صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

رنج مضاعف بیماران مازندرانی برای دسترسی به پزشکان متخصص

کلینیک های تخصصی و فوق تخصصی دولتی مازندران به عنوان مراکزی با تعرفه دولتی همیشه با ازدحام بیماران روبرو بوده ولی بدلیل پاره ای مشکلات موجب رنج مضاعف برای بیماران شده است.

کد خبر : 27600

تاریخ انتشار : 31/04/1394 - 10:36


رنج مضاعف بیماران مازندرانی برای دسترسی به پزشکان متخصص

به گزارش خط امید بهشهر، دادن نوبت تا حتی سه ماه، نشستن چند ساعته در مطب پس از ماهها انتظار، ازدحام جمعیت بیمار، پاسخ گو نبودن تلفن های کلینیک برای نوبت گیری و نیز منظم نبودن نوبت ها و مسایل دیگر از عمده مشکلات مراکز فوق است.

این کلینیک ها که زیر مجموعه دانشگاه علوم پزشکی مازندران هستند غالبا در جوار و یا داخل بیمارستان های دولتی استان و در فضای محدودی قرار دارند و با دریافت تعرفه و هزینه دولتی ویزیت بیماران توسط پزشکان متخصص و فوق تخصص کانون توجه و مراجعه تعداد زیاد بیماران از اقصی نقاط مازندران هستند.

کلینیک مرحوم باغبان واقع در ساری تنها کلینیک خارج از فضای بیمارستان که در ساختمانی مستقل مشغول به فعالیت است و مابقی کلینیک ها غالبا در گوشه ای از بیمارستان های دولتی مازندران تعبیه شده اند و در فضای ناکافی خدمات دهی به بیماران را انجام می دهند.

ارائه خدمات دولتی در قالب دریافت هزینه ویزیت ارزان از سوی پزشکان متخصص وفوق تخصص دراین کلینیک ها، منجر به حضور تعداد زیادی بیمار برای برخورداری از خدمات این مراکز شده است.

علاوه بر ارزان بودن هزینه ویزیت، حضور پزشکان متخصص و فوق تخصص متبحر و سرشناس مزید بر علت شلوغی بیش از حد این کلینیک ها شده است و به رغم فراهم نبودن برخی بسترهای لازم باعث شده بیماران برای درمان دردهای خود تحمل سختی ها ومشقات ویزیت در این کلینیک ها را به جان بخرند.

برخی از بیماران مراجعه کننده به کلینیک های دولتی مازندران مشکلات موجود برای بهره گیری از خدمات پزشکان متخصص و فوق تخصص را رنجی مضاعف می دانند و خواستار اتخاذ تصمیم اصولی و راهبردی مسوولان برای رفع این مشکلات شدند.

فاطمه – ق که خود را بیمار یکی از متخصصان غدد کلینیک مصطفوی ساری معرفی می کند، گفت: فعالیت پزشکان متخصص و فوق تخصص متبحر در این کلینیک ، این مرکز را به نقطه امید بسیاری از بیماران مبدل کرده است.

وی ادامه داد: این پزشکان عضو هیات علمی علاوه بر ارائه خدمات درمانی در کلینیک ها، ویزیت بیمار در بیمارستان های دولتی و نیز تدریس در دانشگاه ها را نیز برعهده دارند.

به گفته این بیمار تعداد محدود پزشکان متخصص و فوق تخصص به همراه مشکلات موجود در کلینیک های درمانی دولتی، مشکل بیشتری را برای بیماران به وجود آورده است.

وی با بیان اینکه با فعالیت این پزشکان در کلینیک های دولتی امکان حضور آنان برای ویزیت و ارائه خدمات درمانی در مطب و دیگر مراکز فراهم نیست و ادامه داد: می بایست از فرصت حضور این پزشکان به نحو احسن استفاده و سیستم مناسبی برای نوبت دهی ایجاد شود.

رضا – الف که خود را بیمار یکی از متخصصان خون کلینیک طوبی ساری معرفی می کند، گفت: متخصصان محدود خون مازندران در این کلینیک مشغول فعالیت هستند که البته تمرکز متخصصان در یک مرکز علاوه بر مزایای دسترسی بهتر، مشکلات دیگری را به همراه دارد.

به گفته این بیمار حضور پزشکان فوق تخصص باعث شده تا تعداد زیادی بیمار به این کلینیک ها مراجعه بکنند ولی حضور بیماران غالبا بدون ساماندهی مناسب است و افراد مجبور به گذراندن ساعت ها وقت برای ویزیت به علت تعداد کم پزشکان هستند.

بیمار مراجعه‌کننده به کلینیک بیمارستان رازی قائم‌شهر که در انتظار حضورپزشک برای ویزیت بود، گفت: بعد از چند روز تلاش و تقلا، خوشبختانه امروز موفق به دریافت نوبت شدم.

وی اضافه کرد: برای گرفتن نوبت از ساعت 6 صبح به این کلینیک مراجعه کردم و دربرگه دست نوشت دیگر بیماران، اسم خود را نوشتم.

به گفته این بیمار پس از مراجعه منشی پزشک و اعلام تنها ویزیت 30 بیمار در یک روز ، ناچارا 20 نفر از بیماران فهرست پنجاه نفره حذف شدند.

وی با ابراز خرسندی از قرار داشتن نامش در 20 نفر اول، افزود: حضور پزشک متبحر بیماری های عفونی در این کلینیک چاره ای برای تحمل این سختی ها را برایم نگذاشته است.

احمد – م نیز گفت: طبابت پزشکان مجرب و متبحر درتخصص های مختلف در کلینیک های دولتی مازندران باعث شده تا مردم برای دسترسی به این پزشکان محلی به جزء این کلینیک ها نداشته باشند.

وی ادامه داد: گفته می شود این پزشکان اجازه طبابت در مطب های خصوصی را ندارند ولی می توان با برنامه ریزی مناسب تر نسبت به استفاده بهتر از تخصص این افراد را فراهم آورد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران از تعیین 280 میلیارد ریال اعتبار برای توسعه کلینیک های ویژه درمانی استان خبر داد و گفت: تاکنون یکصد میلیارد ریال از این اعتبار تخصیص یافته است.

علیرضا مردانشاهی با اشاره به اینکه در تمامی 22 شهرستان مازندران درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی فعال است، گفت: به غیر از درمانگاه تخصصی و فوق تخصصی مرحوم باغبان ساری، درمانگاه های تخصصی دیگر شهرستان ها در محل بیمارستان و مراکز درمانی دانشگاه علوم پزشکی استان فعالیت می کنند.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران محدودیت فضا و مکان را از مشکلات همیشگی درمانگاه های تخصصی و فوق تخصصی استان برشمرد و ابراز امیدواری کرد با تخصیص این اعتبارات و ایجاد کلینیک های ویژه براساس مدل ارائه شده وزارت بهداشت ، این مشکل برطرف شود.

وی گفت: در حال حاضر ساخت و توسعه سه هزار متر مربع کلینیک ویژه در شهر ساری و یکهزار و 500 متر در دیگر شهرهای مازندران در دستور کار قرار دارد.

معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی مازندران همچنین از اجرای طرح نوبت دهی مناسب تر به بیماران دراین کلینیک ها خبرداد و افزود: اجرای سیستم نوبت دهی مناسب و الکترونیکی به بیماران از جمله مسایلی است که دانشگاه علوم پزشکی مازندران برای پیاده کردن در کلینیک ها مورد نظر دارد.

به گفته مردانشاهی با اجرای این طرح ضمن کاهش زمان معطلی بیماران در کلینیک ها کلافگی آنها را نیز کاهش خواهد داد.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : رنج مضاعف بیماران مازندرانی برای دسترسی به پزشکان متخصص

رنج مضاعف بیماران مازندرانی برای دسترسی به پزشکان متخصص

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر