صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

توسعه گردشگری روستایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در مازندران

توسعه گردشگری روستایی به‌عنوان یکی از گزینه‌های مناسب برای کسب درآمد و ایجاد اشتغال برای مردم روستاهای مازندران امری ضروری است که نیازمند توجه ویژه مدیران اجرایی استان به این صنعت است.

کد خبر : 27330

تاریخ انتشار : 25/04/1394 - 10:14


توسعه گردشگری روستایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، گردشگری و اقتصاد گردشگری امروزه در حال تبدیل شدن به یکی از ارکان اصلی اقتصاد تجاری جهان است.

افزون بر این بسیاری از برنامه ریزان و سیاستگزاران توسعه نیز از صنعت گردشگری به عنوان رکن اصلی توسعه پایدار یاد می کنند.

در این راستا گردشگری روستایی نیز جزئی از صنعت گردشگری به حساب می آید که می تواند با برنامه ریزی اصولی و مناسب و شناسایی مزیت ها و محدودیت های گردشگری روستایی، نقش موثری در توسعه این مناطق و در نتیجه توسعه ملی و تنوع بخشی به اقتصاد ملی بر عهده داشته باشد.

گردشگری به شکوفایی اقتصاد روستایی و ایجاد راهی برای عرضه تولیدات محلی و ایجاد ارزش افزوده بسیار کمک می کند.

علاوه بر این، گردشگری منبع بسیار مهمی برای اشتغال نیروی کار غیر ماهر، به ویژه زنان روستایی و توانمند سازی آنان و کاهش فقر است.

مازندران نیز از ظرفیت های بالایی برای گسترش گردشگری روستایی برخوردار است اما عدم ارتباط و هماهنگی کافی بین سازمان ها، عدم تبلیغات و اطلاع رسانی، نبود امکانات و خدمات رفاهی و بی توجهی و ناآگاهی برخی مردم و به‌ویژه روستاییان از تاثیرات اقتصادی گردشگری سبب شده تا میزان جذب گردشگر در استان پایین باشد.

روستاهای مازندران با وجود نقاط قوتی همچون چشم اندازهای زیبا و منحصر به فرد، داشتن محیطی آرام و بدون سر و صدا، دسترسی آسان و مناسب به این نواحی، جاذبه‌های ورزشی و تفریحی، وجود آداب و رسوم و فرهنگ محلی و جاذبه‌های گوناگون گردشگری، از نقاط ضعفی مانند نامناسب بودن تسهیلات و تجهیزات اقامتی، گرایش غالب مردم به استفاده اختصاصی، نامناسب بودن تاسیسات و تجهیزات تفریحی ، نامناسب بودن تسهیلات بهداشتی ، خدماتی و زیرساخت های محیطی، عدم وجود نیروهای متخصص و آموزش دیده، تعارض میان فرهنگ گردشگران و مردم روستاها و عدم آشنایی روستاییان در جذب گردشگر، رنج می برد.

یک استاد دانشگاه و متخصص امور گردشگری در این باره گفت: به علت نبود مدیریت یکپارچه در صنعت گردشگری چه در سطح ملی و چه در سطح استانی تاکنون از ظرفیت های این صنعت به درستی استفاده نشده است.

محمدرضا اورمزدی افزود: مازندران در طول سال می تواند بیش از 20 میلیون گردشگر را میزبانی کند و درآمدی حدود یک‌هزار و 500 میلیارد تومان کسب کند اما مشکلات موجود تحقق این امر را بسیار سخت کرده است.

وی اظهار کرد: تحقق این موارد مهم فقط با عمل و مدیریت جهادی در صنعت گردشگری میسر خواهد شد نه با جلسات تکراری و نمایشی.

اورمزدی یادآور شد: در دولت یازدهم شرکت های فرانسوی و اماراتی اعلام آمادگی کردند که در مازندران و ایران هتل احداث کنند که آن هم منتظر تحولات سیاسی و برداشته شدن پروژه ظالمانه تحریم ها و حل پرونده هسته ای ایران است.

وی با تاکید بر به کارگیری نخبگان، دانشگاهیان و متخصصین در صنعت گردشگری افزود: در سال هم‌دلی و هم‌زبانی دولت و ملت ضروری است، وحدت مدیریتی را در صنعت گردشگری جایگزین چندگانگی مدیریتی کنیم تا این صنعت بتواند به جایگاه واقعی خود دست یابد.

بر اساس سند چشم انداز 20 ساله، گردشگری ایران باید 20 میلیون گردشگر خارجی تا سال 1404 داشته باشد تا سهم ایران از درآمدهای گردشگری جهانی به دو درصد افزایش یابد.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری مازندران با بیان اینکه گردشگری روستایی در اولویت کاری دهیاری های استان قرار گرفته است، گفت: روستاهای زیادی درمازندران وجود دارد که به لحاظ قرار گرفتن در میان طبیعت جنگل وکوهستان از قابلیت های فراوانی برای جذب گردشگر برخوردار است.

جان‌الله عبدی افزود: متاسفانه شمار زیادی از این روستاها با قابلیت گردشگری بالا از زیرساخت‌های لازم برخوردار نشده وضروری است تا دهیاری های این روستاها شرایط را برای حضور گردشگران و حتی سرمایه گذاران فراهم کنند.

وی به راه اندازی یک‌هزار و 916 دهیاری در روستاهای مازندران اشاره کرد و ادامه داد: با تلاش دهیاری ها، شوراهای اسلامی و مردم، سازندگی در روستاها آغاز شده اما دهیاری ها با توجه به نوپا بودن و نداشتن منابع مالی، با شهرداری ها در رقابت هستند.

عبدی خاطرنشان کرد: تسهیلات اشتغال زایی در سطح روستاها با نرخ سود پایین داده خواهد شد که با اجرایی کردن آن اشتغال و درآمد پایدار حاصل شده و از مهاجرت بی رویه روستاییان به شهرها کاسته خواهد شد.

مازندران سه میلیون و 150 هزار نفر جمعیت دارد که 45 درصد آنان در روستاها ساکن هستند.

معاون گردشگری اداره‌کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران نیز در این باره گفت: مازندران 2 هزار 946 روستا دارد که از این تعداد یک‌هزار و 900 روستا دارای دهیاری هستند که هر یک از این روستاها ظرفیت پذیرش مهمانان و گردشگران نوروزی را در واحدهای روستایی دارند.

مهران حسنی در جمع خبرنگاران افزود: روستاهای آب اسک، هندوکلا، آب گرم لاریجان و امامزاده عبدالله (ع) در شهرستان آمل، یوش و لاویج در نور، آسیابسر در بهشهر، برسه، جواهرده و گرسماسر در رامسر، فرح آباد در ساری، کجور و کندلوس در چالوس، لاجیم و ورسک در سوادکوه، گل محله و کردکلا در جویبار از روستاهای هدف گردشگری مازندران هستند.

وی به بازدید 518 هزار گردشگر در نوروز 94 از روستاهای مازندران اشاره کرد و یاآور شد: از این تعداد 468 هزار گردشگر در این مناطق ساکن شدند که با برنامه ریزی بهتر می توان بر تعداد آنان افزود.

حسنی تصریح کرد: باید زیرساخت های روستاهای مازندران تقویت شود تا شاهد گسترش صنعت گردشگری روستایی در استان باشیم.

در این راستا توجه به توسعه گردشگری طبیعی و بومی به دلیل وجود مزیت های نسبی برای توسعه این نوع گردشگری، بهره گیری بهینه و هدفمند از افزایش انگیزه مسافرت در بین طبقه شهرنشین و شناسایی و بهره گیری از جاذبه ها و دیگر مزیت های نسبی توریستی روستاهای استان از جمله اماکن تاریخی و مذهبی، رودخانه ها، چشمه ها و ... جهت رقابت با سایر مناطق تفریحی رقیب، می تواند بخشی از مشکلات موجود را رفع کند.

همچنین تنوع بخشی به امکانات، فعالیت ها و خدمات توریستی به منظور جلب رضایت گردشگران، توسعه و گسترش گردشگری کشاورزی به منظور بهره برداری مناسب از مناظر، مزارع و باغ های روستاها در جهت کسب درآمد بیشتر، تنوع بخشی و توسعه برنامه های تبلیغی برای معرفی جاذبه های طبیعی و انسانی، خصوصیات فرهنگی، معماری و آداب و رسوم روستایی و تامین امنیت مکان های گردشگری جهت جلوگیری از بروز تخلفات اجتماعی می تواند در جذب گردشگر روستایی موثر باشد.

البته این موارد نیازمند برخی بازنگری ها در جهت رفع نقاط ضعف فراروی گردشگری روستایی از قبیل: نوع و نحوه برنامه ریزی و حمایت دولتی از نواحی گردشگری روستایی، نحوه توزیع امکانات، خدمات و تسهیلات گردشگری به نواحی روستایی، بازنگری به قوانین و مقررات ارضی روستایی و بازنگری به نوع و نحوه بهره گیری از مشارکت های مردمی در توسعه و تجهیز مناطق روستایی است.

برگزاری همایش ها و نشست هایی در رابطه با توسعه سرمایه گذاری در صنعت گردشگری روستایی توسط شوراهای شهر و روستا و دعوت از سرمایه گذاران داخلی و خارجی جهت احداث مجتمع های اقامتی، هتل ها، ایجاد زمین های ورزشی و احداث پارک های تفریحی و جنگلی، آموزش و اطلاع رسانی به مردم در نحوه برخورد با گردشگران، تدوین قوانین و مقررات ویژه برای استفاده بهینه جاذبه ها و فرآورده های گردشگری و جلوگیری از تخریب، آلودگی و از بین رفتن این منابع و ترغیب و تشویق مردم برای مسافرت به روستاها می تواند کمک خوبی در جذب گردشگران روستایی در استان باشد.

این امر زمانی محقق خواهد شد که اراده و عزمی جدی از سوی مسئولان برای گسترش این صنعت در مازندران وجود داشته باشد که در غیر این صورت تمام این نوشتار کاغذ پاره ای بیش نخواهد بود.

 


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : توسعه گردشگری روستایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در مازندران

توسعه گردشگری روستایی ضرورتی اجتناب‌ناپذیر در مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر