شود تا مردم به ساخت وساز در این مسیر اقدام نکنند تا بعد از ان صدها میلیارد ریال از بودجه کشور صرف دیواره حفاظتی نشود که معلوم نیست تاچه اندازه کارشناسانه و موثر است.

این کارشناسان می گویند بسیاری از رودخانه ها در استان مازندران از وسط شهرها می گذرد و ارزش بالای زمین های حاشیه رودخانه ها برای ساخت و ساز باعث شده تا همیشه وسوسه نادیده گرفتن قانون و یا دور زدن ان وجود داشته و در صورت جدی نگرفتن این مساله در آینده مشکلات بسیار زیادی در این حوزه رخ خواهد داد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : توسعه شهرنشینی با ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها در مازندران!

توسعه شهرنشینی با ساخت و ساز در حریم رودخانه‌ها در مازندران!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر