صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

حمل آب با تانکر در مازندران/تنش کم‌آبی از شالیزار تا خانه

مشکل قطعی آب شرب در برخی شهرها و روستاهای مازندران نگرانی و دغدغه‌های بسیاری را برای شهروندان ایجاد کرده و این موضوع در برخی از روستاها به مرحله بحران رسیده تا آنجایی با تانکر حمل و تامین می‌شود.

کد خبر : 27331

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 11:39


حمل آب با تانکر در مازندران/تنش کم‌آبی از شالیزار تا خانه

به گزارش خط امید بهشهر، بحث خشکسالی و کاهش بارش امسال علاوه بر اینکه کشاورزان و باغ‌داران مازندرانی را درگیر کرده در حال حاضر مشکل قطعی آب شرب در برخی شهرها و روستاهای مازندران نگرانی و دغدغه‌های بسیاری را برای شهروندان ایجاد کرده و این موضوع در برخی از روستاها به مرحله بحران رسیده تا آنجایی با تانکر حمل و تامین می‌شود.

در حال حاضر جیره‌بندی و تامین آب شرب با تانکر مورد تاکید قرار گرفته و این موضوع با توجه به فرارسیدن عید سعید فطر و ورود گردشگران بسیار مورد بحث است.

با همه اینها مشکل آب در استانی مانند مازندران که نماد سرسبزی است جای سئوال دارد این در حالی است که با توجه به بارش نزولات آسمانی میزان کمی از آن مهار شده و بقیه به هدر می‌رود که ظلم بسیار بزرگی است.

فرماندار نوشهر در این باره اظهار کرد: شهرستان نوشهر از دو بخش تشکیل شده که بخش مرکزی به دلیل جلگه‌ای و نزدیکی فاصله دریا و کوه کمبود آب وجود ندارد و بیشتر بحث مدیریت آب برمی‌گردد که در قالب مجتمع‌ها و پروژه‌های آب‌رسانی در دست اقدام است و بخشی به بهره‌برداری رسید که تقریباً برخی از مناطق توانستیم مشکلات برطرف کنیم.

* آب‌رسانی برخی از روستاهای نوشهر با استفاده از تانکر

محمدعلی قمی‌اویلی با بیان اینکه در برخی روستاهای شرق نوشهر و دهستان کالج هنوز مشکل آب‌رسانی داریم به‌طوری‌که برخی روزها مجبور به آب‌رسانی با استفاده از تانکر هستیم، تصریح کرد: در بخش کجور خشکسالی، کاهش نزولات آسمانی و گرمای هوا در سال جاری موجب شد منابع آبی دچار مشکل شود به طوری‌ که در دهستان زانوس‌رستاق با کمبود آب شدید مواجه هستیم.

فرماندار نوشهر خاطرنشان کرد: وضعیت آب برخی روستاها به‌گونه‌ای است که یا مردم ما از آب آشامیدنی سالم برخوردار نیستند و یا هر 48 ساعت یک ساعت آب را باز کنیم تا مردم از آب مورد نیاز برخوردار شوند.

قمی‌اویلی با بیان اینکه پروژه‌های و مجتمع‌های نیمه‌کاره در بخش آب‌رسانی وجود دارد، اظهار کرد: مشکلات آب در شهر پول با مدیریت در نوبت‌بندی آب و در شهر کجور نیز آب چاه وارد شبکه شده و مشکلات مردم تا حدودی حل شده‌است.

* صف‌های طولانی آب در روستاهای نوشهر

وی تصریح کرد: در حال حاضر مردم روستا چمرکوه برای استفاده از آب آشامیدنی چندین ساعت باید صف‌های طولانی بایستند و در برخی از روستاها مانند چورنج، چناربن، خشکک و سایر مناطق واقعاً در حوزه آب شرب دچار مشکل هستند و ما حتی بیم آن داریم که سلامت مردم به خطر بیافتد که با اقدامات ستاد مدیریت بحران با استفاده از تانکر آب‌رسانی می‌شود تا بتوانیم از این وضعیت عبور کنیم.

فرماندار نوشهر با اعلام اینکه در شهر نوشهر نیز مشکل آب وجود ندارد، گفت: چشمه‌های موجود تقریباً آب مورد نیاز این شهر را تامین می‌کند شاید در برخی نقاط با افت فشار آب مواجه شویم ولی در بحث تامین آب کمتر با مشکل مواجه هستیم.

* تاکید چند باره برای صرفه‌جویی در مصرف

فرماندار چالوس نیز اظهار کرد: جلسه‌ای در ارتباط با تامین آب در تعطیلات عید فطر برگزار شد تا براساس وضعیت موجود و به بهترین نحو مدیریت داشته باشیم.

محمدناصر زندی با بیان اینکه مشکل کمبود آب در هچیرود و برخی روستاهای بخش مرکزی وجود دارد که دچار مشکل هستیم، افزود: به طور حتم با حضور مسافران مصرف آب بسیار افزایش پیدا می‌کند که درخواست ما از مردم این است صرفه‌جویی لازم را داشته باشیم تا مشکل قطعی آب به وجود نیاید.

* پاسخگو نبودن برای جمعیت شناور

معاون بهره‌برداری شرکت آبفای شهری مازندران نیز در این باره اظهار کرد: برخی از روستاهای غرب چالوس نیاز به اصلاح شبکه دارند و با توجه به تعطیلات و افزایش جمعیت برخی از روستاها با استفاده از تانکر آب‌رسانی صورت می‌گیرد.

محمدرضا محمودی اضافه کرد: در نقاط شهری هیچ مشکلی وجود ندارد مگر اینکه در تعطیلات که با افزایش سه برابری جمعیت مواجه می‌شویم.

وی بیان کرد: تاسیسات آب‌رسانی مازندران این آمادگی را دارند که پاسخ‌گوی دو برابر جمعیت باشند ولی جواب‌گوی سه برابر افزایش جمعیت نیستند.

معاون بهره‌برداری شرکت آبفای شهری مازندران با اشاره به اینکه در شرایط عادی هیچ مشکلی وجود ندارد، اظهار داشت: طبق استاندارد شبکه آب داریم و هیچ مشکلی نداریم ولی در شرایط پیک مصرف نمی‌تواند پاسخ‌گو باشد که باید مردم صرفه‌جویی را باید مدنظر داشته باشند.

محمودی به بحث خشکسالی در شرق مازندران اشاره کرد و یادآور شد: بارش حدود 6 درصد و آورد رودخانه‌های مازندران در شرق استان حدود 46 درصد کاهش داشته است که با توجه به اینکه رودخانه‌ها تامین و تقویت کننده آب زیر زمینی هستند؛ وقتی با این میزان کاهش مواجه می‌شویم به همان میزان سطح آب سفره‌های زیرزمینی نیز کاهش می‌یابد.

بحث خشک‌سالی در سال جاری مشکلات بسیاری را برای کشاورزان و شهروندان مازندران به‌وجود آورده که با توجه به وجود مواهب خدادادی در استان سرسبز مازندران قابل قبول نیست مردم در تنگنا باشند که باید در این راستا تمهیدات جدی اندیشیده شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : حمل آب با تانکر در مازندران/تنش کم‌آبی از شالیزار تا خانه

حمل آب با تانکر در مازندران/تنش کم‌آبی از شالیزار تا خانه

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر