صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
ضرورت خروج شهرداری و شورای شهر بهشهر از باغ شاه

پارک ملت یا پارک شهرداری؟

آری منطقه زیبا و تاریخی باغ شاه بهشهر نیز سالهاست به محیطی اداری تغییر کاربری داده است. و این محوطه بیش از آن که پارک ملت باشد، پارک شهرداری است.

کد خبر : 2702

تاریخ انتشار : 20/06/1392 - 13:50


پارک ملت یا پارک شهرداری؟

 خط امید بهشهر /باغ شاه که در واقع محل اقامت شاه عباس صفوی در فصل زمستان و اوایل بهار بوده است به صورت باغ در باغ طراحی و ساخته شده بود. امروزه از هفت باغ اندر باغ این مجموعه (باغ شمال، باغ حرم و خلوت، باغ صاحب الزمان، باغ چهل ستون (دیوانخانه)، باغ تپه، باغ زیتون و باغ چشمه) تنها باغ چهل ستون و بقایایی از باغ چشمه باقی مانده است.

درختان سرو باغ شاه علاوه بر فریاد استقامت نشانه‌ای از مسیر مستقیم برای عابران و جدا کننده باغچه مرکبات نیز می‌باشد. مرکباتی که سرسبزی همیشگی به این باغ بخشیده و ترکیب عطر بهار نارنجش با بوی معطّر گل‌ها و گیاهان دیگر بوی بهشت را به مشام می‌رساند و سبب نشاط آدمیان می‌گردد.

 

اما دیدن این مناظر زیبای بهشتی در زیر نور مهتاب برای مردم بهشهر به آرزویی بدل شده است بسان بازدید از منطقه تاریخی صفی آباد که به منطقه‌ای نظامی تغییر کاربری داده است.

لذا با اذعان مسئولین شهرداری بهشهر مبنی بر بازدید هزاران نفر در ایام نوروز از پارک ملت، (باغ شاه) این پرسش مطرح است که چرا برای سایر ایام سال شرایط بازدید در تمام اوقات شبانه روز را فراهم نمی‌آورند؟

گویی داستان باغ شاه بهشهر بسان داستان صاحب رستورانی است که در اوج تقاضای غذا هنگام نهار، رستوران را تعطیل کرده و برای صرف ناهار به منزل می‌رود و از طرفی گلایه نداشتن مشتری را نیز دارد.

چراکه مسئولین شهری ما نیز ساعاتی پس از پایان کار اداری هنگام اوج حضور مردم در پارک‌ها درب زیباترین و با قدمت‌ترین و در دسترس‌ترین باغ شهر بلکه، استان را به روی مردم می‌بندند.

آری منطقه زیبا و تاریخی باغ شاه بهشهر نیز سالهاست به محیطی اداری تغییر کاربری داده است. و این محوطه بیش از آن که پارک ملت باشد، پارک شهرداری است.

عدم دسترسی مردم به منطقه صفی‌آباد و از طرفی دسترسی آسان مردم به باغ شاه و نیز اعلام آمادگی اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان بهشهر نسبت به ایجاد و تجهیز موزه مردم شناسی شرق استان مازندران، ضرورت انتقال سایت اداری شهرداری و شورای شهر بهشهر از این مجموعه تاریخی را دو چندان نموده است. مسئله‌ای که بعضا از سوی برخی از کاندیدا‌ها و نمایندگان شورای شهر در ادوار مختلف طرح شده اما اقدامی عملی برای این مهم صورت نگرفته است.

درحالی که موزه مردم شناسی شرق استان می‌تواند تجلّی‌گاه هویت غنی فرهنگی و تاریخی شرق استان باشد. و ایجاد فرهنگ سرایی برای معرفی فرهنگ غنی گذشتگان و معرفی علمای معاصر، صنایع دستی، عکس، غذا، موسیقی محلی، پوشش و لباس، آداب و رسوم و نیز با فراخوان از عموم مردم برای اهدای دارایی‌های تاریخی خود شرایط مطلوبی را برای معرفی مواریث فرهنگی و تاریخی و هویت بومی، میهنی و اسلامی منطقه را فراهم آوَرد. استفاده از این مجموعه تنها به عنوان ساختمان اداری شهرداری چه توجیهی دارد؟

اگرچه مجموعه باغ‌ شاه و عمارت چهلستون  به سال 1356 به شماره 1537در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده‌ و هم اكنون تملّک آن نيز با شهرداري بهشهر می‌باشد اما انتظار است مالکین این بنای تاریخی، ایجاد یک موزه تاریخی را به داشتن محل کار زیبا و با صفا ترجیح داده و روند ایجاد این مرکز را تسهیل نمایند.

همچنین می‌توان با نورپردازی مناسب، علاوه‌ بر تقویت زیبایی‌های این باغ، با به کارگیری تعداد زیاد نگهبانان این مجموعه فرصت سوء استفاده از این فضای وسیع را از مسببان ناهنجاری‌های اجتماعی و فروشندگان مواد مخدر گرفت.

امید است با تقویت و هماهنگی مدیریت محلی به عنوان موثر‌ترین عامل توسعه یافتگی صنعت گردشگری و دلگرمی سرمایه‌گذاران و ترجیح دادن تخصص و ایده‌های نو بر تعصّبات منطقه‌ای، و ترجیح دادن منافع شهری بر منافع اداری علاوه بر طرد برنامه‌های کوتاه مدت، منافع روز مرّه، و محفلی موجبات جذب سرمایه و شکوفایی و به فعلیت رسیدن ظرفیت‌های فرهنگی و گردشگری بهشهر فراهم آید.

نویسنده : رحمت عزیزی

 

  

برای این پست 2 دیدگاه مطرح شده است. شما نیز دیدگاه خود را بیان کنید
 • پاسخ به نظر جمعه 22 شهریور 1392 - 00:32
  Abbas

  man besyar mayelam ke parke behshahr bayesti az shahrdari biyad biroon, chera ke hich jaye donya man soragh nadarem banahaye ghadimi mesle parke shah(ya baghe shah) ro bookonan shahrdari.

  1 1
 • پاسخ به نظر جمعه 22 شهریور 1392 - 11:51
  بهشهری

  جانا سخن از زبان ما میگویی تو تابستون که هوا گرمه منتظریم غروب شه بریم پارک ملت! غروب میشه میریم بعد نیم ساعت میگن آقا بسلامت واقعا پارک شهرداریه نه ملت

  4 0
دیدگاه شما در مورد : پارک ملت یا پارک شهرداری؟

پارک ملت یا پارک شهرداری؟

 • آخرین اخبار
 • پربیننده ترین
 • rss
 • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر