صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس سازمان صنعت مازندران مطرح کرد

شایعه بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران و خسارات زیاد به واحدهای تولیدی مرغ صنعتی

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه هیچ نشانه‌ای از بیماری در واحدهای صنعتی مرغ در استان دیده نشد، گفت: دامن زدن به این شایعه، مشکلات زیادی را برای مرغداران به وجود می‌آورد.

کد خبر : 26544

تاریخ انتشار : 11/04/1394 - 10:15


شایعه بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران و خسارات زیاد به واحدهای تولیدی مرغ صنعتی

به گزارش خط امید بهشهر، محمد محمدپور عمران در نشست خبری با بیان اینکه در سال گذشته کشور با رشد منفی 8 درصدی همراه با 45 درصد تورم روبه‌رو بوده است، اظهار کرد: دولت یازدهم با ایجاد ثبات اقتصادی و توجه به اصول اقتصاد مقاومتی سعی درسراپانگهداشتن خود داشته است.

وی با اشاره به تحریم‌های صورت گرفته علیه ایران که تاثیر منفی بر روی اقتصاد کشور داشته است، افزود: تحریم ها سبب مشکلاتی در تامین مواد اولیه تولیدات داخلی و افزایش نرخ ارز داشت.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه 300 واحد صنعتی بالای 50 نفرداریم که دارای 12 درصد تعطیلی و ظرفیت 55 درصد فعالیت هستند، تصریح کرد: مشکل اساسی مربوط به واحدهای زیر 50 نفر است که 30 درصد فعالیت دارند و درحدود 40 درصد تعطیلی داریم.

این مسئول اضافه کرد: در کنارآن 500 طرح بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی نیز مطرح شد که می توانست به عرصه تولید وارد شود.

محمدپور با اشاره به 400 میلیون دلار سطح صادرات در سال 1392، گفت: با دسته‎بندی طرح‎های مختلف مشخص شد که نیمی از آنها به دلیل نقدینگی، 20 درصد مالیات، 15 درصد دارای مشکلات کارگری و مسائل بیمه‌ای و 12 درصد نیز مشکل زیست‌محیطی دارند.

وی با اعلام اینکه ستاد تسهیل استان با محوریت استانداری مازندران در قالب کارگروهی تشکیل شده است، اضافه کرد: در تمامی شهرستان‌ها طرح‌های نیمه‌تمام را به فرمانداران ابلاغ کردیم تا نسبت به رفع آنها اقدام کنند و در صورت بروز مشکل به کارگروه استانی ارجاع دهند.

* مازندران، نخستین استان برای راه‌اندازی کارگروه تسهیل

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه مازندران نخستین استان برای راه‌اندازی کارگروه تسهیل بوده است، خاطرنشان کرد: درماه گذشته قانون حمایت از تولید در 60 ماده ارزی بدهکاران به بانک با نرخ مبادله ای یا آزاد (متقاضی) ابلاغ شد.

این مسئول بیان کرد: با توجه به این قانون، 20 میلیارد تومان از بدهی ارزی واحدهای تولیدی و 4 میلیارد تومان هم از محل غیر منابع صندوق ذخیره ارزی تعیین تکلیف شد.

محمدپور با بیان اینکه سعی کردیم نسبت به گذشته حدود 40 درصد رشد داشته باشیم، اضافه کرد: از رشد منفی 8 درصد به بالای 3 درصد رسیدیم ودر بخش صنعت و معدن نیز به ترتیب 7 و 9 درصد رشد داشتیم.

وی با اشاره به صدور 201 پروانه بهره‌‌برداری در بخش صنعت، ادامه داد: در سال گذشته 476 میلیارد تومان سرمایه افتتاح و به بهره‌ برداری رسیده بود که 2 هزار و 600 نفر اشتغال‌‌زایی داشتیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه حمایت بانک‌ها از ایجاد واحد جدید به‌شدت کاهش پیدا کرده است، یادآور شد: درصورتی که فرد تا 50 درصد از سرمایه ایجاد واحد را آورده باشد، بانک‌ها حاضر به مذاکره و انجام قرارداد هستند.

این مسئول با بیان اینکه سال گذشته سود بانکی به صورت لجام‌ گسیخته افزایش یافت و تا 30 درصد رسید، خاطرنشان کرد: سود بالایی که به سپرده‌ گذاران داده شد رغبت انجام کارآفرینی را کم کرده است.

محمدپور با اشاره به کاهش سقف سود بانکی تا سقف 24 درصد از سوی بانک مرکزی، گفت: ولی این مقدار سود هم در شرایطی که تورم کشور بالا است، معنایی ندارد.

وی با بیان اینکه بانک ها به دلیل اینکه ممکن است رغبت مردم به سمت بانک های خصوصی بیشتر شود، سقف سود را پایین نمی آورند، اضافه کرد: نباید بانک‌های خصوصی را راه‌اندازی کنیم اما مورد نظارت قرار ندهیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران افزود: در واقع نباید نگران بانک خصوصی که گاهی بدون مجوز کار می‌کند، باشیم و خود را با آن تطبیق دهیم؛ بلکه آنها باید خود را با ما تطبیق دهند.

* انتقاد از تمایل بانک‌ها به‌سمت اجرای طرح‌های زودبازده

این مسئول با بیان اینکه تمایل بانک ها به سمت طرح‌های زودبازده، سریع و کوتاه‌مدت است، بیان کرد: این معاملات از جنس دلالی و حداکثر وارداتی است و در کل واردات هم از سویی دیگر باعث ضربه وارد کردن به تولید ملی می‌شود.

محمدپور با اشاره به اینکه مدیران بانک‌های استانی نیز دستورات بالادستی را اجرا می‌کنند، افزود: در بسیاری از موقعیت‌ها نیز دارای اختیار هستند که می‌توانند در میزان تولید داخلی نقش داشته باشند.

وی با بیان اینکه بالاترین تعداد واحدهای تملیکی در استان داریم، اضافه کرد: رشد واحدهای تملیکی در استان متوقف شد و به‌دنبال بازگرداندن واحدهای تکمیلی بانک‌ها به سمت تولید هستیم.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطرنشان کرد: تملیک واحدها، بازی باخت باخت برای بانک و تولیدکننده است و هیچ سرمایه‌‌ای به بانک اضافه نمی‌‌کند.

این مسئول با اشاره به اینکه حدود 130 واحد شناسایی‌شده داریم که با همکاری فرمانداری‌ها، قصد داریم مانع تملیک و بسته شدن آنها شویم، گفت: فهرست این واحدها را در اختیار افرادی که قصد سرمایه‌گذاری و ایجاد واحدهای جدید را دارند، قرار می‌دهیم تا حداقل از سوله آنها استفاده کنند.

* نیاز به 500 میلیارد تومان اعتبار برای 300 واحد نیمه‌کاره

محمدپور با بیان اینکه در بخش صنعت اولویت ما با تکمیل واحدهای بالای 60 درصد پیشرفت فیزیکی است، افزود: در حال حاضر برای حدود 300 واحد نیمه ‌کاره نیازمند 500 میلیارد تومان اعتبار هستیم.

وی با بیان اینکه به تازگی نامه ای درباره لزوم اجرای ضابطه محوری در استان به وزیر نوشتم، اضافه کرد: اگر سرمایه‌گذاری با ایجاد کارخانه‌ای که آلودگی ایجاد نمی‌کند چرا در داخل شهر این اقدام صورت نگیرد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه نخستین حرف ما برای جذب سرمایه‌گذاران تهیه زمین با قواره بزرگ برای ایجاد کارخانه است، گفت: لازم است محیط زیست نسبت به این مسئله که ضابطه محوری مهم‎تر از فاصله‎محوری است، قانع شود.

این مسئول با بیان اینکه مجوز کارخانه تولید شمش یک‌‌میلیون تنی را صادر کردیم و این واحد در شهرستان میاندورود فعالیت می‌‎کند، افزود: اگرنتوانیم پروژه کک‌‌سازی را در زمان مناسب به اتمام برسانیم، سرمایه‌‌گذار هم انگیزه را از دست می‌دهد و رقبا هم وارد می‌شوند و بازار را در دست می‌گیرند.

* افتتاح معدن کردآباد با ظرفیت 230 هزار تن

محمدپور با اشاره به اینکه پروژه زغال‌شویی 70 درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امسال آماده افتتاح این مرکز می‌شویم، ادامه داد: به‌زودی معدن کردآباد با 230 هزار تن زغال که به اندازه کل دوران البرز مرکزی است، افتتاح می‌شود.

وی با بیان اینکه مزایده معدن ها در دستور کار است و در این ماه دومین مزایده صورت می‌گیرد، تصریح کرد: با این اقدام، به احتکار معادن پایان دادیم؛ سامانه تعیین محدوده معادن را ایجاد کردیم و افراد برای تعیین محدوده معدن نیازی به مراجعه به سازمان ندارند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با اشاره به اینکه سال گذشته در استیفای حقوق دولت در جایی که 25 درصد بود ما 100 درصد حقوق دولت را استیفا کردیم، یادآور شد: در بخش تجارت هم کامیابی‌ها و ناکامی‌هایی داشتیم.

این مسئول با بیان پیشرفت 15 درصدی در بخش لبنیات و همینطور 30 درصدی در لوله، پروفیل و انواع رسته‌های صادراتی، اضافه کرد: در بخش سیمان پس‌رفت داشتیم به همین دلیل در سال گذشته کم‌تر از سال 92 صادرات صورت گرفت.

محمدپور با اشاره به اینکه درصدد هستیم تا حوزه مس، روی و ... را تعیین و تکلیف کنیم، افزود: برای نخستین‌بار پروانه کشف سنگ آهن را صادر کردیم.

* فعال کردن کریدور سبز صادراتی در دریای مازندران

وی با بیان اینکه عمده بازار صادراتی ما در عراق و روسیه است، گفت: در عراق به دلیل تخریب‌های ناشی از داعش و در روسیه به خاطر کاهش ارزش روبل، افتتاح چند کارخانه و رقابت منفی چند صادرکننده داخلی بازار ما خراب شد.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران خاطرنشان کرد: در حوزه لبنیات هم در عراق با همین بحث مواجه هستیم و در بخش تجارت هم کریدور سبز را برای دریای مازندران فعال کردیم.

این مسئول با اشاره به اینکه مجوز صادرات شیلات را دریافت کردیم و امضای نهایی صادرات لبنیات هم باقی مانده، اظهار کرد: در بندر امیرآباد و نوشهر کشتی کانتینردار یخچال‌‎دار آماده کرده‌ایم و سعی داریم در سال جاری، جهش صادراتی داشته باشیم.

محمدپور با بیان اینکه توجه به شعار هم‌دلی و هم‌زبانی دولت و ملت، اکسیر نجات مازندران است، افزود: سند صادرات مرکبات استان آماده شده و به‌زودی رونمایی می‌شود.

وی با اشاره به اینکه از نظر صدور پروانه‌‎های بهره‌‎برداری اصناف در ردیف پنجم کشور قرار داریم، گفت: به‎دنبال راه‌اندازی کارگروه اصناف هستیم و فعالیت این کارگروه به‎زودی اجرایی می‌شود.

* خسارات بسیار به تولید مرغ صنعتی در استان به دلیل شایعه بیماری

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت مازندران با بیان اینکه هیچ نشانه‌ای از بیماری در واحدهای صنعتی مرغ در استان دیده نشد، خاطرنشان کرد: دامن زدن به این شایعه، مشکلات زیادی را برای مرغداران به وجود می‌آورد.

این مسئول از صاحبان واحدهای تولید مرغ درخواست صبوری کرد و گفت: ما خودمان را در مشکل به وجود آمده مسئول می‌دانیم و در این آسیب، بعضی واحدها برای همیشه از دست می ‌روند که نوعی ناسپاسی از فعالیت کارآفرینان است.

محمدپور بیان کرد: در حال حاضر وضعیت مالی دولت به گونه‌ ای نیست که هرآنچه با عنوان بلایای طبیعی رخ می‌دهد، توان پرداخت خسارت آن را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه سعی دولت بر پرداخت خسارت است، گفت: لازم است؛ واحدهای صنعتی نسبت به بیمه کردن واحد تولیدی خود اقدام کنند و نسبت به پوشش گسترده واحدهای صنعتی و تولیدی اقدام شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : شایعه بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران و خسارات زیاد به واحدهای تولیدی مرغ صنعتی

شایعه بیماری آنفلوآنزای مرغی در مازندران و خسارات زیاد به واحدهای تولیدی مرغ صنعتی

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر