صفحه نخست

فرهنگ و هنر

اقتصادی

عمومی

حوادث

سیاسی

علم و فناوری

اجتماعی

ورزشی

اخبار
چاپ
رئیس‌کل دادگستری مازندران:

رسیدگی سریع به پرونده قتل بانوی دارابکلایی/قطعی بودن حکم تخریب ساختمان مجتمع تجاری الماس شهر

محمدعلی تقوی‎فرد پس از گذشت یک‌سال‌ونیم خدمت در مسئولیت رئیس کل دادگستری مازندران با برگزاری نشستی کوتاه، پاسخگوی سئوالات اصحاب رسانه شد.

کد خبر : 25973

تاریخ انتشار : 03/04/1394 - 18:32


رسیدگی سریع به پرونده قتل بانوی دارابکلایی/قطعی بودن حکم تخریب ساختمان مجتمع تجاری الماس شهر

به گزارش خط امید بهشهر، محمدعلی تقوی‌فرد در نشست خبری با بیان اینکه اگر جامعه رسانه ای استان فعال باشد، کار دادگستری راحت‎تر می شود، اظهار کرد: تاثیر مجازات یک پرونده در صورت اطلاع رسانی درست و هدفمند، بیشتر از رسیدگی به چندین پرونده که کسی نسبت به آن ها آگاهی ندارد، است.

وی افزود: گستردگی اقدامات ما به عملکرد و نحوه اطلاع رسانی خبرنگاران وابسته است و اگر اطلاع‌رسانی مناسب باشد، بر کاهش جرم در جامعه تاثیرگذار است. 

رئیس‌کل دادگستری مازندران با انتقاد از اقدامات نهادهای آموزشی و رسانه ها درباره فرهنگ‎سازی درست اخلاق و رفتار اجتماعی، اضافه کرد: آمار پرونده دادگاه خانواده بسیار تکان دهنده است، به طوری که برخی مواقع از ابراز آن خجالت می‎کشیم.

به صفر رسیدن زمین خواری در مازندران

این مسئول با بیان اینکه در زمینه زمین خواری در دولت گذشته تساهل و تسامح وجود داشته است، ادامه داد: فکر نمی‎کردیم به حساسیتی که هم اکنون وجود دارد، برسیم و مسلما با توجه به معضل شدن این مسئله به آن بیشتر توجه شد. 

تقوی‎فرد با اشاره به رسیدگی پرونده‌های زمین‌خواری پیش از سال 92 در استان، خاطرنشان کرد: از سال 1393 محکم در برابر زمین‌خواران ایستادیم و در سال گذشته زمین‌خواری دراستان به صفر رسید. 

* رسیدگی به پرونده قتل بانوی داربکلایی در اسرع وقت

رئیس‎کل دادگستری مازندران با بیان اینکه در حال حاضر اختلاس دانه درشت در استان نداریم، تصریح کرد: الحمدالله قتل زنجیره‎ای و ازپیش تعیین‎شده نیز در مازندران نداریم و قتل‎های به‌وجودآمده با توجه به جمعیت، امر غیرعادی نیست. 

این مسئول با اشاره به قتل بانوی دارابکلایی، ادامه داد: این قتل به‎دلیل بی‌اخلاقی و اشتباه قاتل رخ داد و ازپیش‎تعیین‎شده نبود.

تقوی‎فرد یادآور شد: در حال حاضر این پرونده به‌سرعت در حال رسیدگی است و خودم هم در جلسات دادگاه حضور دارم، تنها شبهه‌ای وجود داشت که باید رسیدگی انجام می‌شد.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره حضور نداشتن رسانه‌ها در جلسات مختلف دادگستری استان، گفت: برخی از اخبار دادگستری، امنیتی است و اطلاع‌رسانی عمومی سبب تنش در جامعه می‌شود، به همین دلیل حضور رسانه‌ها لزومی ندارد.

* قطعی بودن حکم تخریب ساختمان مجتمع تجاری الماس شهر

رئیس‎کل دادگستری مازندران در ادامه به توضیحاتی پیرامون قلع‌وقمع ساختمان مجتمع تجاری الماس شهر در جاده فرح‌آباد ساری پرداخت و بیان کرد: زمین این ساختمان 3 هزار مترمربع و سازنده این ساختمان در سال 89 به‌دنبال درخواست مجوز ساخت بود، کل پروژه در دو فاز ساخته شده است.

این مسئول اضافه کرد: یک‌هزار مترمربع که در قسمت پشت است را مجوز داده‌ایم ولی 2 هزار و 8 متر قسمت جلویی، بدون مجوز ساخته شده است، پس از شکایت سازمان جهاد کشاورزی مبنی بر تغییرکاربری زمین‌های مورد نظر، سازنده به دادگاه احضار و تعهد برای عدم ساخت را داد ولی با دیدن این و آن، به‎صورت شبانه اقدام به ساخت کرد.

تقوی‎فرد افزود: خریداران واحدهای ساخته شده نیز متخلف هستند، چون سازنده در زیر تمامی قراردادها اعلام کرده است که هنوز مجوز ساختمان را دریافت نکرده و قرار است در سال 91 مجوز بگیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر حکم تخریب ساختمان قطعی است و مهلتی را برای سازنده گذاشتیم تا ابزار و تجهیزات ساختمان که قیمتی هستند، جدا کند و سپس تخریب ساختمان صورت می‌گیرد.

رئیس‌کل دادگستری مازندران با بیان اینکه سازنده اعلام کرده که 37 میلیارد تومان هزینه ساخت شده است، گفت: براساس بررسی دادگستری، یک‌سوم این رقم برای ساخت هزینه شده است.

این مسئول با اشاره به اینکه بیش از 100 مغازه در قسمت مجاور ساختمان احداث شده است، بیان کرد: شاید سازنده توانایی پاسخگویی به مشتریان با همین مقدار مغازه را داشته باشد ولی در کل، دادگستری هم از ضرر به‎وجودآمده ناراحت است.

* تعداد بالای پرونده ضرب و جرح به‌دلیل وجود نداشتن آرامش عمومی

تقوی‎فرد در ادامه به ذکر آمار جرم و میزان پرونده های استان پرداخت. 

وی خاطرنشان کرد: در سال 1392 تعداد 221 هزار پرونده به دادگاه‌های استان ارجاع داده شده است که در سال جاری به 232 هزار و 749 پرونده رسید.

رئیس‌کل دادگستری مازندران با بیان اینکه بیشترین پرونده ها درباره درگیری، نزاع خیابانی، سرقت، تهدید و تهمت است، اضافه کرد: 23 هزار و 96 پرونده ضرب و جرح عمدی و 20 هزار پرونده اهانت در سال گذشته داشتیم. 

این مسئول بیان کرد: افزایش پرونده‌های ضرب‌وجرح نشان‌دهنده وجود نداشتن آرامش در میان مردم مازندران است.

تقوی‌فرد در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اجرای قانون براساس عدالت در دادگاه‎های استان، گفت: اجرای قانون براساس عدالت مهم‌ترین مسئله برای دادگستری است و در صدور حکم، برای افراد فقیر و غنی هیچ تفاوتی قائل نیستیم.

وی با بیان اینکه هر کسی که از سوی نیروی انتظامی دستگیر می‌شود، مجرم نیست، اضافه کرد: دادگاه بر اساس اسناد و مدارک موجود حکم صادر می‌کند. 

* بی‌توجهی مدیران بانک‌ها به رعایت عدالت برای حفظ میز 

رئیس‎کل دادگستری مازندران با بیان اینکه در سال گذشته بر تعداد قضات دادگستری افزوده شده است، خاطرنشان کرد: در سال جاری این روند ادامه دارد ولی اعتقادی به افزایش قضات برای کاهش جرم نداریم بلکه باید آموزش و فرهنگ‌سازی لازم در حوزه پیشگیری از جرم صورت گیرد.

این مسئول با اشاره به وجود ضعف‌هایی در سیستم بانکی، خاطرنشان کرد: برخی از مدیران بانک‎ها، فشار از سوی برخی افراد را دلیل موافقت برای اعطای تسهیلات ویژه به اشخاصی خاص عنوان می‌کنند که سخنی  غیرعادلانه است.

تقوی‌فرد گفت: حفظ میز و جایگاه مدیریتی برای مسئولان بانک‌ها نباید سبب دوری از عدالت شود.


منبع : بلاغ

 

  

دیدگاه شما در مورد : رسیدگی سریع به پرونده قتل بانوی دارابکلایی/قطعی بودن حکم تخریب ساختمان مجتمع تجاری الماس شهر

رسیدگی سریع به پرونده قتل بانوی دارابکلایی/قطعی بودن حکم تخریب ساختمان مجتمع تجاری الماس شهر

  • آخرین اخبار
  • پربیننده ترین
  • rss
  • آرشیو

 

 

مبلمان ماهور بهشهر