صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
آملی لاریجانی در حرم امام خمینی(ره):

اقدامات صورت‌گرفته چهره قوه قضائیه را بین مردم تغییر می‌دهد

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اقدامات دستگاه قضا برای جلب اعتماد عمومی گفت: به‌طور قطع مجموعه اقدامات صورت گرفته در طول سال‌های گذشته چهره دستگاه قضایی را بین مردم تغییر می‌دهد.

کد خبر : 26112

تاریخ انتشار : 07/04/1394 - 04:22


اقدامات صورت‌گرفته چهره قوه قضائیه را بین مردم تغییر می‌دهد

به گزارش خط امید بهشهر، آیت‌الله صادق آملی لاریجانی پس از تجدید میثاق با آرمان‌های امام خمینی(ره) با حضور در جمع خبرنگاران درباره قوه قضائیه مطلوب از دیدگاه امام خمینی(ره) اظهار کرد: در قانون اساسی که به تأیید امام خمینی(ره) رسیده است، در اصول مختلف آن مسئولیت‌های زیادی برای دستگاه قضایی ترسیم شده که این اختیارات فراتر از رسیدگی به دعاوی است.
رئیس قوه قضائیه ادامه داد: در اصل 156 قانون اساسی علاوه بر رسیدگی به منازعات و حل و فصل خصومات، بحث احیای حقوق عامه، عدالت و آزادی‌های مشروع و پیشگیری از وقوع جرم و بحث نظارت و بازرسی نسبت به دستگاه‌های اجرایی مطرح شده است که این مسائل فراتر از بحث حل و فصل خصومات است.
آملی لاریجانی اضافه کرد: امام خمینی(ره) در اوایل انقلاب اسلامی با انگیزش عده‌ زیادی از روحانیون فرموده بودند که اگر قوه قضائیه در کشور سالم و صالح باشد بقیه اعضای کشور نیز صالح و سالم می‌شوند. این مسئله نشان می‌دهد که دستگاه قضایی در رسیدن به اهداف و مسائلی که برای آن ترسیم شده چه‌مقدار اهمیت دارد.
وی اضافه کرد: از ابتدای انقلاب با معماری‌های شهید مظلوم آیت‌الله بهشتی و راهنمایی‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری، قوه قضائیه دائماً در سیر تکاملی بوده است اما تا رسیدن به اهدافی که ترسیم شده است، فاصله داریم. مردم باید احساس کنند که به دستگاه قضایی اعتماد دارند و بدانند که اگر کسی حقش ضایع شد می‌تواند در دستگاه قضایی به حق خود برسد.
رئیس قوه قضائیه افزود: معتقدیم که مراجعه مردم به دستگاه قضایی روزافزون شده است، به‌طوری که قریب به 15میلیون پرونده در سال گذشته در بخش‌های مختلف وارد دستگاه قضایی شده است. این موضوع هرچند امکان دارد از یک سو موجب دغدغه شود اما نشان می‌دهد که مردم به دستگاه قضایی اعتماد دارند.
آملی لاریجانی اظهار کرد: همکاران ما در دستگاه قضایی تلاش بسیار زیادی برای رسیدگی به این تعداد پرونده انجام می‌دهند و امروز تقریباً بیش از تعداد پرونده‌های وارده پرونده رسیدگی شده داریم. همه این مسائل موجب امیدواری است و امیدوارم این سیر تکاملی ادامه یابد. امروز نظارت‌ها در دستگاه قضایی تشدید شده است و در عین حال که به کاستی‌های فراوان شامل کمبود نیروی انسانی، کمبود امکانات و کمبود بودجه اذعان داریم اما از لحاظ مدیریتی تمام تلاش خود را انجام می‌دهیم تا این کمبودها برطرف شود.
وی گفت: امیدواریم این مسیر تکاملی ادامه داشته باشد و دوستان و همکاران ما تلاش بسیار مضاعفی دارند تا آنچه موجب رضایتمندی مردم است تحقق یابد.
رئیس قوه قضائیه در پاسخ به سؤال خبرنگاری در خصوص اقدامات عملی دستگاه قضا برای جلب اعتماد عمومی اظهار داشت: اقدامات بسیار زیادی در این راستا صورت گرفته که در گزارش تلویزیونی خود آن را ارائه کردم و در همایش سران سه قوه نیز که فردا یکشنبه برگزار می‌شود این اقدامات را ارائه خواهم کرد. تلاش ما در چند سال گذشته در راستای تسهیل دسترسی مردم به قوه قضائیه استفاده از فناوری‌های نوین و جذب نیروهای قضایی جدید بوده است که در همین راستا در چند سال گذشته 4هزار نیروی قضایی جدید به دستگاه قضایی جذب شدند، این تعداد قاضی معادل یک‌دوم تمام قضاتی است که هم‌اکنون در قوه قضائیه مشغول به کار هستند و این مسئله به‌طور قطع چهره دستگاه قضایی را تغییر می‌دهد و طی 3 ــ 2 سال آینده این تغییر را شاهد خواهیم بود.
آملی لاریجانی افزود: همچنین در چند سال گذشته نظارت‌ها در درون دستگاه قضایی و نسبت به دستگاه اجرایی تشدید شده است و مفاسد اقتصادی و بحث بانک‌ها را به‌طور جد در دستور کار قرار دادیم. مطمئن هستم که مجموعه تلاش‌های صورت گرفته چهره دستگاه قضایی را نزد مردم تغییر می‌دهد و آثار بسیار مطلوبی را در پی خواهد داشت.


منبع : تسنیم

 

  

مطالب مرتبط با : اقدامات صورت‌گرفته چهره قوه قضائیه را بین مردم تغییر می‌دهد
دیدگاه شما در مورد : اقدامات صورت‌گرفته چهره قوه قضائیه را بین مردم تغییر می‌دهد

اقدامات صورت‌گرفته چهره قوه قضائیه را بین مردم تغییر می‌دهد

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر