صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

گروکشی مدرسه برای ثبت نام/داستان ناتمام نام‌نویسی دانش آموزان در مازندران

دانش آموزانی که مجبورند به دلایل متعدد در مدرسه ای فرسنگها دورتر از محل سکونتشان ثبت نام کنند و همواره نگران آن هستند تا مبادا باز مدرسه شان دیر شود.

کد خبر : 27832

تاریخ انتشار : 07/05/1394 - 09:45


گروکشی مدرسه برای ثبت نام/داستان ناتمام نام‌نویسی دانش آموزان در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، ثبت نام دانش آموزان روزهای واپسینش را می گذراند اما همچنان داستان مشکلات این بخش تمامی ندارد و يکی از مهمترين دغدغه های والدين دانش آموزان مشکلات ثبت نام در مدارس است که در برخی موارد برای خانواده ها دردسر ساز شده است.

جست‌وجوی مدرسه دلخواه دانش آموزان و والدين، انتخاب رشته تحصيلی دلخواه و همچنين نزديک بودن به محل سکونت شان از جمله دغدغه هايی است که برخی از والدين با آن روبرو هستند و اين روزها طی کردن مسير خانه تا مدارس مختلف برای ثبت نام دانش آموزان، به يکی از کارهای مهم والدين تبديل شده است.

کمک خانواده ها به مدارس و دریافت هزینه های اجباری توسط برخی از مدارس دولتی، غیرانتفاعی و مدارس خاص ماجرای پر پیچ و خم و پر هیاهویی که هر ساله با وجود هشدار و ابلاغ عدم دریافت هزینه های اضافی و خارج از سازمان باز هم در هنگام ثبت نام از اولیای دانش آموزان دریافت می شود.

با وجود اینکه این امر به عنوان تخلف در مراکز آموزشی قلمداد می شود اما باز هم همانندگذشته این معضل سبب نگرانی وهچون سد معبر بر سر راه خانواده ها قرار می گیرد.

مادر آذین مطهری که برای ثبت نام فرزندش به یکی از مدارس غیرانتفاعی شهرستان نکا آمده بود در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن رضایت نداشتن از هزینه بسیار زیاد مدارس غیر انتفاعی اظهار داشت: به دلیل مسافت بسیار زیاد منزلمان با مدارس دولتی مجبور شدم به این مدرسه روی آورم اما متاسفانه شهریه این مرکز آموزشی به حدی بالاست که از حقوق کارگری پدرش خارج است.

مطهری گفت: اگر چه شهریه این مدارس بسیار زیاد است اما امکانات آموزشی، تربیتی و رفاهی بسیار خوبی را برای فرزندانمان مهیا می کند در واقع درست است مجبورم برای ثبت نام فرزندم از وام بانکی استفاده کنم اما خوشحالم از اینکه فرزندم از خطرات احتمالی مسافت طولانی منزل تا مدرسه در امان است.

نرخ شهریه مدارس غیرانتفاعی براساس فضای آموزشی و امکانات رفاهی و میزان عملکردشان توسط شورای نظارت تعیین نرخ می شود که این مقدار درشهرستان نکا از ۵۰۰ هزار تومان تا یک میلیون ۵۰۰ هزار تومان است.

محمد قلیزاده یکی دیگر از اولیاء که برای ثبت نام فرزندش به مدرسه دولتی آمده بود، گفت: سال گذشته هم فرزندم در مقطع متوسطه این مدرسه مشغول تحصیل بود که متاسفانه هنگام ثبت نام ۸۰ هزار تومان از ما دریافت کردند.

وی می گوید: آموزش و پرورش و تمامی رسانه ها اعلام کردند در مدارس دولتی هزینه ای جز حق بیمه و 
به دلیل مسافت بسیار زیاد منزلمان با مدارس دولتی مجبور شدم به این مدرسه غیر انتفاعی روی آورم اما متاسفانه شهریه این مرکز آموزشی به حدی بالاست که از حقوق کارگری پدرش خارج است.
کتاب نباید پرداخت کنیم به نظر شما مبلغ بیمه به تنهایی ۸۰ هزار تومان می شود.

گروکشی مدرسه برای ثبت نام

از این اولیا در خصوص اعتراضش به این مدرسه می پرسم و در پاسخ به سوالم گفت: متاسفانه هر چه از پرداخت هزینه غیر از حق بیمه امتناع کردم، مدرسه مربوطه گفت فرزندم را ثبت نام نمی کند و درنهایت مجبور شدم هزینه را پرداخت کنم.

قلیزاده با اشاره به عدم نظارت بر ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی متذکر شد: به نظر من ناظران آموزش و پرورش که شعار می دهند هزینه ای جز حق بیمه و کتاب نباید دریافت کنند باید خودشان در این مدارس حضور یابند تا با از این گونه تخلفات آشنا شوند.

ثریا رمضان تبار مادر یک دانش آموز جویباری نیز با بیان اینکه در زمان ثبت نام ۱۰ هزار تومان پرداخت کرده ایم، گفت: در بیشتر مواقع هزینه های بیشتری توسط والدین به مدرسه پرداخت می شود.

وی با اشاره به اینکه فرزندم دانش آموز ششم ابتدایی مدرسه آزادگان جویبار، تاکنون در مدارس دولتی مشغول به تحصیل بوده است، اظهارداشت: خوشبختانه طی چند سال اخیر برای ثبت نام فرزندم مشکلی نداشتم ولی سال گذشته در زمان ثبت نام ۵۰ هزار تومان به عنوان شهریه پرداخت کرده ایم.

همچنین مادر یکی از دانش آموزان با بیان اینکه ۱۰۰ هزار تومان برای ثبت نام در مدرسه دولتی پرداخت کرده ام، تصریح کرد: سال گذشته ۸۵ هزار تومان برای ثبت نام فرزندم پرداخت کردم که در سال جاری این رقم افزایش یافته است.

لیلا اسماعیلی بیان کرد: در سال جاری برای هزینه ثبت نام دانش آموزان به بضاعت مالی خانواده ها نگاه می کنند که بر این اساس برخی هزینه بیشتر و برخی کمتر پرداخت کرده اند.

همچنین مادری که دانش آموز ۱۴ ساله اش در مدرسه نیمه دولتی در حال تحصیل است، گفت: هزینه ثبت نام سال گذشته ۴۰۰ هزار تومان بود که در سال جاری به ۶۰۰ هزار تومان افزایش یافته است.

زهرا تقوی، ولی دانش آموزی است که باید در کلاس هفتم اسمش را بنویسد، ولی چون مدرسه دولتی همجوار منزل مسکونی اش در روز ثبت نام پرشده است، حالا ناچار است فرزندش را یه مدرسه غیر انتفاعی آن هم با چند کیلومتر فاصله ببرد.

دانش آموزانی که فرسنگ‌ها دورتر ثبت نام می کنند

وی می گوید: خانه من تا مدرسه دولتی فقط یک کوچه فاصله دارد ولی در محدوده جغرافیایی این مدرسه، روستایی تعیین شده است که کیلومترها دورتر است، حالا دانش آموزان آنجا در این مدرسه ثبت نام کرده اند ولی فرزند من به علت تکمیل ظرفیت باز مانده است.

زری حیدری مادر دو دانش آموز اول و ششم ابتدایی است که از سخت گیری های مدارس دولتی می گوید: برای ثبت نام از ما سندمالکیت و فیش آب و برقی را می خواهند که به نام یکی از والدین باشد و مراحل انجام تست سنجش برای کلاس اولی ها هم خیلی پردردسر و وقت گیر است.

وی در مورد پرداخت وجه در مدارس دولتی گفت: برای هر کدام از فرزندانم نفری ۵۰ هزار تومان پرداخت کرده ام که اولیای مدرسه گفته اند ۲۰ هزارتومان بابت کتاب و بقیه بایت هزینه های متفرقه مثل بیمه و مجلات رشد دریافت شده است.

خانمی که برای ثبت نام دخترش در مدرسه سمای قائمشهر حضور دارد می گوید: در سال گذشته شهریه فرزندش یک میلیون و پانصدهزار تومان بوده است و برای سال جدید در پایه هشتم علی الحساب ۵۰۰ هزار تومان در هنگام ثبت نام پرداخته است. 

حسن زارع پدر 
نزديک بودن به محل زندگی برای من و مادرش هم مهم بود که برای ثبت نام مراجعه کرديم اما در کمال ناباوری اعلام کردند که ظرفيت کلاس ها پر شده و نمی توانند ثبت نام کنند.
يکی از دانش آموزان اول ابتدايی بهشهر با بيان اينکه برای ثبت نام پسرم در مدارس فاکتورهای مختلفی را مد نظر قرار داديم می گويد: البته نزديک بودن به محل زندگی برای من و مادرش هم مهم بود که برای ثبت نام مراجعه کرديم اما در کمال ناباوری اعلام کردند که ظرفيت کلاس ها پر شده و نمی توانند ثبت نام کنند.

وی با اعلام اينکه در طول دو ماه گذشته در روستا زندگی می کرده است و اکنون برای ثبت نام مراجعه کرده است گفت: ما برای ثبت نام دير مراجعه کرديم اما اکنون تمام مدرس اطراف منزل ما پر شده است و ما هم توان پرداخت شهريه در مدارس غير دولتی را نداريم.

زارع با اعلام اينکه با مراجعه به آموزش و پرورش اعلام کردند که ظرفيتی را برای فرزندم در نظر می گيرند، می گويد: اميدواريم هر چه زودتر اين مشکل برطرف شود و ما نيز از اين دلهره خارج شويم.

ميترا قاسمی مادر دانش آموز ديگری در خصوص دريافت شهريه در هنگام ثبت نام می گويد: خوشبختانه امسال در مدارس رعايت اين مسئله شده و شهريه ای برای ثبت نام دريافت نمی شود در حالی که در سال های گذشته، از ما مبالغی دريافت می کرند.

وی می گويد: البته ثبت نام در محدوده محل زندگی به دليل اينکه امکانات لازم در برخی مدارس وجود ندارد از جمله مشکلاتی است که ما با آن روبرو هستيم و چون مدرسه نزديک محل زندگی از امکانات لازم تحصيلی و کیفیت مناسب آموزشی و محیطی برخوردار نيست ترجيح می دهيم که فرزندمان در مدرسه ای دورتر با امکانات بيشتر ثبت نام شود.

قاسمی معتقد است: ثبت نام فرزندم در اين مدرسه که از منزل ما فاصله دارد هم با دشواری انجام شد که اميدواريم با ارائه کیفیت مناسب آموزشی و محیطی در همه مدارس دولتی، امکان استفاده از تمام مدارس برای همگان فراهم شود و خانواده ها دغدغه تحصيل و نبود امکانات مناسب در مدارس نداشته باشند.

زينب حسنی مادر ديگر دانش آموز بهشهری که برای هدايت تحصيلی فرزندش به هنرستان مراجعه کرده است نيز می گويد: فرزندم در چهار رشته علوم انسانی، معارف اسلامی، فنی و حرفه ای و کار و دانش مجاز انتخاب رشته است اما اکنون که به فنی و حرفه ای مراجعه کرده ايم، اعلام می کنند که چون اولويت اصلی علوم انسانی است بايد علوم انسانی ثبت نام کند و پسر من هم نمی خواهد علوم انسانی ثبت نام کند و ما مانده ايم و متقاعد کردن اوليای مدرسه.

وی می گويد: از ماه رمضان تاکنون آرامش ندارم و دستم هم به جايی بند نيست تا پيگير کار فرزندم باشم و از اين مدرسه به مدرسه ديگر می روم که اميدوارم با پيگيری شما و اطلاع رسانی به عوامل آموزش و پرورش و ارائه دستورالعمل به مدارس، اين مشکلات رفع شود و بدون دغدغه ثبت نام انجام شود.

البته ثبت نام در محدوده زندگی دانش آموزان و همچنين عدم ظرفيت مدارس برای ثبت نام دانش آموزان در مدارس دولتی مهمترين مشکل ثبت نام دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصيلی است و تمامی این نگرانی ها و دغدغه ها در مدارس دولتی است و در مدارس خاص و غیردولتی اولیای دانش آموزان با آسودگی خاطر نسبت به ثبت نام فرزند خود صرف نظر از اینکه در کجای شهر ساکن هستند، اقدام می کنند.

دلنگرانی های مردم در زمان ثبت نام دانش آموزان در حالی با نزدیک شدن به مهر ماه اوج می گیرد که چاره ای اندیشی برای رفع این نگرانی ها صورت نمی گیرد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : گروکشی مدرسه برای ثبت نام/داستان ناتمام نام‌نویسی دانش آموزان در مازندران

گروکشی مدرسه برای ثبت نام/داستان ناتمام نام‌نویسی دانش آموزان در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر