صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
نوبخت در نشست هفتگی:

۱۲میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌‌شده به‌‌صورت اقساطی وارد کشور شده است

سخنگوی دولت گفت: حدود ۱۲میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌شده ایران بعد از توافق ژنو طی ۲۲ ماه به‌صورت اقساطی وارد کشور شده است.

کد خبر : 27492

تاریخ انتشار : 30/04/1394 - 19:00


۱۲میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌‌شده به‌‌صورت اقساطی وارد کشور شده است

به گزارش خط امید بهشهر، محمد باقر نوبخت سخنگوی دولت امروز در نشست هفتگی خود با رسانه‌ها با اشاره به سفر رئیس‌جمهور به استان کردستان از اختصاص هزار و صد میلیارد تومان برای اجرای طرح‌های احیای دریاچه ارومیه خبر داد.
وی در ادامه و در پاسخ به سؤال خبرنگاری درخصوص نحوه اختصاص منابع بلوکه شده ایرانی در کشور برای بخش‌های مختلف با تأکید بر اینکه این منابع به دسته‌های مختلفی تقسیم می‌شوند‌، افزود: اول منابعی که مربوط به بانک مرکزی است که خود این منابع دو بخش است، یک بخش در ذخائر ارزی بانک مرکزی است و در واقع ارزی که در اختیار بانک مرکزی است جزء ذخایر آن است که پولش وارد اقتصاد ما شد. اما بخشی از منابع وجود دارند که تبدیل به ریال نشده به این علت که این پول‌ها و منابع ارزی مربوط به بانک مرکزی قابلیت ورود به داخل را نداشته است و این مقدار 23 میلیارد دلار است که باید به ریال تبدیل شود.
سخنگوی دولت ادامه داد: بخش دیگری از این منابع مربوط به بانک مرکزی نیست و برای دولت است که دولت هنوز آن را وصول نکرده تا به حساب بانک مرکزی بگذارد و حداقل ما 6 تا 7 میلیارد دلار از این بخش نفت فروختیم اما دلارش به حساب بانک مرکزی نیامده تا بانک مرکزی آن را به ریال تبدیل کند و این پول برای دولت است که ما به‌جهت محدودیت‌هایی که در نقل و انتقالات نفتی و همچنین تحریم‌ها داشتیم امکان دستیابی به این مقادیر برای ما به وجود نیامده است.
نوبخت با بیان اینکه بخش دیگری از این منابع متعلق به بانک مرکزی نیست، به دولت هم تعلق ندارد و به صندوق توسعه ملی تعلق دارد که منابع آن زیر نظر هیئت امنا در جهت اجرای طرح‌هایی که قرار است توسط بخش خصوصی انجام شود به‌صورت وام داده می‌شود،‌ یادآور شد: البته بانک‌ها و شرکت‌های دولتی نیز منابع ارزی در خارج از کشور دارند که به‌خاطر تحریم نمی‌توانستند وارد کشور کنند و همه اینها منابعی است که ما می‌توانیم متناسب با آزاد شدنشان روی آنها حساب کنیم.
وی اضافه کرد: البته حدود 12 میلیارد دلار بعد از توافق ژنو به‌صورت اقساط ماهانه وارد اقتصاد ما شده است، بخشی هم به‌صورت مستقیم وارد اقتصاد ما شد و بخشی را هم در راستای دور زدن تحریم‌ها آزاد کردیم که آن را حق مسلم خود می‌دانستیم چرا که ما اساس نظام تحریم‌ها را قبول نداشتیم و آن را ناحق می‌دانستیم.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان این مطلب "برای ایجاد رفاه بیشتر بین مردم باید به‌سمت سرمایه‌گذاری حرکت کنیم و علاوه بر آن نیز باید بگویم که صرفاً با توجه صرف به منابع آزاد شده نمی‌توانیم به رشد اقتصادی 8درصدی برسیم" تأکید کرد: باید به‌سمت سرمایه گذاری‌های داخلی و خارجی حرکت کنیم. هم اکنون ما تحقیقاً از منابع خارجی به‌صورت سرمایه گذاری در اقتصادمان بهره‌برداری می‌کنیم؛ بخش قابل توجهی از این سرمایه گذاری‌ها باعث رشد تولید و افزایش اشتغال خواهد شد و ما در این جهت برنامه‌ریزی‌های لازم را انجام خواهیم داد تا این سرمایه گذاری‌ها به بخش لازم برود. لذا بر همین اساس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور مصمم است تا منابعی که از سرمایه گذاری‌ها می‌آید و همچنین منابعی که از آزاد شدن منابع بلوکه شده وارد اقتصاد ما می‌شود به‌سمت اعتبارات هزینه‌ای و جاری نرود. ما این کار را انجام خواهیم داد و آن را با اطلاع رسانی بیشتر پیش می‌بریم.
وی نقدینگی را یک خطر بالقوه برای توسعه کشور دانست و ادامه داد: ما در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی معتقدیم که این پول‌ها باید به‌سمت تولید و اشتغال برود که اقتصاد مقاومتی هم همین را می‌گوید که ما جاری‌ها را محدود کنیم و به‌سمت سرمایه‌گذاری‌ها برویم و مطمئناً ما اشتغال را بالا خواهیم برد و البته این موضوع از طریق افزایش هزینه‌های جاری رخ نمی‌دهد بلکه از طریق سرمایه‌گذاری‌هایی که در داخل انجام می‌شود این کار را ادامه می‌دهیم و برای استان به استان این موضوع را مد نظر قرار می‌دهیم که پول‌ها کجا هزینه شود، پس با توجه به منابع ارزی که داریم اولویتمان توسعه صادرات است.
نوبخت در ادامه با اشاره به سفر هیئت اقتصادی آلمان به کشور گفت: این سفر به‌منظور ورود کالاهای آلمانی به ایران نبود بلکه به‌دعوت وزیر نفت کشورمان صورت گرفته و هدف آن ایجاد سرمایه‌گذاری در کشور است و همین جا می‌گویم که در آینده نزدیک هیئت‌های مختلف زیادی به کشورمان سفر خواهند کرد.
سخنگوی دولت با بیان اینکه قطعاً دولت از این منابع آزاد شده برای واردات کالاهای ساخته شده ــ مگر آنکه در موارد نادر که چاره‌ای نباشد ــ استفاده نخواهد کرد، تصریح کرد: ما در یک برنامه میزان صادرات نفت و میعانات گازی را حداقل به دو برابر افزایش دادیم. ما به‌دنبال این هستیم که تورم را از بین ببریم و تورم را از طریق عرضه ناشی از تولیدات داخلی کنترل می‌کنیم نه واردات خارجی بیشتر. هم اکنون میزان تولید و صادراتی که خواهیم داشت تا پایان برنامه به دو برابر افزایش می‌یابد و به‌شکلی منطقی درآمدهای نفتی نزدیک به 100 میلیارد دلار افزایش خواهد یافت. البته ما با این اعداد و ارقام نمی‌توانیم توسعه پیدا کنیم چرا که عمده رشد کشور باید در مسیر سرمایه‌گذاری ایجاد شود.
نوبخت در بخش دیگری از سخنانش در پاسخ به سؤال یکی از خبرنگاران مبنی بر رجز‌خوانی آمریکایی‌ها پس از جمع‌بندی مذاکرات وین اظهار داشت: از نظر ما همه صحبت‌های اکنون مقامات آمریکایی از ناحیه نفی است. قبلاً هم به‌طعنه گفتم که این دولت محترم آمریکا الآن باید رقبای سیاسی خود را قانع کند، از اینکه ایران در مذاکرات 12 و 22 ماهه موفق شده هم چرخه کامل سوخت اتمی را مجوز بگیرد و هم تمامی تحریم‌های خود را قطع و لغو کند. آنها می‌خواهند در واقع به رقبای سیاسی خود جواب دهند و ما هم به‌جای اینکه هر لحظه جواب آنها را بدهیم و یا درشت‌گویی کنیم که این درشت‌گویی را در این چند سال اخیر هم دیده‌ایم به‌جای این حرف‌ها با هیئت‌های اروپایی برای سرمایه‌گذاری بیشتر می‌نشینیم.
وی گفت: ما ریشه این نق‌ها و داد و فریادها را می‌دانیم از کجاست و جوابشان نیز همان تعبیر لاف در غریبی رهبر معظم انقلاب است که برایشان کافی است.
سخنگوی دولت در ادامه با تأکید بر این نکته که دولت جمهوری اسلامی ایران به تعهدات خود در مذاکرات هسته‌ای پایبند خواهد بود، خاطرنشان کرد: اساساً اخلاق اسلامی ایجاد می‌کند که به تعهداتمان پایبند باشیم. ما قصد زیر پا گذاشتن این توافق را نداریم و به‌عنوان یک دولت اسلامی به آنچه وعده داده شده است عمل خواهیم کرد.
نوبخت افزود: با به سرانجام رسیدن این مذاکرات رئیس جمهور نیز به وعده خود عمل کرد. البته وعده رئیس جمهور تنها مذاکرات هسته‌ای نبوده و به تمامی تعهداتی که به مردم شریف ایران داده است پایبند خواهد بود.
وی در پاسخ به سؤال خبرنگار دیگری مبنی بر ادعای خبرگزاری آسوشیتدپرس مبنی بر افزایش محدودیت ایران از 10 به 15 سال در نامه اعضای 1+5 به شورای امنیت گفت: وقتی قطعنامه تصویب شده باشد دیگر این حرف‌ها معنایی ندارد.
سخنگوی دولت در خصوص بارندگی‌های چند روز اخیر تهران و انتقادها نسبت به مدیریت ضعیف بحران نیز اذعان کرد: بنده این انتقاد را به‌جا می‌دانم و از سوی دولت هم اظهار تأسف می‌کنم. متأسفانه در این سیل جان افرادی گرفته شد و خسارت‌های زیادی نیز به بار آمد.
وی با بیان این مطلب "از روز گذشته تا به امروز جلسه‌ای با موضوع بررسی حوادث دو روز پیش تهران نداشتیم" گفت: قطعاً در اولین فرصت گزارش سازمان مدیریت بحران گرفته می‌شود و پیش‌بینی می‌کنیم که اگر قصوری انجام شده باشد دولت هیئتی را مأمور رسیدگی به این موضوع خواهد کرد و اگر تخلفی هم باشد برخورد لازم صورت خواهد گرفت.
نوبخت با ابراز این مطلب "انتظار داشتیم پیش بینی‌های لازم در این زمینه صورت بگیرد" اظهار داشت: البته در کشورهای دیگر هم این حوادث رخ می‌دهد و خسارت‌های زیادی به بار می‌آید اما با این حال ما این موضوع را بررسی خواهیم کرد و گزارش لازم را نیز ارائه خواهیم داد.
سخنگوی دولت درباره برنامه دولت در جهت حمایت بیشتر از کارگران پس از توافق هسته‌ای گفت: قطعاً با افزایش سرمایه‌گذاری‌ها تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز به راه خواهد بود و از این طریق خیل عظیمی از کارگرانی که ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند می‌توانند حقوق خود را استیفا کنند. حتی تعدادی از افرادی که فاقد شغل هستند نیز می‌توانند وارد بازار کار شوند.
وی ادامه داد: در گزارش مرکز آمار ایران اعلام شده است که از بهار 93 تا بهار 94، 800هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند اگرچه 117هزار نفر از این تعداد موفق نشده‌اند در بازار کار بمانند اما 700هزار نفر شغل خود را پیدا کرده‌اند.
نوبخت با اظهار تأسف از این مطلب که برخی رسانه‌ها تنها روی 117هزار نفر متمرکز شده‌اند، تصریح کرد: ما هم دوست داشتیم که به میزان درخواست‌کنندگان کار شغل ایجاد کنیم اما بهتر می‌دانیم که تعداد متولدان دهه 60 به‌گونه‌ای است که چنین امکانی را به ما نمی‌دهد اما قطعاً به کارگران و افرادی که فاقد شغل هستند کمک خواهیم کرد. خواهش من از رسانه‌ها این است که به‌نحو شایسته در این زمینه اطلاع‌رسانی کنند.
سخنگوی دولت ادامه داد: به‌صرف امضای توافقنامه مردم ما انتظار ندارند که در اقتصادمان تغییر آنی مشاهده شود. اگرچه این انتظار هم نابجا نیست ولی به هر حال ما به‌دنبال این هستیم که رضایت مردم را معقولانه جلب کنیم نه از طریق راه‌های پوپولیستی و کوتاه‌مدت.
وی در پاسخ به سؤالی در خصوص انتقاد برخی از نمایندگان مجلس به برخی از بندهای توافقنامه هسته‌ای گفت: ممکن است در خصوص بندهای مختلف این توافقنامه نمایندگان محترم نکات خود را داشته باشند اما آنچه مورد توجه است این است که در قالب بده و بستان‌ها مذاکراتی صورت گرفته و باید ببینیم به‌طور کلی به‌نفع ما بوده است یا نبوده.
نوبخت با بیان این مطلب "مجلس و شورای امنیت ملی وظایف خود را درباره جمع‌بندی مذاکرات هسته‌ای انجام خواهند داد و معتقدیم که در داخل کشور باید مسیر قانونی در این راستا طی شود" افزود: وزیر محترم خارجه و همچنین رئیس سازمان انرژی اتمی گزارش‌های خود را به مجلس امروز ارائه کردند و همان‌گونه که گفتم شورای عالی امنیت ملی نیز وظایف قانونی خود را انجام می‌دهد. در واقع مداقه در فرآیند قانونی روی این مذاکرات انجام می‌شود.
سخنگوی دولت در بخش پایانی سخنانش در خصوص برنامه‌های سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی گفت: هم‌اکنون ستاد بودجه سال 95 در سازمان فعال است و همکارانمان در حال آماده کردن این بودجه هستند.
وی ادامه داد: توجه به برخی از ظرفیت‌های آزادشده برنامه ششم نیز مد نظر ما بوده است تا اینکه چطور بتوانیم با وجود این مسئله که هنوز هم محدودیت‌هایی داریم تخصیص بهینه منابع داشته باشم.
نوبخت قانون مدیریت خدمات کشوری و برنامه و بودجه را از عمده فعالیت‌های مهم سازمان برنامه و بودجه دانست.
سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به سؤالی در خصوص وضعیت استخدامی قوه قضائیه گفت: با توجه به منابع مالی که در اختیار قوه قضائیه وجود دارد امسال این قوه مجوز استخدام دارد و سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی این مجوز را صادر کرده است.


منبع : تسنیم

 

  

مطالب مرتبط با : ۱۲میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌‌شده به‌‌صورت اقساطی وارد کشور شده است
دیدگاه شما در مورد : ۱۲میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌‌شده به‌‌صورت اقساطی وارد کشور شده است

۱۲میلیارد دلار از دارایی‌های بلوکه‌‌شده به‌‌صورت اقساطی وارد کشور شده است

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر