صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
خیانت آمانو یا توافق محرمانه؟!؟!؟

واکنش ایران به اعلام آمادگی آمانو برای حضور در کنگره

نماینده و سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: توافقات بین یک کشور عضو و آژانس که جنبه محرمانه دارد به هیچ وجه نمی تواند در اختیار هیچ کشور دیگری قرار بگیرد.

کد خبر : 28075

تاریخ انتشار : 11/05/1394 - 11:03


واکنش ایران به اعلام آمادگی آمانو برای حضور در کنگره

به گزارش خط امید بهشهر، رضا نجفی نماینده و سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: توافقات بین یک کشور عضو و آژانس که جنبه محرمانه دارد به هیچ وجه نمی تواند در اختیار هیچ کشور دیگری قرار بگیرد.

رضا نجفی نماینده و سفیر ایران در آژانس بین المللی انرژی اتمی در باره  حضور یوکیا آمانو مدیرکل آژانس در کمیته روابط خارجی سنای آمریکا  افزود: اینکه مجلس یکی از کشورهای عضو آژانس از مدیرکل دعوت کند و آمانو این دعوت را بپذیرد یا نپذیرد, جزو اختیارات خود مدیرکل است.

وی گفت: احتمالا وی در حمایت از برجام و در راستای کمک به تصویب توافق  در کنگره این دعوت را پذیرفته است. وی با اشاره به اینکه آمانو و آژانس بیش از همه می دانند که این بحران غیرضروری باید حل شود گفت: ایران  بارها اعلام کرده  برنامه هسته ای‌اش صلح آمیز است و تنها همکاری آژانس و  ایران  و نظارت و شفافیت می تواند راه حل این موضوع باشد.

خبرگزاری صداو سیما از وین گزارش داد , نماینده ایران در آژانس تصریح کرد:با توجه به اینکه یوکیا آمانو مدیرکل آژانس دعوت  جمعی از سناتورهای سنای امریکا را پذیرفته قاعدتا  اگر مجلس کشور دیگری  غیر از آمریکا هم  از ایشان دعوت کند وی باید چنین دعوتی را بپذیرد.

نجفی افزود: اما قطعا توافقات بین یک کشور عضو و آژانس که جنبه محرمانه دارد به هیچ وجه نمی تواند در اختیار هیچ کشور دیگری قرار بگیرد و همانطور که در بحث های کنگره هم معلوم شد متون محرمانه بین ایران و آژانس حتی در اختیار دولت آمریکا هم قرار نگرفته است و لذا قطعا در اختیار نمایندگان سنای آن هم نمی تواند قرار بگیرد. آژانس می داند که افشا شدن متون محرمانه چه معنی دارد و ایران این موضوع را کاملا برای آژانس روشن کرده است.

نماینده ایران در آژانس گفت :در هر صورت ما یک نقشه راهی توافق کرده ایم که اجرای آن جزیی از برجام نیست و لذا حتی اقدامات ما و آژانس قبل از تصویب برجام در کنگره شروع شده است. وی افزود:طبق بند 2 نقشه راه  تا 15 اوت(24 مرداد) ما قرار است توضیحات خودمان در باره موضوعاتی که توافق شده را  اعلام کنیم تا بعد وارد گامهای بعدی شویم.

آژانس بین المللی انرژی اتمی شامگاه روز  جمعه در بیانیه ای اعلام کرد که یوکیا آمانو مدیرکل اژانس بین المللی انرژی اتمی هفته اینده به واشنگتن سفر می کند و با اعضای کمیته روابط خارجی سنای آمریکا دیدار خواهد کرد.

در این بیانیه آمده است که یوکیا آمانو بنا به دعوت نامه‌ای از سوی سناتورهای آمریکا به واشنگتن سفر می‌کند و تصمیم دارد در تاریخ 5آگوست(14 مرداد) با آنان دیدار کند.

در این بیانیه امده است: در این نشست درباره نقش آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستی آزمایی و نظارت بر اقدامات مرتبط با فعالیت هسته ای بر اساس برنامه اقدام مشترک توافق جامع گفت وگو خواهد شد.

پیش از این سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با تاکید بر اینکه متن  توافق ایران و آژانس را ندارند گفت: وندی شرمن، معاون وزیر خارجه  در جلسه‌ای خصوصی به سران کنگره درباره سازوکار محرمانه توافق شده بین ایران و آژانس درباره نحوه بازرسی ها توضیح داده است.

این  درحالی است که رضا نجفی سفیر و نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (در دوم مردادماه) با ارسال نامه‌ای به مدیرکل آژانس رسما نسبت به سوء استفاده احتمالی و یا درز اطلاعات از آژانس به بیرون هشدار داد.

به نظر می‌رسد با توجه به حضور آمانو در کنگره آمریکا به عنوان یکی از طرفهای اصلی مذاکرات هسته‌ای، نمایندگان کشورمان نیز به نوبه خود می‌توانند برای ارائه توضیح خواستار حضور وی در مجلس شورای اسلامی شوند.


منبع : مشرق

 

 

  

دیدگاه شما در مورد : واکنش ایران به اعلام آمادگی آمانو برای حضور در کنگره

واکنش ایران به اعلام آمادگی آمانو برای حضور در کنگره

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر