صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
زبان حال مدیران یا زبان حال مردم؟

آقایان وزراء و وکلا! لطفاً با احتیاط سخن برانید!

برخی نقل قولها که متاسفانه به مردم هم نسبت داده شده و زبان حال مردم هم اطلاق می شوند، از زبان برخی وزراء و وکلاء بیان می شوند که اوج فاصله برخی از آنها را با مردم تبیین می کند.

کد خبر : 2710

تاریخ انتشار : 20/06/1392 - 14:40


آقایان وزراء و وکلا! لطفاً با احتیاط سخن برانید!

به گزارش خط امید بهشهر _ وقتی مشکلی یا مصیبتی در یک جامعه مزمن و ماندگار شده و به این زودی ها قصد ندارد تا از آن جامعه رخت بر بندد، غالباً مصیبت زدگان را تسلیت و دلگرمی داده و با زبان لیّن و ملایم با آنها صحبت شده تا زمینه های صبر و بردباری و شکیبایی در آنها تقویت گردد، سیل، زلزله، جنگ، بیماری، گرانی، بیکاری و مسائلی از این دست که زندگی را بر مردم سخت و تنگ می کنند، از این منظر نگاه می شوند!

در کشور ما نیز چند سالی است که گرانی و بیکاری و تورم بنا به هر دلیلی که عمدتاً مربوط به تحریم های گسترده خارجی و نیز تا حدودی متاثر از سوءمدیریت برخی مدیران ناکارآمد حالت ماندگار به خود گرفته و بر گرده معیشتی مردم سنگینی می کند و رفته رفته به حالت آزارنده رسیده و آستانه تحمل اقشار آسیب پذیر را پایین آورده است و از این رو ما باید شاهد یک مدیریت منسجم در مهار تبعات روانی و محیطی این معضل اجتماعی در سطوح متصدیان جامعه باشیم!

اما در نهایت حیرت، برخی نقل قولها که متاسفانه به مردم هم نسبت داده شده و زبان حال مردم هم اطلاق می شوند، از زبان برخی وزراء و وکلاء بیان می شوند که انصافاً بسیار دردناک و غیرقابل تحمل است و اوج فاصله برخی از آنها را با مردم تبیین می کند که واقعاً بین آنچه که برخی از آنها فکر می کنند و آنچه که بین مردم می گذرد و در زندگی مردم جریان دارد، تا چه اندازه فاصله است؟!

بطور مثال ناگهان گفته می شود که مردم با قطع یارانه ماهانه مشکلی ندارند و شایعه پایان یافتن ناگهانی اینگونه پرداخت های مستقیم نقدی در جامعه پخش شده و اقشار گسترده ای از جامعه را نگران می سازد! تا جایی که دولت تدبیر و امید مجبور شد تدبیر نو کرده و با اعلان اینکه تغییری در سیاست واریز یارانه ها نخواهند داشت، دوباره در افکار عمومی، امید تزریق کند!

البته در ابتدای این سیاستگذاری هم با طرح دهک ها و تاکید بر محرومیت های دهک های بالایی از دریافت یارانه، همین نگرانی متوجه بخش های وسیعی از اقشار جامعه شده بود که در رده های میانی دهک ها قرار می گرفتند و اوضاع با ارسال گسترده پیامکهای تخریبی و لطیفه های جریان ساز، به جایی رسید که دولت مجبور شد بر خلاف سیاستگذاری های ستادی، حتی به پردرآمدها هم یارانه بدهد!

در نمونه دوم نیز اخیراً سایت های خبری از زبان رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس، خبری را نقل کرده اند، مبنی بر اینکه مردم ما با افزایش قیمت بنزین مشکلی ندارند! و در جایی هم از زبان دیگر مدیران گفته شد که قیمت واقعی بنزین ۳۰۰۰ تومان است ولی در اولین مرحله از گرانی حامل های سوختی، قیمت بنزین فعلاً ۱۰۰۰ تومان خواهد شد!

سئوال حقیر این است که آقایان از زبان کدام مردم سخن می گویند و معتقدند که آنها با افزایش قیمت بنزین مشکلی ندارند و زبان آماری آنها مربوط به کدام نظرسنجی از جانب کدام موسسه معتبر است و چگونه به این نتیجه رسیدند که مردم با کاهش سفرها و تجمیع خودروها، از میزان مصرف بنزین می کاهند؟!

سئوال دوم این است که آقایان بر اساس کدام کار کارشناسی مدعی اند که افزایش قیمت بنزین، هیچ تاثیری در افزایش سایر خدمات ندارد، در حالی که اولین تاثیرش در ترددها و حمل و نقل مسافران و کالاهاست و حمل و نقل تاثیر مستقیم در نرخ کالاها بجا خواهد گذاشت؟!

جالب اینجاست که بهانه این آقایان برای افزایش قیمت بنزین، همانند مراحل قبل یعنی هنوز همان دلیل نخ نمای قاچاق بنزین در سرحدّات و فاصله قیمت بین ایران و کشورهای مجاور ایران و نیز اسراف در آمار مصرف است!

حتماً چند روز دیگر هم مدعی می شوند که مردم با افزایش قیمت آب و برق و گاز و تلفن و سایر خدمات دولتی و شهری مشکلی ندارند و کاملاً آماده اند تا یکبار دیگر شاهد افزایش پروازی قیمت ها باشند!

همینطور هم محتمل است که به همین راحتی بگویند که مردم با بیکاری فرزندانشان مشکلی ندارند و خیال دولت کاملاً راحت باشد و مردم افزایش آمار بیکاری را خودشان تدبیر کرده و با تقسیم کار بین خودشان آن را کاهش می دهند!

و همه اینها در حالی است که درآمد اقشار آسیب پذیر و یا حقوق بگیر جامعه تکانی نخورده و از طرفی معضل بیکاری جوانان و حتی زوج های جوان حداق در استانی مثل مازندران دستخوش هیچگونه کاهش آماری نشده و گرانی های افسار گسیخته هم همچنان یکه تازی کرده و معیشت مردم را به تنگنا رسانده است!

قصد سیاه نمایی وجود ندارد، اما وقتی واقعیت همین است که ذکر شد و یا چیزی شبیه همین مسائل ذکر شده است، چرا باید برخی از کسانیکه در مشاغل عالی تر، دریافت های ماهیانه چندمیلیونی دارند، بدون محاسبات روانشناسانه و جامعه شناسانه، مصاحبه کرده و از زبان مردمی سخن بگویند که در آمد ماهیانه آنان گاهی زیر خط فقری است که سازمان های رسمی اعلام می کنند و اینکه چه اصراری است که می خواهند امید مردم را به تدابیر دولت یازدهم ناامید کرده تا بازهم به افکار عمومی القاء شود که هیچکس نمی تواند جلوی گرانی ها را بگیرد!

تاسف بارتر اینکه باز هم ناگهان در سایت ها خبری درج شده که شاید مصوبه افرایش حقوق ها بطور ناگهانی لغو شود و یا اینکه به شکل نگران کننده و البته برای رفع نگرانی گفته می شود که فعلاً حقوق کارمندها کاهش نمی یابد! و متعاقب آن می گویند که دولت نمی تواند درآمدهای پیش بینی شده را عملیاتی کند و بودجه سال ۹۲ نیاز به اصلاحیه دوفوریتی دارد!

همه اینها در شرایطی است که با گذشت نزدیک به شش ماه از سال، پروژه های اقتصادی تا حدودی متوقف و بودجه سال ۹۲ به شکل کاملاً ناقص تخصیص یافته و معلوم هم نیست که ما چه زمانی حداقل شاهد عادی شدن روال تخصیص بودجه خواهیم شد و این با انتظارات عجولانه مردم که دولت تدبیر و امید بتواند طبق وعده داده شده توسط رئیس جمهور منتخب در ۱۰۰ روز پس از شروع بکارش که ۴۰ روز از آن گذشته است، کاری کارستان کند و وضعیت اقتصادی جامعه را سامان دهد، در منافات کامل است!

اما جدای از وضعیت کلی معیشت مردم، باید تاکید کرد که معیشت مردم مازندران بخاطر آمار بالای نرخ بیکاری و آمار بالای نرخ گرانی به مراتب ناگوارتر از نرخ ملی است و مدیران مازندران باید تعجیل بیشتری از خود نشان داده و با ایجاد طرحهای زودبازده به داد کم بضاعت هایی برسند که دارای رکود تحرکات اقتصادی و حتی معیشتی اند!

در پایان تاکید می گردد که درست نیست در حالیکه مردم غم نان دارند و در تحمل شرایط تحمیلی گرانی های جاری هم مانده و مقروض و محروم و نابرخوردارند، عده ای غم نام داشته و از زبان مردم بگویند که مردم در مواجهه با موج جدید گرانی ها از جمله گرانی بنزین و یا فطع یارانه ها مشکلی ندارند، در حالیکه حداقل در شمال، جوانانشان بیکار، اراضی و محصولات کشاورزی و خدمات گردشگری آنها ارزان و فرصت های آنها راحت از دست می روند و برخی ها هم مجبورند تا با فروش زمینها و یا خالی کردن خانه ها و سکوخوابی و پشت بام خوابی تابستانه، خانه های خود را به عنوان ویلاهای ارزان به گردشگران کرایه دهند تا گریزی از بن بست های معیشتی بیابند!

صادقعلی رنجبر-عضو هیئت علمی دانشگاه


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : آقایان وزراء و وکلا! لطفاً با احتیاط سخن برانید!

آقایان وزراء و وکلا! لطفاً با احتیاط سخن برانید!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر