صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر در گفتگو با خط امید:

استفاده از توان نخبگان علمی در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد کشور می‌شود

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر گفت: وقتی خط مشی‌ها سیاسی باشد حقیقت نادیده گرفته می‌شود و به جای اینکه از توان نخبگان در زمینه‌های علمی‌استفاده کنیم، برای جهت گیری‌های سیاسی صرف می‌شود و این یک آفت بوده که جلوی رشد و ترقی کشور را می‌گیرد.

کد خبر : 26764

تاریخ انتشار : 16/04/1394 - 18:35


استفاده از توان نخبگان علمی در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد کشور می‌شود

دکترمحمدحسین شعبانی در گفتگو با خبرنگار خط امید اظهار کرد: با توجه به پایگاه استنادی جهان اسلام و بررسی مقالاتی که دانشمندان ما ارائه می‌کنند سطح علمی کشور خوب به نظر می‌رسد اما تاکید مقام معظم رهبری بر این است که مقالات ارائه شده کاربردی باشد، چون این مقالاتی که ارائه می‌شود کاربردی نیست و استفاده چندانی از آن‌ها در کشور نمی‌شود باید مقالاتی ارائه شود که ماحصل آن باعث پیشرفت کشور شود، در صورتی که کشورهای دیگر از این مقالات بیشتر استفاده می‌کنند.

وی افزود: دلیل اینکه مقالات ما کاربردی نیست ، ارتباط ما با صنعت ضعیف است در صورتی که باید ارتباط تنگاتنگی بین صنعت و دانشگاه وجود داشته باشد که یکی از نقاط ضعف اصلی دانشگاه‌های ما به حساب می‌آید رشد صنعت کشور آنطور که باید و شاید نبوده و در حدی که از این مقالات استفاده لازم را داشته باشد نیست صنعت ما به این باور نرسیده که می‌نواند نیازهای خود را از دانشمندان و متخصصان داخلی برطرف بکند وامروز شاهدیم که گرایش به غرب در صنعت بیشتر است.

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر خاطرنشان کرد: از طرفی هم دانشگاه تک بعدی عمل می‌کند به اینگونه که فقط به دنبال ارائه پژوهش و مقاله است و اینکه آیا صنعت می‌نواند یا می‌خواهد از این مقاله و پژوهش استفاده کند یا خیر را در نظر نمی‌گیرد، و این نشان می‌دهد که تفاهم نامه لازم و درست بین دانشگاه و صنعت امضا نشده است.

شعبانی گفت: اساتید در درجه اول تخصص و علاقه خود را در نظر می‌گیرند و یا اینکه می‌خواهند مقاله‌ای را بنویسند و پیرامون موضوع مورد پژوهش خود برای دانشجو موضوع تعیین می‌کنند اما اگر صنعت اعلام نیاز کرده و خط و مشی را مشخص کند بخشی از مشکلات و نیازهای علمی‌کشور برطرف می‌شود.

استفاده از توان نخبگان در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد کشور می‌شود

عضو هیات علمی دانشگاه تاکید کرد: مسائل سیاسی در رشد و یا عدم رشد علمی دانشگاه  و کشور بی تاثیر نیست، وقتی خط مشی‌ها سیاسی باشد حقیقت نادیده گرفته می‌شود و به جای اینکه از توان نخبگان در زمینه‌های علمی‌استفاده کنیم، برای جهت گیری‌های سیاسی صرف می‌شود و این یک آفت بوده که جلوی رشد و ترقی کشور را می‌گیرد.

وی تصریح کرد: در دانشگاه علم باید حرف نخست را بزند و هرکس که علمی‌بیشتری دارد جایگاهش حفظ شود اما اگر به جای اینکه دنبال شایسته سالاری باشیم به جنبه‌های سیاسی توجه کنیم و تصمیمات سیاسی بگیریم دانشگاه را از هدف اصلی خود دور کرده و این موضوع مانع ارتقای سطح علمی‌کشور می‌شود.

فعالیت فرهنگی در دانشگاه‌ها نظر مقام معظم رهبری را تامین نمی‌کند

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر خاطرنشان کرد: فعالیت‌های فرهنگی در راستای منویات و خواسته‌های نظام فعالیت فرهنگی انجام می‌شود اما کافی نیست آنهم به دلیل تبلیغات گسترده رسانه‌ها و فضای فرهنگی حاکم بر جامعه است، از طرفی شاکله فرهنگی دانشجو در خانواده شکل می‌گیرد، که این امر پرداختن به برنامه‌های فرهنگی را با مشکل روبرو می کند.

محمدحسین شعبانی ادامه داد: فعالیت و مشارکت فرهنگی دانشجویان هم کم شده است، در گذشته کانون‌های دانشجویی از جمله بسیج دانشجویی فعال تر بودند اما متاسفانه این فعالیت‌ها کمرنگ‌تر شده و دیگر شور و هیجان گذشته وجود ندارد.

وی افزود: امتیازات لازم هم برای دانشگاه برای فعالیت فرهنگی فراهم نیست و محدودیت‌هایی وجود دارد اگر مدیر فرهنگی دانشگاه از لحاظ مادی و معنوی مورد حمایت قرار گیرد طبیعتا شاهد رشد فعالیت‌های فرهنگی در دانشگاه خواهیم بود.

عضو هیات علمی دانشگاه  گفت: در حوزه جنگ نرم نیز برنامه‌هایی وجود دارد اما این برنامه‌ها و اقدامات، نظر مقام معظم رهبری را تامین نمی‌کند و در مقابل تهاجم فرهنگی دشمن کافی و پاسخگو نیست.

شعبانی گفت: اگر بخواهیم در این زمینه فعال‌تر باشیم همانطور که برای  فعالیت‌های فرهنگی برنامه مشخص می‌کنیم باید برای اساتید دانشگاه نیز چند واحد موظف، برای فعالیت در حوزه فرهنگی مشخص کنیم که مشارکت این اساتید یقینا نقش بسزایی در مرتفع کردن نیازهای فرهنگی دانشجویان و ارتقای دانشگاه دارد.

موضوع بورسیه‌ها آنگونه که رسانه‌ای شد نبود

رئیس دانشگاه پیام‌نور بهشهر  خاطرنشان کرد: همانطور که مقام معظم رهبری فرمودند در خصوص بورسیه‌ها بزرگنمایی شده است، در واقعیت هم همین بود، آنگونه که در ابتدا مطرح کردند،رسانه‌ای شد و به آن پرداختند نبود، و دیدیم که تنها 36 نفر تخلف کرده بودند که خوب ممکن است اعمال نظر و سلیقه هم در این موضوع انجام شد.

محمدحسین شعبانی تاکید کرد: البته نظرات با هم متفاوت است، یک وزیر نظرش این است که امکانات بیشتری داده شود تا اساتید، رشد علمی داشته باشند و به دنبال آن شاهد رشد علمی‌کشور باشیم و در حقیقت برای کشور مفید واقع شوند، اما وزیر دیگری اعتقاد دارد که در این موضوع با تساهل برخورد شده یا ممکن است گروهی این موضوع را لازم بدانند و گروهی خلاف این نظر را داشته باشند. 

  

دیدگاه شما در مورد : استفاده از توان نخبگان علمی در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد کشور می‌شود

استفاده از توان نخبگان علمی در جهت‌گیری‌های سیاسی مانع رشد کشور می‌شود

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر