صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ

نذر خون در شب‌های قدر/معاینه پزشکی بانوان در پایگاه‌های اهدا خون مازندران

مدیرکل انتقال خون مازندران با بیان اینکه اهدای خون ارتباطی با کم خونی ندارد، گفت: افرادی که نذر اهدای خون در شب‌های قدر را دارند، به دلیل جمعیت زیاد اهداکنندگان در این شب‌ها می‌توانند در ایام دیگر هم نذر خود را ادا و خون اهدا کنند.

کد خبر : 26830

تاریخ انتشار : 18/04/1394 - 10:05


نذر خون در شب‌های قدر/معاینه پزشکی بانوان در پایگاه‌های اهدا خون مازندران

به گزارش خط امید بهشهر، اهدای خون امری است که با زندگی انسان ارتباط مستقیم داشته و در فرهنگ اسلامی نیز ارزش والایی دارد.

با این حال، درجامعه ما دشواری‏های بسیاری در راستای دسترسی به خون سالم وجود دارد و جمع آوری، نگهداری و توزیع آن نیز با مشکلاتی همراه است.

با این وجود فرهنگ اهدای خون نسبت به سال‌های گذشته رشد چشمگیری داشته و این مرهون اعتقادات دینی مردم است که در ماه مبارک رمضان و نیز در شب‌های قدر - شبی که از هزاران شب بهتر است- در این امر انسانی شرکت می‌کنند.

بر اساس این گزارش، برخی از مردم در این شب‌ها برای برآوره شدن حاجات خود، نذر اهدا خون می‌کنند و در واقع با این عمل خداپسندانه جان انسانی را از مرگ نجات می‌دهند؛ 7 هزار نفر از مردم نوعدوست و ایثارگر مازندران نیز در سال جاری، از اول ماه مبارک رمضان تا اولین شب از شب‌های قدر خون اهدا کردند.

***

یکی از بانوان مراجعه کننده برای اهدا خون در یکی از پایگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار حورا اظهار کرد: سعی می‌کنم در طول سال دو یا سه بار برای اهدا خون به مرکز مراجعه کنم و تاکنون شاهد سلامتی‌ام بودم.

فاطمه کاظمی افزود: شب‌های قدر خیلی پر برکت است و معتقدم عملی که در این شب انجام می‌شود چندین برابر ثواب دارد، چه برسد به اینکه این کار نجات جان انسانی باشد.

دختر خردسالی که به همراه مادرش در این پایگاه حاضر بود گفت: مادرم می‌گوید که اهدای خون اهدای زنگی است و من هم دوست دارم مثل مادرم به دیگران زندگی بدهم.

مدیرکل انتقال خون مازندران نیز در گفت‌وگو با خبرنگار حورا با بیان اینکه از ابتدای ماه مبارک رمضان تاکنون 7 هزار نفر به پایگاه‌های انتقال خون مراجعه کردند که 6 هزار نفر موفق به اهدای خون شدند، اظهار کرد: 200 نفر از اهداکنندگان، بانوان هستند.

اسماعیل پوریانی افزود: 3 هزار و 400 نفر از اهدا کنندگان مستمر، هزار نفر بار اولی و بقیه با سابقه هستند.

وی با تأکید بر حضور پررنگ بانوان در پایگاه‌های انتقال خون مازندران، اضافه کرد: طی سه ماهه نخست امسال نیز 900 نفر از بانوان موفق به اهدای خون شدند.

مدیر کل انتقال خون مازندران با اشاره به اینکه پایگاه‌های انتقال خون از ساعت 8 تا 12 ظهر و بعداز افطار تا پاسی از شب پذیرای اهدا کنندگان هستند، تصریح کرد: روزه گرفتن مانعی برای اهدا خون ندارد.

این مسئول خاطر نشان کرد: افرادی که نذر اهدای خون در شب‌های قدر را دارند، به دلیل جمعیت زیاد اهداکنندگان در این شب‌ها می‌توانند در ایام دیگر هم نذر خود را ادا و خون اهدا کنند.

این مدیرکل اضافه کرد: به دلیل حضور پررنگ مردم از دو سال گذشته تاکنون واردات خون در مازندارن نداشتیم و امیدواریم مراجعه افراد بیشتر از این آمار و ارقام شود.

پوریانی از مردم نوعدوست مازندران خواستارشد؛ برای جلوگیری از کمبود ذخایر خونی به پایگاه‌های انتقال خون سراسر استان مراجعه کنند.

این مدیر کل با بیان اینکه اهدای خون ارتباطی با کم خونی ندارد، گفت: اغلب خانم‌ها دلیل عدم مراجعه به پایگاه انتقال خون را کم خونی عنوان می‌کنند، در صورتی که هر فردی قبل از اهدای خون مورد معاینه پزشک قرار می‌گیرد و در صورت داشتن کم‌خونی با تجویز قرص نسبت به درمان بیماری اقدام می‌شود.

مدیرکل انتقال خون مازندران با توجه به وجود تعداد زیاد بیمار خاص در استان خاطرنشان کرد: اهدای خون به شب‌های قدر موکول نشود و افراد حضور مستمری در پایگاه‌های انتقال خون داشته باشند.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : نذر خون در شب‌های قدر/معاینه پزشکی بانوان در پایگاه‌های اهدا خون مازندران

نذر خون در شب‌های قدر/معاینه پزشکی بانوان در پایگاه‌های اهدا خون مازندران

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر