صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر نیازمند فرهنگ‌سازی

صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، کشاورزان و عشایر از جمله ابتکارات و خدمات ارزنده انقلاب اسلامی است که برای گسترش ضریب نفوذ بیمه اجتماعی در جامعه هدف برنامه ریزی و اجرا شده و اینک برای تعمیق بیشتر نیاز به اطلاع رسانی و فرهنگ سازی دارد.

کد خبر : 27780

تاریخ انتشار : 01/05/1394 - 12:04


بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر نیازمند فرهنگ‌سازی

به گزارش خط امید بهشهر، برایند آمار موجود نشان می دهد تاکنون یک میلیون و 350 هزار کشاورز ، روستایی و عشایر از سراسر کشور از طریق سه هزار و500 کارگزاری زیر پوشش این صندوق قرار گرفته اند.

اگر چه عمر فعالیت این صندوق بیش از یک دهه نمی گذرد ولی به تاکید کارشناسان این مهم می بایستی بیش از دو دهه قبل در کشور ایجاد می شد چرا که یکی از اهداف شکل گیری نظام مقدس اسلامی این بوده که همه دهک های جامعه از عدالت اجتماعی و نظام بیمه ای برخوردار شوند.

در هر حال کارشناسان عضویت این تعداد افراد در صندوق اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر را مطلوب نمی دانند و تاکید می کنند که باید با برنامه ریزی اصولی، اطلاع رسانی فراگیر ضریب نفوذ بیمه اجتماعی در جامعه هدف بیش از پیش گسترش یابد.

این کارشناسان جهت تحقق افزایش پوشش بیمه اجتماعی، خدمات رسانی بهتر به اعضا بر لزوم بازنگری سیستم کارگزاری ها، بازنگری آئین نامه اجرایی و قوانین صندوق، توسعه IT و اطلاع رسانی فراگیر جهت شناساندن مزایای این بیمه به جامعه هدف تاکید کردند.

در زمان حاضر استان های آذربایجان شرقی و فارس به ترتیب با 250 هزار و 100 هزار نفر عضو بیشترین تعداد اعضای این صندوق در کشور را به خود اختصاص دادند و استان مازندران با بیش از 50 هزار نفر عضو در رتبه بیست و هفتم قرار دارد.

45 درصد از مجموع جمعیت بیش از سه میلیون نفری مازندران یعنی معادل یک میلیون و 400 هزار نفر در روستاها سکونت دارند که قرار دادن جامعه هدف استان زیر چتر بیمه اجتماعی به برنامه ریزی و اتخاذ راهکارهای اصولی نیازمنددارد.

در همین حال شماری از روستاییان مازندرانی از مزایا و خدمات بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مطلع نبوده و عدم آشنایی خود به این بیمه را از جمله علل اصلی استقبال نکردن افراد به این خدمات نظام اسلامی عنوان کرده اند.

حاج صمد خدامرادی پیرمرد 69 ساله اهل بندپی بابل گفت: ما از بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر هیج خبری نداریم.

وی افزود: تاکنون کسی از مسئولان امر به روستاهای این بخش نیامدند تا از خدمات و مزایای بیمه اجتماعی بگویند به طور قطع با توصیفی که این بیمه از شما خبرنگار شنیدم و با اطلاع رسانی هدفمند، استقبال روستاییان از این بیمه بیشتر خواهد شد.

وی نداشتن درآمد، مشکلات مالی و بیماری را از جمله مشکلات روستاییان محروم برشمرد و گفت: یکی از شعارهای پیروزی انقلاب اسلامی حمایت از محرومان بود که با داشتن این بیمه بخشی از مشکلات اقتصادی روستاییان برطرف می شود.

رستم رسولی پیرمردی دیگری از روستای کالج بخش مرکزی نور گفت: کارشناسان ذیربط باید برای آگاهی بخشی روستاییان از این بیمه به روستاها بیایند تا آنان را مطلع سازند.

وی تاکید کرد: مردم ایران اسلامی به عنوان وفادارترین مردم روی زمین به مسئولان نظام اسلامی نیازمند خدمات بیشتر از سوی مسئولان هستند.

دانشجو مجیدرضا خوشرو از روستای چنگ میان بخش مرکزی شهرستان آمل عضویت هر روستایی در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان الزامی دانست.

وی پرداخت سالانه 150 تا 360 هزار تومان بابت بیمه از سوی هر روستایی را رقم ناچیز دانست و گفت: طبق قانون این بیمه، هر متقاضی بعد از 15 سال مستمری دریافت می کند که به نوعی پس انداز و پشتوانه مالی برای افراد است.

خوشرو عضویت همه روستاییان در این بیمه و ارایه دیگر خدمات راهبردی در این راستا دربحث توجه به روستا و روستایی را در توسعه پایدار روستا و جلوگیری از مهاجرت آنان به شهرها بسیار تاثیرگذار دانست.

وی یادآور شد: معتقدم برای تبلیغ این بیمه باید در هر روستایی، پارچه نوشته ای و در محور ارتباطی هر روستایی یک بیلبورد با مضامین مزایای این بیمه نصب شود.

وی تدوین برنامه در همین ارتباط در شبکه های استانی سراسر کشور را بهترین راهکار برای توسعه گسترش بیمه اجتماعی کشاورزان برشمرد.

این دانشجو مازندرانی برای توسعه فراگیر این بیمه در این استان خواستار تلاش مضاعف مجموعه نیروهای فعال در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان استان شد.

مهران محمدی یک کارشناس بیمه در استان مازندران گفت: برایند آمار مبین این است که عضویت افراد در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان ، روستاییان و عشایر استان مطلوب نیست.

وی عضویت روستاییان در صندوق را ضروری دانست و تاکید کرد: این صندوق در واقع یک نوع پس انداز محسوب می شود که هر روستایی قادر به پرداخت مبلغ در نظر گرفته شده در طول سال را دارد.

وی یادآور شد: مضاف بر این، صندوق بیمه اجتماعی تکمیل کننده دیگر صندوق های بیمه ای در کشور است که همه افراد را زیر پوشش قرار می دهد که از جمله خدمات ارزنده نظام اسلامی می باشد.

مدیرکل بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مازندران تشویق روستاییان برای عضویت در صندوق بیمه اجتماعی را نیازمند فرهنگ سازی دانست و خاطرنشان کرد: رسانه ها با اطلاع رسانی درست و دقیق از مزایای این بیمه در جذب و افزایش بیمه شدگان روستایی نقش تاثیرگذار خود را به خوبی ایفا کنند.

علی قمی اویلی تقویت بخشی سیمای روستا، جلوگیری از مهاجرت روستاییان، ارتقاء سطح زندگی مادی و معنوی روستاییان، تعدیل سطح زندگی جمعیت روستایی و شهری، ایجاد درآمد پایدار برای روستاییان و کاهش فاصله طبقاتی را از جمله پیامدهای عضویت در صندوق بیمه برشمرد.

وی پرداخت مستمری، بازنشستگی، از کار افتادگی و ... را از جمله مزایای عضویت در این صندوق اعلام کرد و گفت: طبق قانون ساختار نظام جامعه رفاه و تامین اجتماعی و اصلاحیه آن کلیه عشایر، روستاییان و کشاورزان کلیه افراد ۱۸ سال به بالا می توانند در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان عضو شوند.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر مازندران با اشاره به حذف شرط سنی افراد برای ورود به صندوق، بیمه کردن کشاورزان ساکن در شهر و دارای زمین در روستا ها نیز اشاره و از دهیاران، بخشداران و اعضای شورای اسلامی مناطق روستایی خواست در ترغیب روستائیان به بهره مندی از این بیمه تلاش کنند.

به گفته قمی اویلی، مازندران هم اکنون در جذب بیمه روستاییان و عشایر در جایگاه 27 در میان استان های کشور قرار دارد که قابل قبول نیست.

وی جمعیت مازندران را سه میلیون و 407 هزار نفر اعلام کرد و گفت: 45 درصد این جمعیت معادل یک میلیون و 400 هزار نفر روستایی هستند که از این تعداد بیش از 50 هزار نفر زیر پوشش بیمه روستایی قرار دارند.

وی جمعیت هدف بیمه روستایی و عشایری استان را دستکم 300 هزار نفر اعلام کرد و افزود : متاسفانه روستاییان مازندران از این ظرفیت بهره کافی را نمی برند.

قمی بر لزوم آگاهی دادن به مردم روستاها و همچنین اطلاع رسانی دقیق از سوی دهیاران، بخشداران و اعضای شورای اسلامی تاکید کرد و خواستار بیان مزیت های بیمه روستایی و عشایری شد.

وی توسعه بیمه روستایی را موجب افزایش انگیزه روستاییان برای ماندگاری در روستاها دانست و افزود: پرداخت سالانه حق بیمه که مبلغ آن توسط خود روستاییان تعیین می شود و پرداخت دو برابر مبلغ پرداختی کشاورزان توسط دولت از ویژگی های بیمه روستاییان است.

مدیرکل بیمه روستایی و عشایری مازندران ادامه داد: پیش از این شرط سنی 50 سال برای بازنشستگی روستاییان مورد نظر بود که با مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی این شرایط به عنوان مشوق های قانونی برای پوشش افراد برداشته شد.

وی افزود: دولت تدبیر و امید نگاه ویژه ای به بیمه روستاییان و عشایر دارد و برای حمایت از دهک های پایین با برنامه ریزی و اجرای بیمه سلامت انقلابی را در نظام بهداشت و سلامت کشور ایجاد کرد.

قمی تاکید کرد: به طور قطع برای شناساندن این بیمه به روستاییان علاوه بر موارد یاد شده از ائمه جمعه مناطق و علمای بلاد مختلف بهره خواهیم گرفت که تاکنون ارتباط زیادی با این افراد صورت گرفته است.

وی افزود: اگر بتوانیم به گونه ای آمار بیمه شدگان را در استان افزایش دهیم می توانیم در بخش سرمایه گذاری که صندوق بیمه انجام می دهد سهم استان را نیز مطالبه کنیم.

وی برای تحقق موارد یادشده در استان بر لزوم همدلی و همگرایی مسوولان ذیربط تاکید کرد و گفت: برای این که این بیمه به یک معارف عمومی تبدیل شود باید فرهنگ سازی کنیم.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور از بازنگری روند فعالیت کارگزاری های این صندوق خبر داد و گفت: به منظور رفع ایرادات در پذیرش و بیمه افراد زیر پوشش این صندوق ، این بازنگری انجام می شود.

محمدرضا رستمی اخیرا در ساری افزود: یک میلیون و 350 هزار کشاورز، روستایی و عشایر از طریق 3 هزار و 500 کارگزاری زیر پوشش این صندوق قرار گرفته اند.

وی که روند فعلی عضویت افراد در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر را مطلوب ندانست، گفت: کارگزاری ها به عنوان یکی از موارد چالش های موجود دراین خصوص است که با بازنگری فعالیت آنها، نواقص و مشکلات دراین بخش مرتفع می شود.

مدیرعامل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور از ادارات بیمه سلامت به عنوان متولی بیمه درمان روستاییان و کشاورزان خواست تا در صورت مراجعه افراد فاقد عضویت، آنان را به سمت صندوق بیمه کشاورزان سوق دهند.

وی نامناسب بودن شبکه دسترسی برای معرفی و شناساندن را از مشکلات عدم استقبال لازم افراد برای عضویت کشاورزان ، روستاییان و عشایر دراین صندوق برشمرد و ادامه داد: به همراه بهره گیری از رسانه های گروهی تبلیغ چهره به چهره نیز برای رونق بخشی به این صندوق نیاز است.

رستمی به مشوق های قانونی برای پوشش افراد در این صندوق اشاره کرد و گفت: پیش از این شرط سنی 50 سال برای بازنشستگی روستاییان مورد نظر بود که با مصوبه سال گذشته مجلس شورای اسلامی این شرایط برداشته شد.

وی همچنین از رفع مشکل برای بیمه کشاورزان غیرساکن روستاها به عنوان گام دیگر برای عضویت افراد در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر نام برد.

کارشناسان می گویند ساکنان دائمی روستاها، روستاییان ساکن در شهرها و دارای زمین در روستا، رانندگان حمل و نقل باربری و نظام مهندسی و کشاورزی از جمله جامعه هدف این بیمه هستند.

طبق قانون این بیمه، هر بیمه‎گذار در هشت دهک در نظر گرفته شده به طور سالانه از سالی 150 هزار تا 360 هزار تومان پرداخت می کند و پس از بازنشستگی مستمری دریافت خواهد کرد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر نیازمند فرهنگ‌سازی

بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر نیازمند فرهنگ‌سازی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر