صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
گزارش خط امید از وضعیت دستفروشان در بهشهر:

هر 6متر یک دستفروش/ تنزل جایگاه بهشهر از شهرستان به روستا!

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار خط امید در حد فاصل 400 متری خیابان امام خمینی(ره) بهشهر بیش از 120 دستفروش در پیاده روها مستقر هستند که به عبارت دیگر هر 6 متر یک دستفروش وجود دارد و یقینا با این سیاستی که مسئولان بهشهر در پیش گرفته اند تنزل بهشهر از شهرستان به روستایی که از ابتدایی ترین امکانات لازم هم برخوردار نیست، را در پیش خواهد داشت.

کد خبر : 26599

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 12:40


هر 6متر یک دستفروش/ تنزل جایگاه بهشهر از شهرستان به روستا!

به گزارش خط امید، دستفروشی یکی از معضلات اجتماعی نگران کننده است که تبعات مختلفی از جمله زشت شدن سیمای شهری، تردد عابران در معابر شهر و ایجاد معضلات ترافیک شهری را به دنبال دارد که در صورت عدم نظارت به این موضوع، عرضه کالاهای غیر مجاز، مواد مخدر، فروش غیر مجاز محصولات بهداشتی و... را نیز می توان به این تبعات اظافه کرد.

 

اعظم السادات حسینی عضو شورای شهر بهشهر و استاد دانشگاه در خصوص معضل دستفروشی می گوید: پدیده ای که توازن اجتماعی، فرهنگی شهر را بهم ریخته و به عنوان یک شاخص نامطلوب شهری بچشم می آید.عدم مدیریت، نظارت وبرنامه ریزی مدون از سوی مدیران شهرستانی موجب گسترش دستفروشی در شهرها گردیده به صورتی که در برخی از شهرها خریدو فروش و گردش مالی از مغازه ها خارج شده و به حاشیه خیابانها سوق داده شده اند تا جائیکه در برخی از ساعات روز مغازه دارها نیز برای رقابت در دنیای تجارت به دستفروشی روی آورده اند. و نهایتا آنچه که سیمای شهر از آن بهره مند می گردد شلوغی، آشفتگی، بی سروسامانی خیابانها و ترافیک می باشد که از معضلات شهری محسوب می گردد.

 

این معضل در شهر بهشهر نیز با رشد فزاینده تعداد دستفروشان قابل لمس است و مدیریت جهادی مسئولان شهری را برای ساماندهی این موضوع می طلبد، اما منظور از مدیریت جهادی، ارائه طرح و انجام کارهای زیربنایی برای برطرف شدن این مشکل است نه برخورد مامورین سد معبر شهرداری با دستفروشان... .

 

بر اساس گزارش میدانی خبرنگار خط امید در حد فاصل 400 متری ابتدای خیابان امام خمینی(ره) بهشهر تا داروخانه شبانه روزی دکتر تبرایی که یکی از اصلی ترین خیابان های این شهر محسوب می شود بیش از 120 دستفروش در پیاده رو مستقر هستند که به عبارت دیگر هر 6 متر یک دستفروش وجود دارد.

 

اما این موضوع زمانی پر اهمیت‌تر می شود که حدود 35 درصد، یعنی بیش از 40 نفر از این دستفروشان را زنان و 15 درصد یعنی 16 نفر را کودکان تشکیل می دهند که برای تامین هزینه‌های زندگی خانواده خود، اقدام به فروش دستمال کاغذی هم می‌کنند.

 

پس از اجرای نادرست و غیر کارشناسانه خصوصی سازی و تعطیلی بزرگترین کارخانه چیت خاورمیانه در بهشهر و بیکار و خانه نشین شدن حدود 2000 کارگر، رانش عظیمی میان طبقات جامعه ایجاد شد که مسائلی را در بین این خانواده‌ها بوجود آورد که هنوز هیچ خبرنگاری جرات قلم زدن در این خصوص را پیدا نکرد.

 

اما پس از گذشت یک دهه از این اتفاق، اجرای طرح‌های اقتصادی در منطقه نتوانست این زخم کهنه را التیام ببخشد و امروز شاهد رشد روز افزون دستفروشان برای امرار معاش و گذران زندگی هستیم که وقتی پای صحبت آن‌ها می نشینیم مسئله اصلی را نیاز به کار و نبود منبع درآمد ثابت و پایدار عنوان می‌کنند.

 

حسینی در این خصوص نیز مطرح می کند: دستفروشان در بسیاری از موارد نگاه نامناسب جامعه را به جان می‌خرند تا برای گذران زندگی دچار بحران نشوند. بنابراین باید عنوان کرد دستفروشی معضل جامعه نیست بلکه نیاز جامعه است. نیازی که مدیریت شهری در برخورد با این نیاز سرگردان است و هنوز تکلیفش را مشخص نکرده است.

 

متاسفانه دفعات متعددی از ظرفیت های بالای شهرستان بهشهر در حوزه اقتصادی با توجه به وجود بندر امیرآباد در حوزه مدیریت شهری بهشهر، کشاورزی به دلیل وجود اراضی زیاد کشاورزی در قسمت شمالی که فقط در یک نمونه بهشهر بیش از 80درصد پنبه مازندران را تولید می کند، و از همه مهمتر گردشگری و تاریخی با دو ثبت جهانی یونیسکو و تاریخ بیش از 7000 ساله، گفته شد اما به نظر می رسد مسئولین شهری هیچ علاقه ای به این موضوع ندارند.

 

انتخاب نمایندگان پارلمان محلی با نام شورای شهر بهشهر هم تا کنون هیچ گلی به سر بهشهر نزده و این نمایندگان که روزی به دنبال جمع آوری رای به دنبال این مردم می رفتند، امروز به دنبال جناح بندی های سیاسی و گروکشی های سیاسی هستند که پرداختند به آن از حوصله این مطلب خارج است.

 

یقینا با این سیاستی که مسئولان بهشهر در پیش گرفته اند تنزل بهشهر از شهرستان به روستایی که از ابتدایی ترین امکانات لازم هم برخوردار نیست، را در پیش خواهد داشت.

آقایان، کمی، فقط کمی هم به فکر مردم باشید...

  

  

دیدگاه شما در مورد : هر 6متر یک دستفروش/ تنزل جایگاه بهشهر از شهرستان به روستا!

هر 6متر یک دستفروش/ تنزل جایگاه بهشهر از شهرستان به روستا!

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر