صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
مدیرکل میراث فرهنگی مازندران:

کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت کشتی «میس میسی» و «لافندبازی» دو آیین سنتی در لیست آثار ملی ناملموس میراث فرهنگی کشور خبر داد.

کد خبر : 27493

تاریخ انتشار : 30/04/1394 - 19:13


کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

به گزارش خط امید بهشهر، دلاور بزرگ نیا گفت: لافندبازی (بندبازی) به شماره ۱۰۶۹ و کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) روستای فشکور به شماره ۱۰۷۰ در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: از این پس این آثار در راستای اجرای ماده یک قانون تشکیل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری مصوب سال ۱۳۸۴ و ماده ۱۲ از قانون الحاق جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون بین المللی حفظ میراث فرهنگی ناملموس مصوب سال ۱۳۸۴ و مواد ۲و۳ آیین نامه اجرایی مذکور مصوب ۸۶/۱۱/۶ هیات وزیران جزو آثار ناملوس میراث فرهنگی کشور به شمار می آید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از کشتی میس میسی (کشتی مشت در مشت) به عنوان یکی از وزش های سنتی منطقه مازندران نام برد و اظهار کرد: این کشتی سنتی مازندرانی به مناسبت های مختلف عروسی، آیین های سنتی تیرماه سیزده شو و بیست و شش عید ماه و جشن خرمن در روستاها و شهرهای مازندران برگزار می شود.

بزرگ نیا با بیان اینکه این مراسم در گذشته در مراسم استقبال از پادشاهان و امیران معمول بوده است و در پایان نیز گاو یا گوسفندی به عنوان جایزه به برنده کشتی سنتی اهدا می شود، بیان کرد: خوشبختانه کشتی سنتی همه ساله در قالب جشنواره بازی های محلی در روستای فشکور شهرستان چالوس برگزار می شود.

وی بیان کرد: بندبازی که در مازندران به لافندبازی مشهور است از نمایش های سنتی و بومی مازندران در مناطق کوهستانی است که بیشتر در فصل تابستان در فاصله اوایل تیر تا اواخر مرداد ماه و همچنین در روزهای نوروز معمول بوده که در بازارهای هفتگی نیز تماشاگران زیادی را به خود جلب می کرد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران از ثبت این آیین ها به‌عنوان قدمی موثر برای پویایی و احیای دوباره این آیین ها اشاره کرد و گفت: امیدواریم با به ثبت رساندن این ورزش ها و آیین سنتی بتوانیم دست کم بخش مهمی از دانش و دانسته های موجود درباره این مهم را دسترس علاقمندان و پژوهندگان این حوزه قرار دهیم.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

کشتی میس‌میسی و لافندبازی ثبت ملی شد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر